Popôrodná depresia a dojčenie

25. sep 2023

Ťažko sa o tom hovorí no po dvoch pôrodoch som po oboch mala poporodnu depresiu a lekár mi zastavil laktaciu. Je možnosť ak ma čaká tretí porod- už dopredu lekárovi oznámiť že nechcem vôbec dojčiť, desim sa toho, aby mi zastavili laktaciu už v porodnici? Alebo budú na mna pozerať ako na vraha.

anavixy
25. sep 2023

Samozrejme ze to mozes povedat a samozrejme si vypytaj papier od psychiatra (ak teda chodis k nemu), ktory ukazes v porodnici a laktaciu ti zastavia hned po porode. Nie je na tom nic nezvycajne ani cudne ani ine, nikto ti to nebude vycitat. Ak ku psychiatrovi nechodis, tak sa dohodni so svojim gynekologom. V porodnici totiz je ok, ze nebudes dojcit, nikto ta nutit nebude, ale nie je iste, ze ti podaju lieky bez realnej indikacie. 🍀

marianarem
25. sep 2023

Urcite to povedz lekarovi dopredu a je lepsie mat aj nejake doporucenie od psychiatra. Mne psychiatricka opakovane odporucala nekojit, nenapisala mi to ale na papier a v porodnici ho pytali. Nakoniec zastavili laktaciu aj bez neho, ale prvotne ho pytali. Ziadne pripomienky k tomu nikto nemal. Teoreticky je mozne, ze narazis na nejakeho fanatika, ale normalne lekari vidia vselico, ozaj vselijake pripady a nebudes pre nich prva ani posledna s takymto problemom.

ivanakaka
25. sep 2023

a je to z laktacie nelieci sa to psychiatrom a dojcis napr uz pocas tehu? ja napr beriem furt antidepr

anavixy
25. sep 2023

@ivanakaka a kto by to liecil podla teba ked nie psychiater? Samozrejme psychiater musi dat dg na zaklade ktorej sa laktacia zastavuje, inak su to len domnienky. To, ze polovica zien s poporodnou depresiou nevyhlada odbornu pomoc neznamena, ze to nelieci psychiater…alebo som mozno nepochopila ten tvoj komentar lebo vlastne ani neviem co si nim chcela povedat (ked teda sa to nelici psychiatrom ale ty beries antidepresiva). Dokonca najnovsie vedecke poznatky udajne preukazuju, ze laktacia ako taka ani nema priamy suvis so vznikom depresie.

ivanakaka
27. sep 2023

@anavixy no sak len pisem ci treba zastavovat laktaciu ci nestaci este pocas tehu nasadit antidepresiva ako prevenciu pred predporodnou dep

anavixy
27. sep 2023

@ivanakaka aha tak to som z toho nepochopila 😬 ale suhlasim teda v tom ze len zastavenie laktacie nie je zaruka ze sa depresia nerozvinie 😏