Odplienkovanie - ako motivovať 2,5-ročného?

nikpa
11. jún 2020

Prosím vas, ak má niektorá radu ako motivovať syna na nočníku, čo zabralo u vás, budem vďačná. Sedi na ňom aj pol hodinu, vysvetlujeme mu co sa tam robí, rovnako na wc, tam mal od nas aj názornu ukážku. Sľubujeme mu odmenu, púšťame mu videá ako iné deti sedia na nočníku a co tam robia, proste všetko možné. No nikdy do neho ani necvrkne. Ledva čaká kym dostane plienku a do minuty ju ma prečuranu alebo aj ked mu ju hned nedám ako zlezie z nočníka, proste sa počura do teplakov. Má 2,5 roka, čiže najvyšší čas zbaviť sa plienok...

lenuliatko84
11. jún 2020

Dala som mu slipy a nechala v nich ci bol pocikany alebo pokakany a za tyzden sa zacal pytat

pribinak
11. jún 2020

Sedieť pol hodinu na serbli je kontraproduktívne. Nechaj ho krátko a skús častejšie
A nenechaj ho v pocikanom, to je tak dobre na nejaký zápal

bobula46
11. jún 2020

@nikpa tak mu nedaj plienku. Nech si načúra do nohavíc. Keď budú mokré, ukáž mu "hanbu" (môžeš si to nazvať ako chceš, ja používam toto slovo). Synovi vyzlečiem nohavice a poviem nech ukáže prstom kde je hanba. Prvý deň bolo nehôd 8. Myslela som že to vzdám. Na ďalší deň asi 6, na tretí deň už super, občas sa nestihol vypýtať. Trvalo to asi týždeň. Teraz je odplienkovaný druhý týždeň, nehoda sa občas stane ale už je to minimálne. A pomohlo nám ukázať že si sadne na autíčko (redukcia na ktorej bol obrázok) a že sa vyciká do záchoda a spláchne penu (z wc guliek 😂). Alebo skús do nočníka hodiť nejakú gumenú hračku nech ju ocika (to mi tu jedna maminka poradila).
Ale nezabávala by som ho videom lebo to odpúta jeho pozornosť. Ja som napríklad prvé razy povedala synovi nech potlačí do pimprláka lebo nemal v sebe ten reflex, nevedel čo poriadne robiť 😀

mireckin
11. jún 2020

Nedat mu tu plienku..nechat na holo a vydrzat niekolko pocikanych dni..zbalit koberce aby neboli ocikane a sledovat ho kedy cika (v akych intervaloch) a posadzat na nocnik..vysvetlovat donekonecna, chvalit a hlavne netrestat..on pochopi ze plienka uz nebude, tak sa niekolkokrat pocika a po par dnoch zisti ze je lepsie ist na nocnik..ja som bola po prvom takomto dni pri dvojkach doslova zufala, ale netreba sa vzdavat..jeden to pochopil hned na druhy den a druhy cca na piaty den..drzim palce 🙂

janinah
11. jún 2020

posadila som dieťa na nočník a pred ním som držala misku s teplou vodou,kde plávali malé hračky,akonáhle ponorilo ruky do vody,tak cikalo...potom sme pozreli do nočníka a pochvalaaaa,že aký veľký chlapček,už vie cikať do nočníka...potom tú misku som davala trochu neskôr po sadnutí a potom ju už nebolo treba....a nočník bol na očiach na stred chodby na stolčeku,aby ho videl a napadlo čo s ním robiť..obe dcéry odplienkované do 20-24 mes. ,syn trochu neskôr,však pohodlný ako každý chlap

evittam
12. jún 2020

@janinah Nie vzdy to plati -"pohodlny ako každý chlap"😁 Syn v 2.5 roku komplet bez plienok do tyzdna. Dcerka mala na noc do 4.5roka.
@nikpa Toto "najvyssi cas"....Pre koho-pre teba, okolie,...? Proste mu daj cas-dieta musi dozrieť k tomu a nie ty alebo suseda co tvrdi že mala dieta bez plienok v jednom roku.😉

