Ako to bude s dlhom nadobudnutým pred manželstvom?

lilijessica
2. sep 2014

Ahojte potrebujem sa poradit.sestra sa bud.rok vydava jej.priatel ma uvery nie jeden chcem.sa spytat co v pripade ak ich nebude platit?bude muset ona?aj ked vznikli pred uzavretim manzelstva?viem ze ju to.trapi ale lubi.ho nechce to.riesit.takto ale ja verin ze splacat to bhde no potom co som sa spalila ja,nechcem keby nahodou aby aj.ona.dopadla zle.poradite mi dakujen.len ju neodsudzujte chyby zmladosti robil.kazdiiii

liz_lemon
2. sep 2014

dlhy nadobudnute pred manzelstvom, su len jeho dlhy, je to to iste, ako s majetkom, tiez by bol iba jeho

kaktusik007
2. sep 2014

na doplnenie @liz_lemon - ano, dlhy su iba jeho. avsak ak spolu nadobudnu majetok v BSM, tak iba jeho dlhy sa mozu splatit aj majetkom, ktory mu v BSM pripadne --- cize ak ma dlhy, a kupia si byt, ten budu splacat tiez... a potom on svoje dlhy splacat prestane -- ale byt ma aj on - tak jeho dlhy mozu byt uhradene z ich bytu -- lebo byt je jeho (v ramci bsm).

ano, ona ma pravo ziadat zapocitat, co sa zo spolocneho majetku vynalozilo na jeho osobny majetok (splatku dlhov co mal pred manzelstvom...) ALE --- kto nic nema, co mu vezmu??? bude sa roky natahovat po sudoch???

osobne, musi si vziat takeho skrachovanca s dlhmi?

ak ano - OK. Ale po svadbe nech poriesi rozdelenie BSM - a vsetok majetok, typu byt a spol, nech nadobuda vylucne ona. Len neviem, ci to bude u jej draheho priechodne 🙂

draik
2. sep 2014

@liz_lemon to napísala správne a doplnenie od @kaktusik007 je nesprávne.

Zhrniem to: Dlhy nadobudnuté pred manželstvom sú len jeho dlhy a nie je ich možné uspojiť z majetku, ktorý bude po uzatvorení sobáša v bezpodielovom spoluvlastníctve manželov (BSM). Manželka dlhy platiť nebude a ani nebude postihnutý majetok, ktorý nadobudne s manželom v BSM. Bude však možné vymáhať dlh napr. zrážkami zo mzdy dlžníka. Čiže istým spôsobom rodina na to doplatí.

jajka71
4. sep 2014

pozdravujem, no dlhy su len jeho, ale splacat bude musiet, ak sa dlhy stanu vecou exekucie, tak bude exekuovany aj prijem dlznika aj jeho majetok, ktory moze spadat aj do bsm,
cize splacat bude svojim sposobom aj jeho polovicka,lebo sa bude musiet uskromnit, a ked budu chciet vziat uver na byvanie ci inu zalezitost, tak budu mat "cierny bod" lebo on ma dlhy, a preto je mozne, ze bude tahsie dostat uver za prijatelnych podmienok,
pripadne ak cokolvek nadobudnu pocas manzelstva, tak si z nich mozu uspokojit svoje naroky exekutori pripadne institucie zvacsa nebankoveho charakteru, u ktorych maju ludia uvery
tak by som zvazila konanie na jej mieste, jedine, ze by po uzavreti manzelstva dala ihned rozdelit bsm sudom, ale to je potom pre oboch taka zvlastna alternativa, ale ak chce chranit seba a pripadne deti asi jedina