Otehotnela som ako 18 ročná a každý ma odsudzuje

chrisantheme
3. dec 2010

Otehotnela som neplánovane ako 18ročná, ešte som mala pre maturitou.Naštastie som všetko bravúrne zvládla, školu, dokonca pár mesiacov aj prácu popri malom.A aj keď už má môj syn takmer 3 roky, stále sa stretávam s aroganciou, odsudzovaním a podceňovaním.Akože čo taká žaba môže vedieť, neustále sledovaná malým mestom v ktorom žijeme.Uráža ma to, pretože napriek môjmu veku som s dokázala s pomocou rodočov a partnera o syna postarať, spraviť maturitu a dokonca začať študovať VŠ.Nemám pocit, že som v niečom horšia ako maminy "tridsiatničky".Chcela som sa začleniť do ich kolektívu aby som nemusela celé dni chodiť na ihrisko so synom sama, aj ja som sa chcela navštevovať s mamičkami a len tak poklábosiť.Ale mám pocit, že ma jednoducho neprijali.Neviem kde robím chybu a môjmu sebavedomiu to rozhodne nepridáva.Máte aj vy podobné skúsenosti s predsudkami?

chrisantheme
autor
5. dec 2010

Čím ďalej tým viac mám pocit, že je to dosť o závisti a povrchnosti.Viem, že maminky na ihrisku riešili často aj to kto mi momentálne kočíkuje malého a kto a kedy ho opatruje.Chodila som raz do týždňa do školy, ale aj si sem tam zacvičiť a malý nebol na mne závislý od rána do večera. A to véééééééééľa žien škrelo.Asi, že oni tú pomoc nemajú, alebo možno ani nechceli mať.Mne to ale veľmi pomohlo po psychickej stránke a hlavne, že som stíhala s dobrými výsledkami školu. Teraz už kamošky mám, majú dokonca 30 rokov a rozumieme si skvele.Trápilo ma to hlavne vtedy, keď som musela chodiť sama na prechádzky s kočíkom a ony chodili po 4, navštevovali sa a pod......uf,ale som si tu vyliala srdce 🙂

zucha
5. dec 2010

@chrisantheme podla mna moc riesis, co si kto mysli 😉

chrisantheme
autor
5. dec 2010

@zucha asi áno 🙂 .Ale bývam v malinkom meste-to asi preto.

zucha
5. dec 2010

@chrisantheme mozno aj v tom je ten rozdiel medzi mladymi a starsimi mamickami. Oni uz take veci neriesia, maju v tomto vacsi nadhlad

anicka285
5. dec 2010

@chrisantheme Ja osobne som mala maličkú keď som mala 18 rokov. Malá má už 1 a pol roka a milujem ju nadovšetko. školu si robím popri dieťati a moji rodičia a aj bývalého priateľa rodičia sa mi snažia pomáhať. Priateľ mi zomrel pri ťažkej autonehode ani pred rokom, čo pre mňa bola dosť veľká rana a myslela som si, že toto celé nezvládnem. Moji rodičia ma vtedy dosť odsúdili a aj keď mi niekedy postrážia maličkú, trávia sa pri tom dosť nepríjemne. Keby môžem vrátiť čas tak by som dieťa nikdy nemenila. A to, že ťa odsudzujú to je normálne. To sa stáva mne každý deň. A hlavne od straty otca má malá strašný strach pri iných ľuďoch. Mala predtým bračeka ale pri tej autonehode som stratila spolu s priateľom aj svojho syna (oni boli dvojičky). Jediné šťastie bolo to, že mi ostala maličká. Aj keď mi stále strašne chýbajú musím ísť ďalej. Niekedy je ťažké, keď ťa odsudzujú ale ako si spomenula našla si pár mamičiek, ktoré sa nezaoberajú vekom. Pozri máš určite krásnu rodinu a tú si uži ostatné príde časom. Raz sa začne malý hrávať s deťmi veľmi intenzívne, začne škola a tak a aj keď nechcene začnete spolu komunikovať.

borocka
5. dec 2010

@chrisantheme a teraz uz mas kamaratky-mamicky?? neviem pre koho je to horsie, ci pre mamu ze si nema s kym pokecat alebo pre dieta, ze nema rovesnikov-kamaratov.
ja mam jednu kamaratku, odo mna o rok starsiu a ma o 5 tyzdnov mladsiu dceru ako je moj Patrik. takze my dve si mame co povedat a aj pre deti je fajn ze sa vidia. Pato je sikovny pohybovo a je technik, takze ela sa od neho vela uci. a zasa patko sa pri nej uci podelit sa a byt jemnejsi.

zucha
5. dec 2010

@chrisantheme ma pravdu @anicka285 . Za chvilu bude maly v skolke a bude mat kamaratov ajajaj. A podla mna, tam sa mamicky bavia vsetky medzi sebou, lebo riesia deti a ich problemy. Nie je to ako na ihrisku 😉

anicka285
5. dec 2010

@chrisantheme Určite si myslím, že keď začne byť v kolektíve viacej, na celé dni začnete riešiť deti mamičky medzi sebou a začnú si deti medzi sebou vybudovávať kamarátstvo chtiac nechtiac budete musieť komunikovať v záujme svojich detí a časom sa ten vzťah prehĺbi k niečomu viacej.

