Strata mliečka

mt1986
16. nov 2012

ahojte babule 🙂
Mám problém s tvorbou mliečka 😠 Malinká mala pred 2 dňami akurát 3 mesiace a doposiaľ som ju dojčila sem-tam razy sa stalo, že som ju musela dokrmovať UM, ale to bolo skrz toho, že som zabudla piť vodu. Pred necelým týždňom mi malá začala odmietať prsník- cez deň. v noci bezproblémov kojím, ale to si dám pred spaním čierne pivo a do rána kým sa mi malinká nezobudí mám prsníky naliate tak, že mi samovoľne mliečko tečie, ale cez deň je to u nás katastrofálne. Aj ked ju nakojím cca za nejakú ho´dku si zas pýta papať dám ju na prsník chvíľu pocucá a potom dostane taký záchvat plaču, že jej musím dať UM. Skúšala som si aj odsávať, ale mliečko nemám. Pijem aj čierne pivo, ale cez deň si to nemôžem dovoliť bo sa s neho pripijem 😝 , vodu pijem denne cca 2-2,5 litra, pijem aj čaje na podporu mliečka, každé ráno pri raňajkách. Teraz mi známa dala kapsule sénovky a benediktu, tak som zvedavá či to pomôže...., a malinku si k prsníku prikladám tak často ako viem... prosím Vás ak máte niektorá s týmto skúsenosti, tak Vám budem veľmi vďačná za každú radu. Vopred ďakujem

luciferkax
16. nov 2012

AHoj, mne teraz veľmi pomohla senovka a benedikt - kúpila som si to v kapsuliach, vraj sa dá aj piť čaj zo senovky, ale neviem,, či bude chutný 🙂 po dvoch dnoch som mala mlieka dosť 🙂 POlovica balenia mi ešte ostala, ak by si mala záujem kúpiť, napíš IP 🙂 🙂

Ak máš počas dna málo mlieka, kludne prikladaj aj každú hodinu a ked je malá na prsníku a plače, tak skús si prsník aj stláčať, aby jej šklo mliečko rýchlejšie 🙂

lea641981
16. nov 2012

ja som kojila syna 6 mesiacov a pri malej uz nekojim vela stresov sosbne problemy a hlavne nemala som cas sa tomu venovat tak ako pri malom som odbehovala na sud a podobne musela som no ☹ doteraz lutujem ze som to nechala zajst tak daleko a dcerku nekojim ale potrebujem uzatrvorit jednu etapu v mojom zivote a pod.

no ono problem moze byt v tom ze ak dietatko okusi flasku je problem odnaucit babo od flasky pretoze z flase sa taha inak a z prsnika inak 🙂 to ze mas malicku na prsniku kazdu hodinu nieje dovod nato aby si jej pchala flasku a aby papala umele mlieko 😢

je to jednoducho proces ked prebieha laktacna kriza 🙂
je to prechodny problem ked sa tvorba mliecka znizi ale nemusis davat flasku 🙂
je to o psychike matky a jej trpezlivosti 🙂
u syna sme to spolu krasne zvladli a hlavne s podporou priateliek a poradkyn 🙂 🙂

luciferkax
16. nov 2012

PS. to, že máš menej mlieka, je bežné, stáva sa to obvykle, ked má bábo tri mesiace a začína viac papať 🙂 Netráp sa, rýchlo sa to upraví 🙂

lea641981
16. nov 2012

akoze pit a nepit a papat a nepapat to nieje ani tak o tom 🙂 ano dobre pit vela vody pomaha to ale trpezlivost a hlavne bez stresu ak chces kojit prikladaj aj kazdu chvilku trvat to moze dva tyzdne uz len par dni ale prides nato ked laktacka skonci neboj 🙂

ja viem teraz sa mi o tom dobre pise ked strcim malickej flasku a napapa sa a je klud lebo je tazko stravitelnym umelym zasytena jaka som ja mudra 😀 😀 😀 😀 🙂

ale presla som aj kojenim a perfektnym a aj ked som mala pocit akoby som mlieko nemala a prikladala som aj kazdu pol hodku a maly reval neskutocne reval a ja s nim prospieval nadherne a este som dostala vynadane ked ho v poradni zvazili a bol pribraty moc 🙂

dostala som radu od pediatricky nechaj ho vyrevat ale sak som matka a milujem svoje deti no mozem ich nechat revat dve hodiny? 🙄

tak som v dalsej poradni dostala zas co sa do mna zmesti ze je tucny 😀 😀 😀 😀 😀
ale spokojny aj v noci drichmal na prsniku 😀 doteraz ma 7 rokov a taky papkac je ale chuducky uz 😀 😀

