Dieťa nechce chodiť do škôlky

11. jún 2022

Dobry den, prosim vas, vedeli by ste mi poradit ako riesit situaciu, ked mala nechce chodit do skolky, uz rano place, ze tam nechce ist.
Bola tam velmi malo, vacsinou max tyzden a potom aj tri doma, ked som sa jej pytala, preco tam nechce ist, vraj su deti zle a vraj ju jeden chlapec zbil.

Pytala som sa v skolke, ci sa nieco stale, ale vraj nic.

Neviem si uz rady a neviem ako to vsetko bolo a co sa stalo, lebo iba povie, ze sa jej nepacia deti a hotovo.

lucia147852
11. jún 2022

A koľko má rokov? Je možnosť, aby bola doma? Ak hej, prečo musí chodiť keď očividne nie je pripravená?

luccija
11. jún 2022

Ako dlho celkovo chodi do skolky?su deti, ktore sa necitia v skolke dobre je tam hluk, krik, rezim, nemaju istotu..za ten tyzden si nestihne najst ani kamaratku.Ak mozes nechaj ju este doma, ak nie tak motivovat, povedat ucitelke nech si ju viac vsima

zooeynka
11. jún 2022

Je to hrozne, ale zvykne si....:(

autor
11. jún 2022

Zacala chodit, ked mala 2,5 roka, teraz mala tri. Takmer pol roka sme boli na vlne, ze bola max tyzden v skolke a potom tri aj viac chora. Z tohto hladiska tam takmer vobec nebola a nemala cas si zvyknut. Teraz tyzden chodila bez toho aby ochorela a zas zacala plakal uz rano ze nechce ist.

luccija
11. jún 2022

Bolo to dost skoro..kazde dieta je ine niektore potrebuje kolektiv, deti ine sa aj v 4 r hraju same a su nalepene na ucitelke.Neviem poradit, ale vzdy mam v triede aspon par deti, ktore vidim, ze to pretrpia a bolo by im lepsie doma ci s opatrovatelkou.Ak sa inak neda, tak si musi zvyknut

mogaa
11. jún 2022

takže nastúpila zrejme do škôlky až v januári a k tomu bola zrejme najmladšia.... väčšina detí nastupuje v septembri, deti sa ešte nepoznajú a aj tie mladšie si tam skôr zvyknú...takto nastúpila od zabehnutého kolektívu detí a najmladšia - veľmi zlá kombinácia....teda ak ide o klasickú škôlku a nie triedu kde sú deti od 2-3rokov.....väčšina detí čo už chodí do škôlky alebo sú staršie sú jednoducho priebojnejšie, vedia si vziať od druhého dieťaťa hračku ktorú chcú, vedia sa ubrániť ak im iné dieťa niečo vezme - či už ho sotia, buchnú, uhryznú....na tvojom mieste od septembra zmením triedu, čiže dieťa by som dala do druhej škôlky alebo do triedy opäť k najmenším deťom....čo sa týka chorobnosti sama zistíš že deti si tým musia prejsť a je uplne jedno či dieťa čo má soplík alebo kašle necháš doma "len týždeň"max dva alebo ho budeš doma držať 3týždne kým uplne vyzdravie.....tým netvrdím že choré dieťa dávať do škôlky, ale po týždni ak už je ok, živé a bez teploty a len občas zakašle, kludne do škôlky.....teraz bola korona, bolo to prísnejšie a deti viac boli doma ako v škôlke, ale tými vírusmi v detskom kolektíve si prejsť musia....tým že stále tam bolo len pár detí , tak to obdobie sa predlžuje.....a predlžuje sa aj zvykanie si na škôlku...to že deti sa v škôlke, poklbčia, jedno vezme druhému hračku, to ho za to buchne alebo uhryzne - to sú bežné veci medzi deťmi, dieťa sa musí naučiť byť v kolektíve a k tomu patrí aj to že sa naučí brániť....

