Ako zvládnuť nástup do škôlky?

nikusssik
16. júl 2015

Ahojte, potrebujem rady skúsených 🙂 Dcérka v septembri pôjde do škôlky. Bude mať 2,5 roka, ja nastupujem do práce, keďže pracujem v školstve, tak som sa rozhodla začať školský rok od začiatku, nechcela som nastupiť po pol roku. Dcérka je prevažne celé dni somnou a toho sa bojím, že ako to tam zvládne. Nieje ten typ, že kde ma dáš tam budem, keď ju niekde nechám vie si poplakať. Neviem, či v auguste skúšať nechávať v materských centrách na nejaký čas, alebo ako ste to urobili so svojimi detičkami? Aj na obed zaspáva somnou, keď ma neuvidí tak neviem :( Začínam mať nočné mory, viem, že nie sme prví ani poslední, ale bojím sa, že mi ju pošlú domov a čo potom budem robiť 🙂 Viem, že ak si oblubi učitelku, tak sa bude tešiť, vie si ludi oblubiť, ked na nu dobre zapôsobia, tak nemá problém...ale vyberá si 🙂 ako to zvládli vaše deti?

pribinak
16. júl 2015

Asi sa musis najskor ukludnit ty! Dcerka bude citit tvoju nervozitu a strach a tak isto sa potom bude spravat aj ona.
My sme do nekonecna rozpravali o tom, ze tam nove deti, novi kamosi, nove hracky a nove ihrisko, kde teraz nemozeme ist, lebo je oplotene a je len pre skolkarov, nie pre malicke deticky
A potom zas o tom, ze maminy a ocinovia chodia do velekej roboty a deti do malej, do skolky

Ak mas nejaku dobru kamosku, ktoru dcera pozna, tak sa dohodnite, ze jej ju das na hodinu ci dve postrazit. U nas robilo centrum taky program, ze "hrame sa na skolkarov" ci ako sa to volalo, maminky tam dali deti a o nejake 2 hod si prisli po ne. Deti mali program a samozrejme aj odmenu

cerez
16. júl 2015

So synom som chodila na prechádzky smerom ku škôlke a pozerali sme sa ako sa detičky hrajú na dvore. Chodila som často medzi deti nielen na ihrisko, ale aj do herne, nech sa oťuká. Či to malo vplyv neviem. Všetko záleží od povahy, od učiteliek, od prostredia. Mám dve deti. Dcérka od narodenia bola v spoločnosti iných ľudí, prespávala u starých rodičov, zatiaľ čo ja bola študijne mimo domova. Denne sme chodili von na ihrisko, herne sme v tom čase nemali. Do práce som nastúpila, keď mala 1r.4m. Takže si zvykla na moje odchody-príchody. Dieťa totálne spoločenské. Nástup do škôlky prvý mesiac super, ďalších 5 mesiacov len plakala. Doslova ma zaskočila.
Syn ako som ti opisovala. Na materskej som bola do jeho 2r. 8m. Nikdy nebol sám bez rodičov. Doslova mamičkin a dodnes sa schováva za moju sukňu. Nástup do škôlky zvládol bez plaču a to celý šk. rok. Takže ťažko predpokladať ako to celé bude prebiehať a či môžme nejako pomôcť uľahčiť svojim dietkam pred nástupom do škôlky.

cerez
16. júl 2015

Zabudla som dodať, že som kúpila aj knižku "Prvý deň vo škôlke". Prezerali sme si ju a opisovala som im podľa obrázkov, čo robia detičky vo škôlke.

skoupilka1
16. júl 2015

ja si myslím, že p. učiteľky sú školené na to aby zvládli s novými detičkami situáciu pri nástupe. Moja 1. dcérka si to riadne odplakala prvé týždne,(a ja potajomky tiež) no museli sme to zvládnuť, to je život. Teraz som na MD s druhou dcérou, no tak uvidíme ako to bude. Ja si myslím, že učiteľka, ktorá pošle domov dieťatko z dôvodu, že si nevie zvyknúť (dieťa vo veku 3 roky) nie je dobrá p. učiteľka. Iné je to s menšími detičkami, tam môže nastať situácia, že psychicky nie je dieťa ešte dozreté na kolektív. No a ako som to zvládla? Doslova mi dcéru musela učiteľka vytrhnúť z náruče, držala sa ako kliešť.... Ja som sa teda držala, no akonáhle sa zabuchli dvere triedy neudržala som slzy... Vraj po chvíli prestala plakať ale silnou oporou jej bola učiteľka, ktorá ju neustále držala za ruku a so všetkým jej pomáhala. Takto to bolo cca týždeň, možno 2. Moja ale išla do škôlky o pol roka skôr, tak ako tá tvoja. Potom sa pomaličky začala do skôlky tešiť 🙂 Prajem pevné nervy a hlavne pozitívne myšlienky 😉