je to laktacna kriza 🙂

ono pri tahani z flasky je to tak ze babo sa nenarobi je to pohodlnejsie a taha len jazyckom a drzi ustockami dudku ale pri prsniku je to narocnejsie a babatko musi pouzivat vsetky svaly to znamena ze tahat prsnik skor vycerpa a materske mlieko je lahko stravitelne zachvilku je babo hladne pri umelom sa zasyti je tazko stravitelne mliecko a ale potom to kakanie 😀 😀 😀 😀 no nieje to sranda 🙂 🙂 🙂

drzim vam palceky aby ste to zvladli 😀 😀 😀

domak2
16. nov 2012

no tym ze sem tam davas UM si mozes rozhadzat rytmus prisunu MM, lebo mozog potom nevie kolko vytvorit, ked vcera bolo treba a dnes uz nie, a aj babatka su presibane stvorenia, a ked vedia ze ak budu dost revat tak dostanu flasku a z nej to ide ovela lahsie, preco nie ? 🙂 Skus radsej viac dojcit, pretahuj tu dobu kym naozaj musis dat UM a hlavne asi najlepsie bude kontaktovat laktacnu poradkynu, napr www.mamila.sk ,vela stastia 😀 @mt1986

domak2
16. nov 2012

@mt1986 ozaj a vodou alebo pivom to nie je , je to prave tym prikladanim, treba sa stravovat vyvazene a zdravo, ale aj ked vypijes potok tak to nie je zaruka tvorby mlieka. Ved sa dojci aj v krajinach kde je tej vody pomenej a ide to 🙂

vonicka
16. nov 2012

Po precitani tvojho uvodneho prispevku ma napadlo tychto par veci
- ak celu noc nekojis je jasne, ze mas rano take naliate prsia, lebo cez noc sa tvori najviac mlieka (nesuvisi to s ciernym pivom, ktore si vecer das🙂
- Bolo by fajn, ak by si kojila aj v noci, aby si tvorbu stimulovala, lebo ak nekojis v noci a cez den kojis malo, tak si naozaj koledujes o stratu
- vela deti isty cas odmieta prsnik, zober ju na prso tesne po tom, co vstane, tak sa nakoji najlepsie a najdlhsie (to je moja osobna skusenost, nie vseobecny fakt)
- odsavanie je kapitola sama o sebe - niektore zeny za 10 minut odsaju 100-200 ml, niektore skoro nic, pritom mlieka maju dost obe skupiny. Ja neodsajem skoro nic a mlieka mam dost uz 10 mesiacov. Ked kojim, po chvili sa mlieko spusti, stvrdne cele prso, ale pri odsavani sa toto v mojom pripade vobec nedeje. Odsavam (skusala som to teraz po dllllhom case) len tenkym prudikom a na jedenkrat dam asi 20ml. Vobec sa s odsavanim netrap
- UM je dalsia kapitola sama o sebe. Najlepsie by bolo, ak by si ho nedavala, par dni by bolo horsich, ale ak by si poctivo prikladala dieta, aj kazdu hodinu po tych par dni, urcite by sa ti tvorba mlieka zvysila. Stoji to za pokus, lebo je skoda davam UM ked mozes kojit. Ide o to, kolko to chces a ako ti na tom zalezi. Ale ak sa ti vie urobit tolko mlieka, ze po noci samovolne vyteka, tak urcite by sa ti urobilo dostatok mlieka aj cez den.

mt1986
autor
16. nov 2012

babule ďakujem za rady a tipy dnes som prikladala malú cca každú 3/4 hodinku automaticky spustila taky rev akoby som jej hlavu trhala 😒 potom som ju odtiahla počičíkala alebo som odpútala pozornosť hračkou a prestala. Ked sa náhodou prisaje tak sa hned odtiahne. už mi to pripadá akoby mala na moje prsia alergicka
@luciferkax - známa mi dala na vyskúšanie tak pirulky mám, ale ďakujem 🙂 uvidíme zajtra... 🙂

lusinda1989
16. nov 2012

@mt1986 ja mam homeopatika na podporu tvorby mlieka skus si ich v lekarni kupit neni to vobec drahe a mne to pomaha....