slovakboy
11. jún 2022

Do 3 rokov by mala byt doma. Potom to pôjde ľahšie

mogaa
11. jún 2022

nie vždy je to o veku....veľa záleží od zloženia detí v triede a aj od učiteliek....naša začala chodiť do súkromnej "škôlky", trieda kde bolo 16 detí od 2-3rokov a 4 učiteľky...zo škôlky sme iné nepočúvali len či je aj doma taká dobručká ako tam.....chodila tam rada a zo škôlky išla ako veselé šťastné dieťa.....potom prestúpila v októbri do štátnej škôlky(to bolo skoro po roku čo chodila do tej súkromnej) a obrovská zmena.....tam patrila k najmladším, iné sme nepočúvali len že vždy niekoho pohryzla, že robí deťom zle....zo škôlky chodila smutná, taká kôpka nešťastia, ráno keď videla jednu z učiteliek tak tam nechcela ísť.....naopak ak boli triedy spojené lebo bolo veľa chorých detí, tak v strednej triede medzi tými väčšími problém nemala....dieťa si niekedy niečo ventiluje, hlavne ak chodí medzi deti medzi ktorými jej nie je dobre alebo ak jej nesadne učiteľka.....teraz chodí do tretej škôlky a je spokojná aj ona aj učiteľky s ňou....

autor
11. jún 2022

@mogaa dakujem za tvoje slova a radu. Skolka kam mala chodi, hoci je sukromna, ma deti od roka do 5 rokov a na skupinku malych a vacsich deti delia iba na par aktivit, inak su tie deti spolu. Takze asi bude treba naozaj vyskusat zmenit skolku. Tuto sme vybrali bohuzial iba z praktickeho hladiska, kedze nie som velmi skuseny sofer a aby sme stihali vybrat malu.
To s chorobnostou chapem, ze deti si tym musia prejst a aj to, ze tam bola doteraz tak malicko tak si ani nestihla zvyknut. Avsak tie predchadzajuce mesiace toto nerobila, to az tento tyzden, takze asi sa mozno aj nieco mohlo stat, a mohla to byt obycajna vec ako dohadovanie deti o hracku, ale neviem.

mogaa
11. jún 2022

ono ak tam chodí len pol roka a viac tam nebola ako bola, tak zvykanie trvá dlhšie.....je to ako v domácnosti - len to vekové rozpätie je strašne široké, lebo logicky sa učiteľky musia najviac venovať tým najmenším drobcom čo sa učia chodiť...takže logicky toho času nie je na tie staršie deti toľko čo by si v škôlke vyžadovali....už má 3, tak ak si nedala prihlášku do štátnej škôlky, poskúšaj iné súkromné škôlky....naša chodila od súkromnej len do tej prvej, tam to bolo uplne super pre deti...deti tam boli od 2-3rokov a vždy si ich učiteľky rozdelili do 3-4skupín aj podľa veku, lebo iné veci zvládali deti 2ročné a iné 3ročné.....aj na dvore sa im pekne venovali zobrali ich spolu von a spolu s nimi v kruhu si hádzali loptu,chodili veľmi veľa von, brali ich po všetkých ihriskách v meste, boli u hasičov, zobrali ich na výlet vlakom do vedlajšieho mesta....vekové rozpätie od 1-5rokov je veľmi veľké.....a to aj v prípade že sa len hrajú, lebo tie menšie deti sa sami jednoducho ešte nevedia hrať - teda spolu.....až detičky od 2,5-3roka sa vedia spolu zahrať aj to zo začiatku len tak že sa budú naháňať alebo si budú spolu hádzať loptu....mladšie sa zväčša hrajú len sami so sebou....

autor
11. jún 2022

@mogaa myslis, ze by si mohla napisat o aku sukromnu skolku slo, alebo aspon ci to bolo v BA? My sme totiz DS.