suezana
6. dec 2010

@chrisantheme no nehovorím, že sme sa absolútne nebavili, len som nezapadla skrátka 😒 a cítila som sa ako 5. koleso, ale to je asi aj o povahách...
Držím palce nech ti tvoj pokladík vynahradí všetko 🙂

suezana
6. dec 2010

@anicka285 😢 to je hrozný príbeh, musíš byť veľmi silná žena....je mi to ľúto, nemám slov....

anicka285
6. dec 2010

@suezana práveže nie som. nebiť toho, že mi tu ostala maličká, by som to nezvládla tak ako sa snažím to zvládnuť...

suezana
6. dec 2010

@anicka285 prajem ti veľa veľa síl a veľa správnych ľudí pri tebe, tak rada by som ti pomohla, len neviem ako to vyjadriť 🤐

anicka285
6. dec 2010

@suezana to je v pohode časom to prejde..

chrisantheme
autor
6. dec 2010

@borocka jedna má 10 ročného syna, takže tam kamarátstvo medzi deťmi nehrozí 🙂 a druhá jeden a pol ročnú dcérku a 9 ročného syna, takže tam to ide celkom.Ale všeobecne je to už teraz lepšie, chodím s malým do detského centra, ktoré spolu s tými dvomi žienkami prevádzkujeme a tam pár maminiek chodí.

chrisantheme
autor
6. dec 2010

@anicka285 uf ty si si toho prežila teda dosť.To sa ja nemôžem ani zďaleka sťažovať.Musíš byť silná žena, keď si to takto zvládla všetko.Klobúk dole teda.

anicka285
6. dec 2010

Ja som to nezvládla ani zďaleka ako to teda vyzerá. ja som pol roka nemohla byť ani len s malinkou kým som to nestrávila. Vôbec nič. Ani len počuť jej plač ani nič. Dáko som to po čase prekonala ale aj tak to je niekedy také iné...

zuzka55
6. dec 2010

@anicka285 máš dieťa v úžasnom veku a máš ho rada to je hlavné 🙂 a ono to cíti a tie deti to vedia aj úžasne prejaviť
prajem ti veľa veľa úsmevov, objatí a pohladí od tvojej dcérky 🙂

laerke
7. dec 2010

@chrisantheme
Je to hlupost, uplna. Je jedno kolko mas, vzdy sa najde nejaky "inteleguan" ktory ta bude odsudzovat. Ja mam 20, vsetci su si ISTI ze mimi bola nehoda, aj ked sme sa dlho trapili, nedarilo sa, dokonca sme lietali po vysetreniach, spermiogramoch a co ja viem com... Casom moja mama pochopila, ze je to maly zazrak, kedze sme zistili, ze som viac-menej neplodna...
Takze co mozes spravit je kaslat na vsetkych. Viem ze je to tazke ale co ti ostava? Mas nadherne deculko, tak co sa trapit blbcami? Ja si myslim ze mlade maminy su uzasne, ked decka vypadnu z domu budes mat este kus zivota pred sebou ( 😀 ) a okrem toho mlada mamina je hravejsia a proste je to cele ine.

Ver mi, mas 18, si moc mlada. Mas 25, najprv dokonci skolu. Mas 30, co tak viac praxe v praci? Potom si ziadnu nenajdes!!!!
Mas 40, si pristara.

Dodam len jedno - ludia su blbi 🙂

anulienka166
7. dec 2010

@chrisantheme ..ahojcek..na zaciatku si pisala ze sa stretavas s odsudzovanim atd..ja som sa stretla s diskriminaciou....ason podla mna to tak vyzeralo no posudte sami..s terajsim uz manzelom sme boli zasnubeny a svadba mala byt po skonceni skoly po maturite aj datum bol stanoveny..ale kedze som otehotnela vsetci si mysleli ze svadba je preto..nikoho nezaujimlalo ze svadba bola planovana a ze aj datum urceny 😠 ucitelia sa ako keby proti mne sprahli...maturovat mi dali den pred svadbou v piatok hoci akademicky tyzden bol o tyden skor..vrajze preto lebo je vela ziakov a com som sa dozvedela nakoniec ze v ten den sme maturovali iba 2 z celej skoly vsetko uz malo odmaturovane...nedali mi zmaturovat ...jednoducho mi povedali 5 😠 pritom som to vedela lepsie ako na 3..to je jedno...na druhy den svadba ja cela uplakana, opuchnuta nevedela som co mam robit..len som plakala a plakla v den svadby 😢 😢 😢 cestou do kostola v aute ma manzel povzbudoval predca si nedame pokazit najkarsi den ...ptoom celu svadbu vsetko prebiehalo o.k ale az do opravnych maturit my stale vrtalo v hlave com som komu spravila preoc vlastne?????tak a na oprevne maturity som prisla v 7,5 mesiaci s bruskom..isla som tam s tym ze som sa podotykam NIC neucila NIC raz som si to precitala ..tak som tu skolu a tych ucitelov znenavidela ze mi uz bolo vsetko jedno..no a v skratke zmaturovala som na 3.-ku a povedali mi zeby mi dali aj lepsiu znamku keby mohli ale nemozu lebo znamka moze byt iba o dva stupne lepsia....a veta od nich na zaver??? Moja zlata...oddychla si si...velmi ti to prospelo aj tvojmu babatku...vidis ako pekne si sa naucila? CO?ja a naucila ved som sa nic neucila NIC ..ako odpoved bola hodna znamky ale preco mi ju nedali vtedy ked vtedy bola odpoved o 100 krat lepsia???bola to diskriminacia tehotneho dievcata jednoznacne

