Neustále dojčenie 7-týždňového bábätka

zuzel887
15. júl 2020

Ahojte, mam 7tt babo, a v porodnici nam neslo prisartie, tak sme odchádzali s UM. Doma som rozbehla mliecko odsavanim, aby som mohla davat MM z flase. Skúšala som s laktacnou rozbehnúť cievkovanie, ale mala plakala uz len v polohe na kojenie, tak som sa na ro vykaslala, lebo mi ten plac za to nestal. Skusila som klobuciky a mala po nich chnapla. Tesila som sa, ze nemusim odsavat a bude papať fresh MM. Po asi 2 tt sa nam podarilo začať kojit na priamo a teraz je to necely týždeň co kojime. Mala vsak chce byt nonstop prisata. Uz aj pri kobicikoch nam trvalo jedno papanie aj hodinu a pol a dufala som ze na priamo to bude rýchlejšie. Ale mylila som sa. Stale dlho papame cca hodinku, ale potom za par minuz pyta zas a zacne plakal az kym ju neprilouim. Kontrolujem ako prehlta a budim ju ked zacne zaspavat ale je to dost oat vycerpavajuce ked jedno ni papanie trva nikedy 2 aj 3 hodiny s krátkymi prestavkami. Potom zaspi niekedy na 30 min a zas je hladna. Niekedy spi aj 2 hoidny ale niekedy vobec. V noci spi aj 5 hodín. A jasne me ze si to odnasaju bradavky, ktore uz pri klobucikoch sa dost znicili a teraz z je to este horsie . Masticky na bradavky ani nestíham, kesze skoro nestake kojim. Mate tiež podobne skúsenosti? Najma co sa tyka dlzky kojenia? Priapsdne ci sa vam upravila dlzka
Ďakujem

1nikuska9
15. júl 2020

@zuzel887 ahoj, ja som tiez tak dlho kojila. Mala ani nepotrebovala tolko papat ale chcela byt prisata a citit mamu a aj pocas spanku cez den. Bolo to vycerpavajuce a trvalo to niekolko mesiacov, tusim cca do 5 mesiaca a az potom vedela spat aj bez prsa v puse. Velmi ti s tym neporadim, ale mali sme to tak isto

ja_mama
15. júl 2020

Ano mame skusenosti urcite viacere 😀 niektore babatka su taky papkaci ze si to asi vychutnavaju a trva im to dlhooo...tiez som kojila aj 2-3 hodinky a pomedzi to mala bud plakala alebo spala ale nic no, musela som vydrzat kedze som nechcela skoncit s kojenim. Od tych 3 mesiacov sa to zlepsovalo a postupne papala rychlejsie a aj spanok a plakanie sa zlepsovalo, v cca 6 mes uz to bolo fajn za 15 min vypila vsetko☺

ja_mama
15. júl 2020

Ma tie bradavky skus multi-mam compresses, je to drahsie ale mne pomohlo lebo tiez som mala obzute bradavky z takeho kojenia...pomozu aj cez tie kratke nekojacie prestavky, das do podprsenky a mas nemusis natierat len vyberies ked kojis a zalozis naspat.

lula313
15. júl 2020

@zuzel887 ten plac nemusi byt o hlade, môže to byt reflux, bolest brucha, možno chce citit len mamu, môže jej byt zle z prejedenia, keď je toľko na prse..

ayanamirei
15. júl 2020

a toto je presne problem dnesnej doby, tak sa tlaci do popredia len kojit, kojit, kojit za kazdu cenu (ako keby zeny ,co maju deti na UM boli menej matkami alebo co), ze potom je tu kazdy druhy problem ohladom kojenia, placu, unavy a pod. stalo ti to za to ? ked si porovnas ten klud , ked mala papala UM a teraz ked je nonstop nacicnuta ? a nie, 2hodiny nepapa, to je, ze sa bavi - prehltne par krat, podudluje ako cumel a spi, pricom pri flaske je jasne, ze ked nebude pit tak jej ju vezmes a hotovo.

