Odber plodovej vody - amniocentéza

zlaticko333
2. júl 2012

Ahojte mamičky, pred malou chvíľou mi volala sestrička mojej gynekologičky a oznámila mi, že výsledky genetických testov som mala negatívne, ale bolo tam trošku zvýšené HGC, neviem, čo to znamená, ale o dva dni mám ísť do Martina na odber plodovej vody. Neviete, čo to HGC znamená?
Strašne sa bojím. Neviete mi povedať, ako to prebieha, či je to bolestivé,a či je aj iná možnosť, ako toto absolvovať? čítala som niečo o morfologickom usg.
Ďakujem.

dudduli
2. júl 2012

@zlaticko333 ahoj ,ja som absolvovala odber plodovej vody.neboj nie je to nic strasne.rano ta prijmu do nemocnice,klasika musis mat pyzamo....proste klasicky prijem..injekcia sa picha do brucha spodnej casti ale je to individualne,lebo to robia pri ultrazvuku aby videli kde je babatko,nesmies sa pohnut.to vydrzis neboj.a to je asi vsetko.mala by si mat zabezpeceny odvoz,aspon u nas to tak bolo,inak by ma odviezla sanitka.nesmies ist mhd.a potom som bola dva tyzdne pn.najlepsie prve dva dni lezat ,co najmenej pohybu.
tak sa drz a ked tak daj vediet ako to dopadlo.

dudduli
2. júl 2012

@zlaticko333 este som zabudla...na vysledky som cakala tri tyzdne :(,bolo to nekonecne cakanie.....a na istotu ti povedia aj pohlavie ak to chces vediet 🙂

zlaticko333
autor
2. júl 2012

@dudduli Ďakujem veľmi pekne. Ach Bože, som taká vystresovaná a vyplašená, že až. A tiež si bola v Martine??

zlaticko333
autor
2. júl 2012

No, doktorka videla na 3D chlapca, tak pri jednom si to už dáme potvrdiť 🙂 a aj Ti omrtvili miesto vpichu, alebo Ti to robili naživo? Keď som čítala niektoré príspevky na nete, tak ma až mrazilo, tak to tie ženy popisovali.

dudduli
2. júl 2012

@zlaticko333 ja som z blavy...miesto vpichu mi neumrtvili,ved to je injekcia je sice hrubsia a vacsia ako obycajna ale da sa to vydrzat.nedaj sa nastrasit,nic o tom nestuduj....moja rada,ja som to prezila a nic to neni fakt....

henikav
2. júl 2012

@zlaticko333 neboj sa vobec, nie je to bolestive a neumrtvuje sa to, bolo by to uplne zbytocne, ked ti pichnu do bruska, to takmer vobec necitis, skor citis slabe pichnutie ked prejde ihla maternicou, ale aj to je len take slabe pichnutie, nic moc. Aj ja som predtym stresovala, nemala som sa koho opytat. Hlavne sa snaz nepohnut, aby ihlou nezasiahli babatko, hoci oni davaju velky pozor, ale hlavne sa nemykni. Hlavne aby boli potom dobre vysledky, drzim palceky

zuzkag2
2. júl 2012

@zlaticko333 ahojcek, aj ja som absolvovala amnio, tiez som sa takto strasne bala ako ty, ale da sa to prezit, je to len neprijemne, boliet to neboli. neviem ako to prebieha v inych zariadeniach, ale ja som hospitalizovana nebola. do nemocky som prisla na obed, dostala som izbicku, nocnu koselu, moj mm mohol byt na izbe pri mne. sli sme na utz, tam vsetko skontrolovali, a potom sme sli na salu ( v ten den nas tam bolo tusim 7 zien ). a pri zakroku dvaja lekari, a nejake sestricky. jeden lekar drzal sono, a druhy robil odber. ten vpich je trochu prekvapivy, lebo to nie je ako do zily, ze pomalicky, skor je to take razne, toho som sa ja zlakla najviac, a potom ked odobera ty pldoovu vodu, tak to tak trosku taha, alebo akoby podtlak to robi. ja som som sa mohla divat na monitor na sono, ze je babatko mimo nebezpecenstva. po zakroku sme boli este 3 hodky v nemocke, spravili nam znova utz, kde nam ukazali ze babatko sa hybe, a bije mu srdiecko a sil sme domov. potom som bola este jeden den doma.
inak, nam vyslo riziko 1:110, babatko je uplne zdrave, mali sme aj v 12tt NT v poriadku, a aj tak nam vysli tie testy pozitivne. ja osobne mam uz po tej amnio taky nazor, ze tie tripple testy su blud, ktory sa ma zrusit, lebo to totalne dokaze pokazit zene radost z tehu...a je tam obrovska, ale obrovska falosna pozitivita ....

