Rozčuľuje ma cena za štátne jasle v Bratislave

miskatn
26. aug 2012

Strasne mi vadi, ze za jaslicky treba platit v Bratislave (Stare Mesto) 340 eur mesacne a za skolku 13 eur.
Bokuzial nemam ziadnu babku ani tetu po ruke, maly pojde do skolky az o rok a dovtedy ten rok to potrebujem nejako riesit.

Mam chut dat do kopy 2-3 maminy ako ja a zaplatit spolocnu opatrovatelku, napriklad len na 1/2 dna.
Alebo sa o deti striedavo starat, v pondelok ich budem mat na starost ja, v utorok mamina 2, v stredu mamina 3.
Citali ste niekto Biomanzelku od Viewegh-a ? Riesia to tam podobne, dokonca aj zo zakladnou skolou 🙂

sharmana
30. aug 2012

@evka4 plne s tebou súhlasím a ešte k tým zariadeniam.... oni nie sú tie súkromné zariadenia drahšie ako štátne, teda tá opatera je rovnako drahá, dokonca si myslím, že štátne sú drahšie... Vysvetlím: rozdiel je len v tom, že tie Štátne sa platia z daní!!!! to znamená, že ich prepláca štát!! Taaakže nechápem, prečo je tu diskriminácia a neprepláca štát/respektíve aby som bola presná Mestská časť, aj tie súkromné, ked nemá dostatok miesta... Problém je asi v tom, že tieto zariadenia spadajú pod mestské časti a tie sa vyhovárajú, že nemajú peniaze zo štátneho rozpočtu na rozširovanie atd.... Lenže ak mám predsa niekde trvalé bydlisko a odvádzam dane pre danú mestskú časť samozrejme, tak by mi mala poskytnúť to čo inej matke, teda ak nemá miesto v škôlke, tak by mala poskytovať príspevok na súkromné škôlky!! Alebo nech tie škôlky prejdú zas pod štát a hotovo! 🙂

raffaella
30. aug 2012

ahojte baby, celkom zaujimava debatka 🙂 ja som poberatelkou prispevku na starostlivost o dieta a teda musim povedat, ze to je jedna z mala pozitivnych veci nasej socialnej politiky. Dcerka mi doteraz chodila do sukr. biling. jasli, kde mesiac vychadza 400 eur, a veru mi tych 230 eur krasne pokryje vacsinu vydavkov. Nestazujeme sa ani trosku, preco to stoji tolko a stat mi prispieva "len" tolko, ja viem aka je situacia inde vo svete a som len a len rada ze aspon do tych 3 rokov mam vacsinu vykrytu od statu a az po 3 rokoch to budeme platit sami.
Co je problem a ma rozculuju je, ze stretavam mnohe mami a aj medzi kamaratkami mam maminy, co im dieta proste ani od 3 rokov nezoberu do skolky, na sukr. MS nemaju, nema im dieta kto opatrovat a prac. miesto im uz nikto nepodrzi. Tak to je sakra problem - je to minimalne v BA sakramentsky problem, vsetci na uradoch vedia aka je situacia a nikto to neriesi. Sama neviem co by som robila v takej chvili, mnohe mami si radsej urobia 2. dieta aby mohli s tym prvym zostat doma...Nuz, preto ja som len rada za ten prispevok a verim, ze aspon ten nezrusia, kedze statne jasle uz zrusili (i ked neviem, ci by som tam dieta dala,a le to je na inu temu).

evka4
30. aug 2012

@bluff ubohe je podla mna skor to, kolko penazi ostane pracujucej matke po tom, ked zaplati sukromnu skolku pre svoje dieta (podotykam, ze po dovrseni 3. roku zivota dietata, ked uz zanika narok na prispevok na starostlivost o dieta a matke dieta nezoberu do statnej skolky). Vo vyspelejsich krajinach zrejme podobne prispevky nedostavaju, ale pomer plat vs cena za jasle/skolku je uplne iny, nez tu na SK.
a podla mna...statu sa pracujuce matky, ktore este mali narok ostat doma na RD, vo vacsine pripadov oplatia...sice im prispieva 230eur na jasle, ale v konecnom dosledku aj tak usetri...lebo matka si sama plati vsetky odvody plus odvadza dane...takze statni uradnici, ktori tento system vymysleli, si velmi dobre uvedomuju, ze stat je v tomto pripade vlastne v pluse (aspon vo vacsine pripadov)...

poussin
31. aug 2012

@dejnas Zila som niekolko rokov vo Francuzsku, ale o tychto vyhodach ako pises nic neviem. Cely tvoj prispevok mi pripada ako sci-fi. Neviem o ziadnej zene, ktora mala tak super zamestnavatela, ze postavil jasle priamo v podniku, alebo zabezpecil v uplnej blizkosti. Mozno si citala clanok o firme Google v silicon valley kde sa takto staraju o zamestnancov. Ale takych podnikov je skutocne malo.

