Seboroická dermatitída u kojenca. Ako to riešite?

cezarka7
29. sep 2010

Ahojte, mate niekto skusenosti so seboroickou dermatitídou a liecbou? Mesacny syn ma na tvaricke cervene chrastickove loziska so supinkami koze. Zajtra ideme ku koznej a pediatricka mi povedala, ze pravdepodobne nam daju hormonalnu mast co mu 100% nedam...
Ak to maju Vase babatka ako to riesite? dik moc 😉

groka
11. jan 2011

@lucny_kvet netreba cakat ,ja som kupila babe,nezabralo,pockala 3 dni,kupila ine,nezabralo,pockala 3 dni,kupila ine a zabralo

geisha
24. jan 2011

Ahojte maminky... sú tu všelijaké rady tak hned aj my skúsime nejakú liečbu lebo aj nás to trápi... najprv sme mali tie šupinky vo vláskoch,na obočí,teraz to máme aj za uškami a aj to smrdí v tých zhyboch... som z toho na nervy...veľké šupinky sme vyčesali aj s kopou vláskou a znovu sa mu spravili ale také drobné jak ked je pokožka vysušená,neviem si stým poradiť... niečo vyslúšam z vašich rádd... držte palce...

babulina
24. jan 2011

@geisha - aj my sa dlho trapili a mohla nam jedine bioderma babysquam

brumka
25. jan 2011

ahojte mamicky, tak mi sa 2 mesiace trapime a skusali sme vselico, stale sa to zhorsovalo. Indulonu, excipial (od narodenia), kalciovku, konopny krem cutishelp, holtovu mast, fucidin a dnes sme boli u koznej a dostali sme kopudalsich liekov snad zaberu. Povedali nam ze ma seboroicku, atopicku a numularnu dermatididu. ako pozeram na nete, kazda je chronicka :(

m_lienka
18. máj 2011

ahojte...citam tu vase "zazitky", my vraj mame tiez seb.dermatitidu, maly ma 9tyzd, najprv to bol holtov krem -nic, potom zinkovy olej-nic, vlastne ked som to prestala natierat tak tvaricka obla krasna cista, ale po par dnoch mame opat. len uz nie su supinky ale len vyrazky po tvaricke ktore su vidiet ked place alebo sa hneva. mliecnu chrastu mame a na to pouzivame babe sampon - po troch dnoch sa to pekne zmesnuje. len ta tvaricka ma trapi, bo uz aj za uskami sa nam urobili supinky, na tvar sme dostali atoderm po zinc krem, myslim ze to aj pomaha. mylsite ze ten excipial mozem len tak sama nasadit alebo radsej utekat koznej ?!? vdaka !!!

londa
1. sep 2011

@m_lienka ahoj Lienka, chcem sa spytat ako ste to zvladli a co vam nakoniec zabralo. My mame tiez vyrazky po tvaricke a cely krk obhodeny vyraztickami. Kozna nam dala mykoticku mast Imazol - ta to cele vysusuje -
a plus mast z kys. mliecnej- ale mam pocit ze ta vobec nepomaha a naopak akokeby sa tie vyrazticky zdurili.
budem velmi rada ak mi poradis ako tie vyrazticky zvladnut. Mame to uz 4. tyzden.
vo vlaskoch to mame len v miernej forme. A v oboci bola jedna chrasticka, ano ta sa krasne vyliecila...ale co s tymi vyraztickami na krku.

m_lienka
13. sep 2011

ahojky.. chrasticka v hlavke zmizla asi po tyzdni pouzivania samponu babe, fakt to krasne zabralo. umyvali sme sa kazdy den a potom obden a teraz uz len asi tak 3x do tyzdna. vobec sa uz neobjavila. tvaricka... to bol zazitok.. po bioderma atoderm sa to krasne upravilo, trvalo to trosku dlhsie ale uz to nemame. dokonca som teraz nieco vyse tyzdan uz prestala davat aj tu biodermu a natierame sa obycajnym olejom od bupi. a musim zaklopat, nic sa nedeje, vsetko je pekne. ta bioderma je dost draha no pomohlo to. vtedy sme dostali vzorku od lekarky a nakoniec som ho aj kupila, stoji cca 15 e 😖. jaj, a na kupanie mame bioderma gel moussant (neviem ci sa to tak presne pise, nemam pred sebou), je to gel s olejcekom. cele toto spolu u nas funguje 😀 drzim palce nech vam to rychlo prejde 🙂

vikazv
11. okt 2011

@m_lienka Dobry den,
nam tiez diagnostiovali , jedna lekarka atopicky ekzem, druha lekarka seboroicka dermatitida....dcerka ma 6 tyzdnov ma vyhadzanu celu hlavku aj tvaricku cervenymi vyrazkami, je to hrozne , neda sa mi na to pozerat srdce ma pri tom boli....ked ju okupem tak sa jej vsetky pupence ukazu este intenzivnejsie, ked natriem bidermou tak sa to upokoji...som z toho zufalaaa...ci sa to da vobec vyliecit....ako ste to zvladli, daje mi vediet...dakujem.....