henikav
2. júl 2012

@zlaticko333 jaj a este asi tolko, nepozeraj sa tam, vyzera to hrozivo, ale vobec to hrozive, alebo extra bolestive nie je, dobre ti dudduli radi, nestuduj, nepozeraj.
Pre porovnanie by som povedala ze to boli menej ako obycajna injekcia

zlaticko333
autor
2. júl 2012

Baby moje, ďakujem Vám. Takže bude lepšie, keď pôjde polovička so mnou. A môže byť pri tomto úkone aj on?

henikav
2. júl 2012

@zlaticko333 moj manzel sedel pri mne a obaja sme cely cas pozerali na obrazovku na nasho drobca, takze som nejako ten odber ani nevnimala

zuzkag2
2. júl 2012

@zlaticko333 no myslim, ze k tomu ho nepustia, treba tam dodrzat naozaj maximalnu sterilitu, pri mojej amnio na operacke boli vsetci zakukleni, obleceni v plastoch 😉 ako hovori @henikav , boli to oooooooovela menej ako obyc injekcia. my mame s mm rozdielne Rh faktory krvi, takze po amnio som musela dostat injekciu do zadku, kvoli protilatkam...ta injekcia bolela asi tak 10krat viac, ako samotna amnio. cele je to naozaj len neprijemne, lebo je to brusko, je tam babo, bojis sa o neho, a jedno s druhym, ale o bolesti nomoze byt ani rec. a cele to trva asi tak 5 minut aj s dezinfekciou bruska, co ti ho budu utierat a utierat a utierat 😉
amni ti da istotu ze je babatko ok, a ked sa teraz bojis, ze nie je, rozmyslas, mas stres, tak to moc dobre nevplyva na to babatko, ani na teba...treba si povedat, ze ta chvila stoji za ten uzasny klud.

zlaticko333
autor
2. júl 2012

@henikav No snáď to dovolia aj nám. Ja som mala genetické testy negatívne, tak mi sestrička povedala, len táto jedna hodnota je o niečo vyššia, ako by mala byť. tak teraz neviem, čo to znamená. všetky ostastné testy mám ok, doktorka mi povedala, že bábo krásne rastie priamo úmerne 20tt, v ktorom momentáne som .

zuzkag2
2. júl 2012

@henikav @zlaticko333
a tebe to robili na SVK? lebo myslim, ze tu na svk nehrozi, ze pustia mm na operacku 😉 ale bodaj by 🙂

zlaticko333
autor
2. júl 2012

@zuzkag2 ano ja som z Handlovej a v stredu mám ísť do Martina.

zuzkag2
2. júl 2012

@zlaticko333 nebojkaj, zvladnes to, ale uplne ta chapem, strasne strasne som sa bala, ale bol pri mne stale mm, neskutocna podpora od neho, to moc pomoze, ak moze tvoj partner, nech je pri tebe do kedy sa da. ja som si vtedy o tom strasne moc citala, a zvazovala ci vlastne pojdem, ze je to riziko pre babo a blabla...ale potom mi doc. Ondrejcak, co je jeden so zakladatelov amnio na slovensku povedal, ze ten stres, ktory mam v sebe zo strachu, ze babo nebude zdrave je umerne tomu riziku, ktore podpstupuje zena a babo pri amnio. tak bolo rozhodnute.
a potom po amnio si isto zober dovolenku, a lezkaj doma, mna potom vecer brusko trosku bolelo, ale vsetko bolo ok, tak sa potom ale nezlakni, keby ta pobolievalo.

