Otehotnela som ako 18 ročná a každý ma odsudzuje

chrisantheme
3. dec 2010

Otehotnela som neplánovane ako 18ročná, ešte som mala pre maturitou.Naštastie som všetko bravúrne zvládla, školu, dokonca pár mesiacov aj prácu popri malom.A aj keď už má môj syn takmer 3 roky, stále sa stretávam s aroganciou, odsudzovaním a podceňovaním.Akože čo taká žaba môže vedieť, neustále sledovaná malým mestom v ktorom žijeme.Uráža ma to, pretože napriek môjmu veku som s dokázala s pomocou rodočov a partnera o syna postarať, spraviť maturitu a dokonca začať študovať VŠ.Nemám pocit, že som v niečom horšia ako maminy "tridsiatničky".Chcela som sa začleniť do ich kolektívu aby som nemusela celé dni chodiť na ihrisko so synom sama, aj ja som sa chcela navštevovať s mamičkami a len tak poklábosiť.Ale mám pocit, že ma jednoducho neprijali.Neviem kde robím chybu a môjmu sebavedomiu to rozhodne nepridáva.Máte aj vy podobné skúsenosti s predsudkami?

ela2710
4. dec 2010

@dominika1988 pojdem sa v pondelok informovat a uvidim, potom ti napisem kde je vyhodnejsi urok a vsetko, ta detska poistka je vyhodna, aspon myslim

dominika1988
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
ela2710
4. dec 2010

@dominika1988 jasne poistit treba, a teraz su deti take rozkokosene, ze ani nevies ako rychlo sa moze stat uraz - tu detsku poistku dam urcite, len na tom blbom nete, akoze tie poistovne nic nepisu, musim tam zabehnut, ja som vraj bola v alianzi ale dve sestry v kooperative, ale mamina ma tie stare detske poistky este, teraz su uz vselijake novinky

ela2710
4. dec 2010

dominika1988 my chceme na jar - leto kupit byt a chceme ho dat rovnako ako auto urcite positit proti zivelnym pohromam, lebo teraz su kadejake popadane stromy a nikdy nevies kedy daky padne do okna 🙂

bianca
4. dec 2010

baby klobuk dole.Pred 20 rokmi boli divne 24-rocne bez dietata a teraz 18-tka s miminom.Ja som sice oproti vam stara paka ale keby to bolo na mne tak miminko mame ovela skor.

dominika1988
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
chrisantheme
autor
4. dec 2010

@ela2710 pači sa mi s akou ľahkosťou do berieš.Mňa strašne štve ten byt, aj keď tu mama nežije a máme ho celý pre seba.Al s takýmito platmi ako sú u nás priemerne, tak skoro vlastné bývanie mať nebude,e.Svadbu neplánujete?

chrisantheme
autor
4. dec 2010

@majjka0806 to máš úplne úžasné.Asi je fakt najlepšie neriešiť cudzích ľudí a netrápiť sa kto si čo o mňe myslí

martina2001
4. dec 2010

@ela2710
@dominika1988 sumu v poistke si určujete samé, nie ja problém aby Vám vypočítali poistku dieťaťu podľa udanej požadovanej mesačnej splátky. Čím skor začnete, tým bude menšia suma, prípadne vyššia konečná suma vyplatená dieťaťu, čo poznám produkty poisťovni aktuálne sporíte do veku 18rokov, ale decká majú vyplatené peniaze až po dovršení 24roky, príp. ak uzavrú sobáš, do doby vyplatenia sa peniaze samozrejme úročia. To je klasická venová poistka, ale máte viac možností na výber aj pri detskej poistke. Každá poisťovňa ponúka niečo iné, je samozrejmé v každej takej poistke úrazové poistenie.

lara1705
4. dec 2010

@chrisantheme aj ja som mala dieťa mlada, v 18 som otehotnela a v 19 som porodila. Teraz mam 36 rokov a mam 3 krasne deti. A na cudzich ľudi treba z vysoka kašľať a nevšimať si ich. Určite ti zavidia čo si dokazala a oni nie.

