V škôlke nezvládajú môjho skoro 5-ročného syna

18. jan 2024

Ahojte, nemyslela som ze sem budem raz písať, no prosím o pomoc. Mam skoro 5 ročného syna a polroka chodí do škôlky. Učiteľky mi po polroku povedali ze syn je nezvladnutelny, ze stále beha, kričí, predbieha sa v rade a nepočúva. Zostala som veľmi sklamaná. Pojašený je aj doma pri hre so súrodencami. Lenže keď sme niekde pri iných deťoch alebo na návšteve tak je ukážkový. Poslušný, nerobí neporiadok, nekrici, nebeha, hra sa s deťmi. Ako mu dohovoriť alebo co urobiť aby sa v škôlke pekne správal? V škôlke ho posadia na stoličku a vylúčia z hry keď nepočúva. Ale to však nestačí, všade chce byť prvý, stále chce byt v "hlavnej roli". Doma to je tiež tak, keď varím už stojí pri hrncoch a asistuje úplne so všetkým. Taktiez pri upratovaní vidí smeti a uteká po vysávač. Nerozmaznavame ho ze by sme mu kupovali nesmie aké somariny. Darček dostáva len na vianoce a na narodeniny. Zaspáva sam bez akéhokoľvek problému, vlastne je už veľmi samostatný, dokonca dokáže prebaliť aj bábätko úplne sám. Lenže čo robiť aby bol v škôlke poslušný? :/

barbie2023
21. jan 2024

@zuzana76 ja som ucitelka a teda mozem povedat, ze za x rokov praxe som mala 90% pripadov deti,ktoré neboli rozmaznávane a rodicia sa celkom snazili robit čo mohli, aby vychovali z nich dobrych a slusnych ludi a tiez spokojnych, socialnych a pod. staci 1 take dieta , ktoré take nie je a uz je clanok. Ano, teraz je mnoho vychovnych problemov, ale nic sa neda pausaliovat, najma nie tak narocny proces ako je vychova. Zial, vychova je jedna z veci, ktoru robime u kazdeho dietata len "raz" a ovocie zberame az neskor, za chyby platime kruto aj s detmi a verim, ze dobrovolne ich robit nikto nechce v tomto priprade. No chyby su aj prilis direktivna vychova nie len liberalna.

silvia2013
21. jan 2024

@dennissa16 kde niet argumentov, nastupujú invektiva?

nyusika
22. jan 2024

@barbie2023
áno, to je pravda, hranica je tenká.
Ale ja tu v tomto príspevku nediskutujem celkovo a všeobecne o výchove.
Ale konkrétne o tomto prípade.
Podľa toho, čo autorka písala, to nie je rozmaznané a "zlé" dieťa.
Je len trochu viac súťažive.
Doma to riešia, v škôlke to zatiaľ nejde.
A naozaj si nemyslím, že túto vlastnosť treba špeciálne utomovať.
A že stačí úplne minimálna námaha navyše a všetci budú spokojní.
A už vôbec si nemyslím, že všeobecná poslušnosť bez akejkoľvek možnosti na vlastný prejav je v poriadku.

Nepíšem o tom, že si ma teraz robiť každý čo chce a kedy chce.
Iba o tom, že kým 90 percent detí bude poslúchať na slovo, tých zvyšných desať percent bude trochu náročnejších. A iba mizivé percento z týchto náročnejších sú vyslovene zákerné a zlé deti.
K tým ostatným proste stačiť pristúp s väčšou trpezlivosťou.

kamatopo
22. jan 2024

@dennissa16 tento,, citát,, z Forresta Gamp je výstižný a pravdivý👍

mooonika1975
22. jan 2024

@cicko44 cop?? Moje deti chodili do školy pre nadané deti a v triede boli klasikus deti a jeden problémový. 15 deti a 1 problémový a v deruhej triede to iste. To čo je za štatistika, že nadpriemerne inteligentne sú s adhd?
Robím v školstve a deti s adhd sú naopak podpriemerne, dokonca som mala aj znížené iq pod hranicou .

petkazamborska
22. jan 2024

@luccija moja dcera bola taka ale ucitelky to vitali, bola ich zastupkyna a pomahala im s detmi :D ked niekto nechcel pocuvat ona ich upozornila bola s nou sranda...ked sa detom nieco nechcelo hned isla robit ona a pomahala so vsetkym co bolo treba...chvalila ucitelky za jedlo bola fakt zlata

petkazamborska
22. jan 2024

moju praveze boli stastne ze je taka , so vsetkym im pomahala aj teraz v skole je to super a chvalia si ju ...