nina_m
12. okt 2011

@vikazv ahoj, nieco podobne ma aj moja mesacna mala uz tyzden a pol ....husty vysev drobnych cervenych vyrazok vo vlasovej casti aj na tvaricke vyrazne cervenych po okupani...vo vlaskoch sa nam tie vyrazky aj zapalili a vznikli loziska. Najhorsie je, ze tieto vyrazky sa rozsiruju stale vyskocia na novych miestach ale postihnuta je len hlavicka a tvar. Boli sme na koznom a tam nam nevedeli povedat co to je,ci to su potnicky zapalene alebo nieco ine. Na zapalenu cast vo vlaskoch sme dostali lieh a fucidin krem a na tvaricku ichtyol tekuty puder. zatial natierame 3 den.
Co vam predpisala lekarka? Nam to zatial pomohlo na zapal, vo vlaskoch to zasusilo ale tvoria sa jej dalej nove, no uz v ovela mensej miere. Na tvaricke je to rovnake.

vikazv
14. okt 2011

ja som bola pri jednej koznej vo zvolene a ta povedla, ze je to atopicky ekzem na lickach a brade, predpisala nam obklady Jarisch soli a Loc. Im pasta , fenistil ....doma sme davali Jarisch soli a po nich jej vystupila cerven na tvari a posilao jej tvaricku aj celu hlavku cervenymi vyrazkami...bolo mi do placu, ze co sa jej to stalo....potom sme boli pri druhej koznej a mala mala uz mokvave uska a ta jej diagnostikovala seboroicka dermatitida..predpisala jej zase dve maste jednu svetlu a jednu tmavu na noc....samozrejme hormonalne maste jej predpisali obe lekarky....nechce sa mi to moc davat na tvaricku, lebo je predsa novorodenec a este sa mi predcasne narodila....v lekarni nam ponukli biodermu tak skusame s tym....uz sa jej to trosku zlepsilo a uvidime...ale som z toho zufala ☹....len dufam , ze z toho raz vyrastie,hmmm...

mishusha
14. okt 2011

@vikazv nam sa presne toto iste tiez objavilo, tiez sme skoncili na koznom, ale mali sme stastie na dr. dala nam sice kortikoidy, ale upozornila, ze natriet len to co je cervene akutne, ostatne sme mali premazavat kremom od adermy - exoderm, tu hormonalnu mast som pouzila len dva krat, a videla som, ze je to lepsie, tak som prestala, len sme premazavali a davala som si velky pozor, na to, co som zjedla, nakolko malu plne kojim. nepouzivali sme ziadne mydlo pri kupani, ziadnu inu kozmetiku, proste nic, co by mohlo drazdit... a po troch dnoch som ani nevedela, ze mala nieco take hrozne na tvaricke... 🙂

vikazv
15. okt 2011

A CO NA TO POVEDAL LEKAR??....MATE EKZEM??....JEJ TO PEKNE USTUPILO, ALE ZASE SA JEJ ZACINAJU CERVENAT LICKA....ALE TU HORMONALU SOM ESTE ZATIAL NEDAVALA, LEN BIODERMU.....

mishusha
15. okt 2011

@vikazv no na sprave mam napisane seboroicka dermatitida.... takze nie celkom ekzem.....vraj do dvoch rokov, deti zvyknu z toho vyrast.... tak pevne verim... 🙂