A ciastocny uvazok? Vo Francuzsku kaslu na to ci mas 1, 2 alebo 5 deti. Tam sa bezne vracias z prace po 19h00 vecer. Polovicny uvazok? Tak to mozno v statnej sprave... Ja skutocne neviem odkial cerpas taketo skusenosti. V Belgicku je to podobne. O inych krajinach nehovorim lebo som tam nezila. Tiez by som polemizovala o tom ci muz v zapadnej Europe dokaze uzivit celu rodinu. Mam taku skusenost, ze tam je ovela viac pracujucich zien a menej je doma ako profesionalna matka ci pani domu. Velke percento musi pracovat lebo by im tie peniaze v rozpocte chybali. Ty vidis, ze niekto zarobi 3500 € alebo napr. aj 5000 €. Ale, ze v tychto krajinach je vsetko podstatne drahsie, byty, najmy, potraviny, opatrovatelky atd. to nezohladnujes.

Moja kamoska bola predavackou v Parizi v Carrefoure a div sa svete mala rovnake existencne problemy ako ta nasa v Bratislave. Ledva zaplatila najom, ledva stravu a uz jej na zivot vela nezostavalo. A to mala plat cca 2500€. Len vy vsetci vidite len vysku platu. Co si vsak moze cudzinec vo svojej krajine zan dovolit nad tym uz neuvazujete.

Nie kazda zena u nas ide po materskej do prace a zarobi 300 €. Dovolim si povedat, ze je takych malo. Tiez si dovolim povedat, ze sa tu nemame najhorsie a urcite nie sme 100 rokov za opicami.

dejnas
31. aug 2012

@poussin nuž, informácie čerpám z toho, že mám asi polovicu rodiny v rôznych kútoch sveta... práveže zohľadňujem, to, čo máš pocit, že nezohľadňujem (plat vs. výdavky) a URČITE sa to nedá porovnať s našimi podmienkami... keď už nejdem riešiť všetky skutočnosti, tak minimálne tie existenčné podmienky u nás sú fakt na zaplakanie... ja si dovolím povedať, že na Sk je stále veľmi veľa žien, ktoré zarobia minimálnu mzdu, prípadne úplne smiešnu sumu dokonca aj vysokoškolsky vzdelané ženy, stačí ak pracujú napr. v štátnej, či verejnej správe 😖

alice107
31. aug 2012

@dejnas tvoje informacie ohladne zivota v zahranici su skutocne skreslene. neviem,kde si cerpala informacie. 😕 v de ak by si chcela jasle tak su velmi drahe a v takom malom pocte,ze by si musela o miesto v niektorych oblastiach a mestach podat este pred na rodenim dietata.velke nadnarodne koncerny sice maju urcity standard vybavenosti ale je to liomitovane a pre maly pocet zien./ posnikove skilky a rozne bonusy pre zamestnancov/
v de vela matiek zacne pracovat uz coskoro ponarodeni dietata.vyska prjmu zien je priamo umerna ich vzdelaniu a tomu zodpovedajucej praci.ale ani jeden zamestnavatel neberie zamestnankynu ako matku.ale ako pracovnicku,co ma podat urcity vykon.dost zien pracuje aj na skratene uvazky.ale to zavisi tiez od okolnosti vzdelania a moznosti ponuky prace. malo vzdelane zeny preto radsej vyuziju moznost soc.davky.alebo maju male viacere zametnania/upratovacfky a sluzky a podbne/.pretoze skolky su v mnohych pripadoch na dobedie ci pobedie a nie na cele dni.a ak, tak doba otvorenia zenam nevyhovuje,pretoze pracuju dlhsie.

