Ako sa píšu písmená?

4. nov 2023

Teda zaujímalo by ma, ak sa píšu slová alebo čísla, ako to vysvetľujete deťom. Respektíve, ako sa to ma chápať, asi skôr.
Začiatok riadku je začiatok a koniec riadku je koniec.
Teda ak postupuje od prvého písmena v riadku po posledné, tak vlastne cúva?
Napríklad. Číslo 5. Učím ho, že najprv teda čiarku od hora dole, potom bruško DOPREDU. A tu je problém. Manžel hovorí, že to bruško je vlastne dozadu. Ale v rámci toho, že číslo 5 je postavene smerom ku koncu riadku, akoby čelom, tak pre mňa je dopredu bruško. Aby vedel, že je to pred paličkou. Ale manžel že je to bruško za paličkou (stále hovoríme o čísle 5) lebo vlastne koniec riadku je pred ním a ona ťa päťka vlastne s tým bruškom cúva.
Prosím, nepíšte mi, že to je to somarina, čisto ma zaujíma, prečo to obaja chápeme inak. Ďakujem.

deedol
4. nov 2023

syn ma rad cisla, chcel ich pisat uz ako trojrocny. nevysvetlovala som slovami, proste som mu napisala niekolkokrat, ako sa to ma pisat, a potom to zopakoval. moje verbalne maximum pri tom bolo "takto - takto - a este tuto toto" (pisanie cisla 5) nekomplikovala by som to 🙂
ad debata s muzom - neviem, preco to obaja chapete inak 🙂 ja som nepochopila ani jedneho z vas :D napr. toto "Teda ak postupuje od prvého písmena v riadku po posledné, tak vlastne cúva?" kto cuva?

belasy_motylik
4. nov 2023

Vôbec nechápem, ja si myslím, že päťka sa ani nedá písať inak ako tak ako je na obrázku 😆. Nožička smerom nadol, bruško smerom nadol a vrchná vodorovná čiarka 🙂

vanilkovazmrzka
4. nov 2023

Uplnu blbost riesis, zda sa mi… Ved mu ukaz, ako ten znak vyzera, a nech ho napise tak, ako je mu to pohodlne. Naco potrebujes navigovat ktora ciara na severovychod a potom na juh? 🥴

nika23t
4. nov 2023

Tak skus používať vpravo a vľavo, zhora a zdola. Ale tiež myslím, že nie je dôležitá teória písania, ale skôr prax.

lindous
4. nov 2023

Ja rozumiem v čom sa nezhodnete, aj ako to myslíš... pre naučenie sa písania je to podľa mňa úplne nepodstatné... takže, len pre zaujímavosť, pre mňa je to pri čísle 5 tiež bruško dozadu, takže som team manžel - nepozerám sa na to podľa riadku, ale dozadu toho čísla akokeby, že začína vľavo, to je jeho "predok" a končí vpravo, to je jeho "zadok" - neviem to lepšie vysvetliť, v mojej hlave to dáva zmysel 😅

autor
4. nov 2023

@lindous ale prečo dozadu toho písmená, ak je otočené "čelom" ku koncu riadku? To bruško.

januska12323
4. nov 2023

Keď už tak to brucho ide doprava. Nerozumiem ako mu to vysvetľujete a to mám aj vysokú školu 😁 a to s cúvaním už vôbec nepoberam. Začne zľava riadku a píše smerom doprava kým má miesto.

autor
4. nov 2023

Viem, že je to nepodstatné, snáď o polnoci by sme ani podstatné veci neriešili 😁 Jasné že vie, ako sa to ma písať, pochopil to, syn. Ale my dospelí proste riešime. Podľa mňa je to bruško dopredu, podľa manžela je bruško dozadu. Logicky alebo keď vpravo je koniec riadku a bruško je smerom doprava, tak je vpredu. No neviem ako by som to napísala.

lindous
4. nov 2023

Ja rozumiem, prečo to ty berieš akože to je dopredu - dopredu, smerom ktorým píšeš a dáva to aj úplný zmysel, u mňa je to proste pocitovo dozadu, bez nejakej hlbokej logiky, proste by som to tak autoamticky povedala, asi preto, že proste začiatok riadku považujem za to čo je vpredu a koniec riadku za to čo je vzadu a čítame odpredu dozadu 😅 😂 ale do hĺbky som sa nad tým nikdy nezamýšľala

loliki
4. nov 2023

Píšeme a čítame zľava doprava, to je teda smer ako pokračujeme dopredu. Manžel to chápe inak. Nepíšeme a nečítame cúvaním.
Pri písaní ťaháme čiary zhora dole. Písmená A, O, C zaoblíme najprv smerom doľava, aby sme ťahali pero smerom písania doprava.