barbie2023
22. jan 2024

@mooonika1975 inak toto potvrdzujem aj ja zo skusenosti deti s adhd sa neda hned predpokladat vyssie iq. ja som zatial take este nemala , ktoré by nadpriemernym iq disponovalo, avsak je to len moja skusenost a moje informalcie,ktoré som nadobudla. takze s tym sa automaticky ratat neda.

cicko44
22. jan 2024

@mooonika1975 lebo mi to hovorila psychologicka z centra? Zato, ze ma dieta adhd, nemusi byt dieta s iq hupajuceho kona... Vela deti s adhd ma vyssie iq, ked robis v skolstve v papieroch to je..

cicko44
22. jan 2024

@barbie2023 vazne?? To ste na zaklade coho k tomuto dospeli. Kazde dieta co ide na ccpp, tak im robia testy... A vela tychto deti ma nadpriemer...Treba citat papiere od psychologov co zasielaju do skoly..

barbie2023
22. jan 2024

@cicko44 aha, takže ako učiteľka nečítam papiere od psychologov 🤣🤣 mne celkom stačí XY školení, psychologických výcvikov a áno aj roky praxe. Jedno je pravda, absolútne sa to nedá pausalizovat. Jednoducho adhd sa nerovná nadpriemerné IQ ani náhodou

stevlikova
22. jan 2024

@luccija ja mám takú dcéru v septembri nastúpila do škôlky ( o 3 mesiace v novembri mala 3 roky) po 2 mesiacoch učiteľky zhodnotili, že sa neadaptovala a že do škôlky môže chodiť do konca novembra. Napísali mi správu pre pedagogicko-poradenske centrum, aby ju zdiagnostikovali a napísali posudok ako majú s ňou pracovať aby " napredovala".
Doteraz sme tam boli 2krat, máme ešte raz ísť a potom budeme mať konečne posudok.
Dcéra keď nastúpila do škôlky malo rozprávala, nechcela učiteľky počúvať, robila si čo chcela. Kým učiteľka rozdala štetce mala pomaľovany svoj aj susedov výkres. Keď jej nebolo rozumieť čo chce tak sa jedovala, keď deti sedeli, tak ona si ľahla, keď učiteľka rozprávala tak ona spievala, po zmene času na zimný už ani nechcela spávať, zobudila deti, chcela sa hrať a nie iba ležať 2 hodiny v posteli ( vstáva o 7:00 a spať chodia o 12:00), v škôlke sa malo unaví, lebo vonku sú tak Max z celého dňa 45 minút, či je teplo alebo chladno.
Tak čo si o kopetecii učiteliek myslíte, načo sú potom studovane. A to vtedy mali v triede 16deti.

mooonika1975
23. jan 2024

@cicko44 no áno, ty ale pišeš niečo úplne iné, citujem teba ..... nadpriemerne iq majú väčšinou deti s Adhd, z toho vyplýva, že väčšina z 10nadpriemerne inteligentných je tak 8, takže 8 ich je Adhd. To je blbosť . Napisala si blbosť. Keby si napisala, že väčšina z Adhd je napriemerne inteligentných, tak je to možno ok. Takže to len k tomu. Ale súdiac podľa tvojich príspevkov, neviem , či nájdeš rozdiel medzi týmito dvomi tvrdeniami.

kamatopo
23. jan 2024

@stevlikova presne teraz toto rieši moja známa. Syn šikovný no povahovo veľmi svojský. Učiteľky zúfalé ju natlačili ku psychológovi na posudok. ( Pravdaže ešte nikde nič a už ju to stalo riadnu pálku🤦,neviem či aj ty platíš? ) No išla do toho nech majú panie učiteľky kľud v duši a vedia sa podľa posudku zariadiť a učiť . Sama som teraz zvedavá keď ho budú mať v ruke ako zázračné začnú malého zvládať. Ešte upresnim podľa doterajších správ je nadpriemerne inteligentný... Ako najstarší v ročníku predškolákov ( je septembrový) sa tam proste nudi a všetko čo preberajú už dávno vie🤷.

stevlikova
23. jan 2024

@kamatopo zatial sme nič neplatili, riešime to cez štátne poradenské centrum, len má to štve že musím riešiť logistiku malej u mojej mamy a u svokry, na striedačku, nehovorím o tom cestovaní do centra.
Veď ja som si tiež položila otázku, či potom už budú schopné ju zvládnuť. Ja mám v ŠKD 24 detí od 1.-4. ročníka a zatiaľ som nedala nikoho vyhodiť a to si deti robia zle a bijú sa
Moja tam nikoho nebila. Psychologicka zhodnotila, že jej treba iba dlhší čas na adaptáciu v škôlke, teraz keď nastúpi, tak pôjde akoby od začiatku. Tak ako sa hovorí karma je zdarma pani učiteľky.😏

dennissa16
23. jan 2024

@stevlikova ja som tiež priniesla učiteľkám posudok, ale nič sa nezmenilo 🙂 Vedela som,že posudok nebude podľa ich gusta. Skončil v danej skolke.