luccija
11. jún 2022

Deti aj skusaju na rodicov...kazdy den sa v skolke stane x krivd, ktore tie deti moze rozrusit.Su deti co dokazu srdcervuco plakat, ked mu niekto nieco znici ci nechce sa podelit.Ked sa clovek rozhodne pre skolku a rezim toto vsetko k tomu patri aj ta detska frustracia.Teraz ide leto mozu byt dni v skolke zabavnejsie.Treba ju motivovat co budu robit a urcite o tom pohovor s ucitelkou.
3 r deti sa aj tak hraju malokedy spolu, ale skor kazde zvlast, az od 4 r.zacinaju spolocne hry a kamaratstva.Pokym sa Ti nebudi zo spanku, ci nehovori, ze ju boli brusko je to len jej frustracia.Inak mne ako ucitelke vzdy zovrelo hrdlo, ked som videla ako sa deti krcovito drzali rodicov.Ja som ten tlak nevydrzala po mesiaci sme so skolkou skoncili a isla neskor bez problemov, ale nikdy sa ma skolku netesila skor ju akceptovala a vzdy bola jej naj kamaratka ucitelka

mogaa
11. jún 2022

nie nebolo to v BA, bola to škôlka v Seredi😉

zuzkaa1991
11. jún 2022

Ja mam 4rocnu tento rok nam nepral tiez zacala ako 2,5r do skolky tiez boli tazke rana sme teraz 3 tyzden hura v skolke....nelucit sa rychlo prezut v satni a supnut do triedy doma ju motivovať ja som mojej hovorila cele poobede ak nebude rano plakat poobede bude mat prekvapenie nikdy som nepovedala co (kedze v hkave som mala ze nejaku blbost co najdem v spajzi ;) ) nasa tiez 2 tyzdne plakala zvykla si byt doma so mnou...hovorim ze musim ist do prace plus vkuse hovorit ako je super v skolke ako je rada
Ak rozpráva tak sa spytat prečo nechce ist....moja zacala rozprávať na 3.5r

zuzkaa1991
11. jún 2022

Este dodam ked zacala teraz robit cirkusy skusa len ;) lebo pochopila ze je to pravidelnosť o tom som citala ked mala nastupovala.do skolky ....nic nebojte sa davajte ju uvidíte po 2 3tyzdnoch super....brigádujem v súkromnej v skolke rezim nie je prisny ako v štátnej ;) vidim pohľad "ucitela" ale aj ako rodic podla mojej.....len nelucit sa urcite vzdy to bolo horšie....u nas fakt prezut supnem do triedy;) terez po 3 tyzdnoch sa uz lucime lebo ide pekne do triedy

autor
11. jún 2022

@mogaa 😔 skoda, podla popisu vyzerala byt velmi fajn.

autor
11. jún 2022

@zuzkaa1991 neviem ci to iba skusa, dnes uz par krat opakovala, ze nechce ist do skolky. Vysvetlujem, jej, ze cez vikend byvame spolu, lebo mama pracuje iba cez tyzden.

Neviem co mam robit. Uvidim ako na tom bude nasledujuci tyzden.

shaola
11. jún 2022

a ako sa správa cez deň v škôlke? normálne sa hrá a je ok, alebo plače celý deň? toto by som rozlišovala, lebo dieťa na rodiča často skúša, no v škôlke je v pohode...
a samozrejme, že chce byť radšej s mamou doma, na čo bola tri roky zvyknutá ako v "neznámom" prostredí s cudzími tetami a deťmi... ak ste chodili tak, ako píšeš, tak nie je ešte adaptovaná, ten adaptačný proces často trvá naozaj aj tri mesiace.. treba jemne ale pevne vysvetliť, že mama a tato chodia do práce, aby ste mali korunky, a deti chodia do škôlky. A snažiť sa chodiť pravidelne, čo najmenej chýbať...

