Strava a pohyb v tehotenstve

lussy211
26. sep 2011

Ahojte budúce maminky ale aj maminky.Chcem sa opýtať, ako sa stravujete/ste sa stravovali/ v tehotenstve?Venujete sa nejakému športu alebo telesnej aktivite?Ak áno , ako často?🙂Máte problém s príliš rýchlym naberaním hmotnosti napriek tomu že sa ani tak moc nenapchávate? 😅 Mne sa zdáa že mi to ide akosi rýchlo nevie, som v 19tt a mám 5kg hore, je to normálne?V jednej knižke som čítala že priberanie na tuku by ani tak nemalo ovplyvňovať váhu, ako tak rast maternice a jej objem. Ja však mám problém niektoré nohavice prevliecť cez boky, a to ani nemám bruško...teda takmer nemám.Neodsudzujte ma prosím za toto, nesnažím sa o rapídne diety alebo niečo podobné, len ma zaujíma ako to riešite vy🙂Želám pekný deň

anjelicek26
26. sep 2011

@lussy211 - kazda zena pribera individualne. Niektora za cele tehu 5, ina dvadsat. Mala som kamosku, co sa obmedzovala ako mohla a po porode skoncila na dvoch infukach krvi a trvalo dobry mesiac, kym sa dala dokopi. Mali aj problemy s kojenim - malinka slabo priberala - no veru asi ani nebolo z coho, ked mamina nemala ziadne tukove zasoby. Ono to priberanie ma svoj zmysel a opodstatnenie a ver mi, ze z porodnice uz pojdes o polku lahsia a ked budes kojit, aj ten zvysok pojde dolu. No dobre, posledne dve kilecka uz len sportom, ale to je ina kapitola.

Ja som pri detoch pribrala z 45kg na 57.5 kg a z 46kg na 59kg... neriesim... dnes mam zasa 46kg...

Jaj a sport - prechadzky, normalne behanie do zamestnania a okolo dcerky mi ako "pohyb" uplne stacil... ak neratam 3 mesiace odhrnania snehu pred nasimi dverami ako sport

tinki
26. sep 2011

@lussy211 ahoj, každá sme iná, niektorá priberá na bruchu, niektorá na bokoch. Aj ja som priberala na bokoch. Má to výhodu v tom, že keď porodíš, tak budeš mať rýchlo zasa ploché brucho. A z bokov schudneš neskôr.Bruško ti začne rásť až teraz v druhej polovici tehotenstva. Priberanie na váhe nerieš. Priberáš ukážkovo. Prvé týždne niekto dokonca aj chudne, potom sa priberá pomalšie. Ale norma je približne 8 až 12 kg. Ale to máloktorá mamička je v norme. Poznám mamičky, ktoré skutočne nabrali aj 20 kg a do pol roka boli na pôvodnej váhe a niekto pribral 10 kg a po pôrode ďalších 10 kg. Ak chceš pohybovú aktivitu, tak skús cvičenie pre tehotné alebo jogu. 😉
A kedy máš termín? Ja som rodila tento rok vo februári, 18-teho..

lussy211
autor
26. sep 2011

@tinki No ja na tie boky, to bol vždy môj problém ale terat som obmedzila pohyb, bola som zvyknutá cvičiť ale ako mi bolo zle a cítila som sa aj podstatne slabšia, tak som to nechala..Ale s tým vičením pre tehotné asi budem musieť začať, aspoň nech mi nezakrpatia svaly že 🙂ďakujem Ti za príspevok, celkom si ma ukľudnila🙂
Termín mám 20-23.2.2012 takže ja budem tiež februárová:D

ketrinka29
27. sep 2011

@lussy211 ...jééé, moja obľúbená téma. 🙂
Tak ja športujem od svojich 15.rokov a mala som to v pláne aj počas tehotenstva, no človek mieni, život či skôr situácia mení. Pokračovala som v cvičení aj na začiatku teho- I.tirmester- posilňovňa, stepper...potom som mala krvácanie, tak som sa zľakala a prestala.

V II.trimestri som zas začala, kúpila som si dvd. pre tehule na fit lopte- dosť nuda, ak je človek zvyknutý makaťa zapotiť sa, ale stav nedovoľoval a už aj strach nie. V III.trimestri som zas začla krvácať, v 8.mes. a mať kontrakcie, dostala som lieky, pichanec do zadku a domov ležať a tak len leží, spím, jem, prejdem sa von niečo vybaviť a po 2 hod. som už K.O. tak zas len gauč, kniha...jedlo...spánok...jedlo...

