Nechcené tehotenstvo

briana
23. okt 2011

ahojte
mám velký problem a prosim vas tymto o radu. mam 19 rokov a vcera som zistila že som tehotna. MS mi meškala tri tyzdne, mne bezne meskaju a pri sexe si davame pozor tak som nerobila paniku. tri rozne testy mi vyšli hned silne pozitivne. zajtra sa chystam k lekarovi. moj priatel je odo mna o 15 rokov starsi, sme spolu 4 roky. deti velmi chce. ja nie. viem ze ked mu o tehotenstve poviem s potratom suhlasit nebude. co sa tyka financnej stranky a byvania je zabezpeceny. ale vztah nam nefugnuje. dalsi problem je moja mama, ta by ma tiez prizabila. teda mam moznost ist na potrat a nikomu o tom nepovedat alebo sa porozpravat s priatelom ale v tom pripade on ma na potrat nepusti. ja sa na deti necitim, nemam k nim vztah, je mi uplne nanič. čo by ste robili na mojom mieste??

soporova
23. okt 2011

No ja neviem, ale ak ani len vzťah s budúcim otcom nefunguje asi nie je o čom, ja mám 2 deti a 3 neplánované čakám, ale manžel ma miluje a podporuje a rodičia tiež, skús si zhodnotiť priority, čo by si chcela t.j. ísť na vysokú, pracovať... a hlavne, skús sa zamyslieť či by si dokázala ísť na potrat, v tvojom prípade je hlavne dôležitý vzťah medzi vami, lebo s partnerom budete žiť a vychovávať mimi, nepočúvaj ludí, čo ťa osočujú ako si dovolíš vôbec vysloviť slovo potrat... nikto nie je v tvojej situácii, takže sa rozhodni ty sama, niekto prežije potrat ok, niekto ľutuje, ale myslím si že skôr ľutujú ženy čo sú do toho z nejakého dôvodu dotlačene, držím palce. 🙂

martina2001
23. okt 2011

@briana nechápem tvoj odpor k dieťaťu, snáď si pri tom bola keď ste ho urobili. Mám synovca, sú obaja aj s partnerkou o 2roky starší ako ty, dieťa ešte neplánovali, no stalo sa, šmykli sa, tiež sa báli reakcie rodičov, poviem ti nebol nik nadšený, ona študuje vysokú školu, on nepracoval, zázemie jedne u rodičov majú, ale o potrate neuvažoval ani jeden z nich. Vedia že to bude ťažké, ale mimčo sa nepýtalo svet, urobili si ho

erzebet2
23. okt 2011

@briana zlatko to ci by bola mama mlada lebo stara babka co to s tym ma? uzit zivot je fajn vec,ale ked ste spolu 4 roky tak si si ho vzhladom na svoj vek uz uzivala...ziarlivost vie znicit kazdy vztah,a ked by ti neveril tak to teda nie je dobry zaciatok....pozri su aj ine moznosti ako potrat-anonymny porod alebo hniezdo zachrany,tak aspon nebudes mat vycitky svedomia a je sanca ze budes mat este deti...mas to tazke ale nechod hned najlahsou cestou 🙂

nelicefo
23. okt 2011

@briana nerozumiem tejto vete 😕
" bojim sa ze mi nebude ani verit ze je to jeho. a pritom urcite je"

Pritom určite je? Ty si ho podviedla s niekým? 😕 😕 😕

ktore
23. okt 2011

neboj sa.myslim si ze to povedz v prvom rade priatelovi.mame to poviete spolu.dieta vynos a porod a potom rozhoduj.nic sa nedeje nie si prva ani posledna.si uz dospela a mas 19 rokov.kolko ovela mladsich dievcat nechcelo otehotniet a nechceli to dieta a predsa im to zmenilo cely postoj ku vsetkemu.drz sa.dopadne to dobre uvidis.

janie80
23. okt 2011

Velmi tazko sa mi citaju otazky typu, ci ist na potrat, alebo nie... Ja som uz davno vravela svojim rodicom a partnerovi, ze neviem si predstavit ten dovod, co by ma donutil ist na potrat... Tiez patrim k dievcatam, ktore maju s otehotnenim problem... Najprv som mala cas, potom mal cas moj partner... Ked sme sa rozhodli, ze teraz je ten spravny cas, tak sa sice otehotniet podarilo, ale aj potratit... A odvtedy to nejde... A pridali sa k tomu vselijake zdravotne komplikacie, ze to asi ani tak skoro nepojde... Mam 31 a ktovie kedy budem mamou...