zuzkaa1991
11. jún 2022

To iste bolo u nas... asi týždeň hovorila ze nechce ist do skolky ze ju nikto nemá rad ( viem ze nie je pravda ucitelkay su v pohode aj ked od nej vyzadovali viac nekomunikuje s ucitelkami) mam tam upratovacku co zajde za nou...fakz fakt viem ze je ok....len opakovať a motivovať prejde to ;) zvyka si na nový rezim zalezi aka je pocas dna v škôlke ucitelky musia s vami komunikovať a nepovolit davat ju kazdy den ako sa da....ja davam aj v juli na 2 tyzdne kedze cely rok nebola v skolke co sme boli chori vkuse.....susedkyna mala plakala az dokonca 6r v skolke kazde rano ;) a to tam mala krstnu učiteľku v skolkke vedla triede ......takze viem aj man vzdy trapi ak place cirkusuje rano....je to zly pocit pre matku ale viem ze je jej dobre je medzi detmi ....doma nema ziadne kamarátky deti takze je len so mnou na dvore ;)

aknamorka22
11. jún 2022

Môj robil to isté, reval, že ho tam bijú, nechcel sa ráno obliekať, vrieskal akobe sme ho z kože drali. Potom som mu kúpila knižku o chlapcovi, ktorý tiež začal chodiť do škôlky. Miško a Brumko idú do škôlky. Čítali sme si ju spolu každý deň aj 5x. Keď nechcel ísť, vždy som mu pripomenula túto knižku a vždy som ho uistila, že po neho prídem. Za dva týždne prestal úplne plakať. Teraz sa má len ráno opýta či prídem po neho, ja mu poviem, že áno. A ak sa ráno nechce obliekať, vytiahnem knižku, prečítame si ju spolu a ide to ľahšie. Deto sa najviac naučia na rozprávkach.

autor
11. jún 2022

@shaola, @zuzkaa1991, @aknamorka22 cez den je myslim v poriadku, ucitelka vzdy povie, ze bola super, a ze pocas dna neplakala. Maju kamery a obcas mrknem ako sa sprava a skor sa hra sama, ale neplace, teda vtedy ked pozriem. Rano mavaju rozcvicku, viem ze zo zaciatku ju aj ucitelka nechavala tak, ked sa nechcela zapojit, teraz posledne razy uz cvicila a doma mi len zrazu povie mama pozri a zacne natahovat ruky ako ked cvicia v skolke a s usmevom od ucha po ucho.
Rano ked ju tam davam este za nou aj pribehne jedno dievca a hladka ju a ona chuda place. Chlapci co su v skolke su vacsi tak mozno prislo k tahanici o hracku a asi pravda ze deti si to vedia “vyriesit” same a je pravda, ze asi inak vyhodnotia situaciu deti 3r medzi sebou a 4-5 r s 3 r.
Dnes to na mna dolahlo, ale viac si pohovorim s ucitelkou, posnazim sa ju motivovat, vyskusat aj knizku Misko a Brumko a pripadne vyskusam inu skolku, ktora sa mi povodne pacila a viem, ze tam maju presne rozdelene deti podla veku, budem musiet zvladnut soferovanie.
Tiez viem, ze teraz je to po dlhom case tyzden, co tam naozaj chodila pravidelne a najviac nerozumiem tomu, ze ked ju vezieme domov tak sa jej pytam ako bolo v skolke a vzedy povie, ze dobre a potom rano su place a teda zrovna dnes doobeda aspon 4x zopakovala, ze dnes nechce do skolky.

