Je zavčasu učiť 2,5 ročného abecedu?

27. feb 2022

Ahojte, je este skoro zacat ucit 2,5rocneho abecedu, rozpoznavat pismenka? Ucili ste aj vy vase deti uz od takehoto veku alebo je to este prilis skoro?

elementissa
27. feb 2022

Ale kľudne ho zoznám s písmenami a číslami a nepýtaj si zvolenie na kobyle. Môj syn sa denne stretáva s troma jazykmi, má 2r4m, hovorí úplne plynulo a prvé "zvuky" čo sa naučil hovoriť v 17-18 mesiacoch okrem zvukov zvierat, zvukov ulice a pár základných slov boli písmená. Pre dieťa je to rovnaký obrázok ako keď mu ukážeš kravu a povieš "krava-muu". Decko zopakuje "muu". Ukážeš na znak písmena a povieš "A" a ono zopakuje "A"... No žiadna veda. Navyše môj je čitateľ, stále v knižkách zahrabaný a vonku keď je, tak číta všetko rad radom. Postaví sa k nejakej reklame alebo napisu a po podmienkach pekne zľava doprava prečíta celý text. Ale zatiaľ ešte nespája do slabík a neskladá si slová. To má ešte chvíľočku čas, ja aj manžel sme v troch rokoch obaja začali plynulo čítať a poznám kopec iných ľudí, čo to mali rovnako. Neviem, prečo by sa mali deti učiť písmená v škole. Veď keď vie dieťa veci navyše, pred rovesníkmi, tak buď môže ísť do triedy pre nadané deti, preskočiť triedu alebo síce ostať v normálnej škole, ale venovať sa súťažiam a olympiádam, mať rôzne vzdelávacie krúžky, kde sa naučí viac. Keď ja som chodila do školy, tak len tie olympiády a krúžky boli dostupné. A kým sa ostatné deti učili písmenko po písmenku a spájať dokopy slabiky, tak mne pani učiteľka dovolila cvičiť si vtedy písanie alebo som si mohla čítať knižku, keďže som už dávno plynulo čítala, ale písať som napríklad nevedela. Iba čítať. Môj syn začne tiež tak skoro čítať, ale jeho baví aj počítať, to mu ide trochu pomalšie ako čítanie- spočítať na obrázku zvieratká alebo bodky. Keď ideme po schodoch, tak sám od seba vždy počíta, len niekedy preskočí číslo... Takže počíta "jeden, dva, tri, päť, šesť, sedem, osem, deväť desať" alebo namiesto tri povie štyri a trojku preskočí, niekedy preskočí šesť... A po desiatke si už začne vymýšľať, ešte jedenásť, dvanásť, ok, to pozná z hodín, ale potom už ide "stvrnast, osemnásť, dvadsaťpäť, štyridsať, osemdesiat" 🤣 tam už potom strieľa čo mu napadne. A rád píše písmená na tablete- lebo chce "pracovať ako maminka", tak mu dám tablet, otvorím word, zapnem CAPS lock (ktorý si on potom vypne), píše a komentuje čo píše. Písmenko po písmenku, číslo po čísle. Deti sú múdre, netreba z nich robiť neandertálcov, len aby "zapadli". Našťastie už nežijeme v komunizme a nemusíme byť všetci rovnakí a hlavne "netrcat" z radu. A myslím, ze každý vie, ako chce viesť svoje dieťa a čomu ho učiť, takže by sa tu nikto nemal zduvat a urážať ostatných za to, ako oni vychovávajú svoje deti. Každý nech sa venuje svojmu decku najlepšie ako vie a nepozastavuje sa nad ostatnými. A autorka, ty si nepýtaj zvolenie na internete, co mozes a čo nemôžeš naučiť svoje dieťa. Lebo tvoje priority mozu byť úplne iné ako priority iných rodičov a to je v poriadku. A nikomu sa ani nemusíš spovedať, čo si dieťa naučila. Nauč ho čo len chceš, odovzdaj mu to, čo vieš, veď ho k ideálom, kroee máš ty, nie ženy z Kobyly. Tvoje dieťa je tvoja zodpovednosť. Nikoho iného

katka1389
27. feb 2022

@orangiiina ano ja viem kazde je ine dcerka bola sikovnejsie a teraz by som bola rada keby bola aspon 10 min.ticho 😆

annm81
27. feb 2022

Naučiť sa naučí, ale nedá mu to nič, okrem toho, že ty sa budeš môcť chváliť. Existuje x vhodnejších vecí, ktorými dokážeš dieťaťu rozvíjať myslenie.

ivangeline
27. feb 2022

Nie,ak ma chut sa to ucit.

engynka
1. mar 2022

Ja chodim s mojim od 2 rokov na play wisely a abeceda je bezna sucast tychto hier. Neviem aky ma suvis ucenie abecedy a chodenie na nocnik alebo obliekanie ci jedenie alo pisu predomnou. Predsa ucenie abecedy je hra, navyse travis cas s dietatom, ucenie na nocnik zrovna az taka zabava pre dieta nie je…
Ale kazdopadne urcite bude mat dieta senzitivne obdobie na abecedu. Treba odsledovat a vtedy sa to aj rychlejsie nauci leno sam sa bude zaujimat a chciet

dodo777
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
zuzu113
7. jún 2023

@danica2711 aj ja, ked toto tu citam odpadavam..14 mesacne abecedu ..akoze ja som sa ju naucila v 1 rocniku zs a som tu,dokonca mam aj vs,neviem fakt akym zazrakom,ked tu citam co sa ucia uz 2.5 rocne deti😀uplne nechtiac ma to hodilo na tuto diskusiu a lutujem nejake zakomplexovane mamky co toto tu zacnu citat a chytat depky🙈