Kasli na mamu a na to, co ti na to povie rodina... Rozhodni sa podla tvojho srdiecka... Je to maly tvorcek, ktoremu bude o chvilocku bit srdiecko... Zvladnes zit cely zivot s tym, ze si ho dala prec? Ze ani nemal sancu vyrast a robit niekomu radost... Urcite to mas tazke a zivot s babatkom si teraz nevies predstavit, ale akokolvek sa rozhodnes, musi to byt tvoje rozhodnutie a nie vitazne rozhodnutie ankety na fore... A navyse, tu si na fore, kde deticky chceme mat viac, ako cokolvek ine na svete... Necakaj, ze ti poradime potrat...

katy1979
23. okt 2011

@briana tvoja mama ta mala v rovnakom veku urcite ti nebude nic vycitat. ma 38 preto ti to hovori ze nechce byt skoro babkou. len aby si nebola prekvapena jej reakciu a este ho bude rada a hrdo kocikovat a robit si srandu ked sa jej budu ludia pytat ze kolko ma jej maly a ona sa bude rehotat ze to je vnuca.
radi ci mas ist ci nemas je tvoja vec viem ze vidis teraz vela veci proti dietatu mam takeho isteho partnera a presne je taky isty negativisticky. ale ked som si krpca doslova vydupala vyrevala a vyhrazal sa mi rozchodom a kadecim tak teraz by umrel keby sa krpcovi nieco stalo.
niekto sa neciti na dieta cely zivot priprait na dieta sa obcas neda. je to prilis cerstve daj si cas rozmyslaj a mysli srdcom a nie hlavou.

briana
autor
23. okt 2011

@nelicefo nie praveže nepodviedla!! nema to byť koho ineho ale on mi neveri v ničom je uplne žiarlivy a bojim sa že si bude myslieť že to mam s niekym inym. prave on bol ten čo ma pred troma rokmi podviedol, nie ja ☹

stanca22
23. okt 2011

Ak to nechceš, na Tvojom mieste by som to porodila a nech sa o to stará otec ale nič nie je jednoduché ako by sa zdalo ... Všetko chce trpezlivosť, nohy v teple a zdravý rozum, viem že mne sa to ľahko píše ale nič nie je také čierne ako sa na prvý pohľad zdá, možno na koniec aj Vaši budú radi ... 😉

