Ako sa máme naučiť písmenko R?

moma27
11. okt 2016

Ahojte dievčatá . Som totálne už zúfalá.... už to bude asi dva roky čo sa snažíme naučiť písmeno R a stále nám to nejde. Dcérka má 8 rokov . Snažíme sa cvičiť každý deň min. 5 min. Logopedička nám povedala že jazyk sa má dať hore za zuby (podnebie) a má hovoriť tdn a ja mám po jazyku pohybovať prstom zo strany na stranu. Máte niektorá stým skúsenosti???? Lebo mne sa nezdá že by to nejako pomáhalo. Neporadíte mi čo mám spraviť ??? alebo poradiť inú techniku ??? dakujem za každú odpoved

vuvi
12. okt 2016

Ahojky,ako pisu dievcata,prv je potrebné sa naucit sykavky, L a potom prejst na R..a nas sa to naucil sposobom TD..teda kde bolo R povedal TD..cize tdicko...proste ide o to,aby jazycek podskocil.. Jasne,ze su aj ine techniky,ale aj moj manzelrackuje a touto metodou sa mu parkrat podarilo povedat R...prajem vela trpezlivosti 🙂

moma27
autor
12. okt 2016

@vladota3 písmenko L už vieme aspoň nám to tak tvrdí logopedička.

moma27
autor
12. okt 2016

@12barbara rozumiem vyskúšame , dakujem

moma27
autor
12. okt 2016

@vuvi s,c,z,š,č,ž, sme vedeli hned , potom sme prešli na L aj to už vieme len to R ☹

12barbara
12. okt 2016

@moma27 neni zaco, drzim palce 😉

dezire1000
12. okt 2016

@moma27 moj ma 7,5 roka a rackuje ako francuz 🙂

vuvi
13. okt 2016

@moma27 to niiic, pozri, kolko pokrokov ste uz spravili 🙂 chce to len cas a venovat sa dietatku... a ak by sa aj nahodou nenaucilo dietatko rozpravat R, tak svet sa nezruti 🙂 posnazte sa mu vsak aj s manzelom venovat co najviac a skusit nieco hravou formou, poradi vam logoped, drzim velmi palce 🙂

gabona1
7. nov 2016

Ahoj, aj my chodíme k logopedičke už pár mesiacov s R a stále nám to nejde. Nahrádza v slovách kde je R za D, ale len keď ho upozorňujem a stále sa nám to nedarí. Tiež máme básničky a slová, ktoré máme precvičovať. On to všetko teoreticky vie, ale povedať R nevie. Dokonca v škôlke naučil jedného chlapčeka R, prišla sa mi poďakovať jeho mamina. Tak super, mi to prišlo vtipné, že on naučil R a sám ho nevie. Dúfam, že mu raz naskočí.

evita_g
7. nov 2016

Baby, všetky, ktoré ste zúfalé z toho, že vaše deti nevedia vysloviť R, dodám vám nádej 😉 Ja som sa naučila povedať R, keď som mala 22 rokov! Ako dieťa som chodila na logopédiu, nepamätám, koľko presne, ale bolo to dosť dlho. Bez úspechu. Miesto R som vyslovovala také nejasné L (niečo medzi R a L). A ako som sa to naučila? Robila som animátorku v jednom prímorskom hoteli a mávali sme tam diskotéku pre deti, tancovali sme a spievali takú tú detskú španielsku pesničku ARIBA ABAJO a zrazu mi to tam zarapčalo 🙂 Takže ruky hore... aaaaaaaaaaRibaaaaaaaaaa! 🙂

erzulik
29. dec 2016

Ahote zenicky, aj ja chodim s mojou dcerkou 5 r. k logopedicke zacinali sme s pismenkom L, do mesiaca sa to pekne naucila teraz prechadzame na r, zaciname tdn, tda, tde, tdi, tde mate nejake overene dalsie metody ako si to spestrit, boli sme na druhom sedeni teraz ideme 19.1 na trtie sedenie, nejako ju to nebavi iba tdnkat

yukki
29. dec 2016

Trpaslík trnky trhá, trhanie mu dlho trvá.
A klasika-a tie vrabce z toho tŕnia štrnk brnk do druhého tŕnia.
Šli tri raky do radu, chvostom orať záhradu. Štyri vrany za nimi krídlami im bránili.
Ryba-rak, ryba-rak, ať je z tebe šesterák....
Jedna moja dcéra sa naučila ani neviem ako, s druhou sme sa vyhrali s takýmito riekankami, už to vyzeralo že do školy pôjde bez r.... tá prvá a druhá riekanka ju tuším najviac nahodili....