Operácia žlčníka a moja životnosť

zuzica4
27. mar 2015

Ahojte, som vystraasena,....zistili mi kamene v zlcniku a caka ma operacia. Nakoľko mame v rodine rodinnu anamnezu(rakovina hrub.creva) bojim sa, ze pridem o cely zlcnik a moj sa stav sa tym aj tak casom skomplikuje. Mate uz opereaciu niekto za sebou? ako dlho uz ste bez zlcnika?ako to zvladate?

latvia
28. mar 2015

nemyslim si ze rakovina hrubeho creva je to, co by zlcnikarov malo odradit od operacie. podla studii to zas nie je tak vysoke percento ludi, co ju dostanu, nehovoriac o tom, ze mnohe ine faktory su podstatnejsie pre vznik rakoviny nez vytekajuca zlc....

latvia
28. mar 2015

@sintra studie su, zacala som ich hladat, kedze tuto info o rakovine som pocula prvy krat, preto mi nedalo, zeby to malo byt tak caste po vybrati zlcnika. boli zdokumentovane pripady, ale zas tak velke percento to nie je, kopec inych rizikovych faktorov v tom hra ulohu, dokonca aj pohlavie a vek, ine choroby, tazko to zvalit na jednu konkretnu vec....

simca06022011
28. mar 2015

Operacie, vybratie zlcnika a pripadnej rakoviny hrubeho creva by som sa nebala v spojeny jeden s druhy... aj nefunkcny zlcnik moze svojimi problemami sposobit problemy, ktore sa mozu vo vaznosti rovnak rakovine hrubeho creva.... Neviem ake mas problemy a co si vsetko skusala, na zaklade coho ti odporucili operovat... mne pred 4 rokmi povedali ze s mojim zlncikom ani neprezijem tyzden, vystrasili ma na smrt.. a nakoniec to dopadlo tak (nedala som sa akutne operovat, neodporucil mi to znamy lekar), bola som na ERCP, vycistili mi zlcove cesty ("preplach" aby som to v takom zrozumitelnom povedala).. nasledne som s usmevom vypochodovala z gastra a mala som svaty pokoj. Musela som si davat pozor na stravu, ALE mne sa nepotrvidli viac ziadne kamene... na sone, ani inak napr. na vysetreni na gastre.... problemy s travenim som este mala nejaku dobu, robila som si kury z rebanonu urcitu dobu, aj citrony a grepy som jedla vo velkom, znizila som drasticky prijem sladkosti aj tuku... proste riadnu pecenovu dietu som mala... a mam pokoj do dnes ;) Aj zlcnik... ALE ak by som mala problemy, co i len jeden dalsi zlcnikovy zachvat, ja by som nevahala a dala by som si ho vybrat, nestojji to za to, zapaly pankreasu, zaludocne problemy, traviace problemyy, to nie su zaleziitosti s ktorymi sa zartuje a "testuje" co zaberie a co nie....

latvia
28. mar 2015

incidencia karcinomu hrubeho creva po vybrati zlcnika je priblizne 100 ludi na 100 000 vybratych zlcnikov... robila sa tusim aj studia na porovnanie , kolko ludi s kamenmi v zlcniku chytilo rakovinu hrubeho creva. a tusim dopadli vysledky velmi podobne...

danussskah
28. mar 2015

Ja som ani zachvaty nemala...lem som zrazu ozltla a zistilo sa,ze mi kamienky upchali zlcovod a k tomu som dostala zapal pankreasu..a to uz je ina sila..Takze som bola 1x na odstraneni kamienkov,nepodarilo sa,potom 2x,to uz vyslo...ale to ti poviem,to je ina sila!Je to operacia pri vedomi,kde ti cez usta napchaju hrubu hadicu az do zlcovodu,vnutri su kadejake hadicky este a doktor cez kameru sleduje a rozbija kamene.Vola sa to RCP alebo nejako tak a neprajem ani najvacsiemu nepriatelovi.Do toho zapal pankreasu,len na infuzkach,2 dni bez hltu vody a 4 dni bez jedla..a potom len kase.Takze som sa uz nemohla dockat,kedy ho ,ten zlcnik hnusny,vyberu...V nemocnici som stravila 26 dni!Takze byt tebou,nevaham ani sekundu.