To je moja skúsenosť s pohybom, tak si musíš sama zistiť, čo ti vyhovuje a telo dovolí. Dúfam, že som ťa nevystrašila, ale tehotenstvo je nevyspytateľné, tiež som mala inú predstavu a hovorila si, že ja budem stále aktívna a je zo mňa skôr šípková Rúženka, spánok je moja najobľúbenejšia činnosť. 😉

Čo sa týka stravy, tak sa to tiež menilo. I.trim. mi bolo dosť zle, aj keď som negrcala, ale bola to nevoľnosť od žalúdka, na pachy...a chutilo mi jesť skôr ťažké jedlá, vyprážané a hlavne mi to pomáhalo, aby mi nebolo zle, jesť každé 3 hod. niečo. Potom sa to zmenilo a mala som chuť na ovocie, zeleninu, šaláty, mäsko a tak normálne, ako za pôvodného stavu. Sladkosti som mala rada vždy, tak som to neriešila.

Teraz jem všetko na čo mám chuť, ale nenormálne je to množstvo sladkostí a tým, že už nemám taký pohyb. Pribrala som 13, 5 kg zatiaľ a ešte mám nejakých 12 dní do pôrodu.
U každej je to individuálne a vôbec sa neriaď žiadnymi tabuľkami ani mojím či iným názorom, lebo ty si iná, inak zvyknutá. 😉

Ja som mala dieťatko vždy o 2 týž. menšie ako má byť pri kontrolách a pozri, už si to mrška dobehla. Príroda si aj tak urobí, čo chce. Určite to netreba preháňať, ale papať výživné zdravé veci.
Keby si videla mňa v 26tt.mám fotky z dovolenky a to som ešte nemala žiadne bruško, každý sa ma pýtal, či som iba pojedla veľa buchiet? 😀 Nabehlo mi až na začiatku 8mes.
No čo sa týka oblečenia, tiež som musela skončiť s riflami, lebo som ich nevedela zapnúť. Ono sa ti mení telo, kosti, rozširuje pánva, hudník...telo si robí miesto pre rast maternice, tá zas pre dieťa, je to normálne.
Ja som pribrala všade, ruky, stehná, brucho...nie som taký " hajzlový pavúčik" , čo sa mne páči, že chudé telo a len bruško veľké- obrátená korytnačka. 😉

Mysli pozitívne a teš sa z toho, čo ťa čaká, že v tebe rastie nový život, malý človiečik a nezaťažuj sa nepodstatným dieťa všetko cíti. Tie nabraté kilá dáš dole po pôrode. 😉
Prajem krásne tehuľkovanie.

zuzka17
28. sep 2011

@lussy211 ahoj lussy to ze si v 19.tt a pribrala si len 5 kg ti zavidim. Ja som prve tri mesiace hned 5 kg pribrala. Teraz mam uz 20 kg plus a nezda sa mi ze by som sa nejako prezierala. Jem o cosi viacej. Ale hovoria mi ze som pribrala pretoze som bola velmi chuda pred otehotnenim a doktor vravi ze je to OK ze aj tak som chuda. Tak neriesim a presne kazdy hovori ze to pri babatku zhodime - tak aj ja sa na to spolieham.

zuzikkaa
28. sep 2011

@lussy211 boky mas sirsie pre to ze sa ti roztahuje maternica a s nou aj panvove kosti a nie ze by si "tucnela" 😉
ako babo rastie aj telo sa prisposobuje a pripravuje na porod,,niekomu narastie iba brucho dopredu a niekto sa roztahuje do sirky 😅

neboj nic,,pri babetku budes mat tolko povinnosti ze ani nezbadas ako pojdu kila dole,,hlavne sa koli tomu nestresuj a neobmedzuj...a nejake to plavanie a rychla chodza nezaskodi,pokial vladzes dychat 🙂

lussy211
autor
28. sep 2011

@zuzka17, @zuzikaa Ďakujem Vám za reakciu na tému, veľmi ste mi pomohli, myslím že som kľudnejšia..snažím sa na to nemyslieť a zrejme je pravda niečo na tom prispôsobovaní sa postavy čo napísala Zuzikaa🙂 Začala som trošku cvičiť a snažím sa aj chodiť na nejaké tie prehádzky, len keď je človek PN tak dosť riskuje ..ale tak to človek fakt nemôže stále čučať doma na zadku že 😅
Babetkovaniu zdar a tiež potom kilám hihi 😀

ducci
28. sep 2011

ja som sa pocas tehotenstva vela prechadzala - cvicenie som musela vynechat :(..zevraj sa nemoze clovek moc prehriat ked je tehotny.. :(...a jedla som vela ovocia, ale mala som to lahke, lebo mi nanho isla strasne chut 🙂)) .. ale hlavne podla mna je dolezite byt v pohode a jest to, na co ma clovek chut 🙂 a ked sa ti podari babetko kojit, tak tie kila idu rychlo dole