nickablanc
15. okt 2011

Ahojte, s týmto problémom sme sa popasovali aj my...a bolo to tiež úmorné,kým to prešlo...moj malý to mal po celej hlavičke,za ušami,v obočí......na hlávke to vyzeralo strašne..najskor som mu to len olivovým olejčekom pred kupaním nejjaké 3 hodinky natierala, a po umytí vyčesávala,no išlo to tazko preč...Nakoniec sme predsa išli ku kožnej, a predpísala nám salycilový olejček,Locoid mast a šampon BABE, a pomohlo. Locoid mast som mu dala len asi 4 x, jemne na hlavku ,potom už nie, len som mu nadalej umyvala vlasky s tým šamponom...No raz som malému kupila nové plienky- helen Harper(nikdy viac!!) a vtedy mi dostal seboroe aj medzi nožkami, mal takú silnú reakciu, že sme sa toho nevedeli zbavit asi týžden, nič nezaberalo..už som bola zúfalá..!!! Nakoniec mu to prešlo obkladmi z harmančeka a časté vetranie -bez plienky..Jediné plienky, z ktorých nemá reakciu sú Pampers Premium Care.. 🙂

vikazv
27. nov 2011

zdravim, este som sa chcela opytat, napriek tomu, ze kojite doktorka vam kazala davat pozor na stravu, ze co zjete?....a co mate obmedzit?...dakujem

vikazv
27. nov 2011

@mishusha zdravim, este som sa chcela opytat, napriek tomu, ze kojite doktorka vam kazala davat pozor na stravu, ze co zjete?....a co mate obmedzit?.......dakujem

mishusha
27. nov 2011

@vikazv dr. nekazala nic, len ja mam pocit, ze je to spravne, a evidentne jej nerobia dobre paradajkove veci a vajicka to tiez dost zhorsuju. ale to mozno suvisi trosku aj s predispoziciou na alergie...
co sa tyka nasej seborey, tak my ju mame kompletne prec, klop klop 🙂 ale pre istotu, stale ziadna chemia a ani drazdiace potraviny...

vikazv
27. nov 2011

aj ja som mala pocit, ze musim nieco vylucit, tak som vylucila vsetky mliecne vyrobky ...a a ke ste to mali vlastne??...a ako ste sa toho zbavili?

vikazv
27. nov 2011

@mishusha aj ja som mala pocit, ze musim nieco vylucit, tak som vylucila vsetky mliecne vyrobky ...a a ke ste to mali vlastne??...a ako ste sa toho zbavili?...ja som vobec paradajky nejedla, ale vajcia ano, najma polievky zaprazkove...

mishusha
27. nov 2011

@vikazv sara mala zlte supinky vo vlasoch, to sme dali dole samponom babé a postupnym vycesavanim, no a celu tvaricku a uska posiate vyrazkami, ktore uz neskor aj mokvali, no a na to exodermu a kortikoidny krem, ktory som dala len raz.
Nam mlieko nastastie nerobi nic. Dufam, ze aj vam to rychlo prejde.

dazdovka
31. jan 2012

Prosim poradte mi, mame seboreu, nie ekzem. Chcem vediet, ci tento krem http://www.bioderma.com/sk/nc/produkty/co-je-no... co ste odporucali, sa musi zmyvat? Lebo mi to pride take cudne, ze nakremujem aj uska, aj tvaricku a potom utekat zmyt... Kupila som aj tu ichtyolovu mast (Vitella Ictamo), je to na rovnakom zaklade ako Pityol a pouzivat sa to ma ked je pokozka mastna, tak nechapem ako by to mohlo pomoct na cervene vyrazky. Totiz, odvcera to pouzivame a zatial mam pocit, ze sa to malej skor rozsiruje.

lenkax7
11. feb 2012

@dazdovka ahoj,my sme mali seboreu asi od 3.tyzdnov,detska nam poradila zinkovu mast. Jeden den to bolo lepsie a potom zase horsie....Mali sme to asi 2 mesiace. Potom sme sli ku koznej a ta nam poradila pouzivat Klorane Bebe - gelik na vlasky a telo a na tvaricku creme nutritive au cold cream. Po 2.dnoch nam to krasne zmizlo. 😉

dazdovka
12. feb 2012

@lenkax7 dakujem, uz sme si poradili. Zistila som, ze sa jej to vyhadzuje ked jem cokoladu/kakao, vysadili sme, natierali Biodermou perioral a balzamom na detsku atopicku pokozku a preslo tiez velmi rychlo. No predvcerom som nevydrzala nachvatala sa palacinkami s kakaom a bum, mame to zas. Uz ale viem co u nas zabera. Dik 🙂 pekny den zelam.