danussskah
28. mar 2015

@simca06022011 To ERCP si ako zvladala?Ja tazko...hlavne ten druhy krat..mala som dva v priebehu tyzdna,ale ten druhy uz bol privela na mna..som sa upne triasla ako troska...:(

simca06022011
28. mar 2015

@danussskah keby si mala zachvat tak to ercp je parada, lebo tie bolesti sa nedaju vydrzat... par dni predtym som rodila a to bolo oproti zachvatu nic.... mojmu lekarovi to trvalo cele cca 5 minut... v ambulancii som bola dokopy 10min :P Ale velmi zalezi od lekara... lebo potom som bola na normlanom gastro vysetreni u ineho lekara, kde este aj ta hadica je ovela tensia a to bola katastrofa...
ja super... vytancovala som z ambulancie, mne sa tak ulavilo ze sa to nedalo ani opisat... boli tam ale aj ludia co nezvladli ani len pohlad na hadicu, ja som na to proste nemyslela, som taky flegmaticky typ v tomto, ze sa proste od toho cela odosobnim, prezit to musim a potom to zvladnem fajn :P nemozem mysliet na to ze mi idu pchat hadicu az niekde do brucha, zavriem oci, dychat a ide to :P

danussskah
28. mar 2015

@simca06022011mna robil primar obidva razy..ten prvy raz celkom ok,ale ten druhy to uz robil poriadne a aj to bolelo a asi 20minut,mozno aj viac.

simca06022011
28. mar 2015

@latvia a kolko takych co nemali problemy so zlcnikom dostali tuto rakovinu?

latvia
28. mar 2015

@simca06022011 akurat rozmyslam, ze si zacnem vsimat, kolko ludi s karcinomom bolo po vybrati zlcniku... samozrejme ze su taki, co zlcnik maju, si nemyslim ze je to jedna z dolezitych pricin.

simca06022011
28. mar 2015

@danussskah no 20 minut by som neprezila... :P to je strasne dlho... u nas to robia spolu 4 ludia naraz... su tam dve sestry, lekar a este taky neviem.. lekar-asistent? sleduju, robia velmi rychlo... a fakt za chvilu som mala pokoj. Dostala som super vysoku davku spreja do krku :P no ja som bola spokojna... na rozdiel od inych srandovnych veci co stvaraju na inych oddeleniach a inych vysetreniach niektori... 🙂))

simca06022011
28. mar 2015

@latvia podla man zle travenie, prelievajuca sa zlc a pod, moze vyvovalt o vela viac rakovin... pazerak, zaludok,... ved to vsetko velmi trpi a je drazdene... a aj pecen samozrejme.. neda sa mysliet iba na tu rakovinu hrubeho creva.

danussskah
28. mar 2015

@simca06022011 Boli tam dve sestry...a doktor..ja som dostala aj sprej poriadny a aj ma napichali nejakym ,,oblbovakom,,.

simca06022011
28. mar 2015

@danussskah hmm, tak neviem... 🙂 ale ako hovorim, kazdy to inak zvlada

sendy182
28. mar 2015

@zuzica4 skus dodrzat zlcnikovu dietu.....mne robil aj zaludocny caj dobre🙂

tinka2604
29. mar 2015

Ahoj, ja som cerstvo po operacii zlcnika, presne stredu 26.3. a je mi celkom, prve dva dni boli tazsie,vsetko bolelo,ale teraz som 5den, a uplne v pohode,som doma a uz sa aj lahko zapajam do chodu domacnosti.Sice som mala len 1kamen,ale opakovane zachvaty a pomaly ma bolelo po vsetkom jedle,ako pises ty.Doktor vravel,ze je dobre,ze isiel von,lebo tymi zachvatmi a zapalmi sa mi nom vytvarali zrasty.Drzim palce.

zuzica4
autor
29. mar 2015

@tinka2604 dakujem

a dakujem aj
za podporu vsetkym a za reakcie,naozaj ste ma pozitivnejsie naladili a dufam, ze vsetko dopadne dobre. 🙂

