Kedy začali vaše deti písať tlačené písmenká?

mia002
30. apr 2017

kedy začali vaše deti písať tlačené písmena .môjmu sa to nejak zapáčilo veľmi rád píše,

adalea
30. apr 2017

Moja píše veľké tlačené písmená asi od 3,5 roku. Abecedu pozná asi od roka. Prečo sa pýtaš?

gir
30. apr 2017

@adalea Žartuješ? Od roka pozná abecedu?

ejlin123
30. apr 2017

My máme doma dvojky prváčky, nikdy pred nástupom do školy neskúšali písať ani čítať, pri nástupe do školy nepoznali ani jedno písmenko. Teraz po 8-mych mesiacoch v škole, poznajú celú abecedu, plynulo čítajú dlhé články a píšu bezchybné diktáty. Na všetko prišli samé, nikdy sme ich do ničoho netlačili.

katarinanad
30. apr 2017

Dnes to niektore maminky prehanaju, miesto riekaniek a pesniciek ucia deti pisat a citat, dieta nevie nakreslit základnu postavicku alebo domcek, ale vie napisat svoje meno, a uz je nadane a mudre. Pisem o skolkaroch. Su aj nadane deti, ale pre tie su specialne skoly a asi by sa nudili, keby mali sediet v jednej lavici so svojimi rovesnikmi. Neviem co je to za móda, ale vela inych vecí, hier, logickych cviceni ich moze predsa bavit viac ako abeceda 🙂)) co potom budú robit v skole ???

inull5
30. apr 2017

Abecedu pozná od roka...tak toto je vážne dobrý vtip😄 a predpokladám že spolu s abecedou aj dva cudzie jazyky.

majka99999
30. apr 2017

Moj bude mat v juni 5 a zaujima ho to par mesiacov, ale tak on bol vzdy zblazneny do cisel a pismen, len jemna motorika horsia, ale tak zvladne napisat MAREK, MAMA, TATO napriklad. V skolke sa niektore deti tiez vedia podpisat, co som videla na vykresoch.

aventka
30. apr 2017

@gir urcite ustne😂😂

katarinanad
30. apr 2017

@majka99999 Áno, toto by som povedala ze u 5 rocnych deti je primerané, podpisat sa a vediet niekolko slov, asi sa to aj v skolkach ucia podpisat na vykresy 🙂

siska53
30. apr 2017

@mia002 a zalez na tom? Ked ho to bavi,nech pise..nas v 2r.poznal vacsinu pismen abecedy- len tie s makcenmi nie. Ale kedze ho kresba nebavila, s pisanim zacal tak asi v 5,5r.,skusal sa podpisat.. Dcerka skusala napodobnit nejake pismenko (A a este nejake) asi v 4,5r.
Podla mna od veku nezalezi,kedy s cim zacne,ak to nie je prilis neskoro,ked ho to bavi,preco nie?

siska53
30. apr 2017

@katarinanad preco by to mala byt moda? Ked to dieta bavi?? Ja som do nasho nic netlacila,prosto ako sme.citali knizky a on teda mal obdobie,kedy velmi vela chcel citat,medzi najoblubenejsie patrila Malovana abeceda. A na pismenka sa pytal sam - ukazujuc prstom,kedze v rozpravani bol po tatovi..Som mu to mala zakazat?? Malu to napr.nezaujimalo,tak abecedu nepozna,nauci sa v skole. Ona zas rada pocita.. Autorkin syn podla vsetkeho prisiel na chut pisaniu sam a skor mal pocit,ze ju to znepokojuje,ci to nie je skoro.
A ano,ta mamicka s rocnym dietatom poznajucim abecedu ma prekvapila,no mozno ma mimoriadne nadane dieta..

majka99999
30. apr 2017

@katarinanad my ho to ani nejako neucime, sam to chcel vediet. Ako vravim, jeho to vzdy bavilo (ja som sa v jeho veku sama naucila citat), aj mensi pozna pismenka a cisla, mame take penove do vane. Kupu sa spolu, tak sa hraju H ako Honda, C ako Citroen (2 chlapci 🙂 ) a lepia ich na kachlicky. Ked nevedia znacku, tak starsi vie zo skolky, ze G ako gitara trebars. Bola by som radsej, keby vedel krajsie kreslit auto alebo strom, ale s nim je to tazko. Aspon daco nakresli, pred rokom len cmaral.

