Opar a novorodenec

hruska91
25. nov 2023

Ahoj, mám novorodenca a asi z únavy aj jedno s druhým popraskali mi pery a spravil sa mi na pere opar. Davam si na to acyklovir- v pribalovom letáku píšu že je bezpečný počas dojčenia. Ide o to, ze mám opar už 2. Deň a nenapadlo mi, ze mám nosiť k malej Rusko. Normálne fungujem. Myslite si, ze môže dostať opar aj ona? Alebo som ju nejako ohrozila? Mali ste niekto opar pri malom dieťati?

A ako je to s dojčením? Čítala som, že dostáva nejaké protilátky v mlieku čiže by mala byt chránená?

marianarem
25. nov 2023

@hruska91 Ja som mala, nenosila som rusko, len som si poriadne umyvala ruky a samozrejme som nepusinkovala. Maly to nechytil. A ani som nekojila. Docitala som sa vtedy, ze taky malinky by mal mat este moje protilatky z casov, ked bol v bruchu.
Inac su take naplaste na herpes, nabuduce keby nieco, tak skus to.

marianarem
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
hruska91
autor
25. nov 2023

Ja som čítala na nete že je to veľmi nebezpečne a môže mať horúčky a zomrieť a same strašne scenáre 😭 teraz mám paranoju

deti95060810
25. nov 2023

myslíš herpes? mala som , dokonca aj syn vo veku 3 mesiace.... nikto nič neriešil.

marianarem
25. nov 2023

@hruska91 Ja som bola podobne vydesena, ale teda nechytil to a ani neviem zo sirokeho okolia o ziadnom pripade herpesu u novorodenca.

tahomi
25. nov 2023

Ak myslis pod pojmom opar klasicky herpes, tak ano, je to pre dieta nebezpecne. Ale v tom zmysle, ze ziadne pusinkovanie, davaj si pozor aby sa babatko nedotklo herpesu, kym nie je zasuseny.

ziarifka
25. nov 2023

@hruska91 tiež som mala herpes pri takom malom bábätku. Jej nebolo nič, ale keď šermovala rúčkami, s nechtom mi škrabla cez opar a vrazila mi pri tom prst do nosa. Odvtedy sa mi robia opary len v nose. Po tejto skúsenosti radšej rúško, detské ručičky sú veľmi rýchle 🙂

kubkovamama
25. nov 2023

@hruska91 netreba sa báť ak dodržiavaš hygienu.Ruky teplou vodou,mydlom,nebozkavať,pozor na ručičky aby ťa necapla.Ruško pri novorodeniatko áno,ja som nosila zo zvyku aj keď mali decká rok-dva a podľa skúseností z roboty je to 1.bariera aj pred oveľa nebezpečnejšími potvorami

niqua
25. nov 2023

@hruska91 no tak moja 10 mesacna chytila od mojej matky ktora ju s herpesom pobozkala herpeticku anginu...skoncili sme v nemocnici, herpesy mala v celych ustach aj v krku...febrilne krce, nemohla sa ani napit ani najest..najhorsie dni v mojom zivote...uz je tomu 3 mesiace a stale nie je fit...v nemocnici jeden doktor ano spomenul, ze esteze nie je novorodenec! ...daj si preistotu rusko

hruska91
autor
25. nov 2023

@niqua ani Nehovor 😭 ja tiež som včera ju pobozkala a potom v noci ten herpes teraz už sa bojim čo bude

niqua
25. nov 2023

@hruska91 nie neboj sa, ber to tak, ze nie kazdemu sa to stane...u malej sa to prejavilo na treti den od toho pobozkania...hned 40 horucky a do dalsieho rana tie herpesy a nemocnica...drzim ti palce, nechcela som ta naozaj takto vystrasit, len z vlastnej skusenosti som napisala, co to sposobit moze taky opar...a aj ako vystrahu pre ine mamky 😘 ostan kludna a ver, ze babo bude ok