daja0760
12. feb 2012

Dievcatak, napisem Vam moje skusenosti. Syn, ktory ma teraz 3,5 r. mal od 5 mes. seboroicku dermatitidu. Vela tu o nej pisete, aj o atopickom ekzeme. Len pre poriadok - su to 2 rozdielne veci. Atopicky ekzem - koza je sucha a treba ju poriadne premastovat mastnymi kremami. Seboroika - je vlastne nadmerna cinnost mazovych zliaz, takze pomaha vysusenie (a nie premastenie) postihnuteho miesta. Preto myslim, ze vam niektorym pomahal ten cierny caj. Je to laicky povedane opak atopickeho ekzemu. Niektori Dr. to vsetko hadzu do jedneho vreca a pri kazdom "ekzeme" stanovia diagnozu atopicky ekzem. Poznam to z vlastnej skusenost. Nam dal Dr. taku hnedu vodicku (na predpis) a potom sme natierali kremom od Biodermy (vyborna, aj ked draha kozmetika). Na atopak mate dobry ten Excipial a ine mastne kremy. Ja som sa s tou synovou seboroikou tolko natrapila - skoro nic som nejedla, lebo strasne vela veci su alergeny, ale v tom to vobec nebolo. Myslim, pri tej seboroike. A tak som proste prisla na to, ze najlepsie do toho bolo nesprtat. Syn mal uplne cerveny cely chrbat (same loziska) a kym sme sa dostali k doktorovi (objednali nas za mesiac) tak sa mu to samo od seba proste zlepsilo, takmer zmizlo a u Dr. sme vyzerali ako d... Este si pamatam, ze mi na tie loziska odporucil od Bubchen krem na zadocek. Takze tak. Teraz mam malu dcerku a tiez asi ma seboroiku, ale som v klude, jem vsetko (okrem fakt "zakazanych" veci), natieram Biodermou hydratacnym kremom, alebo nam pomaha Bepanthen a k Dr. pojdem az keby to fakt bolo veeeeelmi vaze. Odporucam , ktora byvate v blizkosti PB, primara na koznom - perfektny odbornik. Drzte sa.

lyongirl
13. feb 2012

@daja0760 ahoj, prečítala som si tvoj príspevok a fakt máš pravdu, dr. atopák a seboreu hádžu do jedného vreca...ja mám 3 synov, starší 2 sú atopici a najmladší má na to nábeh, ale...nikdy na tom neboli až tak zle, čomu som veľmi rada, takže sa to ani nijako extra neriešilo, sem, tam nejaká masť, síce kortikoidová, ale v minimálnom množstve. Stredný syn nemá exémy, má len "ževraj" atopickú kožu, typicky vysušenú, treba ho každý deň natierať, hlavne ruky, nohy a zadok, trup nie, presne tak isto na tom je aj najstarší s tým rozdielom, že najstarší mával exémy. No a najmladší dostal seboreu a dr. hneď, že to je atopický, že to sú typické znaky atď. Tiež som nevedela, čo mu na to dať, niš čo som sa dočítala nezaberalo, mal to na celom tele, líčkach a pod, až som sa dočítala, že seborei sú 2 druhy a mne vychádzalo, že mi máme tú, ktorú treba natierať. Chalanov premasťujem s Linolou a tak som natierala aj najmladšieho a čuduj sa, zabralo to. Nevyznám sa v tej seboree presne, ale nám pomohlo natieranie. Teraz sme na tom tak, že líčka má nanovo červené, ale je to také exémové, typické pre atopický exém, zaberá na to niekoľko krát denne natrieť Linolou, ale stále to nie je 100%. Každý hovorí, aké len má krásne červené líčka, ale nikto nevidí, že čo to vlastne naozaj je a ak kojím, tak to líce, ktoré má o mňa opreté má úplne červené, po napapaní mu to trochu zbledne, to tak je po každom kojení.
No trochu som sa rozpísala iným smerom, chcela som vlastne napísať, že fakt tieto 2 ochorenia hádžu do jedného vreca, ale neviem ako to naozaj je, lebo to nemám naštudované, fakt je ale ten, že naši sú atopici a najmladší má aj seboreu a asi aj atopák a na seboreu zabralo ver, či nie 🙂 premasťovanie, alebo že by len nejaká náhoda?
A vlastne stredný syn má hrozne suchú kožu v hlave, dr. povedala, že to nie je presne seborea, ale že to má z toho atopického a že v dospelosti bude mať lupiny, nevedela som ho tej suchej kože zbaviť ani jemným šampónom, tak som sa naštvala a dala mu do vlasov Locoid Crelo, ktorý nám dr. predpísala na seboreu v hlave a vyčesala som to z bábatkovskou kefkou na vlasy a celé mu to zišlo...
A takto to vyzeralo u nás, keď dr. povedala, že to je seborea a Linolou sme to dostali úplne preč, pokým tie líčka nanovo "nesčervenali"
Načítalo mi opačne fotky, prvá je po "vyliečení" a ostatné 2, keď to mal...neviem, či to bude dobre vidieť, lebo fotky zmenšilo na maličké...

