Dieťa neprijali do škôlky

mamcomam
24. apr 2014

Dieťa bude mať v lete 4 roky a nezobrali nám ho do škôlky, odôvodnenie žiadne ani slovko, odvolanie nie je možné. Najradšej by som išla riaditeľku tým lajstrom oplieskať. Som zúfalá, už rok som doma, na predlženej dovolenke, chorobu nemá žiadnu aby som dostala ešte materskú, chudák manžel ťahá všetko sám.
Ja neviem tak riaditeľku nech menujú za súkromnú riaditeľku keď o všetkom môže rozhodovať sama a je jednoznačné, že rozhodla a prijala deti na základe známostí. Môžem podať na ňu sťažnosť napr. na mestský úrad, alebo kde sa mám sťažovať.

niki928711
24. apr 2014

@mamcomam skúsenosť zatiaľ nemám, ale myslím, že mohla dať nejaké odôvodnenie kvôli čomu vlastne neprijali dieťa do škôlky....či už z dôvodu plných tried alebo ja neviem...
Ale je to smutné, že nechcú vziať do škôlky...ale vitajme na Slovensku 😉

mamcomam
autor
24. apr 2014

@niki928711 vieš čo nič ak by som mal neslušne napísať tá odpoveď je ako taký výsmech, čo vôbec otravujete.

klincek
24. apr 2014

@mamcomam o chvilu sa ma to mozno bude tykat tiez..este neviem, ale uz teraz hladam sposob, ako zvratit pripadne nepriaznive rozhodnutie.
zacala by som od prihlasky-ked si ju vypisovala, uvadzala si tam aj informacie, z ktorych by bolo mozne zistit, ci dieta splna oficialne kriteria pre prijatie? totiz u nas to bolo tak, ze ja som do prihlasky uviedla len mena a priezviska rodicov a deti plus trvaly pobyt, a dost..nic viac nechceli. pritom podla kriterii zverejnenych na webstranke skolky prednostne beru deti, ktorych rodicia pracuju, alebo ktore maju len jedneho rodica, dalej deti, ktore uz maju v tej skolke surodenca, deti s odlozenou skolskou dochadzkou atd..no NIC z toho sa v prihlaske neuvadzalo, take "kolonky" prihlaska vobec neobsahovala..takze ak mi ich nevezmu, pojdem po tychto veciach, a rozhodne to nenecham len tak. nemas nahodou podobnu situaciu?

koniarova
24. apr 2014

@mamcomam Choď za zriaďovateľom /obecný úrad, mestský úrad/ a pýtaj vysvetlenie. Si v meste či na dedine?

billam
24. apr 2014

@mamcomam žiaľ, tak to chodi..zvlášť ak si z BA...býva prihlásených 5 násobok deti, ako je schopné prijat do jednej triedy.

siska53
24. apr 2014

@mamcomam jezis,to uz ani 4r.neberu??? Nam este neprislo ziadne vyrozumenie...nas mal teraz 4r.,som sice este doma,ale len,do marca buduceho roku a vidim,ze malemu to nerobi dobre,ze je vacsinou s dospelymi.teraz uz je lepsie,poobede sa da chodit von,ma,rovesnikov viac,ale v zime,alebo ked je skaredo,je to horsie.

treba ist za riaditelkou a nech ti dovody povie,pokecat s mamickami,moze byt,ze riaditelka berie uplatky,vraj bezna vec medzi nimi,neviem,od kamosky vdak viem,ze,sa mnohe maminy chvalili,ze dali.
svokre poslankyna,ktorej pisala,odpovedala,ze ak je podozrenie,tak treba dat podnet,trestne,stihanie ci co.
ja som tiez vypisovala a dozvedela som sa,ze to rozhodnutie je v plnej kompetencii riaditelky. Inymi slovami,ze si mozu robit,co chcu. Bohuzial..
ja cakam,ze tento rok ho uz konecne vezmu a s umiestnenim malej uz nebudu problemy...

