2,5 ročná sa sama nezahrá. Ako na ňu?

malenocka
19. feb 2013

Mám dcérku 2,5 ročnú a problém vidím v tom, že sa jednoducho sama nezahrá ani za ten svet. Skúšala som to na ňu už všeliako. Vždy som sa však v prvom rade snažila ju pre hru motivovať. Keď dostala novú hračku (to nebýva často) podnecovala som v nej radosť z novej hračky a vždy som jej ukázala ako sa s tým hrá a pod. Niekedy hračky max. porozhadzuje a ja som jej už od hnevu aj viac krát povedala, že všetky hračky zoberiem a pošlem detičká, ktoré hračky nemajú. Akékoľvek "vydieračky" na ňu neplatia. Keď sa sadnem s ňou k hračkám, tak na všetko "používa" moje ruky. Maminka toto sprav takto.... toto daj sem.... A len sa prizerá. Iniciatíva z jej strany bod mrazu. Keď je v kolektíve, tak to už je v poho. Ale, kedže som s ňou drvivú väčšinu sama doma a mám veľa práce, tak len za mnou behá príp. sa nudí a ja mam z toho nervy. Stretli ste sa s niečím podobným. Dajte prosím nejaké rady, tipy, triky... ďakujem

buuba
19. feb 2013

ahoj, ja mám presne to isté. Riešim to tak, že keď potrebujem byť v kuchyni a varím, tak jej urobím cesto z múky a vody a dám jej valček a vykrajovátka, nech sa hrá - prehrá sa mi tak 1 - 2 hodiny, sem tam jej dosypem múku alebo pomôžem vykrajovať jednu dve veci ... fakt minimum, idem na ňu tak, že ja varím, nech mi pomôže s tým cestom... Zistila som, že sa vie prehrať aj sama (síce nie dlho) keď som s ňou v tej istej miestnosti. Čo sa týka hračiek, tak jej zvyknem tak 1/3 hračiek odložiť na mesiac a potom jej to vytiahnem vo veľkej škatuli, sama vyberá a hrá sa s nimi ako s novými (keď jej vytiahnem tie odložené hračky tak zas skryjem druhé na mesiac a tak dokola). Ako píšeš ty, tiež, keď sme s inými detičkami, problém nie je ... len doma, začali sme chodiť od septembra na tanečné (2krát týždenne) a chcem začať chodiť na tvorivé dielne, lebo keď som robila vianočné ozdoby, chcela pomáhať a prehrala sa mi pri mojom pracovaní. Ide Veľká noc, tak už rozmýšľam, ako ju zapojiť pri zdobení vajičok (fixkami, nálepkami ....). Budem čakať ďalšie reakcie, lebo sama by som chcela v tejto otázke posun. 🙂

zuzka38
19. feb 2013

doma to mame aj my, ale ked prideme na cvicenie, medzi deti, do kutika, vonku a pod. tam to tak nie je.. potrebuje moju pritomnost hlavne doma, taku ako by som to nazvala asistenciu a pre mna to je OK 🙂 takze neviem ci je to u vas tak, ze vsade vyzaduje teba alebo len doma.. ak len doma, tak ja si osobne myslim, ze je to uplne normalne a hlavne super, ze xce teba, tvoju pritomnost a pomoc! podla mna toto obdobie dlho trvat nebude a este nam raz bude chybat 😀

cerez
19. feb 2013

No nepoteším ťa, moja dcéra bola presne takáto. Nevedela sa sama vyhrať. Až okolo 4 roku som začala mať chvíľku pre seba. Kolektív v škôlke urobil svoje a aj vonku už mala svoje kamarátky, s ktorými sa rada vyhrala. Momentálne mám doma 17 mesačného syna a o mamu sa doma deliť s nikým nebude. Aj keby mal chodiť len z izby do izby držiac ma za ruku, nepustí ma. Uvidíš, keď ti dcérka nastúpi do škôlky.

sampo
19. feb 2013

@malenocka no.. ja ťa asi nepoteším, moja bude mať 3,5 v marci a hrať sa sama nevie, bohužiaľ. Hračiek má podľa mňa tak akurát, ani jej nové už nedokupujeme, lebo je to nanič. Čiže presne viem, o čom hovoríš. Jediné miesto, kde sa sama pohrá, je vaňa 😅 Keď sa s ňou nehrám ja (alebo nejaká iná obeť), tak sa nudí, motá sa mi popod nohy alebo poleháva na gauči a cmúľa si prsty 😠 pravudpovediac ma z toho ide niekedy šľak trafiť 🙄 Môžem jej vymýšľať kopu aktivít a hier a dopadne to tak, že ona sa pozerá, ako sa hrám ja 🤐

katka121
19. feb 2013

to isté som mala so synom, nie až tak moc že používal moje ruky ale tiež bez parťáka sa nezahral vôbec .... všetko zmenila školka... . naučil sa tam pekne hrávať aj sám ........

