Na základe čoho môže žiadať škôlka potvrdenie od lekára?

lenka_21
9. nov 2016

Ahojte, citala som podobne clanky, ale odpoved na otazku som nenasla. Mam 2 deticky (skoro rovnaky vek), chodia do skolky uz 2 rok. Vcera nam ucitelka dala papier, ze od nas pozaduju potvrdenie od lekara, ze syn je neinfekcny a moze chodit do skolky. Pytali sme sa na ako zaklade taketo potvrdenie od nas pozaduje. Povedala nam, ze nejaky rodic pocul nase dieta kaslat a stazoval sa. Z tohto dovodu to od nas pozaduje. Pytali sme sa jej ci ma pocit, ze nase dieta je chore, jednoznacnu odpoved nedala, len nam oznamila, ze ak niekto z rodicov ohlasi, ze sa mu nezda nejake dieta v skole, tak oni maju pravo pozadovat taketo potvrdenie. Opatovne som sa jej pytala ci ma pocit, ze nase dieta je chore - jednoznacnu odpoved som nedostala, len skonstatovala, ze obcas zakasle a obcas mu tecie nostek. Proste k odpovedi ci ona ma pocit, ze je dieta chore sme sa nedostali, len zopakovala, ze ak akykolvek rodic vyslovi podozrenie oni maju pravo od nas ziadat taketo potvrdenie. Pytala som sa je ci ma pocit, ze sme rodicia, kt.davaju do skolky chore dieta - odpoved bola, ze nie a povazuju nas za zodpovednych rodicov v takychto pripadoch (poznaju nas uz 2 roky).
Teraz sa teda snazim zistit na akom zaklade moze skolka pozadovat taketo potvrdenie? Hladam pravidla skolky, ale nikde som ich nenasla. Maju www.stranku, ale tam nic nie je... Viete mi poradit kde by som mohla najst popr.aky byva bezny standard?

Len pre dovysvetlenie - ak je dieta po chorobe nasa pediatricka potvdenie da bezplatne. Pokial ale chcem, aby mi ho potvrdila mimo tohto casu, tak si uctuje 5 eur za potvrdenie. Naposledy ked som ju o to ziadala mi povedala, ze to zaviedla kvoli tomu, lebo tieto ziadosti enormne narastli a pre nu je to admin.narocne to stale potvrdzovat. Samozrejme ak taketo potvrdenie chcem, musim prist s dietatom, cakat na vysetrenie a pod. - takze cely kolobeh. Naposledy ked to od nas ziadali sme povedali OK, doniesli sme a bolo vybavene. Lenze zas odmietam behat kazdy druhy tyzden k lekarovi, lebo niektoremu s rodicov sa nezda moje dieta...

michala.s
9. nov 2016

@lenka_21 Ja by som to ziadala od skolky preplatit aj. S tvojou dovolenkou, ktoru si musis vziat aby si to mohla ist vybavit.

martina2621
9. nov 2016

hm zvláštny prístup, avšak ja by som s tým súhlasila a povedala, že toto potvrdenie je hradené a keďže ide na žiadosť iného rodiča alebo zriaďovateľa, tak nech to aj preplatia. Len neviem, či si tí rodičia uvedomujú, že vlastne lekár žiadne crp merať nebude a pochybujem, že bude brať krv, aby skutočne všetko zistil- teda aspoň si myslím, že keď sa mu bude javiť dieťa zdravé v čase vyšetrenia na čo by to robil- takže mi to príde trošku no zvláštne. aký má pocit učiteľka je nepodstatné pretože rodičia sú tí, čo sa sťažovali. ak by bol problém s preplatením navrhla by som, že napíšem čestné prehlásenie, že moje dieťa je zdravé. v oboch prípadoch si im vyšla v ústrety a spravila všetko pre to, aby tvoje dieťatko nebolo považované za infekčné. chápem, že sa ti nepáči ten ich postup ale chápem aj tých rodičov, pretože bohužiaľ sú rodičia, ktorí dávajú choré detičky do škôlky, samozrejme nepoznám ťa a v žiadnom prípade netvrdím, že to je váš prípad, ale stáva sa to.

ludkas31
9. nov 2016

@lenka_21 u nas v skolke im staci cestne prehlasenie o tom, ze lekarka nenariadila karantenu, alebo pobyt doma....