henikav
2. júl 2012

@zuzkag2 mas pravdu ze som nebola na statnej klinike, ale na sukromnej v zahranici, ale teda manzel mohol byt stale pri mne, mozem povedat ze mi to pomohlo, lebo som bola vyklepana strachom, vobec som nevedela co ma caka, keby som bola vedela tak nestresujem

zuzkag2
2. júl 2012

@henikav no ja som bola v sukromnou zariadeni tu na SVK, v statnej nemocke by sa to isto nedalo ako jednodnova chirurgia, a urcite by ani na izbu nepustili partnera....ale tak, da sa to prezit aj bez mm, ked sa inak neda, ale kazdopadne je to velka pomoc.
@zlaticko333 mna este napadlo, neviem ci o tom vies, ale v BA je moznost mat vysledky z tej amnio uz o 24hodin, akurat sa za to plati.

zlaticko333
autor
2. júl 2012

Práve som si bola po výmenný lístok, tak je to zvýšené H6, a to nemám potuchy, čo to znamená. Môj pôjde so mnou, práve som za ním odbehla do prace, tak nám držkajte palčeky. nech to všetko zvládneme a nech je to maličké v poriadku. a strašne moc Vám ďakujem.

henikav
2. júl 2012

@zlaticko333 budeme na Vas mysliet a drzime palceky, aby bolo drobciatko zdravucke

zlaticko333
autor
2. júl 2012

Babenky a platí sa niečo za to vyšetrenie?

katren
2. júl 2012
zuzkag2
2. júl 2012

@zlaticko333 myslim, ze zakrok je hradeny poistovnou, ak to nie je na ziadost zeny.

jana2210
2. júl 2012

ahoj zlaticko333.ja som mala presne to isté čo ty.Tiez mi volala doktorka,že Triple test nedopadol dobre.Na druhý den som isla ku gyn.a ten mi vysvetlil,že podla tych hodnot mi vychadza,že babatko bude mat downou syndrom,a poslal ma na genetiku,aj to neviem načo tam mamičky posielajú ked im aj tak nic nepovedia a len sa vás pytajú či ste neni s manželom surodenci alebo iná rodina,ake su ochorenia v rodine a bla bla bla,a nakoniec ti povedia aby si sa rozhodla sama,či podstupit amnio alebo nie lebo su tam urcité riziká...Ja som sa rozhodla neist a malá sa narodila zdráva a krasna 🙂 Zakazala by som robit triple testy lebo mamičky zbytočne strasia..A nakoniec som mala preto zvysený HCG lebo som mala problemy so štítnou žlazou a musela som brat tabletky..Takze nemaj strach určite to dobre dopadne nech sa už rozhodnes akokolvek!!!Držím palce 😉

althejka
2. júl 2012

Aj ja mam AMC za sebou, skor je to psychika, nez nejaka fyzicka bolest, takze samotneho zakroku sa bat netreba. potom som dva dni iba lezala doma,nic nedvihala, pekne som sa setrila, brucho ma dost pobolievalo,tak som sa ani nesnazila. vysledky po troch tyzdnoch okrem toho ze je to chlapcek ukazali,ze nie je potvrdene ziadne geneticke poskodenie. 😀

medinila
2. júl 2012

@zlaticko333 aj ja mam za sebou amnio.A ak by som to mala znova podstupit tak idem.Robili mi to v Ba.Jeden den nastup do nemocnice,nejake vysetrenia,na druhy den odber vody a na treti den kontrola a sup domov. A na rozdiel od inych mi robili dva vpichy,lebo dve deti-dva plodove vaky.Je to neprijemne ale nic hororove.Radsej necitaj diskusie o amnio aby si sa zbytocne nestresovala.Precitaj odborny clanok,aby si vedela o com to je a ake riziko to moze priniest(spontanny potrat) Najtazsie su tie 3 tyzdne cakania na vysledok a zamyslanie sa otazkou co potom ak jedno bude chore a druhe zdrave.

lyds
2. júl 2012

@zlaticko333
ahoj, ja idem na odber tuto stredu, uz zajtra musim do BA do Ruzinova na prijem, chytaju ma stresy, no najlepsie je fakt necitat strasidelne diskusie. Dufam, ze sa drobcovi nic nestane a bude vsetko ok 🙂 potom dam vediet...