lenka2710
15. júl 2020

@ayanamirei súhlasím s tebou, ja mam 4 týždňové babo a chcela som strašne kojiť, lebo prvé som nekojila! Maly dudlal dudlal aj hodinu, po pol hodine neznesiteľný rev! Ja som si myslela, že ho boli bruško alebo co, tak som cvičila nozkami, nosila že si odgrgne, bruško masirovala a on bol nakoniec bobak hladný 🤦‍♀️ dokrmila som ho UM a babo ako vymenené, spokojne, kľudne! Teraz ho vždy po spinkani nakojim tým co mam a potom dokrmim, niekedy nieje treba, niekedy áno! Mam ešte jedno dieťa a je pre mňa nemysliteľné mat ho pol dna na cicku 🤷‍♀️ kľudne si do mňa niektoré kopnite, ale niesom dudel, som matka dvoch detí, kde aj to staršie potrebuje trosku záujmu z mojej strany

nickpick
15. júl 2020

@zuzel887 jednoznacne si treba zahojit bradavky, lebo takymto sposobom to dlho nevydrzis a fyzicky to kvoli bolesti nedas, presne si pamatam ako som prvy mesiac zatinala zuby (a to sa moja mala napila pomerne rychlo, do 20 min bola hotova), ja si stale myslim, ze kojenie je jednoduchsie ako v noci vstavat a zarabat flase (nebudem hovorit o tom ze pre dieta a jeho traviace ustrojenstvo je mm stale vhodnejsie ako um), takisto ked cestujes, alebo potrebujes utisit dieta len vytiahnes prso, ale ked to proste nie je z nejakeho dovodu mozne tak mas vdakabohu na vyber velke mnozstvo um, je to o tebe, ci to nevzdas (a je mozne ze sa to nekonecne papkanie za 2 tyzdne skrati), alebo na to pojdes pragmaticky a zacnes s um...

ayanamirei
15. júl 2020

@nickpick ak dovolis budem oponovat - naozaj si myslis, ze ja lahsie byt zobudena v noci na kojenie priemerne 3-7x, oproti 0-3x pri UM ? ked cestujes alebo potrebujes utisit dieta, das mu cumlik a pomojkas ho - prsnik nieje nenahraditelny. Je rovnako mozne, ze sa to autorke este zhorsi, kedze to nezvlada uz teraz a za mesiac ma dieta dalsi rastovy sprut co situaciu len zhorsi. Kojenie je krasne ak ide, ak je dieta dobre a ak nevysi na prsniku 20h z 24, pretoze v tych ostatnych pripadoch je to ciste peklo - vysledkom po cca pol roku kojenia je znicena matka s totalnym spankovym deficitom, znicenymi a bolavymi bradavkami a zruinovanym partnerskym zivotom (pravidelne kojenie okrem ineho blokuje menstruaciu a nici libido)

ivinkapink
15. júl 2020

@ayanamirei ja budem reagovat iba na prvu vetu, mam totiz odskusane aj umele mlieko pri prvej dcerke a pri druhej dojcenie...a jednoduchsie je v noci dat prso aj ked je to 7x ako vstat a zarobit umele mlieko 3x...ja som vyspatejsia pri kojeni ako ked som vstala tri krat za noc zarobit flasu...

nickpick
15. júl 2020

@ayanamirei ano, v noci kojim aj 3-4-5x, ale nemusim vstat, ist do kuchyne a zarabat mlieko, dieta spi vedla mna, dam prso a spime popri kojeni dalej, takze ja necitim nejaku spankovu deprivaciu, takisto som nemusela riesit bolenia bruska ani zapchy ci podivne farby stolice (toto su tie fajnostky um), cumel v nasom pripade nezohraval ziadnu ulohu, nechcela ho a to som kupila x druhov a skusala do 6. mesiaca, vzdy skoncil v kute...nebola by som taka pesimistka, autorka to zvladla uz na zaciatku ked by to kopec zien urcite vzdalo, plus v tychto prvych tyzdnoch sa veci menia kazdym dnom, co plati jeden tyzden, dalsi nemusi, ja osobne by som sa sa snazila vyliecit si bradavky a najst sposob aby tak dlho nepila, aj v porodnici mi sestry hovorili, ze nemoze byt dieta prisate na jedno krmenie 1-2 hodiny, bud si nevytiahne dost (treba odvazit pred a po), alebo tam bude nejaky iny problem, ak je hladna skusila by som predsa len trosku dokrmit um...ono ja nie som rigidny zastanca dojcenia, ked sa vycerpaju moznosti, nemalo by sa trapit ani dieta ani matka, ale tiez sa mi nepaci, ked zena ma mlieko, dieta nema ziaden problem s prisatim a kojenim sa, ale zena sa z pohodlnosti po par dnoch rozhodne pre um...

ayanamirei
15. júl 2020

@ivinkapink ja som kojila kazdu 1,5 takze v noci tych spokojnych 6x, bolo to peklo - spat pri tom sa nedalo ani nahodou, zvlast ked hned po nakojeni sa dieta pokakalo a muselo sa prebalit. Riesila som koliky cca 4,5mesiaca, bolesti bruska na dennom poriadku (plne kojene dieta, takze nie - nie su to fajnostky UM, plati to vseobecne na deti) Som povedala, ze uz nikdy viac by som do toho nesla ak by to neslo v pohode a bez problemov. Lebo podla mna to za to nestoji. A suhlasim, po 1-2h kojenia ak nieje dieta najedene, tak nema autorka dost mlieka a dieta je hladne. Moj syn sa sice kojil extremne casto (ale aj riadne priberal) ale pil max 15min a bolo vybavene.