malo vzdelane zeny alebo take co nemaju lukrativnu pracu preto nepracuju ,lebo je kontraproduktivne pracovat a viac ako polovicu platu dat na skolku a jasle.
predstav si ze taka kadernicka ma taky maly plat casto,ze potrebuje na dorovnanie prjmu soc.davku.
pretoze naklady na zivot su vysoke.
to ci muz uzivi rodinu sam zalezi na jeho pracovnom zaradenia vzdelani.presne ako na sk.tie casy,ked aj stredna trieda mala taky prjem,ze manzelky boli domace panie a prjem manzela stacil su uz minulostou .a je stale viac tych,co hoci pracuju ziju na hranici zivotneho minima a potrebuju statnu davku pomoci.
v zap.eu ak nemas minijob nemozes pre zivot zarobit 300 eur.pretoze naklady su niekde inde ako na sk.ak v de zarobis 1 300 eur a mas z toho zit , tak sa musis velmi obracat.pravda vsade plati,ze kazdy ma nastavenu latku zivotnej urovne inu.
vsade na svete plati,ze zalezi na vzdelani,druhu prace a od toho su odvodene aj prijmy.su pozicie co su platene priemerne.a su aj pozicie,co su platene spickovo.

v zapadnej casti eu je len nastaveny vysoky standard soc.pomoci.preto niektore rodiny a jednotlivci co by sa na sk ocitli na ulici ci vo velkej exixtencnej tiesni su v de zachytene do socialnej a mozu dostojnejsie zit.ale to je uz o inom.

dejnas
31. aug 2012

@alice107 súhlasím...
ja som nikde netvrdila, že v zahraničí majú ženy po materskej rozprávkový život a pod.... takisto som písala, že si uvedomujem rozdiel nielen v príjmoch, ale aj v nákladoch...
môj príspevok bol hlavne o MOŽNOSTIACH, ktoré inde fungujú, na SK chýbajú... napr, tie skrátené úväzky.... ok, neviem, ako v BA, ale inde na SK utópia... ani si nemyslím, že zamestankyňa - matka je v zahraničí chápaná nejak "výhodnejšie", tj. že je zohľadnené materstvo ... naopak, ani tu nezohľadňuje zamestnávateľ zamestnankyňu ako matku, ale ako pracovníčku a materstvo je veľmi často príťažou 😒

a je mi tiež jasné, že menej vzdelané ženy nemajú také možnosti...ani u nás, ani v zahraničí, no u nás je tá hranica živ. minima tak nízka, že sa im žiadnej sociálnej dávky nedostane (iba ak v určitých ozaj extrémnych prípadoch a aj v tých prípadoch je to absurdná čiastka - ak sa bavíme o pracujúcich, málo zarábajúcich rodinách)... mnoho žien tu tiež zarába tak málo, že pri prepočte materského, im vychádza suma nižšia ako RP, preto ani materské dávky nepoberajú, vypláca im úrad práce RP od začiatku
v konečnom dôsledku, na Sk sú ženy s vysokoškolským vzdelaním často neadekvátne finančne ohodnotené i napriek tomu, že ich pozícia si VŠ druhého stupňa vyžaduje, i napriek tomu, že majú prax...

btw, ja nepatrím ku skupine sťažovateľov na výšku toho či onoho príspevku, detičky sme plánovali, preto sme s mm zvážili do čoho ideme, ako to bude, či situáciu finančne zvládneme a podobne (výšku príspevkov sme poznali, takže nič iné, ako akceptovať ju sa ani nedalo) ... strávila som určité krásne obdobie pri detičkách, som šťastná, že som sa im mohla pár rokov naplno venovať, no momentálne už cítim potrebu realizácie a návratu do práce (patrím k tým "šťastnejším", ktorí sa majú kam vrátiť).... konkrétne ja by som bola veľmi vďačná za možnosť práce či už na skrátený úväzok, príp. home office (pri troche dobrej vôle by sa v mojom povolaní dali zrealizovať obe možnosti, ale už mi bola poskytnutá neg. odpoveď) mladší synček nemá ešte 3 roky, do jaslí ho nezoberú, keďže sú nonstop preplnené, do škôlky ho nezoberú tiež, nakoľko nemá ešte 3 roky... opatrovateľka sa nám finančne skutočne neoplatí (napriek tomu, že manželov zarobok je nadpriemerný - čo sa týka nášho okresu a ja mám tú spomínanú pozíciu vyžadujúcu VŠ 😝 )
stále sa "krútim" okolo tých chýbajúcich možností 🙄