andrea2603
9. nov 2016

neriešim, nedonesiem ... už ozaj za každé prdnutie behať k lekárovi 😝 🙄 . A aké infekčné dieťa? v detskom kolektíve sú baktérie, to je normálne, detský organizmus si musí budovať imunitu a ako?, že ho zatvoríme na 5 rokov do izolačky?

prasiatko30
9. nov 2016

Boze tato sk psychoza co je susedovoe dieta zdrave alebo chore to je otras🙄🙄🙄

prasiatko30
9. nov 2016

To malo byt ci je nie co je mi to tu skacka.

prasiatko30
9. nov 2016

@andrea2603 podla niektorych rodicov ano staci si precitat na mk

mom311
9. nov 2016

Ja by som pisomne dala ucitelke,ze chcem vediet na zaklade akeho pravneho predpipu od teba toto potvrdenie ziadaju. Ak to vy date pisomne,tak ona musi do 30dni pisomne odpovedat a to bremeno hladania daneho predpisu je na nej. Podla mna si to velmi rychlo rozmysli,ci to este stale chce? Treba to dat kludne s chladnou hlavou,ale treba sa aj vediet branit proti sprostostiam. A este by som si nechala podpisat kopiu s datumom a podpisom,ze to prevzala. Ak vam uvedie dane nariadenie,tak potom k tomu lekarovi asi musite ist. Ale tvrdit len per huba,ze ma na to pravo je smiesne. Potom sa rodicia zlaknu,lebo ona povedala,ze MUSIA. Tak nech to zdokladuje.

jaruskatt
9. nov 2016

Náš malý ma soplík a z toho kašle. Hlavne keď spí a soplík mu zateká. Tiež nás poslali k dr. Tá dala potvrdenie, že je to iba bežné prechladnutie a môže chodiť do škôlky. Vraj keby každé dieťa so soplíkom bolo doma, tak sú škôlky prázdne... 🙂 tiež to brala ako zbytočné ju týmto "otravovať"... ale v škôlke majú také podmienky, tak budiš. Mimochodom, doteraz sme ešte za také potvrdenie neplatili.
Ak má dieťa napr.teploty, zelený sopel, užíva lieky a pod., tak vtedy do škôlky nesmie chodiť. Keď je doma viac ako 3 dni, treba pred nástupom do škôlky potvrdenie od dr., že už môže nastúpiť do kelektívu...
Aj u nás v škôlke sa minule jedna mamička sťažovala, že malý má sopel. Pani zástupkyňa jej ale povedala, že deti majú sopel často a bežne a pokiaľ nie je zelený, tak je to ok a nie je infekčný.
A ano, aspoň by som sa spýtala, že keď vás škôlka zbytočne pre také potvrdenie pošle, či vám preplatia aj náklady... veď nie každý má pediatra aj v mieste bydliska + treba si vybaviť voľno,dovolenku a pod...

natalka13
9. nov 2016

Nahlasila by som ucitelke ze ziadam o rovnake potvrdenie od rodicov ktorym sa nezdal zdravotny stav mojho dietata, lebo som pocula ich dieta potahovat nosom.
A samozrejme opytaj sa kto ti preplati dovolenku a poplatok u lekara.

andrea2603
9. nov 2016

@prasiatko30 ja už sa smejem nad takými rodičmi, ktorí prídu ráno do škôlky a striehnu, ktoré dieťa je soplavé 😀 , veď hlavne ráno je normálne, že ak sa aj v noci trošku organizmus zahlieni, tak tým kašlom, soplom sa potrebuje toho zbaviť a väčšinou potom cez deň je všetko, ak nie na 100%, tak na 95% o.k. Ale to som už odbočila od otázky na ktorú sa tu @lenka_21 pýtala.