ivinkapink
15. júl 2020

@ayanamirei to ze u vas to tak bolo/je mi luto/ neznamena ze to tak bude u kazdej, a je na kazdej mamicke ako sa rozhodne, tato mamicka si prisla vypocut viac nazorov, tak som pridala ten svoj..mne sa kojenie tiez tazko rozbiehalo ale rozhodla som sa zabojovat, 7tt je podla mna malo aby vedela ci to pojde alebo nie..Ja si napr v pohode pri kojeni aj podriemem..len aby si mamicka nemyslela ze ked da umele mlieko dieta hned zazracne prespi celu noc..ja som si dokonca myslela ze ked jej dam kasu /ked uz mala na to vek/, ako bude spinkat...to vobec nie je o jedle..dieta musi dozriet/vyrast/naucit sa spat..a mlieka nemusi mat malo, ako pisu vyssie, dieta len chce citit matku /a je na nej ci mu to dopraje alebo sa rozhodne inak/ Mlieka ma dost ak dieta pribera a ma dostatok pocikanych plienok..

marlent
15. júl 2020

Moj bol taky nonstop...cumel nechcel a mal miesto neho mna...

kristind
15. júl 2020

@lenka2710 @ayanamirei súhlasím. Mne z kojrnia skoro preskočilo. Najskôr sa malý nechcel prisať a sestričky vraveli ako mi to bez klobúčikov nepôjde, lebo ploché bradavky... Potom akoby zázrakom malý začal papať. Takže sme nechali um tak a kojila som. Prišiel zápal prsníka, antibiotiká a v jeden krásny deň malý len reval, cucal, 10 minút spal a zas len revy. Takto to bolo celé doobedie, kým som už pomaly s plačom nevolala k doktorke, čo s ním môže byť. Však mlieko tečie, malý pije a furt len rev. A ona sa ma vtedy spýtala či som skúsila dokŕmiť. On chudák môj nádherný bol hladný a ja som mala málo mlieka. Potom sme sa ešte dva týždne trápili, lebo on fľašu nechcel. Len cecok, no z toho tieklo málo. Tak aspoň dva tri krát denne priložiť. No to bolo revu a trápenia na oboch stranách. Až som si povedala dosť. Kojenie mi nestálo za pobyt na psychiatrii. Bola som vyšťavená psychicky aj fyzicky. Kojenie je super, ale keď to nejde, tak to nejde a horšia mama kvôli tomu určite nie som.

ayanamirei
15. júl 2020

@ivinkapink lenze po UM moze dieta prespat bez problemov celu noc, alebo kludne napr 4-5h vkuse, co pri MM nehrozi. Je nepomerne viac deti na UM co spia v noci, ako tych, ktore sa budia casto. Takze ano, nie u kazdeho je to o jedle, ale u vela to o jedle je...

rmm
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
ivinkapink
15. júl 2020

@ayanamirei moze / nemusi, ty mas zlu skusenost s kojenim ja zas zlu skusenost s umelym mliekom 😀 /mne dlhsie vydrzi spat kojena ako ked som prvej davala umele mlieko, celu noc prespala az v dvoch rokoch!/ Faktom ale ostava, ze ked sa rozhodne prejst na umele mlieko ku kojeniu sa tazko vrati...kdezto ak skusi este vydrzat /nehovorim mesiace, ale par tyzdnov/ tak sa to moze zlepsit, ked nie lahko da umele...

ayanamirei
15. júl 2020

@ivinkapink alebo aj zhorsit 😀 ma 7t, za mesiac dojde rastovy spurt a to este len moze byt sranda.

ayanamirei
15. júl 2020

@rmm s absolutnym prehladom tu spokojne predbehnem vecsinu mamiciek co sa tyka dlzky dojcenia a napriek tomu nie som zataty zastanca, lebo ked to nejde, je zbytocne trapit seba aj dieta,

ivinkapink
15. júl 2020

@ayanamirei ale ano moze sa zhorsit, ved potom da lahko to umele mlieko, ani ja nehovorim ze sa musi snazit do nemoty...nikomu to neprospieva...ani mne to neslo pri prvorodenej...hold nebolo...zije, prezila aj umele...ale ked uz to rozbehla skoda sa neposnazit...pri tak malom babatku sa to ozaj meni kazdu chvilku...a potom ved su deticky ktorym nevadi sa aj dokrmovat, zvladnu sa aj kojit aj flasku...