snazilka92
23. okt 2011

milá briana, ja na rozdiel od teba mám práve opačný problém a to ten, že sa o dieťatko s partnerom usilujeme. Mám tiež 19 rokov, onedlho 20. Možno som iná, ale odkedy som začala svoj sexuálny život, bola som pripravená na situáciu že môžem ostať tehotná a musím byť zodpovedná za svoje konanie. To dieťatko, ktoré ste spolu obaja splodili má predsa právo sa narodiť a určite otec dieťatka má právo vedieť o tom, že splodil potomka. Toto im ani jednému nemôžeš odoprieť. Podľa mňa by to bol odsúdeniahodný podvod. Buď zodpovedná za svoje konanie. Neboj sa, mama ťa nezabije! Bude kričať, bude nahnevaná, bude zúriť, ale myslím že to určite prežije a o pár dní už s tebou bude plánovať budúcnosť s bábätkom. Čo by som ja za to dala, keby som mala mamu aby som to s ňou mohla riešiť? V takýchto situáciách je najlepšie otvoriť svoje vnútro a povedať mame veci tak ako ich cítiš. Buď úprimná a možno budeš prekvapená aj jej reakciou. Vždy ten problém ktorý práve riešiš sa ti zdá ten najväčší, najhorší a neriešiteľný. Chápem si zmätená, no toto sú vážne rozhodnutia. Nebudeš ani prvá ani posledná čo otehotnela neplánovane. Píšeš, že máš staršieho priateľa a že je zabezpečený. Tak tu už potom nie je vôbec žiadny problém. Horšie by bolo keby si dieťa čakala s nejakým mladým nezodpovedným "frajerom" a na všetko by si bola úplne sama. Len si v kľude s priateľom sadni, povedz mu že si tehotná a uvidíš ako bude reagovať a aké riešenie navrhne. Keby som bola na tvojom mieste a keď sa tak bojíš mamy, popros priateľa aby sa hlavne on zaangažoval do rozhovoru s tvojou maminou. Je za to tiež svojím dielom zodpovedný. Lenže predtým ty sama musíš vedieť čo chceš. Píšeš, že váš vzťah nie je moc dobrý. Musíš vedieť, či chceš s priateľom a dieťaťom byť aj naďalej a pod. Ináč nerozumiem dosť tomu, že vzťah nemáte dobrý a aj napriek tomu si sa s priateľom intímne stýkala? Ani nevieš ako rada by som práve teraz s tebou to tvoje tehotenstvo menila. Prosím len neurob nejaké neuvážené rozhodnutie, ktoré by si mohla o pár rokov ľutovať. Neviem ako dlho si tehotná a snáď máš ešte čas na rozmýšľanie. Trošku to predýchaj a potom v kľude a aj racionálne uvažuj. Prehodnoť si svoje priority v živote. Pre mňa je napr. jedinou prioritou môj partner a dieťatko. Vyflákla som sa zatiaľ kvôli tomu aj na výšku, aby som mu mohla dať dieťa. Je medzi nami ešte väčší vekový rozdiel ako medzi vami. Láska, fungujúci partnerský vzťah a rodina sú pre mňa jedinou istotou ktorú môžem mať. Viem si predstaviť čo prežívaš, ale už nie si mladá nezodpovedná. Si schopná sa s priateľom o dieťa postarať, tak prosím daj im šancu obom!!

briana
autor
23. okt 2011

a dalšia vec. podla tehotenskej kalkulačky na nete by som mala byť už v siedmom tyždni. no ja som o tom nevedela, bolo mi sice divne ale nejak som tomu nevenovala pozornost, ani mi nenapadlo že možem byt tehotna (prečo sa mi to slovo tak tazko stale píše ??? ☹ ) no a minuly tyzden som mala chripku, nebrala som sice antibiotika ale vela vela ibalginu a roznych liekov proti bolesti. či to nemohlo nejak uškodit?? a stale ma bolia križe a všetko vlastne mi je uplne nanič je to normalne? ☹

lauricka
23. okt 2011

@briana
Ak pojdes na potrat, skus si predtym nastudovat nielen fyzicke rizika, ale i mozny psychicky dopad na zenu, co by clovek mal vediet. Rozhodnutie je na Tebe, to Ti nikto nemoze poradit.
...no a inak - "davali pozor"? A ine sposoby ochrany nepoznate? Nabuduce budes zasa tehotna, ked budete "davat pozor"? Chapem, ze v 19ich clovek rozumu vela nema, ale Tvoj partner by ho mal uz mat a ak nezijes niekde mimo civilizaciu, tak aj Ty by si uz mohla mat rozumu dost v tychto veciach.

etuska
23. okt 2011

@briana
nic neboj,ja som tiez pri druhom babu bola chora a brala som lieky a vsetko bolo OK/su to len neopodstatnene obavy 😉 drzim palce a suhlasim s nazorom vacsinu-daj babatku sancu 😉 🙂

latvia
23. okt 2011

@briana neuskodilo.zisti vobec, ci si fakt tehotna, mozno nakoniec ani nebudes

etuska
23. okt 2011

@lauricka
obcas zlyha kazda antikoncepcia.Dolezite je teraz zodpovedne sa postavit pred danu situaciu 😉 Mimichodom blahozelam k dvojickam 😉 😵

snazilka92
23. okt 2011

briana, netráp sa teraz čo bolo aké lieky si jedla. S tým si teraz hlavu nezaťažuj. Hlavne sa ukľudni a trošku sa zrelaxuj.

briana
autor
23. okt 2011

poradi mi niekto ako mu to mam povedať?? ja sa strašne toho bojim možno sa vam to zda hlupe ale je to tak, normalne sa trasiem od strachu. ☹

dadenka1
23. okt 2011

@briana Keby lieky bábanku uškodili, s najväčšou pravdepodobnosťou by si potratila prirodzene..

lauricka
23. okt 2011

@etuska jej ale nezlyhala antikoncepcia, pise, ze davali pozor, to je ina vec.