danielahamar
24. apr 2014

osobne si myslím,že ju neprijali práve skrz toho, že si doma, bohužial a ona má len 4r, takže predškolskú ešte nemáte 😒 najlepšie je klamať v papieroch do škôlky, lebo čím viac vedia, tým viac to zneužívajú... a ešte jedna vec, dnes je viac detí ako je možné prijať do škôlky a tá sťažnosť, len ak by si mala priame dôkazy

dzudka
24. apr 2014

@mamcomam napis hned teraz odvolanie ale smerovane zriadovatelovi s prilozenou fotokopiou o neprijati viem so skusenosti ze takto skor vedia o mieste miestach v skolke skor ti prejde odvolanie...
Sancaze ti prijmu dieta

lilila65
24. apr 2014

@mamcomam ahoj, nam maleho takisto nezobrali do skolky, co sme ho az do 3 prihlasili. Riaditelka jednej skolky nam odporucila, aby sme isli na metsky urad a podat ziadost cez ne, presnejsie cez odbor skolstvo, kedze obidvaja pracujeme, tak mame sance ze od septembra nastupi, kedze otvaraju novu skolku a kedze v meste kde byvame tak su preplnene skolky, tak ho mozu zaradit do inej, v okrajovej casti mesta, kde este maju miesto. ziadost uz mame podani

siska53
24. apr 2014

@dzudka my sme pisali na rozne miesta a vobec nam to nepomohlo.

darina1952
24. apr 2014

@mamcomam veru je to tak ako písala @danielahamar - pokiaľ si doma na predĺženej RD a v škôlke to vedia, tak ťa majú v hrsti a dieťa ti nezoberú. Mala by si ísť za riaditeľkou a vyvinúť na ňu tlak, že žiaľ musíš napr. v auguste už nastúpiť do práce, lebo ti hrozí zamestnávateľ že keď nenastúpiš tak stratíš prácu...alebo niečo vymysli.
U nás v KE je to rovnaké 😒 mestá - zriaďovatelia pozrušovali škôlky a ich objekty sú už prerobené na podnikateľské účely alebo ich predali ako nepotrebný majetok... ja mám škôlku hneď pod oknom a chodil do nej starší syn - a keď som potrebovala prihlásiť mladšieho syna - lebo mal v sept. 3r a dovtedy chodil do jaslí, tak som sa raz učiteľky opýtala kedy a ako vypísať žiadosť a podala som ju 2x a to min.rok a aj rok predtým - to aby s nami rátali od sept. 2013 + mi učiteľka vravela, že mám napísať hore na žiadosť, že škôlku navštevoval v rokoch " od - do " aj starší súrodenec... prijali ho 😉 ...ale mám známu, ktorá býva na sídlisku o dva bloky ďalej a jej ho neprijali ☹
Takže je to úplne na rozhodnutí riaditeľky zariadenia, koho prijme a koho nie .... a nadôvažok som sa minule pri káve rozprávala s kamoškou - naše deti chodia do jednej triedy v škôlke a tá mi vravela že stretla v šatni kamaráta z Prešova - on býva s rodinou v Prešove a dieťa nosí do škôlky v Košiciach.... takže ani trvalé bydlisko nerešpektujú... a zdá sa, že "všetko sa dá vybaviť" keď vieš ako 😠

danielahamar
24. apr 2014

@darina1952 ja som tým prešla, takže preto viem, že ak si doma, tak je to v..... 🤐

stefka33
24. apr 2014

@mamcomam Kamarátka mala taký problém. Ešte aj trvalý pobyt mali inde ako v meste, v ktorom dieťa prihlasovali. Riešili to doporučeným listom cez primátora mesta, keďže tam mali škôlky nariadené príjmať len deti s trvalým pobytom v meste. Im sa to vyplatilo, primátor im udelil výnimku a dieťa prijali, síce do inej škôlky ako pôvodne chceli, ale predsa. 🙂

mamcomam
autor
24. apr 2014

Ja som bola na úrade práce pred MD , v 3 rokoch syn mal problémy s rečou tak sme sa rozhodli, že teda rok ešte nejako aj sa uskromníme a bude lepšie doma, popritom navštevujem a platím logopeda a ešte súkromného naviac, všade nám odporučili zaradiť do kolektívu, ale do ktorého sakra neviem, ke´d nám ho nevzali a ja chcem ísť strašne do práce a aj musím, pred som bola preto nezamestnaná, lebo som ako tehu, nemohla dochádzať do At. a ani sa tam nemienim vrátiť.
Určite sa budem sťažovať a chodiť a otravovať, už len s princípu.
Ja som do kolonky kde pracujem nenapísala nič 😝 , mladšie dieťa nemám a ani už žiadnu materskú neplánujem, potrebujem do práce.

mamcomam
autor
24. apr 2014

@stefka33
ja sa budem asi tiež domáhať aj prijatia u nášho 😠 , nech mi pomôže nájsť riešenie. Akože moje dieťa má ísť do školky ako 5,3 ročné a pani riaditeľka si prijala aj dieťa ktoré nedovršilo v septembri 3 roky, viem a deťom ktoré tam chodia aj ich poznám.
Bordel v tomto štáte, kebyže nie je manžel tu narodený a on odísť by nikam neodišiel idem ta het za hranicu 😀 .
Dievčatá ďakujem za diskusiu , tuším som tu ešte ani jednu nezaložila, ale toto som potrebovala dosťať zo seba.