evickapooh
19. feb 2013

ani moja vacsia sa nepohrala, uz ako 2,5 rocna hrala na PC(notebook)-stranka minimaxcz.tv bola jej oblubena ...nic ine ju nezaujimal... a nezaujal -doteraz! , ked mala 2-3 -4 roky-ked sme s hrali napr. s barbinami tak som si vsi mla po 5 minutach ze sa hram sama.... ze ona len pozera....a ja drzim 2 barbiny v rukach a vymyslam nejaky pribeh... z jej strany ziaddna iniciativa resp . kreatvitia,s lego respektive kockami to iste..... ...nikdy sa nepohrala sama ale ani s mensou dcerkou ktora bude mat o chvilu 4, -ona sa pohra aj sama ....s hocicim,vacsej sme kupovali vselijake hracky primerane jej veku ale nikdy ju nezaujimali... sice isty cas mala rada puzzle...a spolocenske hry...

achesa
19. feb 2013

u nás to isté. Dcéra bude mať v míji 4 roky. Strčí mi do ruky bábiku alebo ponyho a maminka, povedz toto, urob toto...☹ Keď umývam riad alebo varím, len chodí okolo mňa a narieka, kedy sa už budeme hrať. Záujem pomáhať nemá (iba keď pečieme, tak pomáha miešať krémy, šľahá sneh a pod.) Väčšinou jej musím pustiť rozprávku, aby som aspoň dovarila, hoci sama z toho šťastná nie som. Navyše som teraz tehotná na rizikovom, takže je to o to ťažšie. Ale v poslednom čase sa to zlepšuje. Vypýta si vodové farby a maľuje, alebo fixky a vyfarbuje omaľovánky. rada lepí lepidlom- na konferenčom stolíku, takže ten chudák riadne trpí🙂 Občas prelieva vodu. Dám jej trochu vody a ona si ju na tácke prelieva z pohárika do pohárika, to ju zvykne na chvíľu zabaviť aj samú. Alebo som jej dala preložku z vajíčok, niekoľko druhou semienok- šošovica, slnečnica, zrnková káva, fazuľky a lyžičku a presýpa si to z preložky do pohárikov a pod. Takisto drevené skladačky ju bavia aj samú- stavia si veže, hrady, domy... Teraz manžel vytiahol svoje staré lego- tak aj to ju trochu zabaví. Ona je skôr skladačková🙂 iné hračky iba so mnou alebo s ocinkom... Myslím, že našim detičkám chýba spoločnosť detí.

matafen
19. feb 2013

Moja dcera bude mat 4,5roka a tiez este vacsinu casu pri hrani s hrackami vyzaduje nasu asistenciu, diriguje nas, co mame robit, co mame povedat atd. - to pri hre s babikami, hra s nimi vselijake scenky z rozpravok. Ale viac ju bavi kreslit, alebo sa hra hry na pc a to uz je sama, len nas vzdy zavola, aby sme isli kuknut, ked sa jej nieco podari a pochvalit ju 🙂 Ked si spominam, co ju bavilo, ked mala 2,5roka a pri com vydrzala chvilu aj sama, tak tie velke penove puzzle, plastelina alebo aj to cesto, co spominala buuba - len voda s mukou a ona sa v tom miesila a robila si kolaciky. A aj rozpravky ju bavili, v tom veku hlavne Bambulka a Spievankovo - tancovala a spievala si pri tom. Ale co som sa rozpravala s inymi mamickami, tak zavisi dost od toho, ci je dieta jedinacik, alebo ma surodencov, ci je zvyknute, ze vsetka pozornost sa venuje len jemu, alebo sa musia robit kompromisy, ked je deti viac.

sakura77
19. feb 2013

🙂 moj syn bol takyto....od bnrodenia vyzadoval pozornost a ked uz bol troska vnimavejsi tak sme si ho doma s muzom doslovne po polhodinach(ked prisiel z prace, dovtedy to bolo len na mne) striedali,, lebo nonstop vymyslat nejaku zabavu co ho aspon trocha zaujme to bolo ozaj o nervy...su to take povahy...chodili sme co najviac von, medzi deti, tam to bolp ok..teraz ma 6 , pojde uz do skoly, vekom sa to zlepsuje ale stale potrebujd viest ze pod ideme robit toto alebo zober si to a rob si to...su chvile ked si uz aj sam vyberie, ale stale ho vsetko bavi 5 minut....
Za to dcerka potom bola za odmenu 🙂 ako babatko vobec nevyzadovala nosenie, nejake extra venovanie..sama si nasla zabavu, ani som o nej nevedela,🙂
Takze mozem ta ubezpecit ze vekom sa to zlepsi,treba zistit hlavne co ju bavi.. a vydrzat 🙂 bude lepsie 🙂

abbie
19. feb 2013

moj syn ma sice 2 roky, ale mame doma uplne to iste, nevie sa zabavit sam, vsetko mu musim hovorit, nudi sa ako lev v klietke, ked ja nieco musim urobit, taha ma vsade, jedine o vie robit sam je tlacit si auticko