lenka_21
autor
9. nov 2016

Naposledy deti vymeskali skolku, ale kvoli tomu, ze sme boli na dovolenke. Napriek tomu od nas ziadali, ze mame priniest potvrdenie, lebo ak vymeska viac ako 3 dni tak to mozu ziadat - bolo to napisane na tlacive co nam dali. Tak som to v pohode vyriesila (chapem, ze aj skolka sa chce chranit). No zaplatila som za to 10 Eur. Obidvaja s manzelom nemame pracu v mieste bydliska - manzel dochadza cca 1,5 hodky ja cca 40 minut tak som si brala celodenne osetrenie v praci som nadrabala 3 hodky, ale dobre rozumela som tomu. Opat by som to uz nejako prezila aj tento krat, ale ako viem, ze o tyzden nebudem celit opatovnej situacii - to som sa pytala aj ucitelky... Ona sa aj velmi ospravedlnovala, ze ju to mrzi, vraj keby mali len takych rodicov ako sme my tak by ich zivot bol omnoho lahsi - rozumej preklade my s mm chapeme, ze aj na ucitelky je toho vela, takze drobnosti ako pocikane dieta, neutrety zadok, oblecenie veci opacne, chore deti v skolke a pod. neriesime. Ked treba prist s niecim do skolky pomoct vzdy sme tam a pomahame a tiez nekomentujeme, ze s tolko rodicov pride vzdy max.10-20. (je to velka skolka cca 6 tried plus jasle)... A kedze vdakabohu mame aj starych rodicov, ak su deti chore tak ich naozaj nechavame doma, ale obcasny kasel a soplik pre mna choroba nie...

@martina2621 uprimne ti poviem, ze je sum a fuk ake deti rodicia do skolky nosia... Samozrejme neriesim extrem vracajuce deti, infekcne choroby a pod.
Moje deti chodili minuly rok do skolky dokopy 2 tyzdne syn a 4 tyzdne dcerka. Nakoniec nam vratili aj poplatky co sme platili, lebo ako na potvoru boli v skolke len 1-2 dni a potom hned ochoreli. Nakolko sme boli jeden cas s mm zufali tak boli len doma, nechodli na ihrisko, do nakupnych centier, mali skoro nulovy kontakt s detmi a aj tak boli stale chore. Ked uz som sa pytala lekarky, ze ako je to mozne, ze su opat chore ved uz skoro so ziadnymi detmi nie su v styku tak mi povedala, ze staci ked ich zoberiem do potravin na nakup a aj tam ochoreju...

@ludkas31 u nas nestaci, musi byt ten papier 😢

@andrea2603 jaaaj no ci ti poviem...kuk moja sprava vyssie, takze asi tak...

@prasiatko30 no ved muz sa pytal ucitelky, ze to ma teraz nahlasovat kazde dieta co pocuje zakaslat 😕 😕 😕 No my mame 3 deticky a tak uz co to mame preskakane a nasa tolerancia je asi na vyssej urovni... 😝 😀

Zbehnem asi za riaditelkou a opytam sa jej na to...este raz nemam problem papier predkladat ak je to opodstatnene, ale toto sa mi zda trosku prehnane...

papricka33
9. nov 2016

@lenka_21 učila som pred materskou v statnej škôlke. Neviem, či sa za 3 roky niečo zmenilo v tomto smere, ale silno pochybujem, žeby podnet od iného rodiča mal byť dôvodom na vyšetrenie u lekára. Podnet má vychádzať len od preberajucej učiteľky. V prípade že pocas tzv. ranného filtra, alebo počas dňa spozoruje u dieťaťa známky infekčnosti, vyzve rodičov k overeniu zdravotného stavu dieťaťa u pediatra. Ona by mala byť v tomto smere aspoň čiastočne dovzdelaná a mala by vedieť rozlíšiť symptómy najčastejších detských infekčných ochorení. Takze mne to skôr príde ako zastieraci manéver a čistý alibizmus. Niečo sa jej nezdá a chce sa vyhnúť priamej konfrontácii.

dominika6
9. nov 2016

@lenka_21 len ty nič nedokladaj...pekne si vypýtaj meno rodiča...ak učitelka odmietne,povedz,že ty odmietaš vyšetrenia..bodka

papricka33
9. nov 2016

@andrea2603 nie je normálne, že v noci sa organizmus zahlieni 🙂 ale súhlasím, ze v tomto období (miestnosti vykurene, vonku zima), sliznice reagujú tak, ze keď prídeme zo zimy do tepla, sliznice sa uvoľnia a všetci soplime. Po chvíli by to ale málo ustať a mal by to byť úplne riedky a číry sekret

pribinak
9. nov 2016

@dominika6 no toto nie je celkom tak ako ty hovoris, ak je podozrenie, ze dieta je chore, ucitelka ho nemusi rano prijat do triedy a fakt moze ziadat potvrdenie od doktora, ze dieta je ok
neviem, aky je to zakon, ale niekde sa to upravuje, my sme mali v ms na nastenke nieco vytlacene z hygieny a tam to bolo
toto je kolektivne zariadenie, cize nejaky zakon upravuje hygienu

neviem ci je dobre ist do vojny, skor doniest papier a ist za riaditelkou, ze toto je sikana