effkaa
28. sep 2011

ja som sa snazila schudnut pred tehotenstvom, co sa mi aj uspesne darilo - za posledny mesiac 5 kg a hovorila som si ako budem zdravo jest, vela sa hybat, aby babatko bolo zdrave, aby mu nic nechybalo ...
no ale ked prislo na vec... prvy trimester mi byvalo zle - napinalo ma a citila som sa slabo, chodila som do prace a po praci som iba spala - to bol ten moj pohyb. Co sa jedla tyka, zvycajne ma iba napinalo, ale ked som zjedla nieco, na co som nemala chut, skoncilo to v zachode. Jednoducho moje dieta uz ako niekolkomilimetrove bolo takto priebercive. Raz som mala chut na nieco vyprazane a dala som si hrusku, no a ta skoncila v umyvadle. Radsej som to nepokusala... Pribrala som za prvy trimester asi 2 kg, ale jedla som fakt nezdravo - na co som mala chut, to som zjedla. Teraz som v siestom mesiaci a zatial to vychadza tak, ze co mesiac, to kilogram...

Lenze moja pociatocna hmotnost je tak vysoka, ze vacsina zien s takou vahou chudne prave kvoli nevolnostiam a podla volajakych tabuliek by som mala pribrat len 5 - 6 kg za cele tehotenstvo... Netreba sa bat, s porodom vela kil ubudne a potom sa to samozrejme vdaka pohybu pri dietati a vhodnej strave upravi...

effkaa
28. sep 2011

ozaj, aj ja som krvacala, tak som bola radsej opatrna a hlavne stastna, ze som stale tehotna 🙂 a babatko je zdrave

lussy211
autor
28. sep 2011

@ketrinka29 Ahojky, teeda to bol asi najdlhší príspevok aký som kedy dostala:DĎakujeeeeeeeeeeeem 🙂
No momentálne som zistila že mi vyhovujú tak akurát prechádzky/behanie po meste, a plávanie. Chýba mi cvičenie na ktoré som bola zvyknutá ale som taká strašne akási oslabnutá že nedokážem urobiť ani desatinu cvikov, asi máš pravdu že to bude tými zmenami a zrejme mám nedostatočnú výživu ale tak už sa na tom pracuje🙂 Inak ja tiež priberám tak viac menej rovnomerne, ale asi najviac to vidno na prsiach(pomaly budem mať D..a to som mala ledva B 😀, a na bokoch)
A tých 13 kíl, to sa mi zdá cekom v pohode na to že už o chv9ľku rodíš, som zvedavá ako na tom budem ja:D
O dva týždne ideme na kontrolu, tak uvidím čo mi povie doktor aké je už veľké a taka č ot obude hlavne🙂Lebo dnes som si už kúpila prvé vecičky, tak som sa z nich vytešovala ako malá 😅
ďakujem Ti za super príspevok🙂
PS: keď mne nabehne dám vedieť:D

ketrinka29
29. sep 2011

@lussy211 :o))) pardón, asi som to trošku prehnala, no žena na materskej a kým je ešte dieťa v brušku, tak je véééľa času na klábosenie. 😀 aj to sa zmení.
Ja som celé tehotenstvo ospalá, unavená, ale ja som bola spachtoš aj pred tým, tak tie zmeny v tele mi len pridali, dalo sa to čakať. Netreba to preháňať, ale počúvať svoje telo, uvidíš, koľko zvládneš. Dávaj na seba pozor, už ste dvaja. Daj potom vedieť, čo to bude, ale asi to je jedno, nie?
Ja som si urobila ten test Girl or boy po končenom 10tt a vraj chlapec, no na ultr. v 21tt mi povedal lekár, že dievčatko, tak som sa rozplakala, lebo tých 11tt som hovorila na do svojho bruška, môj, malého...ale v podstate nám to bolo jedno, hlavne, nech je mimi zdravé. 🙂
Včera som bola v poradni a vraj už je cítiť hlavička a váha mi išla na 14kg viac, ide to. Tak čakáme. pa

Tehotenský newsletter

Každý týždeň dostaneš najdôležitejšie info do e-mailu

Zisti viac o svojom tehotenstve: Tehotenstvo týždeň po týždni. Nepoznáš týždeň tehotenstva? Vypočítaj si ho v Tehotenskej kalkulačke.


Alebo si prečítaj, ako prebiehajú jednotlivé mesiace tehotenstva.
Modrý koník ti poradí v každom trimestri.
Zisti viac o prvom trimestri.
Zisti viac o druhom trimestri.
Zisti viac o treťom trimestri.
Ako sa zisťuje pohlavie dieťaťa?
Dôležité je absolvovať rôzne vyšetrenia v tehotenstve.
Oplatí sa absolvovať 3D ultrazvuk alebo 4D ultrazvuk?
A ako prebiehajú screeningy v 1. a v 2. trimestri?
Aké môžu nastať problémy v tehotenstve?

Nenašla si odpoveď na svoju otázku?Opýtaj sa vo fóre