chrisantheme
autor
7. dec 2010

tak nejako sa to stalo aj mne.Akurát, že mňa nechceli pripustiť k maturitám normálne v máji,ale až v septembri.Keďže som si bola istá svojich vedomostí, tak som prestúpila na inú školu toho istého odboru a normálne som tam zmaturovala ako otatní študenti.Bez najmenšieho problému.To je celé len o ľuďoch..... prepokladám, že teraz si spokojná mamina a na tom všetkom sa už len smeješ 😉

anulienka166
8. dec 2010

@chrisantheme ..tak ano som spokojna..mam uzasneho manzela a synceka ktorych velmi lubim..ale nie nesmejem sa na tom pretoze mi pokazili moju svadbu a napriek tomu ze mi gynekologicka neodporocala ist na opravne maturity tak som tam aj tak sla...nikdy na to nezabudnem..bolo toho viac ale nebudem to tu rozpisovat ael raz este neviem ako ale vratim im to 😠 hoci ja niesom ten typ ...a ty ako?si vydata??alebo mas praitela??

anulienka166
8. dec 2010

@ a uz som videla albubik velmi pekne vam to pristane 😀

chrisantheme
autor
8. dec 2010

@anulienka166 no ja som asi trapna a detinská, ale keď náhodou stretnem tých čo mi koniec štúdia znepríjemnili jednoducho ich nepozdravím a som dôležitá 😀 .Kedže som chodila na hotelku mávala som aj prax a občas sa v tom podniku zastavím-je to dosť vychytený podnik vo Zvolene a náramne si užívam tie ich stupidné vtieravé prihováranie 😅 .Nie nie som vydatá, mám priateľa.Externe študujem VŠ a som neskonale štastná, že mám strednú za sebou,Za žiadnych okolností by som sa tam už vrátiť nechcela 😝

roxsana
28. feb 2011

ahojte mam 20 rokov a rocnu dceru a prave ma nazvali dietatom 😀 nerozumiem tomu preco ked som si len radu pytala

murinka
28. feb 2011

@roxsana nic si z toho nerob 😉 uz som tu registrovala viacej tem kde sa navzajom jedna druhu odcudzuju...a podcenuju...

titkovamiriam
28. feb 2011

roxsana a pockaj ako budu zavidiet ked budes mat necelých 40 a 20 ročne dieťa 😀 😀 ja som rada že som mala syna v 19-tich 😀 😀

roxsana
28. feb 2011

budu zavidiet ked ja budem mladica 40 rocna 😀 a dcera bude mat 20 ja som myslela len ze sa tu da kecat o vsetkom ako vidim na veku zalezi velmi nic si stoho nerobim len je to divne 😢

kvietok23
1. mar 2011

@dominika1988 domca - IP .)

zzzz128
1. mar 2011

No super,vidím že niesom sama 🙂 aj ja som mala dieťa skoro,bola som skoro neplnoletá 🙂 Blbí,doslova blbí ľudia sa vždy nájdu,fakt to uberá na sebavedomí,potom sa človek nebráni,lebo nemá dosť sebavedomia aby si povedal,že to nieje nič zlé...a to presne tí blbí chcú. Stačí sa pozrieť na svoje dieťa,že je živé,zdravé,krásne a spokojné,i napriek očakávaniam dotyčných. Ked bola dcérka úplne malinká,nedokázala som sa brániť.Ale potom mi jeden múdry človek povedal,citujem:Vzchop sa a bráň,i ked nie kvôli sebe ale kvôli svojmu dieťaťu,oni očierňujú nielen teba,ale takými istými okuliarmi sa pozerajú aj na tvoje dieťa! a odvtedy nikomu nič nedarujem,bojovala som ale už nebojujem,okolie to vzdalo ako prvé 🙂 a dnes môžem s úplnou neskromnosťou povedať,že som OVELA lepšia maminka ako mnoho OVELA starších!Dôležité je len nedať sa 😀

norikk
1. mar 2011

ahojte....aj mne zavidia...ako som uz pisala....moja skoro 60 rocna treidna, ktor zije len so svojou matkou...stara dievka...uz chcem mat po skole, lebo je to na nevydrzanie ☹