adalea
30. apr 2017

@gir áno, od roka pozná abecedu, naučila sa ju sama, mala takú hračku-
telefón, ktorý prehrával rôzne pesničky: o farbách, abecede, číslach. V 1,5 roku bez problémov prečítala všetky písmená a tie s interpunkciou. Keď sme išli na prechádzku alebo len do obchodu trvalo nám to večnosť, lebo čítala špz-tky na všetkých zaparkovaných autách. V 2 rokoch ju to už nezaujímalo, až zas v 3 rokoch sa začala zaujímať znova o písmenká. Nikdy sme ju do ničoho nenútili, robí všetko svojím tempom. V niektorých veciach je popredu, v niektorých zas trochu pozadu

deti95060810
30. apr 2017

syn vedel už v Mš čítať aj písať a počítať do 500, dcéra v MŠ vedela len čítať, písať len tlačenými písmenami, ďalšie moje deti o to veľký záujem nemali....

sopka10
30. apr 2017

Moja mala, ma 6 , vie citat, ( sice nie plynule ako dospely clovek , slovo si precita pomaly v duchu a povie ho nahlas cele ) pocitat vie super ,mala nasobilka ,a jednoduche delenie, pisat vie tlacene cca od 5 tich a teraz uz aj pisane , dvoj-troj slabicne , akurat ze je to jedno pismenko velke druhe male , ale aspon sa trafi do riadku vo vacsine casu, no po pravde ucila , alebo vlastne skusala som od 3.5-4 rokov jej nejako natrepat do hlavy abecedu a take veci , a aj ked si nieco sice pametala, no nic moc , ale od 5- 5 a pol roka ju to nejako zacalo zaujimat samu od seba a ide to uz super ..aj ked este mame co studovat .

ejlin123
30. apr 2017

@sopka10 načo je dobré dieťaťu od 3,5-4 rokov natrepat do hlavy abecedu a také veci? Čo bude robiť v prvom rocniku?

danda29
30. apr 2017

Ja mám asi úplne blbé deti, pretože môjho 4-ročného syna nebaví učiť sa počítať, ale bavia ho dinosaury a avengers a 2-ročná dcéra miluje básničky a pesničky. Písať, čítať, či počítať nevie ani jeden....asi som niekde spravila chybu, keď tu čítam tie vaše komenty 😢

katarinanad
30. apr 2017

@siska53 precitajte si este raz moj prispevok, nepisem o tom ze treba detom zakazovat ucit sa abecedu a pismenka ked ich to bavi a prejavuju o to zaujem, moja kamaratka ma 5 rocneho syna ktory si sam cita knihy, zaujem mal o to on, bude chodit do normalnej skoly a jeho rodicia uz teraz vedia ze sa bude nudit, aspon na hodinach pisania a citania..... ale pisem o mamickach, ktore sa snazia deti ucit skor abecedu a pisat, miesto inych aktivit.

katarinanad
30. apr 2017

@majka99999 tak ten Vas mladsi je teda poriadne sikovny, lebo moj je rovnako stary ako Vas, ale nechce sa mu rozpravat, sice mu vsetko rozumieme....ale starsiu tiez toto bavi hadat slova na zaciatocne pismenka, ale pismenka nevie citat, len niektore co sa jej pacia, ked skladame penove puzzle

siska53
1. máj 2017

@katarinanad ale vyznieva to tak,ako keby sme to tu my do tych deti hustili.. Resp.autorka..
Ja tiez neuznavam,ked sa deti nutia do niecoho,na co maju este cas.

jana_eyre
1. máj 2017

Zeny nechapem co si tu porovnavate deti.. Niektore nieco vie, ine nie..

kengurica
1. máj 2017

Male dieta to "citanie" pismenok berie uplne inac... Pre neho je to jednoducho obrazok. Ked mu povies "kde je domcek, auticko, hribik,....cokolvek" na obrazku,je to to iste, ako ked sa ho spytas "co je toto?" (A, X, P....). U malych deticiek za tym nic svetoborneho netreba hladat. Pisanie je uz zlozitejsie, cibrenie jemnej motoriky, vela predskolakov nevie spravne drzat ceruzku, ci noznice, hlavne ze ovladaju tablet.. (ale to uz je o inom).
Az ked tie pismenka zacnu spajat do slov, az potom je to citanie. Iba "Poznanie" pismeniek je to iste, ako poznanie zvieratiek a pod.