alice107
31. aug 2012

@dejnas chapem samozrejme ako si to myslela s tymi chybajucimi moznostami. 🙂 medzi sk a de je ten rozdiel,ze soc..siet je nastavenena na bezne prezitie rodiny bez toho,aby bola ohrozena existencne.
ale co sa tyka skratenych uväzkov tak to ani v de nie je take ruzove.po väcsine zametnavatelia chcu plny vykon.skor je tu zavedene delene miesto.a to dava zenam moznost sklbit pracu aj rodinu.ale v dolezitejsich poziciach to proste nemozno vyzadovat.a praca na doma je tiez zalezitost co nema nic s tym,ci si zena ci muz.niektore pozicie tom ozu umoznit.ine ale nie.
a tie jasle su a ko na sk tak v de nedostatkove a drahe.a to aj pre zeny v de.
jasne,ze matky s detmi to nie je jednoduche. ak ma matka pracu na skusbnu dobu zvycajne normalne podla zakona 6 mesiacov..ver,ze ak nie je spickova odbornicka a vypadava z pr.procesu tak sa snou rozlucia.
ja viem,,ze si chcela byt s dietatom doma.a viem,ze je tazke pracovat potom na plny uväzok ked nemas kde dat dieta.a ako pisees ak mas dat na opatrovatelku velky obnos pragmaticky sa ti neoplati pracovat.iba ak z nejakeho dovodu chees ci musisje to zlozite sklbit pracu a rodinu.ci v de ci na sk je to prave o tych moznostiach.
moja pratelka ma deti aje lekarka.ma ambulanciu kde pracuje od 8.00 do 12.30.00 potom ma niekolkohodinovu pouzu a ordinuje popoludni.od od 15´.30-do 18.00.
skoro kazdy den okrem jedneho dna ,ked popoludni nema ordinaciu...
nemusela pracovat.manzel je advokat a ma super pracu. ale chcela,pretoze je super odbornicka a do vzdelania investovala velke peniaze.
tak tej sa oplati mat opatrovatelku.na obecd ide domov automa potom s vracia spat do prace.tiez komprmis.ale deti nemaju problem.
ale vela zien pracuje aj do 17hod a su stale v praci.pretoze zamestnavatel potrebuje plny uvazok.a ver,ze v de je pracovna disciplina vysoka.aj nasadenie hlavne u nemeckych zamestnavatelov.
takze hoci samozrejme pracovne podmienky mozu byt a niekde aj su v de omnoho lepsie ako na sk/ ochrrana pri praci ,pracovne pomocky ci ine vyhody/ ale home office je aj tu o tom aku mas poziciu pracovnu a o tom,ci sa to zametnavatelovi oplati aje to efektivne pre neho a nielen pre zamestnanca.
aj na sk je delene miesto.mozno tam je rezerva zametnavatelov.
ver,ze aj tu aj v rodinach co manzelia zarobia dobre je problem opatrovatelku zaplatit.ak manzelka tiez nema ten prijem nadstandartny. je to proste neekonomicke
chapem,ze si chcela byt aj s detmi aj sa realitovat potom v praci. 🙂lenze realita je taka,ze vzdy musime uprednostnit nieco na ukor ineho.ty si si vybrala ulohu predvsetkym matky.a preto uz musis pocitat,ze tvoja pozicia vo firme je ina ako by si mala po rokoch prace a uz mala za sebou nejaky postup.mozno vtedy ba zamestnavatel ti uz dal moznost prace na doma.uz v inej pozicii.
tie skolky``statne´´ alebo ´ su nastavene vde tak,ze niekde su poplatky podla prjmu rodiny.ale tie skolky zväcsa su preplnene,nie je tam taka starotlivost ako v sukromnych zariadeniach.takze tiez si tre4ba vybrat priority.
je to zlozite.ja vravim,ze vzdy sa musi vybrat jedna priorita a ta druha moznost je uz potom menej lukrativna a vhodna. 😒
skoda,ze ti to nevyslo s tymi moznostami,co si spominala .ale vies,mozno tvoj zamestnavatel ozaj posudil,ze je to pre neho neefektvne .musis to brat tak,ze jeho priority su ine,ako vyhoviet matkam.to je zial realita zivota.

littlemonkey
26. sep 2012

Ahoj🙂
Aj mna to stvalo a tak trochu som o tom aj snivala, takze v nasej minitriede jaslickarov je teraz startovacia akcia na celodennu starostlivost so stravou za 250€, ak prides aj s kamaratkou.
Radi Vas uvidime🙂

darinkab
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
zubkovavila
16. júl 2014

