Prenos listeriózy

epoka
5. dec 2020

Zdravím, vopred prosím, aby tie baby, čo sa chystajú ma vysmiať, aby ani ne reagovali. Viem, že mám možno divnu otázku, liečim sa na OCD, kontretne na strach z kontaminácie baktériami. Avšak neviem si pomôcť, či to fakt preháňa v dôsledku mojej choroby, alebo je to opodstatnené. Mam doma 6 mesačne dieťa, celá tá moja choroba vznikla už v tehotenstve keď som sa bála ze sa nakazí listeriou. Po pôrode sa však vsetkobvystupnovalo a bojím sa ze nakazí niekto malú. Preto užívam aj lieky. Moja otázka z nie. Je možné, aby keď svokra doniesla k nám mäso zmrazené v sackoch a neunyla si ruky a chytila dcéru, že mohla na ňu preniesť listerie? Moj kúsok zdravého rozumu mi vraví, že nie. Veď aj mäso kupujeme v mäsiari v sacoch a tiež tm môžu byť a iste si neumyvaju po vyložení nákupu všetci ľudia ruky alebo x ďalších situáciach. Len chcem možno upokojiť, že to fakt nie je reálne. A fakt prosím, blbé pripomienky si nechajte pre seba, áno som viac uzkostliva. A riešim to, len zrejme ešte liečba nezabralo.

epoka
autor
7. feb 2021

@amalka1991 teda len oliznutie nestačí na prenos? A z teba sa ako prejavuje ten strach?

zuba1987
7. feb 2021

@epoka nie to je tiez malo.... musela by zjest kusok, podla vahy .. kolko ma 10kg? ... tak asi stvrt suroveho vajca, alebo tak velky kus masa
nakazene deti mozes na nete najst ale su to zvacsa so slabou imunitou... mava sopliky castejsie ako 5x rocne? ak nie neboj sa o nu... prave si musi budovat imunitu... v lete na ihrisku olizne hocico, je to treba aby nebyvala chora

epoka
autor
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
epoka
autor
8. feb 2021

@zuba1987 normálne si mi trosku pomohla, stále si opakujem co si mi napísala. A to ti povedali skutočne na infekčnom, že to deti od 6m neohrozuje? A len tak dotykom sa to ne prenesie? Dnes tu bol svokor a prekladal bednicku v ktorej bolo mäso v pivnici, a potom si neumyl ruky a zobrall malú na ruky. Už rozmýšľam, keď odíde že všetko vystriekam zas sanytolom😥 nikdy sa z toho nedostanem. Nevie to moja hlava prijať. Napriek tomu si mi kúsok pomohla a veľmi to ďakujem za to. Za tvoje slová

zuba1987
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
zuba1987
8. feb 2021

@epoka inak v mase je listeria vyyyynimocne, ooooobcas na zelenine cerstvej to tiez vynimocne a cas od casu byva v mrazenej zelenine... ja som kupovala len slovensku, o tej som nenasla ziadne hlasenie na tom europskom urade kde sa hlasia choroby... a casto byva v udenom losose... vlastne v nicom inom ju nehlasievali v tom case co som to sledovavala iba v tom losose a tusim v mrazenej kukurici (zeleninu s kukuricou nekupujem.dodnes 😂)

zuba1987
8. feb 2021

@epoka ano na infekcnom jedna velmi dobra lekarka, byvala primarka.. aj ze 6m uz je ok, aj to s tym stvrt vajcom... ja som u nej bola ako tehula a furt som si hovorila nech uz ma 6m nech uz listeria nehrozi... a ozaj po 6m sa mi ulavilo
nestriekaj nic, tie vypary z chemie su horsie ako bednicka... uz je velikaaaa uz je to ok

epoka
autor
11. feb 2021

@zuba1987 ty si poklad, ani nevieš ako mi tvoje slová pomohli. O trosku menej sú umývam ruky odjedy si mi to napísala 😀 a ti som písala aj samotnému krcmerymu🤦‍♀️ ten mu napísal, že v našich podmienkach je výskyt listeriozy spojený skôr s nepasterizivanym mliekom ako masom. Písala som aj Dr. Zahumenskemu, ten sa zaoberá inf. Chorobami v tehotenstve a tiež bapusal, že takýto prenos nie je možný. No aj tak vždy pochybnosti. S tou mrazenou kukuricou viem, výlučne kupujem v konzerve zeleninu 😀 a po každej zelenine umývam ruky. Akurát včera som bola na nákup, a keď naberám zeleninu tak vždy rukavicou. Pani predo mnou mala kočík asi s tak starým chlapcekom ako moja dcéra a normálne chytila petržlen a paradajku do ruky a potom chytila rukoväť na kočíku. Pre mňa nepredstaviteľné. Platila hotovosťou a vôbec nedezinfikovalla ruky, pre mňa zas nepochopiteľné. Ale presne toto mi treba vidieť ze iní ľudia fungujú normálne a nie oni sú cudni, ale ja som divná. Na akej stránke si prosím sledovala túr choroby. Ja zvyknem pozerať na ruvz, tam tiež sú hlásené potraviny, ktoré majú nejaku vadu, v novembri tuším bola listeria v pecenovom syre🤔

ckatka
11. feb 2021

@epoka ja teda žiadnu poruchu nemám, ale príde mi to ako úplne normálne hygienické opatrenie tehotnej, netehotnej aj maminy v kuchyni.
Mam v kuchyni jeden sanytol v spreji a antibakteriálne mydlo a akonáhle robím s niečím surovym, streknem si s tým linku, hubku, dosku, a umyjem ruky. (Mäso, vajcia...)
A teda mäso vždy mrazime a až potom používame. Málokedy čerstvé...Mrazené je okej.

zuba1987
11. feb 2021

@epoka kuknem tu stranku a poslem link...
hej mne tiez pomohlo v praxi vidiet ze ostatne maminy funguju normalne... ale ruky dezinfikujem dodnes..
inak na popraskane ruky je dobra obyc. lekarska vazelina z lekarne... lepsia nez drahe kremy, ja mavam obcas ruky ako si foto poslala, mam vazelinu tusim z dr.max v takom kelimku a vecer (ked si umyjem ruky 😂 a idem spat) si ich natriem hrubsou vrstvou (ruky zvrchu), lebo cez den mi je to prd platne ked si ich o chvilu umyjem....na noc to ma cas posobit a super to hydratuje

zuba1987
11. feb 2021

@epoka
https://webgate.ec.europa.eu/rasff-window/porta...
je dobre vediet ze to sleduju a vacsinu vyrobkov stiahnu ani sa nedostanu do obchodov

inak uvzsr som tiez sledovala a na stranke (teraz to neviem najst) bola vzdy vyrocna sprava o chorobach za predch.rok... aj ci na SR niekto mal listeriu, kto, z akeho okresu a z coho asi to chytil a tam ozaj bolo par ludi a nikto neumrel (ten rok a par rokov dozadu co som si vtedy pozerala)