dadenka1
23. okt 2011

@briana No bolo by divné, keby si sa nebála... Nádych výdych... Som rada, že ideš do toho.. Držím palce..

anjelicek26
23. okt 2011

@briana - prvych par tyzdnov babatko nie je pripojene na tvoj krvny obeh, placenta sa len formuje a az 8-12.tehotensky tyzden prebera plnne svoju funkciu (od osmeho tyzdna uz ciastocne). Pokial nie je na napojene na tvoj krvny obeh, tak sa ku nemu ani lieky, fajcenie, alkohol, NIC co buduca maminka robi nemoze uskodit. Je to zazrak prirody - dava zene cas aby prisla na to, ze je tehotna a zariadila sa inak.

Babatko je urcite v poriadku.

No a k tvojej otazke. Moj manzelik je tiez hodne starsi ako ja, zili sme vztah, ze sme sa vidali 1x za 3-4 tyzdne, on zil v nemecku, ja tu, no aj tak sa nam podarila dcerka, mala som 21... no napadalo ma vselico...ale ked mi ukazali tu skvrnku na ultrazvuku... ako tam uz pulzovalo to malinke srdiecko.... no bolo to MOJE dieta od tej prvej sekundy.

Deti menia muzov - stavaju sa z nich otcovia. A ak by aj nie - zvladnut to zvladnes aj sama. Predovsetkym daj tomu krpcovi sancu. Zasluzi si ju. ZIADNA mamina nelutuje, ze to dietatko ma. A ta nasa malinka, co nas prekvapila, je ten najuzasnejsi anjelik na svete. A s mojim manzelom nam to funguje uz 8 rokov ;)

erzebet2
23. okt 2011

@briana vies niekedy mozes uzivat tony liekov alebo spravat sa v tehotenstve nezodpovedne a narodi sa zdrave dieta a zena co si dava maximalny pozor a chce to zdrave dieta mat tak sa to nepodari,toto nemas moc sancu ovplyvnit,skor sa mi zda,ze hladas predsa len dovod ako na ten potrat ist....nerob to,lebo ked uz teraz vahas svedomie si ta raz najde...povedz to priatelovi a ked by bola situacia nadalej zla aj po par mesiacoch stale mas moznost sa dietatka vzdat....

latvia
23. okt 2011

@briana najprv nech ti tehotenstvo potvrdi dr.potom sa porozpravate

anjelicek26
23. okt 2011

@briana - ja som mojmu zavolala, nemali sme sa sancu vidiet, proste ako som vysla od lekara, tak som zdvihla telefon a bolo... asi 5 minut ticho v telefone.... potom povedal, ze to nejako zvladneme a ze ma lubi. Mama bola hrozna - blesky hromy, nech ta ani nenapadne si to nechat... ale jednym uchom dnu a druhym von ;) Moj tatino sa tesil, sestry skoro vyskocili z koze radostou ;)

lauricka
23. okt 2011

@briana ozaj, aj ked Ti mamina hovorila, co Ti hovorila predtym, aj tak moze byt pre Teba oporou, ked uz sa stalo, skus najst oporu aj v nej. Ak je to mamina ako ma byt, mala by pri Tebe stat.
Co sa tyka toho babatka, su zeny, co najprv premyslaju o potrate, ale ked nakoniec nejdu a babatko si nechaju, potom nechapu, ako mohli predtym bez neho vobec zit.
Prajem vela stastia, aby si to zvladla dobre a dopadlo to co najlepsie.

snazilka92
23. okt 2011

Toto som práve čítala na facebooku. Myslím, že je to k téme a teda dojalo ma to k slzám.