karmelka77
4. dec 2010

@chrisantheme ozyvam sa ako starsia mamina🙂) teda podla Vas mladych🙂)) naozaj nepocuvaj reci okolia, je to tvoja vec kedy mas dieta...ked to naozaj chces a si na to pripravena, je jedno kedy to je ci v 18 tich alebo v 35🙂) Len to musi byt naozaj o tom, ze sa viete postarat o to dieta a dat mu vsetko potrebne...co v tvojom pripade myslim ze nie je problem ako to tak citam a hlavne preto ze maly ma skoro tri roky a dokazala si to...ale neda mi nereagovat na niektore prispevky ze starsie maminy to nemusia uz vediet tak dobre lebo su uz pohodlne atd...ja som tiez rodila po 30 ke...a mozem povedat, ze moja tuzba mat dieta prisla az zhruba v 30 ke...este v 28 rokoch som sa smiala na mamickach ktore sa bavili len o plienkach a kakani a spani, ze ja taka nebudem...a ze po pol roku idem do roboty...lenze prave do tych 28 rokov som si postavila dom a spravila karieru a pripravila vsetko na to aby mohlo prist dieta...je pravda ze v najlepsich rokoch som sa po 5 tich rokoch rozisla s priatelom a potom som bola dlllho sama a preto som nemohla mat dieta skor, ale ked spatne na to vsetko pozeram, som aj rada ze to je tak ako to je...mame kde byvat, manzel zarobi tak aby som nemusela pocitat kazde euro..a co je najhlavnejsie, mozem si uzivat maleho plnymi duskami, lebo nemusim riesit byvanie, peniaze atd...je to naozaj o tom, kto sa k tomu ako postavi...ja som si vsetko zariadila pred otehotnenim, niekto si to zariadi ked mu deti odrastu...kazdy ako sa citi...nikto ta nemoze odcudzovat za to ze mas tak skoro dieta, naozaj sa na to vykasli...a hlavne si to prestan vsimat...🙂)) drzim palce aby bolo druhe babo cim skor🙂)

borocka
4. dec 2010

@andika10 Ahoj mozem sa opytat?? pisala si ze sa vam nezadarilo dietatko prirodzenou cestou, ale v profile mas hned dvojicky....... to musi byt nadherna vynahrada🙂 ako sa vam podarili? ak to nie je tajomstvo

mafia102
4. dec 2010

@dominika1988 mozem ti poradit detske poistenie + sporenie FARBICKA v Allianz, mne sa to velmi paci. Ale minmalna suma,ktoru tam musis mesacne platit je 20 eur.

ela2710
4. dec 2010

@dominika1988 no neviem preco...pojdem od oboch poistovni vypytat dake propagacne materialy - letaky a porovnam si to v klude doma =D a mama je spokojna s kooperativou, vies alianz je dobry, ale ak chces mat viac deti, tak si musis zvazit ci sa ti ta farbicka oplati, lebo to by bolo dost vela platit po 20 e kazdemu...

borocka
4. dec 2010

@ela2710 tvoj tomasko je este velmi malinky, a zrejme ho aj kojis, takze je samozrejme ze sa od neho nepohnes ani na krok!!
moj Patrik ma uz rok a pol, sme sami, vsetko okolo neho musim zvladat sama. dokonca ho nema ani kto okupat alebo prebalit, ak som unavena alebo chora. Takze casto mi doteka trpezlivost a sily. Aj preto zvyknem vyuzit svoju starku alebo sestru (ak ma volno) a nechat ho u nich 2-3 hodinky, kym zajdem do obchodov, kadernictva, .... nie vsetko sa da s malym dietatom v rukach. My zijeme na dedine, takze uz len kvoli hlupym plienkam a umelemu mlieku musim chodit do mesta. auto nemame, takze pre mna nie je mozne brat syna so sebou. a ver tomu ze starka sa len potesi ked ju poprosim aby ho postrazila.
zo zaciatku som vzdy mala obavy, ale od toho je telefon. teraz si tu chvilku co mam sama pre sebe "uzijem" v klude, ale na maleho sa vzdy tesim a nejaku drobnost mu prinesiem, lebo mi chybal.