@lenka_21

dominika6
9. nov 2016

@pribinak nie...učitelka jasne povedala že na základe podnetu rodiča..

pribinak
9. nov 2016

@dominika6 prosim ta, to je take hranie sa zo slovickami, povie, ze ho pocula kaslat ci tiekol mu sopel a je vybavene
pochybujem, ze zverejni meno rodica

andrea2603
9. nov 2016

@papricka33 myslím, že vieš ako som to myslela, samozrejme, že zdravý organizmus sa nezahlieňuje, ale tu píšeme o deťoch, ktoré v tom kolektíve nejakú tú baktériu, vírus nachytajú a tými soplami sa toho vlastne zbavujú, ale určite to nie sú choré deti, ktoré majú ísť si po papierik k lekárovi kvôli bezinfekčnosti.

dominika6
9. nov 2016

@pribinak no vieš,ked mne niekto povie,že na základe podnetu tak prvá moja otázka je od koho...
mamičky tu slovne bojujú a hrajú sa na hrdinky a ked príde na lámanie chleba nevedia si ústa otvoriť..
tak bud ma niečo serká a riešim,alebo sklopím uši ako furt a ako ovca robím čo mi kto povie...a ešte za prachy...to kde sme

jankalukasova
9. nov 2016

@lenka_21 ja si myslím, že na základe ničoho... resp. ak je podozrenie, že je dieťa choré, môže rodiča upovedomiť, ale nie, že nejaký rodič niekde videl Tvoje dieťa zakašlať alebo si utrieť noštek. Učiteľka ráno dieťa prevzala, ak bolo choré tak ho mala otočiť a hotovo a nie, že niekto príde a požaduje potvrdenie od lekára. Koľko času tam trávi ten rodič, ráno 10min, poobede 10 min. ako on môže vedieť, či dieťaťu napr. len nezabehlo... ja teda neviem ale mne ked dobre zabehne tak som schopná kašlať aj pol hodinu a celé hrdlo mám podráždené. A aj čo sa toho soplíka týka.. v tých škôlkach a školách je taký vysušený a vydýchaný vzduch, že sa ani nečudujem, keď tie deti majú soplík, ale keď nie je zelený, tak sa nič nedeje. Ja by som si písomne vyžiadala na základe akého paragrafu požadujú toto potvrdenie a dala by som si potvrdiť prevzatie. Majú 30 dní na vyjadrenie...

belllinka
9. nov 2016

@lenka_21 Ja by som si zistila toho uzasneho rodica a potom kazdy tyzden od neho pozadovala potvrdenie, ze je jeho decko zdrave, ze som ho pocula kaslat. Nech sa uvedomí... Fakt uz niektorym prepina.

belllinka
9. nov 2016

@natalka13 naraz sme pridali to iste 🙂

lenka_21
autor
9. nov 2016

Baby, nechcem sa tu hadat...skor som len hladala ci su na to nejake pravidla...

Za riaditelkou idem poobede a dohodneme sa. Ak to bude nadalej ziadat, tak papier donesiem, akurat sa s nou len chcem dohodnut, ze by mozno bolo dobre definovat nejake pravidla - ak nie su a popr.ich aj zverejnit. Muz dnes obehal skolku nic nenasiel, na rodicku sa nic taketo nepreberalo, na nete nic nie je.
Dieta zo skolky nevylucili, dnes ho normalne zobrali a je to na podnet rodica, kt.sa tam vraj velmi rozculoval... Na zaklade toho papiera mu vraj povedia, ze dieta bolo vysetrene a do skolky moze chodit... slova ucitelky.

@papricka33 Ucitelky poznam, aj oni mna, su fajn. Dokonca jedna z nich ucila aj mna a moju sestru... 😅 Moj otec casto chodi skolke pomahat, byva hned oproti a volakedy tam vypomahala ako pomocni skolnik 😅 ...ten povodny co tam robil byva v nasom vchode 🙂

@papricka33 no prave nam aj v Srobarovom ustave a aj imunolog povedal, ze tvorba hlienov, zatekanie a pod.je v tomto veku bezne a ak su vsetky vysledky Ok netreba to vobec riesit. Casto dieta nos nedofuka poriadne, v noci sa nezvykne zobudit, ze mu treba fukat ...