matozazzo
24. apr 2014

Myslim, ze nezmozes nic. Koho prijmu alebo nie je v kompetencii riaditela skolky. Prednostne sa prijmaju deti s odlozenou dochadzkou, potom predskolaci (5r a viac), potom ostatne. Podla moznosti dalsie kriterium je, ze napr. ak maju plnu triedu pokracujuce 3r deti, 4r k nim uz nemaju kam dat a k 3r ho nedaju...napr. Potom samozrejme prijmaju deti surodencov, ale su aj vynimky, ak je plno takych a malo miest, nezoberu ani tak. No a znamosti, to je vsade. Niekde beru aj mladsie ako 2r, lebo na ne je viac penazi... Pristup - vyhrazky, staznosti atd. ti aj tak nepomozu, skor by som riesila inak - pekne slovo, poprosit, zajst osobne, ze nastupujes do prace, ze ak by sa nieco uvolnilo, ci by bola nejaka sanca, ze ho nemas kde nechat. Pozeram ze si z okolia BA, myslim, ze situacia je este horsia ako u nas (Presov). Nejake miesta sa este mozu uvolnit, ked sa prekontroluju zoznamy a vyskrtnu tie deti, ktore su duplicitne. A potom dalsia v septembri, ak niektore nenastupi do 15.9. alebo ako urci zriadovatel.

ivett1
24. apr 2014

@mamcomam ahoj, viem ta pochopit, byvam v Ba a mam dve deti😉 aj ja som to svojho casu riesila...postupovala som presne tak, ako ti odporucila @matozazzo ...isla som osobne, ziadne kriky a vyhrazky, ale normalne som sa bavila s riaditelkou- ake mame sance a co by mi ONA odporucila, ako mam postupovat, aby mi dieta vzali v septembri...a dostali sme sa na zoznam, ak by sa uvolnilo miesto ...asi viac dosiahnes, ak budes mila ...ale toto je len moja osobna skusenost...😉

meluela
24. apr 2014

@mamcomam Ak nic nepomoze, tak podať oficialnu žiadosťou o informaciu na MČ - nech daju anonymizovany zoznam deti ktore boli prijate do tej skolky - s udajmi mesiac a rok narodenia, trvale bydlisko (+ vsetky udaje ktore mali byt kriteriom pri rozhodovani). Na tento list musia odpovedat zo zakona do 30 dni. Ak to urobi viac zien ktorym neprijali, tak sa aspon trochu zlaknu a mozno sa podari nieco zlepsit, ak by sme sa dali dokopy tak sa tam aj da urobit celkom slusny bordel. Ja urcite napisem ak sa nedostaneme.
Ja este vysledok neviem, ale dostala som (nie v skolke) ponuku na "vybavenie", ktoru som neprijala ... vraj sa da vybavit aj ak dieta je z inej mestkej casti ... tak potom chapem preco sa tam normalne deti nedostanu. Tak som zvedava co nam pride v poste ... btw. nechapem naco maju 6 tyzdnov na urobenie jedneho blbehp zoznamu - asi aby sa mohli stihnut na mestku cast ci do skolok odniest vsetky vybavovacie obalky 😠

dievcatko9155
24. apr 2014

@mamcomam Volat,volat,volat,,alebo zajst osobne a pekne si to "od pluc" vydiskutovat,, ved ked neprijali dietatko musia mat relevantný dovod...joj takéto moresy ma nanajvýš pohoršuju 😠 my sme mali tiež teraz peripetije kedže naša v septembri nebude mat 3 roky ale až v novembri mnohé školky pred nami zavreli dvere pomali sa s nami aj odmietli bavit,,,takže si ymslím že zajst osobne 😉

bleee
24. apr 2014

aj môjho syna neprijali, v novembri bude mat 3 roky. Už rok ale do MŠ chodí, ale do skúkromnej. Budeme sa sťahovať na opačný koniec mesta, zapísala som ho do tamojšej štátnej, keďže iná tam nie je. Neprijali ho. Skúsim ešte odvolanie a keď nič, budem ho voziť každý deň v zápchach cez mesto. Doma ho nehodlám nechávať, aj keď budem mať 2 dieťa. Je zodpovedný, spoločenský, vo všetkom samostatný, keď je viac dní doma, chce ísť do škôlky. Hlavne, že do spomínanej štátnej prijali o 2 mes. staršieho známeho, v plienkach, kŕmeného.... ☹

margarita
24. apr 2014

dnes je mensi problem dostat dieta na vysku nez v blave do skolky 😝 ...je to tak, vela deti, malo tried, obec nema priestory ani prachy na nove budovy...a uplatky a protekcia prekvitaju. bohuzial, to je realita.