Znepokojená žena s dieťaťom v rukách šla za gynekológom a povedala:
"Doktor, mám vážny problém a naliehavo potrebujem vašu pomoc! Moje dieťa nemá ešte ani rok a znovu som tehotná. Nechcem mať deti tak rýchlo za sebou."
A tak doktor povedal: "Dobre, čo teda chcete aby som spravil?"
Žena odpovedala: "Chcem, aby ste zastavili moje tehotenstvo, a počítam s vami že mi pomôžete."
Doktor sa zamyslel a po chvíľke ticha jej odpovedal: "Myslím, že mám pre vás lepšie riešenie. Je to menej nebezpečné aj pre vás."
Žena sa usmiala, mysliac si, že doktor príjme jej žiadosť.
Potom pokračoval: "Aby ste sa teda nemuseli starať o dve deti v rovnakom čase, zabijeme to, čo máte v rukách. Takto si môžete aj odpočinúť predtým, než sa narodí druhé. Ak chceme zabiť jedno z noch, nezáleží teda ktoré. Nebude to ani risk pre vaše telo ak zabijeme to, čo máte v rukách."
Mladá slečna sa vydesila a povedala: "Nie doktor! To je strašné! Zabiť dieťa, to je zločin!"
"Súhlasim" odpovedal doktor. "Avšak vyzerali ste byť rozhodnutá, tak som si myslel, že by to bolo najlepšie riešenie."
Doktor sa po vyjadrení svojho názoru pousmial.
Presvedčil mamičku, že nieje rozdiel v zabití už narodeného dieťaťa a zabitím toho, čo je ešte v lone. Zločin je to ten istý.

snazilka92
23. okt 2011

@briana No úplne normálne, však nemáš 15 rokov. Objím ho a povedz mu to. Nič na tom nie je. Veď on bol pri tom, keď ste bábätko splodili, takže určite bude vedieť o čom hovoríš 🙂

briana
autor
23. okt 2011

no keby naš vztahh fungoval tak ako ma nie je problem. ale objim ho? vieš kolko sme sa neobjali? naš vztah je absolutne chladny..aj ten sex je len preto lebo...z potreby. ja som ho kedysi velmi lubila ale tolko zleho sa v našom vztahu udialo že moje city už nie su take. a prečo som stale s nim teda? mam ho aj rada, aj bol moj prvy, aj sa mi tazko od neho odchadza. on je ten čo velmi chce mat deti ale ja mam stale pocit že nie preto lebo to chce so mnou, ale preto ž už ma na to vek a keby sme sa rozisli a spoznal by zenu co by cchela mat deti, bude ich s nou mat hned.

monika15
23. okt 2011

@briana
baby ti radia dobre, ale ked ty a tvoja mama to dieta nechcete... a dieta sa ma trapit .. a bude tyrane tak potom radsej chod an potrat a rovno sa aj sterilizuj.....
a bude po probleme.....
kolko ludi tu kazdy den place ze nemoze mat babetko... co by za to baby dali.....
to je dar od boha.... ze ti umoznila dat dieta....

takze asi tak.....

anjelicek26
23. okt 2011

@briana - vztahy sa vyvijaju, menia... mas pocit, ze ste na bode mrazu, ale prave to dietatko moze byt odrazovy mostik k niecomu krajsiemu, plnsiemu, spolocnemu.

Ja neviem, ale nas deti velmi obohatili, pri vsetkej tej starosti a povinnostiach okolo nich - ta laska nas velmi naplna. Nic nie je krajsie, ako ked nam rano vletia do postele a tulia sa a pusinkuju nas... Uz nie sme len par, uz sme rodina.

Nehladaj dovody preco nie, ale tie, ze preco ano. Ak by vam to s partnerom nevyslo, financne sa o vas aj tak bude musiet postarat. Je tolko mamin, co sa staraju o deti same. A aj tak by nemenili ;)

Tehotenský newsletter

Každý týždeň dostaneš najdôležitejšie info do e-mailu

Zisti viac o svojom tehotenstve: Tehotenstvo týždeň po týždni. Nepoznáš týždeň tehotenstva? Vypočítaj si ho v Tehotenskej kalkulačke.


Alebo si prečítaj, ako prebiehajú jednotlivé mesiace tehotenstva.
Modrý koník ti poradí v každom trimestri.
Zisti viac o prvom trimestri.
Zisti viac o druhom trimestri.
Zisti viac o treťom trimestri.
Ako sa zisťuje pohlavie dieťaťa?
Dôležité je absolvovať rôzne vyšetrenia v tehotenstve.
Oplatí sa absolvovať 3D ultrazvuk alebo 4D ultrazvuk?
A ako prebiehajú screeningy v 1. a v 2. trimestri?
Aké môžu nastať problémy v tehotenstve?

Nenašla si odpoveď na svoju otázku?Opýtaj sa vo fóre