zuzel887
autor
17. júl 2020

@ja_mama ahoj, ďakujem za vasu skúsenosť. Chcem sa spytat ci ste mali dost mliecka ked ste tak často a dlho kojili? Ja mam pocit ze uz neka niekedy ani co cuckat a potom place

zuzel887
autor
17. júl 2020

@ja_mama ďakujem, určte vyskusam

zuzel887
autor
17. júl 2020

@ayanamirei aj pri UM to nebolo take easy, často grckala a potom zase pytala papat. A cez den mi málokedy vydrzala 2hodky aj po UM, takze ani to nebolo uplne bezproblemov. Sbazim sa kojiť, preto ze je to pre babo určite lepšie, lahsie stráviteľné,. A dokaze sa pri kojeni aj upokojit atd, co sa pri flake bohuzial neda

zuzel887
autor
17. júl 2020

@lenka2710 ďakujem za skúsenosť. Dala som UM vcera cez den a aj dnes ale spanok včera bol asi 20 min co je po UM velmi malo, pretože po zobudeni zas plac a pýtala papat. Takze uvidíme ako dnes. Drzim vam palce a želám pekný deň

zuzel887
autor
17. júl 2020

@nickpick určite to nevzdám, uz len preto ze nam trvalo 5tt kym sme sa ku kojeniu dopracovali a je to pre mna dôležité, najma po všetkých vyhodach MM. Ale uz som dala včera jednu dávku UM a dnes som ju musela dokrmit, ale verim ze sa nam tym kojenie nerozhadze. Želám pekný deň

noemi155
17. júl 2020

@zuzel887 musíš to vydrzat
Ja som mala tiež malú nonstop na prse,ale tiež asi v tom 3 mesiaci to už bolo v pohode
Proste ta potrebuje blízko seba
Možno ani nepapa len si podudkava
Moja keď som ju dala do postieľky bola hneď hore ,ale keď som si ju dala na hruď,tak vydržala buvat aj hodinu a pól
Bolo to únavne,ale vydržala som to
Doteraz ju kojim a nebanujem
Aj keď tie zničené bradavky sú čistá katastrofa a to nehovorím,že som mala trikrát zapálený prsník auuuuuu
Ale žijem a užívam si to naďalej 🙂

ja_mama
17. júl 2020

@zuzel887 zo zaciatku som si myslela ze mam mliecka malo kedze stale chcelq byt na prse a ked nebola tak plakala...uz aj v porodnici to robila asi od 3tieho dna co som sla za sestrickou ze potrebujem asi UM ze stale place a asi uz nemam mliecko ked je stale na ciciku...ona stlacila prsnik ze aha ved mliecka mate dost, hladna nebude - naozaj aj po 3 hodinach cucania tam cosi bolo aj ked slo po kvapkach. Aj menej priberala zo zaciatku tak som sa obavala ale po par dnoch, takto intenzivneho cuckania uz ked sme boli doma sa mliecko rozbehlo tak ze som musela nosit vlozky do podprsenky 🙂 a aj ked bolo mliecka veeeela tak stale bola na prse tak dlho takze hladom to urcite nebolo...co som sa napocuvala od svokry ze mam isto riedke mlieko ked sa nevie najest rychlo 😀 ale tak ja na toto neverim - ak jes normalne vyzivne jedlo nemoze byt mliecko riedke alebo neviem ake. Ak mala dobre pribera tak mas mliecka dost a podla mna aj to co pises ze aj ked mu das UM tak nevydrzi najedena znaci to ze jednoducho potrebuje prso skor pre tvoji blizkost a nie od hladu co je u tak maleho babatka uplne normalne. Ak velmi place je este mozne ze ju boli brusko, u nas zrejme bol problem aj s tym, od cca 10 tyzdna som skusila dat coliprev aj ked dr tvrdila ze koliky nema (brusko mala vzdy makke) tak neviem ci pomohol ale naozaj od tych 3 mes sa to zlepsovalo a od 4 mes uz som ani ten coliprev nedavala a bolo to coraz lepsie.

zuzel887
autor
24. júl 2020

@ja_mama ďakujem za povzbudenie. Uz sa nam papanie trosku skratilo ale som si povedala ze budem prikladat a ze je to len obdobie😂 budem tu pre nu. Uz mame len cca mesiac a budu nam 3, tak verim ze sa to všetko upravy

zuzel887
autor
24. júl 2020

@noemi155 to poznám s tym zaspavanim🙈 ale uz mame finty, 20min varovania a potom do postielky, uspavanka a na 98% spime😴 a ďakujem za povzbudenie🤗 uz sa nam dlzka papania skrátila, ale najradšej by cuckala stale🐄 ale verim ze bude po 3 mes lepšie