danielahamar
24. apr 2014

@margarita to nie len v Blave, všade na Svk je to problém 😉

milota164
24. apr 2014

presne tak , vsade je tento problem. Hlavne ze vsetky prispevky od stat koncia tretimi narodeninami :(

dusika11
24. apr 2014

ahojte mne sice dvojcata zobrali este pred rokom..ale toto vase trapenie ma tiez stve...hlavne v ke..na srpskej je volny objeket zrusene skolky co zarasta. burinou...mnohe objekty su takto opustene...to sa fakt neda s tym nieco robit??

katkaajurko
25. apr 2014

Dnes je to ciste len o kontaktoch a znamostiach-ked ich nemas,mozes sa aj po*rat a nedostanes dieta do skolky,ale dostane sa mladsie,alebo take,ktoreho rodic je doma s druhym dietatom . Tiez riesime tento problem-od jula nastupujem do prace a nemam kam dat syna. v Juni dovrsi 3 roky a je plne samostatny,sikovny . Ked nenastupim,o miesto pridem, ked dam dieta do sukromnej- rozdiel medzi prijmom a skolkou je tak minimalna mzda ledva ledva-co je ale stale viac ako hola nula na predlzenej materskej. Som velmi zvedava-kam umiestnia tieto silne rocniky-ked sa pojde do skoly . Tento system je uplne otrasny ☹

precudziedeti
28. apr 2014

@katkaajurko A to tuším niečo splietal tento štát v minulom roku, že chcú aby museli brať aj 4 ročné deti. Dúfam, že im to neprejde. HAHAHA a kam ich chcú dať? Potom ľutujem maminy tých, ktorým dovŕšia 3 roky.
Čo sa týka súkromných, ceny sú už rôzne, treba hľadať

meluela
28. apr 2014

Nakoniec mam prekvapivo dobru skusenost - dieta prijate v statnej (mestskej) skolke BA I., v sept. bude mat 3 a 3/4.
Susede zobrali este mladsie dieta do inej skolky, pred par rokmi tiez susedom prijali deti.
Nie su to jedny z najvychytenjsich skolok, tam neviem ako to chodi, hlavne v tych s pravnou subjektivitou.
Tu nastastie bez akychkolvek zasahov do procesu.

Pisem to preto, aby som povzbudila buducorocne mamicky ze to snad nie je az take zle a da sa to aj bez znamosti a penazi.

siska53
28. apr 2014

@meluela tak gratulujem.my este nic nevieme,ale obavame sa,ze aj tento rok budeme mat smolu. To uz neviem,co spravim....v septembri bude mat 4,5 roka... A tu nezabera ani to,ze sme aj my,aj nasi rodicia narodeni tu,v tomto,meste,cize vzdy sme,platili dane len,tu...
na sukromnu skolku nemame,skusali sme,ale tak to zatazilo nas rozpocet,ze sme to,vzdali..a ked dam,obe deti do sukromnej,tak viac ako moj plat by siel len,na skolku,tak,to by bolo este horsie ako teraz. Svokrovci maju cez 75,moja mama,jedinacik sa chodi starat i o svoju 81r.mamu...cize na 5dni v tyzdni sa mi o ne nik nemoze starat. (otec ich tak vezme,von,alebo sa,zahra doma s nimi,ale nic viac nespravi)..
fakt netusim,co potom...
my sme aj vselikde vypisovali,ale vobec nam to nepomohlo. Odpovedou boli len standardne nic nevysvetlujuce obkecy.

meluela
28. apr 2014

@siska53 tak to mate fakt blbe 😖 .. drzim palce, aby to uz tento rok vyslo. Tiez BA alebo nejake ine mesto?
Podla mna ked stat nie je schpony zabezpecit dost miest, tak by mal spravit poriadne kontroly sukromnych skolok aby ostali len tie bezpecne a dobre a dat na kazde dieta vzdelavaci poukaz ci by bolo v statnej alebo sukromnej ... tak by to bolo spravodlivejsie nez teraz ked je to na sposob loterie s nejasnymi pravidlami ...

siska53
28. apr 2014

@meluela ano.BA.