Ale ved moj vnuk chodi do jasli Simba, max pocet deti je 8 a dcera plati 300 eur plus stravu..vsetci sme nadseni, vnuk sa tam vzdy velmi tesi. Tak nerozumiem, preco statne stoja rovnako.A je tam asi tri krat tolko deti, ak sa casy nezmenili..

ivkadracova
16. jan 2015

Ahojte, najde sa niekto na takuto vymenu deti? Teda jeden den ma volno jedna mamka, zatial co druha ma 2 deti, a naopak.

timea7
17. jan 2015

@ivkadracova asi som ťažko chápajúca, ale prečo potrebuješ každý druhý deň voľno od detí? Ak študuješ, popri MD pracuješ, ešte by som to bola schopná pochopiť, ale inak nie 😒 😒 😒 😒 😒 . Mať dieťa nie je na niekoľko hodín, alebo dní v týždni, ale na celý život.

lubiduch
17. jan 2015

@zubkovavila vysvetlenie aj pre ostatnych, cena za statne jasle:
nas syn chodil do tych jasli v meste (cajkovskeho, statne jasle). Ak som to spravne pochopila jasle v BA nie su tak spravovane ako skolky (skolky zo zakona existovat musia, nakolko zabezpecuju predskolksu dchazdku). Pravdepodobne preto su jasle financovane inac ako skolky od mesta a preto tie doplatky si vyrazne odlisne (princip asi taky ze ked je rodicovska dovolenka do 3 rokov, zo zakona nemusia existovat jasle pre deti do 3 rokov). doplatky za jasle sa dokonca lisia medzi jednotlivymi mestskymi castami, je len na mestskej casti ci jasle prevadzkovat bude a v akej miere sa bude spolupodielat na financovani..
Na margo ceny, cena zavisi od trv.pobytu a prijmu. My sme na zaklade trvaleho pobytu v starom meste mali 20% zlavu, platili sme uz aj so stravou 300 mesacne. Viem ze nizkoprijmove skupiny maju zlavu az 50%, to je cena za statne jasle do 200 EUR so stravou.
Dalsia vec je ze statne jasle v BA v starom meste prijimaju deto od 6 mesiacov do 3 rokov, starostlivost aj strava je uzasna. Naozaj sme boli velmi spokojni. Ine jasle sukromne beru tak od 1r alebo od 1,5roka. A na margo poctu deti, tak na 2 ucitelky je max 10 deio v najmladsej triede (na obed a v case najvacsieho zhonu su tety 3). Nakolko su to deti od 6 mes cca do 1,5 roka maju ine rezimy a v bdelom stave je tych deti vzdy tak 5-6. V starsej triede od 1,5 roka su 3 ucitelky na 20 deti a zvladaju to super. Musim povedat ze v tej skupine od 1,5roka uz deti robili svoje prve diela (vyfarbovali, lepili a pod), takisto viem ze sa ucili rozlicne pesnicky, tancovali a v neposlednom rade casto cvicili. Maju v meste pekne priestoru a velky pozemok, kazdy den ked bolo pocasie chodievali 1-2x denne von.
Aktualne tam uz nas syn nechodi, byvame v Nemecku a princim je podobny ak nie rovnaky. Do 3 rokov sa za zariadenie plati (poplatok je ale zavisly od prijmu) a od 3 rokov su vsetky zariadenia pre deti zdarma a plati sa len strava (v nasmo aktualnom pripade platime stravu 160 mesacne+ poplatok za jasle). Takze s vdakou spominam na tych 300 EUR v BA stare meste :D