ivusaaa
2. júl 2012

ahoj ja som si odberom plodovkou presla...vysli mi zle vysledy...plus mali sme DS v rodine..resp. brat mojho priatela..za ten cas co som sa rozhodovala ci ist alebo nie som precitala tolko knih a diskusii na tuto temu...odber nie je nic strasne..trva to asi minutu..len potom to cakanie...ja som si dala na sukromnej klinike spravit k tomu este morfologicke vysetrenie,kde mi vsetko doktor prezrel a vysvetlil..ale tieto testy,kvoli comu ta posielaju na amnio su velmi skreslene..staci ze si mala v priebehu tehu jemne krvacania a uz mas ine hodnoty,,takze ,viem ze sa to lahko hovori,ale hlavne v klude,ziadny stres..urcite to dobre dopadne.. 😉

zlaticko333
autor
5. júl 2012

@jana2210 Jani, som presne toho istého názoru. dva dni som preplakala, mala som stresy, uz som si predstavovala najhoršie možné veci. Tak, ako si povedala. Prisli sme tam, zapisali sa a cakali. Tvare mamiciek v cakarni boli plne strachu a obav. Najprv nas po jednej volali dnu sestricky a odoberali krv. Popri tom sme vyplnovali papiere, kde sa nas pytali na vrodene vady v rodine, na starych rodicov, surodencov a podobne. tam mi sestricka povedala, ze som mala zvyseny HCG v seru a ze blizsie info mi povie pani docentka pri konzultacii. Tak mi vsetko vysvetlila, bola velmi mila a ochotna. ukludnila ma, ze geneticke testy vysli negativne, ze som mlada zena a ze nevidi dovod, preco by nemal byt maly v poriadku. potom nas poslali do nemocnice. Tam mi urobili sono. doktor bol nesympaticky, odmerany. posobil ako majster sveta. ked som sa ho spytala, ci to bude ozaj chlapcek, tak bol ticho. a potom mi odvrkol, ze vyzera to na chlapca. a ked som sa ho pytala, ci je vsetko v poriadku, tak sa na mna osopil, ze preco ma na toto vysetrenie poslali v 20 tt, ze je to len tak tak. no a ze ak chcem podstupit tu amniocentezu, tak jedine v tomto tyzdni. ani neporadil, ci to odporuca, alebo nie. hladela som na neho a mala som v sebe taku zlost, ze az. mongol jeden. a potom mi povedal, ze rozhodnutie je na mne a ze male je na 99,9% v poriadku. tak som sa rozhodla neist na ten odber. poviem vam, vcera bol treti den v strese, strachu a vecer, ked sme lezali pred telkou to na mna tak dolahlo, ze som spustila z nicoho nic neskutocny plac. moja polovicka na mna pozerala a nechapala. som rada, ze je to za nami a tesim sa na drobca. a nakoniec mi este doktorka povedala, ze ten vysledok mohol byt zvyseny aj preto, lebo som mala prekonanu toxoplazmozu niekedy v minulosti a taktiez sa liecim uz 4 roky na stitnu zlazu.

veronnna
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
nikki28
5. júl 2012

mne tiez vysli zle tripple testy, najprv riziko 1:140, absolvovala som sono a znova odber krvi, kde mi vyslo 1:90, chceli mi robit amnio, ale odmietla som, isla som na sono do MT k MUDr. Grochalovi a ten mi povedal, ze vsetko je ok, bola som u neho aj v 30tt a vsetko v poriadku, maly je zdravy ako buk, aj ked sa narodil v 38tt. podla mojho nazoru tripple testy nie su spolahlive a nemali by sa robit, len zbytocne mamicky stresuju...

Tehotenský newsletter

Každý týždeň dostaneš najdôležitejšie info do e-mailu

Zisti viac o svojom tehotenstve: Tehotenstvo týždeň po týždni. Nepoznáš týždeň tehotenstva? Vypočítaj si ho v Tehotenskej kalkulačke.


Alebo si prečítaj, ako prebiehajú jednotlivé mesiace tehotenstva.
Modrý koník ti poradí v každom trimestri.
Zisti viac o prvom trimestri.
Zisti viac o druhom trimestri.
Zisti viac o treťom trimestri.
Ako sa zisťuje pohlavie dieťaťa?
Dôležité je absolvovať rôzne vyšetrenia v tehotenstve.
Oplatí sa absolvovať 3D ultrazvuk alebo 4D ultrazvuk?
A ako prebiehajú screeningy v 1. a v 2. trimestri?
Aké môžu nastať problémy v tehotenstve?

Nenašla si odpoveď na svoju otázku?Opýtaj sa vo fóre