autor
4. nov 2023

@januska12323 ako syn pochopil, ako to ma písať. Len napríklad ja mám doteraz problém vpravo, vľavo tak sa radšej nechcem na toto spoliehať..aj keď vyzerá, že pochopil syn, ktorá je ktorá

deedol
4. nov 2023

aha, cize kazdy z vas ma pocit, ze to cislo 5 ma akokeby hlavu a inam sa pozera? podla jedneho z vas dolava a podla druheho doprava? ak to myslis takto, tak podla mna sa neda urcit, kto ma pravdu :D

autor
4. nov 2023

@deedol no podľa mňa pozerá doprava a tým smerom má aj bruško. Však to hore je ofinaaaa 🤣 Ale nie, teraz si už robím srandu, ale sme sa na tom pohadali

deedol
4. nov 2023

nehadajte sa o blbostiaaach ❤️

reanda
4. nov 2023

preco povazujes zaciatok riadku za 'vzadu' a koniec za 'vpredu', tomu teda fakt nechapem 😀

lindous
4. nov 2023

Napadol mi príklad, ktorý lepšie vysvetľuje môj myšlienkový pochod... napr. číslo 50, v ktorom je 0 za 5, nepovieš, že napíš 0 pred 5 😂 takže takto nejak mi sedí, že bruško smeruje za paličku 😅

autor
4. nov 2023

@reanda ak A je začiatok riadku a Z je koniec riadku. Tak kým stojím na pismene A, tak je to pre mňa prítomnosť a Z je budúcnosť. Tak preto koniec riadku je vpredu. Postupujem dopredu

anonymanonym
4. nov 2023

Som tvoj tím 👍 Bruško je jasne dopredu. Ak by som to mala prirovnat k panačikovi, tak ta prva čiara zhora dole je pre mňa telo (resp. krk a hruď 😁), nasledne vypukle brucho smerom dopredu, a ta vodorovna čiara hore presne buď ofina alebo šiltovka 😁 A kráča a teda aj pozerá smerom dopredu - doprava 😜

autor
4. nov 2023

Podľa mňa sa to dá pochopiť tak aj tak, ale neviem, či sa stotožním s tým, že ak A je na začiatku a Z na konci, že smerom k Z cúvaš

autor
4. nov 2023

@anonymanonym no takto sa nejako snažím to vyzualizovať. Kedze sama mám problém s vpravo, vľavo a vela veci si pamätám zo základnej práve vďaka takým prirovnaniam.

reanda
4. nov 2023

ty vole, tak to by ma nenapadlo, miesat do toho buducnost 😀 takto je to ale podla mna strasne komplikovane chapat .. to potom akoze citame slova odzadu? hebrejcina je potom asi jednoduchsia 😀

reanda
4. nov 2023

ale aj moje deti, ked boli male a vyrabali si vlastne knizky, tak zacinali vzdy poslednou stranou a listovalo sa v nich opacne ... hmmm

reanda
4. nov 2023

ja som teda ale tiez 'tim manzel', za mna sa pismena v riadku pozeraju dopredu na zaciatok riadku.. patka ma teda oci na palicke smerom dolava a palicka nie je ofina, ale rapersky silt 😀

ukulela
4. nov 2023

Napiseme do riadku meno Martin. M je na zaciatku a n na konci. Nepicem ziadnym cuvanim... rovnako dobry priklad viac ciferne cisla. 537. 5 na zaciatku 7 na konci. Napisem 5, Za patku 3 a Za trojku 7. Chapem, ako to myslis, ale argumentujes zle. Toto je dvojrozmerny priestor a ty zohladnujes cas.... pisane piameno A. Ako popises tvojou logokou? Ze brusko poses dozadu? No nie. Normalne napises brusko/slzicku a fajku. Ziadne vpred, vzad.

autor
4. nov 2023

@reanda fu, tak toto nechápem. Ako začiatok riadku môže byť jeho koniec?

autor
4. nov 2023

@ukulela joj to už čisto zo zúfalstva. Lebo som to manželovi nevedela vysvetliť inak, tak som chcela takto, že k tomu poradím cas

reanda
4. nov 2023

zaciatok je zaciatok a koniec je koniec.. presne ako pise ukulela, je to dvojrozmerny priestor, tam pritomnost a buducnost nehra rolu

autor
4. nov 2023

@ukulela no ako zoberieme slovo Martin. Písmeno R je vo vzťahu k písmenu M cúvaním? Alebo postupuje dopredu

autor
4. nov 2023

@reanda bol to len príklad, synovi takto neargumentujem. Len som nevedela ako inak ešte vysvetliť, že ak čítaš riadok, tak postupujes dopredu a nie cuvas

ukulela
4. nov 2023

Pismeno R je je v strede slova. Bodka. Vo vztahu k M je od M vpravo... prve M, za nim A, za nim R ... pismena necuvaju.