magdalenkami
16. júl 2015

nam pomohlo vecer o skolke nerozpravat ,rano sme sa obliekli,isli do skolky,ale nepreberali sme to-vtedy to bolo v pohode-mala som alergiu ked sa ich niekto napriek upozorneniu vypytoval vecer ako bolo,pojdes aj zajtra,budes sa hrat ,tesis sa.....v noci sa budili s placom-takze nam pomohlo konat-ist a zbytocne o tom nerozpravat a samozrejme rano ziadne velke prezliekanie,rychlo pusu a sup za dvere-mam 4deti,a tiez nas to v septembri caka tak uvidime.....ci to bude platit aj tentokrat

nyusika
16. júl 2015

myslim, ze vacsina mam ma z toho vacsi strach, ako ich deti. A zakonite svoj stres potom na deti prenasaju.

Proste sa to nejak zvladne, zvladlo to x dalsich deti bez dusevnej a fyzickej ujmy, zvladne to aj to vase dieta.
Predpokladam, ze asi inu moznost nemas, dietko si proste na tu skolku zvykne.
Idealne je postupna asimilacia, zacat par hodinami dopoludnia, postupne a plynule prejst na cely den.

lovelly26
16. júl 2015

suhlasim aj ja som mala vacsi strach ako maly .. aj napriek tomu teda sme sa vela cez leto rozpravali o skolke ... ucitelky boli fakt vyborne ale nas maly to nejak nechcel zvladat a tak mi same navrhli aby som tam s nim zostala rano na chvilu a ked sa zacne hrat vytratila som sa 🙂 mali sme nato uz hesla .. kazdym dnom sme skracovali ten cas co som s nim tam bola rano a pol roka bol len doobeda az potom na cely den.. dnes uz chodi s radostou do skolky ... ten prvy rok sme nejak predychali aj s pomocou uciteliek a musim uznat ze boli velmi mile a ustretove ... dodnes im maly nosi kvetinky i ked uz ma ine ucitelky.. vzdy je to natom ako sa dohodnete. Ked mas moznost nechat dieta len pol dna a vidis ze to prospieva tak urob tak ale vacsina deti si zvykne aj bez takychto pomocok len pre mna to bolo jednoduchsie zvladnut a mala som moznost sa dohodnut v praci 🙂 aj synovi to velmi pomohlo bol spokojny a vyrovnany, samozrejme niekedy rano ked mal svoje dni tak ten plac musel byt ale teraz sa uz len pyta ked pocuje malych plakat ze preco placu ved skolke je super, dokonca sa mi stalo ze ma poobede poslal este domov aby som prisla neskor lebo on sa este chce hrat 🙂 drzim palce nech si rychlo a bez nervov velkych zvykne 🙂

timea7
16. júl 2015

@nikusssik som učiteľkou v škôlke, ale aj maminou, neboj sa, domov ti ju nepošlú, len sa jej to musíš snažiť čo najviac uľahčiť. V prvom rade sa nestresuj ty, deti majú veľmi citlivé senzory a keď vycítia, že ich mama, ten pevný pilier, na ktorý sa môžu vždy a so všetkým obrátiť, má zo škôlky strach, tak bude mať strach aj ona. Veď to musí byť niečo strašné, keď má aj mama obavy! Neviem, či už tvoja dcérka má skúsenosť s tým, že ostala bez teba v materskom centre, ak nie, neskúšaj liečbu šokom, aby si to ešte nezhoršila. Bolo by fajn, keby ste sa navštevovali s jednou dvomi mamičkami s deťmi rovnakého veku a postupne by si ju nechávala u nich, najskôr na chvíľu, postupne na dlhšie. Má problém byť bez teba aj napríklad u babky? tiež by som ju tam postupne nechávala, až potom by som pristúpila k tomu detskému kútiku, ale k takému, kde to dieťa pozná, vrátane personálu. Prechádzajte sa často okolo budovy škôlky, rozprávaj jej o tom, ako sa tam bude chodiť hrať. Bolo by ideálne, keby si tam s ňou mohla pár krát zájsť ešte, kým tam nastúpi, ak je teda škôlka otvorená, aspoň poobede na dvor, keď sú tam deti. Zruš to, že budeš pri nej, keď poobede zaspáva. Povedz jej, že si blízko, ideš žehliť a že sa za chvíľočku prídeš na ňu pozrieť, čo aj dodrž. Do škôlky jej daj obľúbeného plyšáka, aby tam mala niečo z domu, veľmi dobre sa osvedčilo aj niečo mamičkine - vreckovka, malá taštička, šatka, náramok (nie zlatý 😀 😀 , jedna malá princezna si do škôlky priniesla štyri mamine zlaté prstene, veď čo bude trocháriť, nie? Jasné, že o tom mamina nevedela 😎 ) Neboj sa, maličká možno prekvapí s o rok tu budeš ty radiť iným maminám. Ešte ma napadla veta, ktorá dosť zaberá . mamina má prácu, ty máš tu v škôlke svoju prácu, keď obidve skončíte, pôjdete domov. Ak máš ty veľké obavy, bolo by možno vhodné, aby ju do škôlky nosil otec, babka. Deti veľmi dobre vedia na koho to majú skúšať a pri kom sa im to neoplatí. Ja som revala naopak prvú ligu pri otcovi 🙂