kobrtko
19. feb 2013

To mi je ľúto...len jednu vec nechápem...prečo si mu ukazovala, ako sa má z hračkami hrať? Veď on by na systém hry prišiel aj sám...a aj keď nie presne tak, "ako sa má", no našiel by vlastné využitie... a to je pre jeho kreativitu a samostatnosť nenahraditeľné! Pre tú istú hračku by našiel využitie primerané jeho veku, u nás to funguje od malička.
Neviem, mne sa akosi podarilo tomuto sa vyhnúť...riadim sa heslom- nechaj decko na pokoji, zahrá sa sám...doteraz to funguje a nespokojnosť neprejavuje. Sú samozrejme hry, keď nás potrebuje- keď napr. kupuje alebo nás zachraňuje (alebo my jeho 😀), no niekedy aj pexeso hrá sám a zdá sa mi spokojný...pokecia si akože s niekým, vysvetľuje mu ako sa čo robí a pod. Inak vie sa hrať aj s niekým- kamošom, ockom (hrajú spolu na gitare a pod.)- jasné, že aj ja sa občas pripojím k nejakej hre alebo zase on pomáha nám- hrá sa s našimi hračkami (najmä v kuchyni). Takže som celkom spokojná.
No neviem, ja by som Ti možno poradila, nenavygovať dieťa a neukazovať mu "správnosť" tej- ktorej hry, skús sa ho napr. opýtať, čo by s danou hračkou robil (a každé využitie by bolo správne). Prajem veľa síl a neboj, v škôlke sa to vyvinie k lepšiemu... tam bude rada, keď jej hračky nebude nikto brať 😀

velvet26
19. feb 2013

nasa ma 21 mesiacov a tiez vyzaduje aby som sa hrala s nou, ale ked mam nejaku robotu, tak jej staci, ze sa s nou zacnem hrat a potom jednoducho odidem a ked ju idem skontrolovat tak vidim, ze sa hra pekne sama a nechybam jej...inak sama iniciuje hru, vyberie hracky s ktorymi sa chce hrat a vie sa prehrat uz aj sama, ked sa jej chce, a vidim ze je to cim dalej tym viacej chvalabohu..ale inak je to uplny mamin cecok, ide za mnou vsade aj na vecko. 🙂

euka210
20. feb 2013

ked sa vie hrat v skole, bude to vediet i doma...bude to nejaky zlozvyk
Hraj sa s nou, ale nedovol jej komandovat Ta...to robia rady 🙂 Ty sa hraj a ona ked chce, nech robi to co Ty s inou babikou napr. Neviem, ale na mojho to platilo uz v 10m cca, ze sa nechcel hrat, zobrala som si hracku a hrala sa s nou ja...o chvilu sa doplazil a hral sa s nou on.
A otazka...aj si to raz urobila, ze si schovala hracky? Lebo potom zistila, ze Tvoje slovo nema vahu, lebo si to nesplnila. Skus to naozaj urobit, ze hracky odisli, lebo sa s nimi nemal kto hrat.

ikika
20. feb 2013

@malenocka ahoj.

Kazde dieta je ine... ako pisu baby, niektore sa vyhraju same viac alebo menej... napr. plastelina play-doh (z muky, nie ta mastna) a valceky, vykrajovatka a pod. by ju nezaujali? Alebo modelovanie macky, konika, prasiatka... skus si kupit knizky o tvoreni s detmi... casom sa nauci a mozno bude robit aj sama... napr. pre psika granule nech vymodeluje a Ty mozes zatial nieco pripravit na obed... 😉
Ma napada este napr. puzzle, knizky, kuchynka (varis Ty, vari ona), kreslenie a vymalovanie omalovaniek, registracna pokladna... mozno ju babiky este nezaujimaju, skus nahradit plysiakmi... lego duplo je skvele... 😉
A ked napr. vysavas, pomaha Ti? Skus ju zainteresovat do svojich cinnosti... samozrejme, nie krajanie zeleniny do polievky nozikom - ale moze mat svoj umelohmotny a akoze krajat... napr... 😅

A este jedna vec, pri "treste" (ked sa nebudes hrat, hracky dam inym detickam... ale skor by som to vyuzivala, ak by sa spravala skaredo k hrackam) mysli na nu, ako by to padlo Tebe... ano, nech vie, ze s Tebou kyvat nebude (tzn. hranice), ale neplietla by som ine deticky do toho - moze ich potom povazovat za velku konkurenciu, ci ako to mam podat... skor by som uprednostnila "trest" typu: skaredo sa spravas k hrackam, tak ich teraz zoberiem (alebo dam do tasky) a schovam do skrine a dam ti ich, ked sa k nim budes vediet spravat pekne...
Ona este nechape/nevie, ze niektore deticky nemaju jedlo, saty, hracky, knizky... 😔