luciferkax
16. nov 2012

@mt1986 jaaaj, som nepostrehla... len ma napadlo, ked som ja jedla teraz endávno senovku, tak prvý den som drobcovi "smrdela" za senom 🙂 potom si zvykol :D možno aj tvojmubábu to vadí

boka79
16. nov 2012

@mt1986

ahpj, to vyzera byt dojc. strajk, my sme to tiez mali... precitaj sina www.mamila.sk protokol o dojc. strajku, niekde tam to je a pracuj na zvyseni tvorby mlieka, senovka, benedict, skus ju prikladat v polospanku, ked sa zobudza, ked zaspava, medzi spank. cyklamy, zrus uplne UM , lebo to je pravdepodobne vyvolavatel strajku, teda myslim flasku... z tej jej ide hned, na prsniku sa jeduje, lebo jej nejde hned a odmieta pit. .. a skontaktuj laktacnu poradkynu, keby boa potreba dokrmit, poradi ti ako.. Dolezite je, skus si s nou lahnut na par sni do pestele, mojkat sa, zintenzivnit kontakt koža na kožu, nosit ju v nosici, satke, alebo na rukach a hlavne stale nukat a nenutit. popripade si ju daj aj na noc do postele a pekne sa v noci kojte, to moze pomoct, vyriesti vam ten problem.. ale ja mysil, ze ten strajk vyvolala flaska... takze, ked nćhces kojit, vsetky flase do kosa a veeela mojkania. a pride to. s odsavanim by som pockala, odsavat len vtedy, ked sa dlhsie neprisaje. mne tiez odsavanie neslo, ale skus to tak, ze jeden prsnik zacnes rukov odstriekavat a potom sa ti mozno skor spusti mliecko a potom odsajes. A senovka 3 x 3 a benedict. drzim palce

lea641981
16. nov 2012

@mt1986 moze to byt mozno este aj nervovou sustavou sa vyvija a dieta sa s nazi upokojovat a vyhladava ten klud 😒

robila som pri synovi aj to ze som sa snazila ho ldhsie podrzat v koci vonku aspon to zabralo a vydrzal aj dve hodky a potom tak jedol ako vlk hm snazit sa nejako to babo zabavit

treba ho mozno soknut inymi ksichtami,zavolaj kamosky,rodinu popestuje sa a oddialis kojenie a naplnia sa ti prsniky a nakojis a trosku to pomoze

mt1986
autor
16. nov 2012

@lusinda1989 - homeopatika nepomáhaju skušala som ☹ ☹ ☹
@luciferkax - môže byť bo sa naozaj odo mňa odťahuje akoby som jej smrdela... bo pirulky beriem od večera pred včera, ale večer cuckala bez problémov a aj ráno len ďalšie a ďalšie...krmenie bolo katastrofálne 😒 no uvidíme zajtra ako budeme pokračovať
@boka79 - presne tak beriem pirulky ako si napísala, zintenzívnim mojkanie, prikladanie, ako sa len dá a pokúsim sa byť pokojná, bo ako napísala @lea641981 tak môže byť, že som aj znervoznela... no zajtra zreferujem či sa lepšíme alebo nie... babule zatiaľ Vám ďakujem 😀 😀 😀

luciferkax
16. nov 2012

@mt1986 ja som od včera napr. senovku nebrala a smrdím stále... teda, stále cítim zo seba seno :/ ale zas, drobcovi to už envadí, to už iba mne :/

mt1986
autor
16. nov 2012

@luciferkax - ja nech si smrdím senom koľko chcem, len nech malinká pekne papa..., ozaj a zabudla som napísať, že ked v noci dojčím mám naliate prsníky tak sa mi prisaje bezproblémov a cez deň sú s prepáčením ako sušené slivky...

luciferkax
17. nov 2012

@mt1986 ja si skôr myslím, že je to normálne... u nás to funguje už opačne, kedže počas dna nedojčím, max. na obed a večer mám prsníky naliate 🙂 a vnoci niekedy dojčím aj každú hodinu, to nadránom už nemám žiadne mlieko len "sušené slivky" 😀 😀

mt1986
autor
17. nov 2012

@luciferkax @lea641981@boka79 @vonicka @domak2 @lusinda1989 - no dnes katastrofa ☹ večer a ráno pohodička a potom okolo obeda malinká pocucala, myslela som si že si potiahla, ale o 3-ej už zas poriadny cirkus humberto musela som jej dať UM a hned aj zabúvala a spí doteraz a hlavne že je kľudná... odsávačkou som si ledva odsala 40 ml mliečka aj to trvalo dobru štvrťhodinu... budem si stále malú prikladať, ale ked to nepôjde ja to vzdávam, bo ako revala od nervov to už nechcem zažiť, riadne obordovela od plaču 😢. Normálne bola hladná... ☹ v noci som ju mala pri sebe v posteli dokonca som si ju priložila ked som vstala aby pocuckala a aj pocuckala, ale ráno som nemala už také naliate prsníky 😒 ako ked ju nezobudím v noci...