ivkadracova
17. jan 2015

@timea7 no veru : ) dietatom ostane cely zivot, ale v istom veku od teba aj tak odide.
Vymenit si deti, s tym, ze raz su dve deti u jednej Matky a raz u druhej, a ta prva ma raz volno a potom ta druha, je podla mna dobry napad.. aj som nasla take mamy, ale uz maju vacsie alebo odrastene deti. Dnes sa to hlada tazsie, najma v Bratislave.
Baby staz ma podla mna niekolko vyhod: ak je dieta spolocenske a aktivne, takyto mikrokolektiv mu len prospeje; ak je matka matkou jedneho dietata a chce min. dve, moze si na vlastnej kozi vyskusat ake to je, niekto rad prijme takuto vyzvu skor ako to zivot prinesie - napr. ja; opatrovanie deti a volno sa deje takto vlastne bezbolestne, myslim tym bez penazi, lebo sa to kompenzuje navzajom; stretavanie sa s inymi ludmi a domacnostami, inspiracia, napady, rozsirenie si obzorov.
Ak to ma nejake negativa, tak tie by som ja riesila za pochodu, ako napr. dohadovanie sa na terminoch a pod. To co hovoris Ty, ze si od dietata nema Zena oddychnut, je len Tvoj nazor, je fajn, si taky typ, vobec to neodsudzujem, ale ja sa s tymto nestotoznujem. Robi mi velmi dobre, ked zobere manzel dcerku do obchodu, alebo je s nou a ja si idem zabehat. A co bude druha mama robit ked ma volno, ci bude robit daco do prace, alebo si depilovat nohy, ci chodit len tak po meste je uplne jedno, lebo ma volno. Ak ma manzel ma tiez tak sa mozu "mojkat" 🙂 v tichu a klude.

ivkadracova
17. jan 2015

@timea7 ale nie kazdy druhy den 🙂 v tom mojom inzerate to bol priklad ze raz ma volno jedna raz druha.. ja pristupim na akukolvek frekvenciu, napr. aj raz tyzdenne takato vymena moze na zaciatok stacit, cize kazdy ma dve deti raz aj kazdy ma volno iba raz, treba to hlavne vyskusat

bettynka222
17. jan 2015

@ivkadracova mam kamarátku z Košíc (bezdetnu) a ta mi hovorila, ze viaceré jej kamošky si takto pomáhajú. Podla mna to je super nápad 😊 ale teda nie naslepo sa dohodnúť s niekym cudzím, ale prave s kamarátkou. My sme sa takto stretávali 4, ale postrazili sme si navzájom deti zriedka a aj to len na krátky cas. A potom sme boli všetky rovnako unavene... Aspon deti si to užili a učili sa požičiavať si hračky 😁

katkalubkova
17. jan 2015

@miskatn a nemas na vyber ine jasle, za mensiu cenu, ak by boli aj o nieco dalej, to je riadna palka 340e. V Ziline tolko nestoja ani sukromne jasle, aj tie su lacnejsie.

robin_claire
17. jan 2015

@miskatn Neni to malo, ale ja platim napriklad za sukromnu skolku 510 euro...:( v podstate je drviva vacsina sukromnych skolok len do piatej - aspon v centre, (statne vsetky) a to proste nestiham.....osobne tie otvracie hodiny nechapem, ved kto uz robi v BA do stvrtej ci pol piatej. Tato je otvorena do siestej a okrem vianoc stale

fidka79
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
robin_claire
17. jan 2015

@fidka79 Inak v tomto suhlasim - v podstate asi drzime svetovy rekord v pocte rokov na rodicovskej...potom sa niektore este divia, ze nevedia po 5-6 rokoch doma najst pracu, kde budu sediet 4 hodiny a mat k tomu skolku zadarmo, teraz toto nepatri zakladatelke temy, ale stretavam sa s tym stale

ivkadracova
17. jan 2015

@bettynka222 vies co .. mne by nevadilo ani s cudzim.. ved uz je nejaky predpoklad ze sa ti neozve dakto nenormalny, a cudzi sa tiez moze stat kamaratom ked si sadnete.. velmi sa dnes ludia boja, nasa dcerka to neriesi, usmeje sa aj na bezdomovca.
Manzel dal akurat dobry argument, ze aby to neboli unoscovia.. tak nejaky odhad hadam uz clovek ma, pojdes k nim, vidis ako ziju, kto su, budes kontrolovat, alebo sa najprv spoznate, par krat sa stretnete, najprv budu deti spolu pod dohladom obidvoch mam... to sa da vsetko utriast. Ked uz ideme do absurdit, tak aj v meste ma moze niekto klepnut a hotovo.