nanulik
1. máj 2017

Moj ked mal asi 5 r. sa naucil podpisat, vie napisat par slov typu mama, auto apod. Ale vacsinou mu pomaham ako to pismenko vyzera. Napr. P ako parkovisko, R je opite P ktore sa musi podopierat, T je stolik, H je rebrik...

sopka10
1. máj 2017

@ejlin123 podla mna mu to zdokonaluje myslenie , a lepsie chape v skole veci ktore ich tam ucia , je sice pravda ako vravis ze co bude robit , mozno sa bude nudit , ale z mojho podhladu je to dobre , a hlavne ked to dieta bavi a zaima sa o to samo tak preco ho to nenacit .... v triede mame 6 rockne deti ktore vedia mozno polovicu abecedy , moje dieta sa s nimi hrat nechce pretoze su hlupe ako sama vravi... aj ked chybu vidim v rodicovi ze sa dietatu nevenuje tak nic nevie... no a cim viac sa nauci tym viac budes vediet si myslim ... a na skodu to urcite nie je :D

zuzana76
1. máj 2017

@mia002 starsi vedel celu abecedu ako 2,5 rocny, mladsi asi az ako 5 rocny, zato sa sam naucil citat popri starsom bratovi, tkisto pisat, ale zatial len tlacenym pise, cita vsak aj male tlacene pismena, nevie precitat akurát pisane

ejlin123
1. máj 2017

@sopka10 všetko je vec názoru, sama som učiteľka, preto viem, že dieťa, ktoré pri príchode do prvého ročníka nevie čítať - písať, je na konci roka na rovnakej úrovni, ako to, čo poznalo abecedu už v škôlke... veľa by sa dalo o tomto polemizovať, pravdou však je, že hlupemu rozum do hlavy nenaleješ...

majka99999
1. máj 2017

@katarinanad no starsi v tomto veku vedel tak mama, baba; mensi rozvite vety a suvetia rozprava, pozna dopravne znacky, on uz pred 2. narodeninami spieval pesnicky. 🙂 Starsi je skor na behanie a bicyklovanie, samozrejme ze pozna znacky a pesnicky, ale tak je to normalne v tomto veku, zas maly odrazadla velmi nemusi, radsej ide pesi. Ale urcite su aj deti, co su sikovnejsie ako moj mensi.

zuzka_puska
1. máj 2017

zienky, ako sa deti vlastne ucia pisat pismenka....?? dcera ma 3,5 roka, nevie este nic, len ciarky, kruzky, cmaranicky 🙂 Mam si s nou sadnut, chytit ruku a pisat....???alebo nechat , nech sa toho chopi sama, ked bude chciet...??? nechcem ju do nicoho tlacit nasilu, ale nechcem ani nic zanedbat... Dakujem

zuzana76
1. máj 2017

@zuzka_puska musi mat sama zaujem, inak je to trapenie, ak ju v tom chces podporit, tak mozno kup nejake hracky ako napr vkladacky s písmenami, alebo nejaku elektornicku hru s písmenami, ale urcite nie ucit ako v skole

sense
1. máj 2017

Ked to dieta bavi preco nie, mna minule mama hresila preco nenecham dcere detstvo ked sa jej mala pichvalila ze vie napisat svojemeno,mama, tato, a este par slov..nemala ani 4 roky...prekvapeni boli aj v skolke ze este aj pero drzi pekne ako sa ma a ...pritomju to nikto neucil...pismenka pozna jednotlivo aj abecedu vie od rapotat ale citat necita ved ma cas keby to ale nevedela nic sa nedeje ved v skole sa nauci..ur ite dieta netreba tlacit...pretoze poznam aj mamicku kt je zufala ze jej dieta v 5 rokoch nemazaujem sa ucit pisat len by sa hralo...
A nemyslim si ze moje dieta je niecimvynimocne

sense
1. máj 2017

Teraz pojde v auguste do skoly kedze mala v aprily 4 roky,kedsom sa pytala na odklad tak mi povedali ze v jej pripade je tozbytocne lebo je vyvojovo dost popredu co ani niekt 5 rocne niesu..