makova333
12. jún 2020

@evittam asi dieta pojde v septrembri do skolky a tam odplienkovane potrebuje byt. 3 rocne dieta, pokial nema zdravotny problem, zvladne byt v 2,5 - 3 rokoch odplienkovane cez den.
@nikpa nam pomohlo mat nocnik "na ociach" a casto dieta nan davat. Rano sa zobudi, hned na nocnik (mala som ho pri postielke uz pripraveny), pred spankom, po spanku, po jedle atd. Nechat dieta tak 10 minut. Ak vsatne z nocnika dat slipky a ked sa vycika okomentovat, ze teraz je mokry (slovo hanba by som ja nepouzivala), musime sa prezliect. Ja som oducala v lete, ked po byte mohli chodit lahsie obleceni a plienku som davala len na von a noc. Inak ja som mala taky maly serbel a ten som si davala dolu do kosika na kociari a bolo treba vytiahla som 😀 Proste serbel bol stale s nami.

evittam
12. jún 2020

@makova333 Ano zvládne. Nikde nepisem ze nie. Pisem o tom, ze na dieta netreba tlačiť. Lebo to k nicomu nevedie. To je vsetko.
Tiez sme mali serbel stale s nami. Dcérka ani omylom. Raz za cas si sadla....Vacsinou hned na WC. Syn zase dlho len nocnik.

nikpa
autor
12. jún 2020

@evittam najvyšší čas som myslela preto aby sme to stihli kým pôjde do škôlky, som tiež toho názoru, ze musí do toho dozrieť sám aj v hlave. Doteraz som to moc neriešila ale treba mu asi pomôcť aby sme to za toho pol roka aj stihli 😁

evittam
12. jún 2020

@nikpa Tak to neboj. To urcite stihnete. 😉

nikpa
autor
12. jún 2020

@pribinak nikdy ho nenechavam v pocuranych veciach, tadiaľto cesta u nás nevedie, mával zápaly moč. mechúra ako bábo. Ale skusim častejšie a kratšie. Dakujem

evitka83
12. jún 2020

@nikpa nechaj behat s holou ritou 😉 u nas sa dcera naucila pri telke 🤣 ked sa vycikala, chvala az do nebies. Ale naucila sa az v 3,5. Skusala som skor, neslo to, tak som to vzdala, bol to boj, skratka nebola zrela

dusankomoj
12. jún 2020

Aj náš bude mať v septembri 3 roky a totálne na saláme,keď sa podarí do šerblika tak fajn, keď nie aj tak fajn.Keď je bez plienok vtedy sa vie rozčuľovať, že má mokro,ale dopredu povedať ani boha.Prave máme doma malého psa a aj toho učím hygiene,tak uvažujem niekedy, že im do toho namočím čumačiky obom, možno zafunguje🙂

bavlnka92
12. jún 2020

sem sa pichnem, tiež sa o to pokúšame no na nočník nechce sadnúť ani za svet. vôbec mu nevadí keď spraví hocikde mláku ešte by do nej skákal 🙈

dusankomoj
12. jún 2020

@bavlnka92 môj synator donesie mop🙂

mogaa
12. jún 2020

dieťa pokiaľ nepochopí ako sa ciká - teda že musí sám potlačiť a musí pochopiť vedome čo robí (že vtedy ciká)tak do tej doby je to zbytočné....v lete je cesta nechať ho naozaj v slipoch , ak sa pociká uvedomí si najskôr že cikal a naučí sa to postupne urobiť vedome....ale pokiaľ dieťa nechápe čo po ńom chceš, je to zbytočné....naša má tiež 25roka a povie cikať keď už je mokrá plienka....ak je bez plienky, pociká sa a na nočníku záchode vydrší len chvílu a bez výsledku....pokiaľ si dieťa samo neuvedomí ako sa treba vedome vycikať tak je to zbytočné...