boka79
17. nov 2012

@mt1986

ahoj, nechcem sa ti do toho miesat, ale UM a flasou to vsetko este viacej pokazis, v strajku je to nie to najlepsie riesenie, ked ti dojcenie je dolezite naozaj zavolaj laktacnu.

boka79
17. nov 2012

@luciferkax

ahoj, no ja mam tiez pocit, ze k veceru prisa naliate, malyu papa tiez niekedy kazdu hodinu, ale dufala som, ze to je sep. kriza, ale pozeram ze tvoj ma uz 20 mesiacov a je to stale tak? No haleluja

mt1986
autor
17. nov 2012

@boka79 - ale hladnú ju nemožem nechať 😒 skúšala som lyžičkovať ale to mi bolo naprd ked v hisáku nechce. UM som dávala bo ja som mliečko nemala ☹ laktačnej som už písala, tak čakám kedy bude mať čas

boka79
17. nov 2012

@mt1986

hma ked ma hisak, urcite od hladu? Koli vypije UM? Vies, ona vie, ze flaska ide hned mliecko a preto mozno aj hysaci, vyhladovat by urcite nvyhladovala, len sa dozaduje toho, co jej ide najlepsie a to je flaska. Vie, ze cicik na nom to dlho trva, kym sa spusti, tak naco sa unuvat? Ved pockaj, co ti povie laktacna, mozno bude mat nejake triky 🙂

luciferkax
17. nov 2012

@boka79 trvalo to dosť dlho, resp. niekedy to je lepšie, niekedy zas horšie.. niekedy mám v pohode mlieko aj nadránom ale niekeedy je to biedya už o tretej nadránom 🙂 ALe môžem ťa potešiť, mne tie kapsule dosť pomohli, po dllllllllhom čase mi z prsníka aj mlieko samovoľne tieklo 🙂 🙂 ten senový smrad pretrpím 😀 😀 dúfam, že aj tebe čoskoro pomôžu .D 😉 😉 len naozaj skús dávať z flaše čo najmenej 🙂

boka79
17. nov 2012

@luciferkax

ahoj si asi chcela napisat dievcinke nado mnou

luciferkax
17. nov 2012

@boka79 veru chcela 🙂 nevadí :D

lea641981
17. nov 2012

@boka79 presne tak mam rovnaky nazor uz aj zo skusenosti ze z flase sa taha najlahsie a hned vela roboty to detom neda ale uz prsnik to je tazka robota no rychlo sa unavy a rychlo je hladne babo a tym padom sa hneva 😖 😖

ak si myslis ze to nezvladas psychicky a potrebujes jednoducho si byt ista ze malicka je zasytena tak ju prikrmuj umelym ale mozno uz menej casto budes kojit a bude na prsniku plackat a to znamena ze prestanes kojit 😒 😒 😒 je to skoda ale tak isto za to trapenie to nestoji a niekedy zalezi aj na pohodke aby ste sa nemucili ☹ ☹ ☹

ale napriek tomu drzkam palceky aby si rozhodla spravne 🙂 🙂 cim skor 🙂

carodejnica
17. nov 2012

@mt1986 Ten hysák, to je ŠTRAJK, prečítaj si tento protokol a postupuj podľa neho a ak sa to zhorší zavolaj si laktačnú poradkyňu...
http://www.mamila.sk/domain/flox/files/pre-pora...

mt1986
autor
18. nov 2012

@carodejnica - ´dakujem za článok 🙂
no dnes to nebola tiež výhra, 2krát sme sa dokrmovali UM, bo som cez deň nemala ani kvapku mliečka ☹ a potom z ničoho nič o 5 a 8-ej mliečko bolo. Malinkú si stále prikladám mám ju pri sebe, búvame spolu... proste je pri mne celý deň. No uvidíme zajtra, ale dnes to bolo o kúsoček lepšie ako včera 🙂

boka79
18. nov 2012

@mt1986

a laktacna , uz bola? alebo pride?
Drzim palce

erzulik
18. nov 2012

Ja beriem senovku kapsule a costy od zaciatku ako sa dcerka narodila, teraz odsavam a malinka uz papaka moje mlieko 14 mesiacov. Teraz sme mali tyzden krizu s mliekom bola som chora ale nabehlo mi tak sa velmi tesim

mt1986
autor
19. nov 2012

@boka79 - ešte nie písala som jej v sobotu, ale zatiaľ sa neozvala, tak dufam, že dnes cinkne