pribinak
16. júl 2015

@timea7 dobra rada ;) aj u nas v MS jedno dievcatko rano strasne, ale strasne place, mamina tie sceny nezvlada a tak ju na striedacku nosi otec a babka. Pri nich take sceny nerobi, oni jej to proste nedovolia, ale pri mame citi, aka je mama v strese a tak vyvadza, to je divadlo na celu skolku, pri otcovi a babke uplne ine dieta

timea7
16. júl 2015

@pribinak ja som to doviedla do dokonalosti, som si to mohla dovoliť, lebo mama bola už v práci, tak som tak stvárala pri otcovi a babke, že ma z tej nenávidenej ustanovizne zobrali 😎 😎 😎 😎 😎 a keď som po rokoch vyklopila, že chcem ísť na pedagogickú, otec len poznamenal, že čakal všetko na svete okrem tohto. 😀 Takže ja som mala po mesiaci revania škôlku vychodenú aj zmaturované.....

frozenelza
16. júl 2015

Uuuffff, toto iste som prezivala tento rok v septembri ja.....ja som prerevala cely tyzden, drobik to zvladol uplne FANTASTICKY!!!!! 😀

peneloppe
16. júl 2015

@nikusssik

Zaciatok pre nas bol velmi velmi tazky. Boli sme sa na skolku pozriet, bol sa tam dokonca aj zahrat predtym ako nastupil. To bolo uplne v pohode, aj som ho nechala na polhodku sameho, bez problemov.
Akonahle nastupil riadne, teda chodil len na pol dna viackrat do tyzdna, tak katastrofa.
Ale prekonali sme to. Bolo to tazke obdobie, asi mesiac a pol to cele trvalo, nemal ani 2 roky moj syn vtedy.
Potom si krasne zvykol a odvtedy uz nikdy ale ozaj nikdy nikde neplakal. Je prisposobivy, tento rok menil skolu dvakrat lebo sme sa stahovali a uplne v pohode.

Takze neboj sa toho, ked budu slzicky tak budu ale prekonate to, zvykne si a bude dobre.

bubinka68
16. júl 2015

Ja mám tiež z toho neskutočné nočné mory, čo nás v septembri čaká a to zo skúsenosti, ktorú som zažila timea7 tú písala, že domov ti ju nepošlú, no nám sa to stalo. Ja som svoje dvojičky chcela dať do škôlky od septembra 2014/2015, mali malo deti boli prijaté bez problému (keďže žijeme na dedine, raz je to lepšie inokedy horšie s počtom detí), ale riaditeľka, keď ma zbadala na ulici tak mi povedala, že by bolo najlepšie, keby som ich dala do škôlky až keď dovŕšia 3 roky, lebo 2,5 sú ešte maličké.Súhlasila som s tým, lebo ešte mali problém s tým, že nejaká nehoda v gatiach sa objavila nechcela som tým učiteľky obťažovať a keby som vedela ako to všetko dopadne, tak by som ich od septembra napriek všetkému do škôlky dala.Ja som začala od septembra pracovať a o deti sa mi starala moja mamka a keď dovŕšili 3 roky hneď šli. No prvý deň super poobede jedna plakala, lebo neskoro zaspala potom ju zobudili cudzie prostredie. Na druhý deň šli bez plaču v pohode a zrazu o 10:00 mi do práce telefonovali zo škôlky ako súrny prípad prosím príďte do škôlky po vaše deti, lebo silno plačú odpadávajú a bla bla bla vystrašila som sa šla som a to bola chyba, lebo v tomto prípade si myslím, že učiteľky nevládli a už mali zabehaný režim a zrazu tie moje dve im to narušili. Keď som došla moje deti na mňa čakali aj s riaditeľkou (plakali, ale nebolo to až také hrozné ako opísané v telefóne) a hneď pri vchode prvú vec čo spravila mi dala peniaze za školné, ktoré som ráno zaplatila. Takže ich po dvoch dňoch odpísali. Myslím si, že každé dieťa sa chytá inak, ale asi žiadne dieťa nemalo možnosť 1 deň a 3 necelé hodiny aby ukázalo, že na škôlku nie je pripravené. Vtedy som asi 2 týždne prerevala, lebo toto sa asi nestalo nikomu a dlho som mala pocit, že moje deti sú úplne neprispôsobivé. Inak kdekoľvek ideme nemajú problém a myslím si, že keby ich pani učiteľka nenosila po kuchyni a tmavej chodbe, ale snažila ich zapojiť sa medzi iné deti všetko by bolo iné. Riaditeľke som potom povedala, aký mám názor na celú vec a hneď ich bolo treba priniesť aj do škôlky, lebo každé dieťa si musí zvyknúť a už sú dosť veľké zrazu. Ja som ich tam už nedala, lebo stále doma mi hovorili, že v škôlke budú plakať a pani učiteľka im zavolá a mamka príde. Si myslím, že to nemalo zmysel. Teraz som ako na ihlách čo bude.