robin_claire
17. jan 2015

@poussin Opat suhlas

bettynka222
17. jan 2015

@ivkadracova jasne stat sa moze hocičo. A nemáš na blízku ziadnu kamošku s dieťaťom v rovnakom veku? Mozno by som skúsila materské centrum. Tam sa zgrupuje kopec mamičiek. Zoznamis sa, skamarátis...a myslim ze tam je aj nástenka s inzerátmi 😊

zuzka_puska
17. jan 2015

Baby, ved porozmyslajte.. Jasle stoja 340€ na den, dieta tam moze byt od rana do povedzme 2-3-4, neviem do kedy, proste do popoludnia.... Z toho vsm 230€ preplatí stat- za dieta do 3rokov to prepláca kazdej mamke, ked he dieta v štátnych alebo súkromných jasliach .... Cize za tie jasle date vlastne 110€ za cely den, 7 dni v týždni... Ktora opatrovateľka vam mesiac bude strazit deti , za 110€????? Ziadna asi....

timea7
18. jan 2015

@ivkadracova nehnevaj sa, ale asi som typ, ktorý ťa ťažko pochopí, ja i neviem predstaviť, že by som bola čo len pár dní v týždni bez môjho dieťaťa (momentálne je už dospelé), bolo by mi ľúto, keby urobilo prvé kroky, povedalo prvý raz mama a ja by som nebola pri tom. Možno keď som mala dieťa malé, tak som podvedome tušila, že bude jediné, že sa už ďalšie nepodaria a vychutnávala som si každú minútu s ním. Koľko ho strážili babky, no to by som spočítala na prstoch rúk a ešte by som nepoužila zďaleka všetky. Našťastie som mala muža, ktorý mi pomáhal, dieťaťu sa venoval, takže som nikdy nemala pocit, že si potrebujem oddýchnuť, skôr pocit, že nejako rýchlo uteká čas 😉 a mala som dostatok času aj na kaderníčku, plávanie a pod.

ivkadracova
18. jan 2015

@timea7 to je v pohode, zjavne mame uplne odlisne deti a aj my sme uplne odlisne, .. nasa Bozka je velmi velmi socialna, a vidim ako sa tesi vsetkym novym ludom, a ked vidi deti v parku a nemoze sa k nim pridat lebo este nechodi, tak krici na nich aby si ju vsimli 🙂 .. taka je nasa..

@bettynka222 hej aj mam vyhliadnute nejake centra, len zatial spi 2x denne a prave su otvorene v case, ked ma spanok.. na to este musime vyzriet, preto som myslela ze by bolo zaujimave sa stretnut s niekym kto ma podobne stare dieta (8m) aby sa pohrali spolu. Nie, nemam tu detne kamosky 🙂 pohybovala som sa v chlapcenskom prostredi .. jak v KE, tak v BA.. (teraz si uz uvedomujem nevyhody toho ;), musime pockat kym sa surodenci zadetnia

@zuzka_puska suhlasim s Tebou, ja som s jaslami v pohode, najma statnymi, cena nie je problem, samozrejme ze viem, ze mi to ciastocne kompenzuje stat, ale to az ked pojdem do prace - co chvila, co chvila..

ifkael
18. jan 2015

Jasle Vam preplaca stat nejakych 230€, nie?

evka4
18. jan 2015

@fidka79 nikde som neriesila, kolko trva na SK materska. Sama som ani pri jednom dietati nevyuzila trojrocnu matersku, boli v jaslickach a ja som sla do prace ovela skor, nez dovrsili tri roky. Tiez som cely rok platila sukromnu skolku, lebo dieta mi do statnej nezobrali. Viem si predstavit, ze ani v zahranici to nie je s predskolskymi zariadeniami jednoduche... Mne sa len na SK nezda fer, ze niektori rodicia platia za skolku (statnu) ovela nizsiu ciastku oproti tym, ktori musia platiti sukromne zariadenie len preto, lebo ich dieta nebolo prijate do statnej skolky ani po dovrseni tretieho roku zivota. Na SK mame system statnych skolok, ktore stoja mozno desatinu z toho, co sukromne zariadenia a mali by byt k dispozicii vsetkym bez rozdielu. Ked to kraj/mesto/obec nedokaze zabezpecit, mal by existovat system, ktory by aspon ciastocne eliminoval zvsene naklady, ktore vzniknu tym znevyhodnenym... Nezda sa mi totizto fer, ze rodicia jedneho dietata platia spolu 50 euro mesacne za skolku so stravou, pricom rodicia druheho musia platit 450,- kvoli tomu, ze v skolke nie je dostatok miesta... A k rodinkarstvu a korupcii v tejto sfere sa radsej ani nejdem vyjadrovat...

fidka79
Odpoveď bola odstránená
Zobraz