ela2710
4. dec 2010

@chrisantheme pozri moj priatel ma plat 379 e + 20 eur danovy bonus na dieta + 64 eur v stravnych listkoch, ja dostavam 164 e rod.prispevok (od 2011 to bude 190 eur) a 22 rodinne pridavky, + roznasame v soboty po Ziari noviny za 22 eur mesacne a ideme robit aj roznos novin ziarsko - to bude okolo 60 eur mesacne, najom mame aj s energiami za 280 eur, a zatial nam to vychadza a to maleho prikrmujeme Bebou pro 1 co nas vyjde okolo 60 eur mesacne. a staci nam to, doprajeme si cokoladky, oblecenie, vsetko co chceme si kupujeme postupne. Malemu sme kupili na Vianoce darceky za skoro 400e, aj to vdaka prispevku pri narodeni dietatka. Ono da sa zit aj z mala, priatel sice nema velku vyplatu - ale garantujem ti, ze v Ziari ma jednu z najvacsich 🙂 nerobi este ani rok, kazdy rok sa mu plat o nieco zvysi, dokonca dostane vianocnu premiu desat stravnych listkov a 150 eur v hotovosti, takze aj nam vyjde na pekne darceky 🙂 . Pozicku chceme zobrat na byt a auto, lebo ked si vezmem, ze platime najom 280 eur a nikdy ten byt nebude nas...a pozicka nas vyjde 150 eur mesacne + energie ratam okolo 100-130 eur, tak mi to vyjde na tych 280 eur - rovnako ako najom a pri tom budem splacat daco co nam uz ostane. O rok a pol budem zarabat aj ja a bude to este lepsie 🙂 . S priatelom planujeme svadbu na buduce leto, ale kedze chceme pozicku na byt tak nam na svadbu vela penazi neostane, takze bude len v kruhu blizkych, obrad a potom taka mensia hostinka len blizka rodinka, nastastie s jeho rodinou sa nebavime, tak aspon usetrime 😉 a ty si vydata?

ela2710
4. dec 2010

@martina2001 no ja mam taku poistku ze mi to vyplatia presne vo februari, mala som 18 v oktobri, ale mamina mi positku uzavrela vo februari, tak mi bude vyplatena teraz - ako po 18 rokoch sporenia, to si urcujes sam ci chces poistku na 18.narodeniny, alebo po maturite, alebo pri sobasi, je to individualne podla nasho rozhodnutia

martina2001
4. dec 2010

@ela2710 áno, máš rozne druhy poistenia, nájdi si stránky poisťovni na nete a tam máš druhy poistiek rozpísané u každej poisťovne a aj kalkulačky prepočtu tam máš

ela2710
4. dec 2010

@borocka nie nekojim, maly od narodenia odmietal jeden prsnik, a v tom sa mi tvori aj velmi velmi malo mlieka - do 30 ml a ten druhy chcel, kojila som ho mesiac ale on vzdy na nom zaspal, tahal malo a budil sa kzdu pol hodinku nato ze je hladny, tak som zacala odsavat, aby som vedela zistit ci sa napapa - odsajem mu okolo 100-120 g, lenze nas maly je velky jedak, je hladny stale, ja mam mlieko aj redsie, ledva sa mi z neho vykakal, skor len cika z neho, takze mu vzdy po odsatom mlieku dam okolo 120-150 ml umelej dojcenskej vyzivy Beba pro 1 , teraz mi spinka aj 4 hodiny, dokonca minule prespal celu noc, kojenie je najkrajsie co moze zena pre svoje dieta robit, ale nie za cenu, ze by mal byt hladny. Mlieka uz mam strasne malo, myslim, ze mi zrejme pomaly odchadza - mala som velke stresy zo skusok a nehovorim o nasledkoch porodu, ktore ma stresuju dodnes. Beba pro 1 je jednym z UM co sa velmi velmi zlozenim podoba materskemu mlieku. Teraz ma moj syncek okolo 6 kg, myslela som si, ze je to vela, deti tolko maju ked maju 3-4 mesiace, no tu v ZH su teraz velke deti, kamoskine ma 8 tyzdnov a vyse 7 kg, druha kamoska rodila tyzden predó mnou a mala ma 8 kg, a vsetky musia dokrmovat....niekedy aj ked kojit velmi velmi chces to nestaci. Maleho teda nekojim, ale nic to nemeni na tom, ze mi vzdy ked sa od neho pohnem velmi velmi chyba