V podstate skonstatovali, ze to vzdy bolo, bude, len teraz ma kazdy problem s pracou a preto sa to tak riesi... comu rozumiem a chapem, tiez som v tom istom kole...

@pribinak nemam dovod ist do vojny, ucitelke verim a obcas sama oci otvaram ako sa s nimi niektori rodicia bavia... a tie poziadavky proste pri tolkych detoch nie je mozne splnit. Len som sa snazila zistit ci nie su na to nejake pravidla...

natalka13
9. nov 2016

Nemusis ist do vojny s ucitelkou ale skor s tym rodicom, lebo toto sa moze opakovat kazdy mesiac, ze da podnet a ucitelky budu pozadovat potvrdenie od lekara.

tigri
9. nov 2016

@lenka_21
https://www.slov-lex.sk/pravne-predpisy/SK/ZZ/2...
Vyhlaska o MS, paragraf 7, odsek 7. Musi to byt rozhodnutie ucitelky, nie rodica. Je to taky alibizmus, ucitelka sama musi posudit stav dietata a rozhodnut, ci ho prijme alebo nie. Odvolavat sa na nazor rodica je neprofesionalne. Mali by ste to mat upravene aj v skolskom poriadku, ktory by mal byt k dispozicii, treba si pozriet, ako je to tam upravene.

Btw. moje deti su uz dost imunne, chorobnost je u nas nizka, napriek tomu, ak sa im robili kontrolne vytery, casto tam mali kadejaku floru od moraxelly, cez stafylokoka az po streptokoka. Pritom nemali ziadne znamky choroby, takze nebol dovod im nasadit lieky, je to prirodzena mikroflora. Pre mna je dieta chore, ked ma teplotu, silny kasel, bolesti. Nechavat doma dieta so soplikmi k nicomu nevedie, nic to neriesi. Najlepsiu imunity u nas ma najmladsi syn, ktory od malinkateho babatka prechadzal vsetkymi chorobami, ktore dievcata dovliekli zo skolky. Len to zial mamicke, ktore ma prve a iba jedno dieta nevysvetlite, pochopi ta az pri druhom, ak vobec 😀

katrinka8
9. nov 2016

U nás to funguje tak, že škôlka žiada potvrdenie, ak je dieťa doma dlhšie ako 5 dní. Pokiaľ sa nejdeš s chorobou k Dr. ale dieťa je doma proste "len tak" či cestujete alebo ho preliečuješ sama, tak stačí podpísať len prehlásenie, že dieťa nie je infekčné a môže do kolektívu. Papieriky sú dostupné v šatni, len sa tam doplnia údaje pre dieťa a podpis rodiča. Táto novinka papierikov je len tento rok (možno sa menil nejaký zákon alebo vyhláška alebo čo, že sa to musí dokladovať..?)
Doteraz to bolo tak, že nikto neriešil, nejaké písomné potvrdenia, či bolo dieťa zdravé alebo choré, stačilo proste povedať. Proste dôvera. U nás sa nahlasujú len infekčné choroby.
Inak, čítala som rozhovor s imuno-alergológom, ten hovoril, že soplíky sú OK, vôbec ich v kolektíve riešiť netreba, pokiaľ dieťa samotné neobťažujú (že už je tam prítomná teplota či bolesť hlavy alebo proste inak obťažujúce - to už aj rodič vidí, kedy je to obvyklé, a kedy je to ozaj už choroba). Dieťa si buduje imunitu, a naozaj by potom boli prázdne škôlky, keby s každým soplíkom malo dieťa ostať doma.
Mimochodom, náš synček mal soplíky od februára asi do júna vkuse. Všetky vyšetrenia, krčné, výtery, crp, všetko negatívne - doteraz sa nezistilo, čo to bolo. A v jednom kuse mu tieklo z nosa. Keby bol škôlkár, tak by bol doma 5 mesiacov?

mom311
9. nov 2016

@lenka_21 mne to cele pride ako alibizmus zo strany ucitelky. Problemovy rodic im tam nakrici a vy ste s manzelom mili a ustretovi,tak aby bol pokoj od toho deuheho rodica,tak otravuje vas,lebo vie,ze vy ju neposlete niekam. Akurat,ze sa to moze otocit proti vam,ze vy vzdy budete musiet ustupovat len,aby bol pokoj od krikluna. A vy sa potom zblaznite,ked vas budu stale prehanat. Drzim palce nech dobre pochodite u riaditelky.