lyongirl
13. feb 2012

a nemám zrovna aktuálnu fotku s tými červenými líčkami, toto je, keď bol menší, ale takto to asi vyzerá, zrovna tu má jedno líčko červenšie, že by zrovna vtedy papal na tej strane? Už si to nepamatám...

euka210
13. feb 2012

@lyongirl ahoj, moj ma nieco podobne ako na poslednej fotke...tiez od 3t. chodime ku koznej...najprv akne, potom seboroicka, exem na zadocku...teraz je v podstate klud, len na lickach ma zase cervene...jedno mizlo a objavilo sa cez vikend dalsie...a viac...na brade a dole nal ickach. A tiez neviem, co to je....ci atopicka, alebo seboroicka d. Lebo kozna nam pisala seboroicku do nalezu, dala Holtovu mast, Advantan, Fucidin...ale dala mi aj papier o atopickej na co davat pozor...a tiez na premastenie, lebo mame suche kolienka, zadocek po tom exeme a aj licka ked cervene zbledne. Svagrinin ma atopicky tak jej som sa pytala, ale nasho nic nesvbi, neskriabe sa ako jej maly. Hoci tiez sme kupali v Hypemangane kvoli stafylokokovi a potom prisiel suchy cerveny chrbat si spominam, co som ale neriesila. Nevies mi poradit co to mame na tych lickach? Zatial mu davam Holtovu mast. Ale zaujimave je, ze cez den je to ako tak, ale vecer to brutalne scervenie a rano zase je menej. Lebo velmi nic nepomahalo naposledy, minulu skvrnu som uz nechala tak a postulne sama bledla. Stale davam rano z Biodermy PO zink. budem povdacna.

lyongirl
13. feb 2012

@euka210 ahoj, no keď ti mám pravdu povedať, ja tiež neviem, čo na to dávať...
Na začiatku nám dr. diagnostikovala seboreu a dala kortikoidy, tie som dávať nechcela, tak som skúšala všeličo, ale nič nezaberalo, tak v najhoršom som použila masť od dr. a potom som sa dočítala, že seborei sú 2 druhy a podľa príznakov mi vychádzalo, že tú, čo má malý treba mastiť. Je pravda, že najviac sme sa toho zbavili asi Locoidom, ale potom som začala mastiť Linolou a krásne to zmizlo. No len objavili sa tie líčka, čo je podľa mňa atopák, lebo aj kamoškin malý má také červené a ešte aj drsné a aj im povedali atopický. Takže stále mastím Linolou a celého aj po kúpaní. No a asi pred týždňom sa mu objavili 2 exémiky, také maličké na nohách a vyzerajú ako exémy staršieho, čiže AE. Takže si myslím, že aj on bude atopik, ale snažím sa tomu predísť premasťovaním. Atopický nemusí vždy svrbieť.
Ja si teda netrúfam povedať, čo to máte, ale ak má suché telo, tie kolienka, zadoček, tak si myslím, že na celom tele má to isté a vyzerá to na AE. Neviem, čo poradiť, aby som neporadila zle, ja zas toho nemá toľko naštudovaného, mám skôr šťastie, že nám niečo zabralo...ak je to AE, tak jedine premasťovanie, lenže každé dieťa to má iné, veľa detí reaguje na stravu, na oblečenie, na všeličo...skús zatiaľ mastiť, ale nie Biodermou, ale niečím mastnejším, nám ten PO zink zaberal len istú dobu, odkedy máme Linolu, tak skoro nepoznáme exémy, ale koža je neustále suchá, večer natriem a ráno môžem znova, je to kolotoč...a tie líčka tiež neviem čím natireť, aby to 100% vymizlo...

euka210
14. feb 2012

@lyongirl vdaka. A nepouzivas nahodou latkove plienky? Ze aky to ma na to vplyv. Nam ich kozna zakazala na isty cas, zadocek bol pekny, uz nie cerveny len suchy, tak som zacala znova davat cez den. V noci len obcas a dnes ma zase tie suche miesta cervene, tak davam radsej jednorazovky, aby sa to znovu zlepsilo.

lyongirl
14. feb 2012

@euka210 používame jednorazovky, ja som lenivá mamina 😀