barbie2023
23. jan 2024

Pri všetkej úcte k psychológom.. Hlavne z cpp poznám jednu s vyše 30rocnou praxou, ktorá absolútne nevie odhadnúť dieťa ani také, ktoré jej cele mesiace totálne klame ale ze totálne, ešte aj to ze tráva je červená a nie zelená a ona tomu verí. Takže toľko k psychológom najmä k tým "zadarmo" z cpp. Česť výnimkám. Takže netreba sa upinat na jeden posudok od niekoho co vidi dieťa raz max parkrat ako učiteľka, ktorá je s ním denne niekedy viac ako rodič.

dennissa16
23. jan 2024

@barbie2023 nikto sa na posudok neupina, ale pravdou je,že učitelia ta hneď smerujú s dieťaťom k nemu..
Čiže návšteva psychológa áno,ale presne som sa stretla s tým,že keď už niečo odporučí a posudok dá, tak reakcia učiteliek:
“To sú také bludy, veď co ona vie,keď ho 3x videla”

Taká klasika. Aj vyšetrenie vyžadujú,ale vlastne mu “neveria”

andreatytler
23. jan 2024

Autorka, mozno by nebolo od veci si zaobstarat ten posudok a tym padom mozno dostane dcerka dlhsiu adaptacnu dobu.

cicko44
23. jan 2024

@mooonika1975 Takze, ta citujem ja:" Ale súdiac podľa tvojich príspevkov, neviem , či nájdeš rozdiel medzi týmito dvomi tvrdeniami." Ides sa tu povysovat, ze ty si mudra, ja blba aj dalsie tu??? Lebo to mi vyplynulo z tej vety.. A predstav si
. Napisala si presne to co ja, len si to mudro zaobliekla😂.
A este takto... Nadpriemerne dieta este nic neznamena, ani to, ze chodi do skoly pre nadane deti... Zaostava urcite niekde inde... Vela rodicov si myslia, ze ked dieta vie uz v 3,5/4rokoch,ratat,citat...juuj mam nadane dieta ale mnohokrat zaostava v niecom inom... Vidim to na detoch, a som aj s psychologickami..viem co hovoria..

nyusika
23. jan 2024

@cicko44
Ale @mooonika1975 naozaj vysvetlia rozdiel medzi tým, čo tvrdíš ty a čo tvrdí ona - a nie, nie je to to isté.
Čiže mala pravdu, nenašla si rozdiel

mooonika1975
23. jan 2024

@nyusika presne, som to čakala 😂😉

mooonika1975
23. jan 2024

@cicko44 oki, slnko v duši😍

cicko44
23. jan 2024

@barbie2023 Ja som nepisala, ze u vsetkych.

cicko44
23. jan 2024

@mooonika1975 pani ucitelja co si cakala.. Piste si co chcete.. Napisala si to iste.. Len inac😂

cicko44
23. jan 2024

@mooonika1975 presne tak... Celosvetovy mier😂😂😂👍

barbie2023
23. jan 2024

@dennissa16 lebo to je tak. Učitelia musia tlačiť na vyšetrenie u psychológa lebo je to ich povinnosť a tiež ak je s ním "ťažko" a nevedia si rady tak ak sa potvrdí to s čím sa stretaju min 8 h denne ( co je celkom dosť) tak im pomôže zriaďovateľ napr asistentom alebo proste sa tam rieši individuálny plán. A keď psychológ nevidí nič netypické, čo naozaj nie v zlom, ale stretávam sa s tým, že to proste neodhali alebo neodhali tak skoro, tak proste učiteľky a deti sa trápia ďalej. To ale píšem ako to je, nemyslím na nikoho konkrétneho. Ozaj som mala deti, s ktorými bolo treba veľmi špeciálne zaobchádzať a bolo evidentne, že dieťa má problém a nie kvôli mne ale kvôli nemu bolo treba zaviesť iste opatrenia a psychológ to nevidel... Mala som XY takých.. Samozrejme mala som veľa prípadov kedy sa to aj potvrdilo, ale rodič nepriznal.. Ono to je vždy o ľuďoch. A ja vravím - učiteľky to vydržia par mesiacov, ale žiť s takým dieťaťom bude rodič celý život a žiaľ to dieťa samé so sebou tiež a to je smutné keď to nikto neriesi

kkett
21. mar 2024

Ahoj. Mame podobny problem so synom. Doma všetko v poriadku a v škôlke jedna katastrofa. Učiteľky sa mi stále sťažujú a že mam to riešit s psychokogičkou. Boki sme u psychologičky a zase ona že nech to riešia v škôlke. Už som z toho zufala.