peneloppe
16. júl 2015

@bubinka68
Boze to je hrozne.To som este nepocula.

timea7
16. júl 2015

@bubinka68 no ako mama by som v škôlke vééééľký cirkus urobila, to čo je za prístup? Keby mi riaditeľka povedala, že odpadávajú. spýtala by som sa jej, či má o tom záznam a či volala záchranku, s takýmito slovami sa nezahráva. Toto som teda ani ja ešte nepočula....

bubinka68
16. júl 2015

@timea7 tak ja som sa potom, keď som predýchala hovorila s riaditeľkou a odvtedy sa mi vyhýba, alebo sa tvári, že ma nevidí... Dalo sa to riešiť aj inak, ale som si povedala dáš pokoj máš pokoj. Od septembra tam musia nastúpiť tak len dúfam, že sa zmenia učiteľky. Ja som sa informovala aj od iných nepedagogických zamestnancov vtedy, či to naozaj bolo až také neúnosné tak mi bolo povedané, že plakali, ale že aj horšie mali... A učiteľka chodila po kuchyni s jednou na rukách namiesto toho, aby sa ju snažila zaujať tak ju podporovala v plači... Bolo mi to fakt ľúto, bolo to vlastné aj ich prvé neprijatie. Keď som ich viezla domov zo škôlky tak mi jedna povedala. Mamka mi sme plakali pani riaditeľka nás nechcela, tak ti zavolala, to bolo pre mňa ako matku dosť ťažké. Nechcem sa zastávať svojich deti, ale keby sa toto stalo po 3 týždňoch, bolo by to iné.

peneloppe
16. júl 2015

Ani po 3 tyzdnoch by riaditelka nemala tak reagovat.Moj syn plakal dost intenzivne vyse mesiaca a ja som ho uz chcela brat prec a oni ma presvedcili ze to je normalne ze coskoro to prejde.Mali pravdu.Zrazu zo dna na den bez placu.

skoupilka1
18. júl 2015

@bubinka68 akože to čo je za učiteľku? Samozrejme že deti by si zvykli skôr či neskôr. Keď sú 2 to je len výhoda podľa mňa. Toto je jednoducho zlyhanie skôlky. Moja tiež dosť plakala ako som písala v mojom príspevku, aj ja som sa rozprávala s učiteľkou, či by nebolo lepšie odložiť nástup, učiteľka mi to vyslovene zakázala, že je to normálna reakcia a určite si moja zvykne. Aj to tak bolo.

kafedame
2. sep 2015

Ahojte,dneska bol synček 1.deň v škôlke.Ráno ho bral manžel( lebo je na mňa dosť naviazaný),aby za mnou neplakal.Zvládol to super,už sa nevedel dočkať,kedy ho už manžel prezlečie,aby mohol ísť do triedy.Dali si pusu vo dverách a išiel dnu s pani učiteľkou.Celý deň som bola na telefone,či mi nebudú volať-ale kedže do 12 nevolali,tak sme si s mužom vydýchli,a mysleli sme si,že je všetko ok! Ale..ked sme išli pre neho,tak nám pani učiteľka povedala,že on odišiel zo škôlky..ani nevedeli kedy,ako...a všimli si to iba vtedy,ked ho nejaká cudzia pani zobrala naspäť do škôlky,že si kráčal voľakde na ulici...maminy,je to hrozný pocit,doteraz plačem,ked si pomyslím na to,čo všetko sa mu mohlo stať ☹ .strašne som nahnevaná,smutná a ešte neviem aká....samozrejme,hned sme išli za pani riaditeľkou,tá však tam už nebola,takže zajtra ráno si to s nimi vybavím...nehorázne,ako môžu takéto niečo dopustiť...s kludným vedomím si myslím,že moje dieťa je na dobrom mieste a v dobrých rukách a naraz toto... ☹ A pani učiteľka mi na to povedala iba toľko,že mu doma máme veľa hovoriť,že zo škôlky nesmie sám odísť...Nehnevajte sa,ale musela som to zo seba dostať von ☹ ..