babulka82
30. mar 2015

@zuzica4 držime palce aby všetko dobre dopadlo nech sa rozhodneš akokolvek 🙂

dewyn
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
dewyn
3. máj 2015

@zuzica4 kedy ta caka operacia, ci uz mas po? 🙂

zuzica4
autor
3. máj 2015

ahoj, mala som ist teraz v utorok,ale koli zubom a naslednej angine ju musim prelozit. Uz som ju tak chcela mat za sebou. Po pravde ja som nad tym, ze by som nesla na operaciu ani neuvazovala, lebo akokolvek je zlcnik potrebny ak robi viac skody ako uzitku,mal by ist von-ako napisala jedna kocka tu vo fore. Myslim, ze ma pravdu.Ja sa skor obavam ako to bude vsetko fungovat potom,zrejme aj ty to preto odkladas,ale na druhej strane viem,ze ak si honecham,moze to dopadnut ovela horsie.Moze a nemusi. Tiez mam 2 rocnu dcerku a mam strach,ze tu pre nu nebudem,dost to so mnou mava po psychickej stranke,ale dufam,ze to vsetko dobre dopadne. A co sa tyka jedla,ja som len na parkoch a,rizote,vlockach a jogurtoch,takze tiez to nie je wau. Su tu super baby,ktore ma svojimi prispevkami akokovek podporili. Dufam,ze podporia aj teba v comkolvek preco sa rozhodnes

@dewyn

dewyn
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
dewyn
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
zuzica4
autor
3. máj 2015

@dewyn no mna objednala o mesiac,ale je to sukromnicka v Ban/nBeb. Vies mna v zivote neoperovali,takze ta ani ukludnit s tym uspavanim nemozem,lebo neviem ake to je. Ja sa citim tiez z tej stravy slaba a preto viem, ze takto fungovat uz nemozem. Potrebujem vitaminy,energiu,ale samozrejme, ze neskocim hned na rezne a hranolky. A ty si na PN koli zlcniku? a robili ti aj sono ?

sintra
3. máj 2015

@dewyn
@zuzica4
baby nebojte sa, uvidite ako sa vam ulavi ked bude zlcnik vonku!
Ja som tiez strasne dlho vahala, operaciu odkladala, ale ked prislo stadium ze ma bolel doslova aj z vody a bieleho rozka, nebolo o com, nakoniec to za mna vyriesil najhorsi zachvat aky som kedy mala, po nom si ma uz v nemocnici nechali a slo to rovno von. Po rekonvalescencii nemam absolutne ziadne problemy.

zuzica4
autor
3. máj 2015

@sintra a ako dlho si uz bez nehoprosim ta ?aj si zmenila stravovnie ci sa vratila k beznym jedlam?

renka77
3. máj 2015

Ahoj,ja som mala par zachvatov,hlavne v noci,nieco strasne:'( na sone zistili jediny kamen,velky ako kôstka z broskyne,dali mi na vyber,operacia,alebo nie.Ja som sa hned rozhodla pre operaciu,vybrali mi cely zlcnik,par tyzdnov som mala ptoblemy s travenim,nic hrozne,len ma sem tam prehnalo,po zle stravenom jedle,nemala som ziadne diety:-P Uz je to 10 rokov,nemam ziadne problemy..takze odporucam von,robia to laparoskopicky,cize tri dierky,nic strasne🙂

zuzica4
autor
3. máj 2015

@renka77 dakujem

dewyn
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
irishomeopat
4. máj 2015

zuzica ja sa zaoberam alternativnou medicinou ludi so zlcnikovymi problemami som videl uz naozaj mnoho a ani jeden si ho nemusel dat nakoniec vybrat , aj ked je to najjednoduchsie riesenie prave preto sa to asi tak casto robi, ale ako bolo vyssie spomenute-zlcnik suvisi s pecenou kedze su to parove organy. zlcnik riadi v tele mnoho veci ktore potom maju unachylnost vybratym zlcnikom trpiet napriklad slachy, vazivo, oci. od zlcniku casto zvyknu boliet krize, kade prechadza draha zlcniku, zlcnik aby nebolieval sa da posilnit najlepsie homeopatiou(tam to je vsak trochu zlozitejsie lebo 100ludi moe potrebovat na zlcnik 100roznych homeopatik) popripade akupunkturou(zdrava zlc sama rozpusta kamene a zlc ma mat spravnu hustotu) ale mozete mu aspon ciastocne ulavovat aj sama doma- panensky olivov olej vypudi z pecene zlc a precistit mierne zlcnik vhodne je pit vacsie mnozstvo -aspon pol deci niekedy sa k tomu pije aj vytlaceny citron, zlc ti nariedia aj byliny vacsinou su horke- ostropestrec a pupava..., ak sa chces vyhybat zatazeniu zlcniku samozrejme sa vyhybat smazenemu, vajickam, alkoholu,,mastnemu,udenemu..., zlcnik pracuje najviac od11 vecer do 1rano take neskoro vecer sa duplom vyhybat tymto potravinam-v tu hodinu je naopak uzitocne si dat vyssie zmienene caje.