deedol
11. jún 2022

necitam vsetko, lebo nestiham, ale moj bol/je tiez taky - aj vecne chory, aj plakaval, ze nechce chodit. od septembra do novembra tam bol dokopy tak mesiac (tyzden tam, 10 dni doma, tyzden tam, 2 tyzdne doma kvoli chorobam), aj to len na pol dna. nechali sme ho potom od decembra do aprila doma, ja si to so svojou pracou mozem dovolit. teraz nastupil zasa na pol dna a je to lepsie, uz ma 4r, tak sa aj viac zahra s ostatnymi, ale niekedy tiez povie, ze nikto sa s nim nehral, alebo ze vonku len tak pobehoval. ale aspon uz rano neplace, aj ked doma este obcas opakuje, ze sa mu nechce ist, a ked je doma, tak sa ma drzi ako lepiaca paska (predtym v pohode siel spat k nasim a pod., teraz ma obdobie, ze ani za svet). dufam vsak, ze uz bude chodit - myslim, ze co sa tyka socialnych vztahov, len mu to prospeje 🙂 neviem, ci som ti nejako poradila - nepisala si, aku mas situaciu s pracou, ci by mala mohla este zostat doma alebo uz nie, ci bude doma cez leto alebo nie atd. v kazdom pripade vsak drzim palce, viem, ake to je :-/

aknamorka22
11. jún 2022

Skús tú knižku, nám naozaj pomohla. Skús nájsť nejakú kde vystupuje dievča aby sa vedela do toho vžiť. Môj je cez deň v škôlke tiež v pohode. Seká dobrotu, nereve, učiteľky sa nesťažujú. Len tie odchody ranné boli hrôza. Držím palce 🙂

autor
11. jún 2022

@deedol pomohla si mi aspon tym, ze nie som sama v takejto situacii. Za ten cas co zacala chodit tam bola mozno mesiac ak sa to scita. Raz som ju nechala doma 2 mesiace lebo mala zapal ucha, mohla som si to dovolit, lebo v praci som bola na home office, bohuzial uz ho chcu zrusit, ale minimalne sa pokusim porozoravat, lebo podla vnutornych smernic by bol mozny aj nadalej, ale zalezi od postoja manazmentu a nas manazment veru home officu nakloneny nie je, ale to je uz ina pesnicka.
Paradoxom je, ze na ulici je skupinka deti a tie uplne zboznuje, beha za nimi ako psik, opakuje po nich, hladka ich, nahanaju sa na bicykli, len tie dievcata uz chodia do prvej triedy a do druhej, takze zahrat sa velmi realne nema s kym.
Takze nejako neviem, co sa stalo, nestalo, dam tomu sancu, nejako ju motivovat a posnazit sa a hlavne skusim este aj tu moju pracu poriesit. Cez leto som ju prave chcela nechat v skolke, kedze tato nasa je otvorena aj v juli, august by som vyriesila dovolenkou.
Prajem, nech je syn co najmenej chory a nech sa prehupne do dalsej fazy, ze si zas pojde rad k starkym zahrat domino 🙂

autor
11. jún 2022

@aknamorka22 na prvy nastrel som nasla Terka ide do skolky, ale este vecer nieco pohladam a vyskusam. Nemyslim si, ze tam trpi, aspon dufam, len urcite je pri mne doma komfortnejsie. Ucitelka tento tyzden hovorila ze fakt aj spolupracovala na aktivitach co mali, zvysok dna nie je ani uplakana, nic iba rano. Urcite je aj v soku, ze tyzdem chodila do skolky, naposledy tam bola 3 dni, 3 tyzdne doma.

zuzkaa1991
11. jún 2022

Tak to.je zaklad a u vas vyhoda ze vidite pocas dna svoje deti .... jasne ze dieta prve dni tyzdne nemusia sa velmi zapajat.....co som v sukromnej obcas a.ked maju rozvicku dvojcata (fakt zle deti) nikdy sa nezapajaju do tanečných aktivit atd a nespravime nic s tym ;) moja pom3 týždňoch stale nekomunikuje s ucitelkamii mozno na nu zvysili hlas a zatla sa a nebude sa bavit ;) donutili ju len pozdravit sa ďakujem. Prosím ale viemze to ovlada pretože doma je to zaklad tieto slovicka.....zalezi vela od uciteliek ale zas urcite nebrať dieta domov ;) aj ked place......uvidite o týždeň dva budete mat iny nazor 🙂