ofinka
2. sep 2015

@kafedame ja som teda dieta neviedla, len moja sestra dcerku, ale to co pises, je fakt odveci, sa cudujem, ze sa ti vobec priznali! ale ked to spravilli, tak urcite chod za riaditelkou, ze takto si nepredstavujes starostlivost o dieta, resp. zodpovednost za neho. vsak nemusis zrovna vrieskat na nich, ale rozhodne by som to nenechala akoze sa nic nedeje. viem si predstavit, ze si z toho bola v soku. ja som bola len z toho, ako to zvladne neterka, takze sa mozem tesit, co caka o rok nas.

kafedame
2. sep 2015

Samozrejme,že to budeme riešiť,po dobrom.Hned by som aj škôlku menila,ibaže tú druhú máme až na druhom konci mesta,takže teraz neviem,čo mám robiť.Absolútne stratili moju dôveru,aj sa bojím syna tam nechať zajtra ☹ ..

mareli
2. sep 2015

@kafedame WTF???? to co ma byt???? nie ze po dobrom, to razne treba riesit aj s manzelom, prvy den a ucitelky nie su schopne ustrazit si male nove deticky??? presne, co vsetko sa mohlo stat, ved to je nehorazne!

kafedame
2. sep 2015

@mareli 😢 však to....ani spať dneska nebudem...

ofinka
3. sep 2015

@kafedame tak ako, zastihla si riaditelku?

barla5
3. sep 2015

@kafedame v nasej skolke sa tiez stalo, ze dieta uslo, tie ucitelky na hodinu vyhodili. Urcite to nenechaj len tak.

david93
3. sep 2015

@kafedame nevšimli si, že nemajú dieťa??? to čo robili

evittam
3. sep 2015

@kafedame Tak áno, treba to riešiť po dobrom. Ale prepáč - aké dobro?! Ako náhle odovzdám dieťa v škôlke, škole preberajú za neho zodpovednosť - to akože, keby ho náhodou zrazilo auto, tak si mu mala doma vysvetliť, že nemá utekať a liezť na cestu?! To je aký prístup, tak čo by som tej dotyčnej učiteľke povedala by si za klobúk nedala a určite by som sa postarala aby bola bez práce. Viď príklad učiteľky v PB - síce trochu iný ale to je teraz jedno......A takýto ľudia majú mať našu dôveru? A inak u nás býva škôlka zamknutá, keď už sú tam všetky detičky, prípadne sa zvoní.....

evittam
3. sep 2015

@david93 No čo asi - rehotali sa v kúte a rozoberali ako dobre im bolo cez prázdniny a kde všade boli.......a deti? Hm, veď nie sú moje...Teda aspoň takto mi tá situácia príde.

kafedame
3. sep 2015

@ofinka áno,dneska sme ráno za ňou išli,tak sme jej všetko povedali,vedela už o tom.Vravela,že ju (ich) to veľmi mrzí,že vie,že sa to nedá odpustiť.Pani učiteľka bola napomenutá,že nech viacej dáva pozor na deti. 😒 Uvidím,ako to bude dalej,a sme jej povedali,že dúfame,že sa to už nikdy viac nestane!!

kafedame
3. sep 2015

@evittam Ano máš pravdu,aj táto škôlka je zamknutá od 8-ej ale malý vybehol ešte pred tým niekedy,ked bolo ešte otvorené a prichádzali-odchádzali rodičia.Ale aj ludia sú takí bezohladní už,ja som kolkokrát videla,že ide dieťa smerom k dverám,a vždy som ho priviedla naspäť k pani učiteľke(aj ked bolo cudzie) a nechce sa mi veriť,že moje dieťa nikto nevidel z rodičov,že si sám ide s plačom von zo škôlky... ☹ A dobre som povedala aj pani učiteľke,čo som mala na srdci,tak dneska som s ním tam trošku ostala,išla som domov až v tedy,ked išli na dvor a aj vtedy som učiteľke pripomenula,nech naňho dáva pozor 😠