suezana
4. dec 2010

@chrisantheme vidíš, ja som tiež nezapadla na našom pieskovisku medzi mamičky, ale z iného dôvodu - nefajčím 😝 zo začiatku ma to mrzelo, neskôr sme s malou začali chodiť na vedľajšie sídlisko a tam v pohode 😕

ela2710
4. dec 2010

@martina2001 kukali sme tu uz dve, ale detsku positku tam poriadne vysvetlenu nemaju,su tam len zakladne poistenia, no ja v pondelok zajdem aj do alianzu aj do kooperativy a uvidim co je vyhodnejsie, a potom aj urcite poradim ostatnym maminkam

martina2001
4. dec 2010

@ela2710 ono ponuky si možeš vyžiadať aj mailom, s presným vysvetlením, príp. pošli tel. číslo na seba a budú ťa kontaktovať, my to bežne tak vybavujeme, ak klient nemá cestu, alebo je pohodlný 🙂

lucy1990
4. dec 2010

@karmelka77 asi narazas na to co som napisala ja, nehovorim ze starsie maminy su horsie ako mladsie a ani naopak, ja len sudim podla toho co vidim v mojom okoli. Ja som si sice este nejaku velku karieru nespravila, aj ked sa nemusim hanbit za to co som dokazala ale mali sme vsetko pripravene na prichod malinkej. Takisto si ju uzivam plnymi duskami a neriesim ani byvanie, pretoze byvame vo vlastnom, nemame ani ziadne pozicky a manzel takisto zarobi aby som nemusela pocitat kazdu korunu. Takze my sme si tiez vsetko zariadili davno pred otehotnenim..ale tak ja som mala dost velky kus stastia, ze mi to takto pekne vsetko vyslo 😉

borocka
4. dec 2010

@ela2710 ja som kojila 7 mesiacov. mlieka som mala velmi vela, uz v nemocnici som mala zapal prsnikov. ale potom prisli stresy, patko si viac vyzadoval a mne mlieko pomaly odchadzalo. prestala som kojit zo dna na den. a odvtedy lepsie spinka,aj ked priberanie sa trochu zastavilo. ale myslim ze ho je stale dost, sily a energie ma aj za desiatich. ja sa kvoli kojeniu nestresujem. kojenie bolo pre mna strasnym trapenim, raz dopraskane bradavky, potom taka a onaka infekcia, potom zapal.......no des a hruza. ale patko rastol a bol zdravy, takze kym bolo mlieko, kojila som.
dnes mlieko neznasa, ani umele, ani kravske, ani bezne krabicove...uz ked vidi bielu farbu tak sa otoci chrbtom a hovori len "ble".

andika10
4. dec 2010

@borocka nie nieje tajomstvo, boli sme na umelom oplodnení, predtým sme mali dve neuspešné inseminácie, a vložili dve embrijká a oba sa ujali, ale pravdupovediac, keby som si mala predstaviť ako 18r a hneď dvojičky 😉 ale všetko sa dá zvládnuť,

ela2710
4. dec 2010

🙂 @martina2001 ja mam hned oproti bytu cez cestu kooperativu a 100 m od bytiovky namestie s alianzom

ela2710
4. dec 2010

@borocka nastastie nasmu maly spapa vsetko, co moje ci bebu, on je furt ked vstane taky hladny, ze by zjedol aj slona, a kolko ma tvoj maly?

dominika1988
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
ela2710
4. dec 2010

@dominika1988 ved jasne a nikdy nevrav nikdy, co ak sa ti za pat rokov zmenia pocity a budes chciet dalsie? nikdy nevis ci na teba este nepride pocit, ze by si chcela dat babu aj surodenca, to sa neda povedat na 100% ze uz urcite nebudes mat...moj priatel chcel len jedno, niekolkokrat mi to zdoraznoval a teraz ked mame maleho, tak si ho zamiloval, ze sam povedal, ze aspon dve chce urcite 🙂 ja chcem mat tri, aj my sme tri sestry a zivot bez surodencov si ani neviem predstavit, su mladsie, ako dieta som sa mala vzdy s kym hrat, a teraz sa na seba vo vsetkom spoliehame, verim, ze ak by som mala v buducnosti dake problemy mam sa na koho obratit 🙂

dominika1988
Autor odpoveď zmazal
Zobraz