mogaa
12. jún 2020

* 2,5roka nie 25😂

lubi40
12. jún 2020

@nikpa u nas pomohlo , ked chodil "na holo". Akonahle mal nohavice, tak cikal do nich, s holym zadkom isel na nocnik aj sam. Po tyzdi som potom zase presla na nohavice a potom to pomalicky zacal chapat. Trvalo to cele asi 3 tyzdne. Inak taky isty postup som mala aj pri prvom a ten bol za 3 dni odplienkovany. Hold, kazde dieta je ine 🙂
drzim palce

makova333
12. jún 2020

@nikpa skus ho kazdu hodku posadit na chvilku (10 minut max) na nocnik. Najskor to bude o tom, ze vystihnes cas cikania, neskor si on zacne uvedomovat, preco tam sedi.

danadadka
9. aug 2020

@lubi40 ahoj, aj my skusame..zatial bez vysledku..2r.4m..a prosim ked chodil vas naholo nechytal si pipika?...lebo my ako dame vsetko dole furt si ho natahuje 🙈

nikpa
autor
9. aug 2020

@danadadka to je normálka, doteraz k nemu nemal prístup cez plienku, len spoznáva svoje telo 😀

danadadka
10. aug 2020

@nikpa oki , dakujem, lebo mi je to take divne trosku.... Snad to casom preestane 😀

zuzuliennka1
24. aug 2020

u nas som skusala u syna tak 3m dozadu (teraz 2r8m) aj naholo, aj dat slipy (tie si ani natiahnut nenecha), aj teplaky naholo - a nic... nezaujem, neriesil... nechala som ho tak... a zrazu zacal chodit cikat do nocnika, a na velku - mi donesie plienku, ze ho mam zabalit a tam pusti (este nerozprava).... vysvetlujem, ukazujem, chvalim, komentujem,.. ale z vl. skusenosti som toho nazoru - ze rodic dieta na nocnik nenauci.... dieta na to musi dozriet 🙂

danadadka
25. aug 2020

@zuzuliennka1 dakujem...veru tak...tyzden trvalo kym to pochopil..my sme uz teda bez plienky cez den..len na spanok davame..cika po stojacky do nocnika a kakame zatial v stoji 🙄..drzim palce

zuzuliennka1
25. aug 2020

@danadadka tak u nas je to este stale plienka na von, aj na spanie, nema ju, len ked beha doma, takze to nepovazujem za odplienkovanie, ale uz to nijako nehrotim - ked bude tak bude

danadadka
25. aug 2020

@zuzuliennka1 ved jasne..ale zacinate dobre..doma na holo bez plienky..ja som s nim nikam nechodila 4 dni..len doma al.na dvore aj to.minimalne(vyhoda domu)..nech si zvyka na nocnik..

zuzuliennka1
25. aug 2020

@danadadka no tak na dom a zahradu stastie nemam, ale takto doma beha okolo nocnika od marca 😂🤦🏼‍♀️😁 cikat tam ide tak v 90% pripadov, ale je to cele take neviem... kedze nerozprava, tak je to tazsie, ale tak vsetko bude no

danadadka
25. aug 2020

@zuzuliennka1 tak to je super ze na 90%..treba postupne..jasne ze na to pride..aj s rozpravanim..a ked nevie rozpravat..tak.mozno nejake zvuky..alebo skus nech sa nauci ukazovat na pipika..slipky..ked mu treba cikat 😉 drzim palceky..len to nesil a nehres ked je nehoda aby sa nezlakol...(ja som si taaaak kusala do jazyka...)

lubi40
26. aug 2020

@danadadka Ako pokracujete?
Jasne, ze chytal. Stale si ho natahoval a ked je nahaty, tak natahuje. Toto neriesim...

danadadka
26. aug 2020

@lubi40 ahoj.vdaka za zaujem..maly je cez den uz bez plienky okrem spanku 😍 pekne sa vypyta cikat resp.mi povie ideme cikat...ale teda len v stoji cikame do serblika a aj vonku..a kakame.do slipkov🙄..ale to chce asi tiez cas