Pokuta za diaľničnú známku.

janulik2306
1. apr 2020

Dobrý večer chcela by som sa opýtať či náhodou nemáte takú skúsenosť... Manželovi prišla pokuta 150 eur zato že nemal kúpenú diaľničnú známku za roku 2018. Známku samozrejme ze si kúpil, doklad o tom mame ale zistili sme že urobil chybu a zamenil číslo, proste sa pomýlil chcela by som sa opýtať či sa to niekomu z vás stalo áa ci vôbec ma zmysel odvolávať sa, alebo to je zbytočné a sumu budeme musieť aj tak uhradiť

rajona
1. apr 2020

Ahoj asi tá nepoteším, v marci presne toto riešili v relácii Občan za dverami, akurát že tam chybu pri zadávaní EČV spravil predajca na benzínke nie vodic ale pokutu museli uhradiť...pridávam link https://slovensko.rtvs.sk/clanky/spolocnost/219...

jankalukasova
1. apr 2020

@janulik2306 nema zmysel sa odvolavat. Uz som to riesila priamo s kamoskou z NDS. Lebo cakame pokutu tento rok na jesen...

janulik2306
autor
1. apr 2020

Čítala som že ministerstvo dopravy vraj odpúšťa preklepy cisel ale realita je podľa mňa iná a pokutu musíte zaplatiť tak či tak

takacovama
2. apr 2020

tak vies napsat mozu, no ako pises dalej, realita bude podla vsetkeho ina. no ked je to len preklep, tak by to mali podla mna odpustat, ak vsetky ostatne cisla a pismena pasuju

sense
2. apr 2020

Za pokus nic nedas ked sa odvolas.... stratit nemas co ...

petrad15
2. apr 2020

@sense asi by som to tiež skúsila a pri najhoršom tú pokutu zaplatíš.No možno tam bude sedieť niekto s dobrou náladou a reklamáciu vám uzná

alex248
2. apr 2020

U nás je zas problém že sme kúpili diaľničnú známku na nové auto, ale keď sme prepisivali auto nenapadlo nám že aj známku treba prepísať. Jasne že mi to napadlo až v januári a 5 mesiacov sme jazdili tak akoby bez diaľničnej. Tak som tam napísala ale pre písali mi to len od polky januára čiže keď už končila, že spätne sa to nedá vybaviť. Ešte mi na pobočke radili napísať tam či sa to nedá nejak odpustiť ale nikto mi na to neodpísal 😏 Jasne ze sme ochotný zaplatiť dáku pokutu, pochybil sme ale zas za 5 mesiacov je to dosť 500 eur, keby nám to aspoň na polovicu stiahli 😏 no som zvedavá na tie pokuty čo dojdu .

mischelin89
2. apr 2020

@alex248 heeej nam presne prisla tento tyzdrn za to iste. Stahovali sme sa, menili znacky a par dni nam trvalo, kym sme si uvedomili. A sup, uz mame pozdrav 🙂

miriam11
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
kopaskova
2. apr 2020

@alex248 my presne to isté, ale jazdili sme tak 10 mesiacov. Volala som im, zdvihol ochotný úradník, poradil ako napísať odpor, čo všetko priložiť do príloh, kam to poslať. Poslali sme poštou minulý týždeň a čakáme čo bude ďalej, držím palce

janinka007
2. apr 2020

čím skôr zaplatíš, tým lepšie do 15dní...bude to len za 100

alex248
2. apr 2020

@kopaskova ak by vám došla odpoveď daj prosím vedieť. Ja som posielala také niečo mailom čo mi poradili na pobočke ako žiadosť, všetky doklady som priložila ale odpoveď mi neprišla a sú to už dva mesiace 😏

kopaskova
29. apr 2020

@alex248 tak sa hlásim, dnes mi prišlo rozhodnutie zo súdu. Nemusíme platiť nič, nenaplnila sa vraj skutková podstata. Veľmi sa tešíme, ušetrili sme kopec peniažkov. Snáď aj vám to dobre dopadne.

martinenka886
29. apr 2020

Naaa tak teda super. Tesim sa s vami

alex248
29. apr 2020

@kopaskova no tak to je paráda, nám na ten mail nič neodpísali 😕 vedela by si mi napísať na akú adresu co treba poslať, aké papiere priložiť že by som im to teda aj poštou poslala?

zuzanat8
21. feb 2022

@kopaskova dobrý deň môžem prosím vás info ohľadom odvolania? Ďakujem pekne 🥰

hefo
21. feb 2022

@zuzanat8 A čo presne ti prišlo a kedy? Najskôr sa podáva "odpor" voči "rozkazu", odvolanie až v druhom stupni.

Dôležité je, na základe čoho sa ideš domáhať neoprávnenosti pokuty. Za istých okolností sa dá vyhrať aj na formalitách (mne sa podarilo 2x z dvoch razov, v jednom prípade to vyžadovalo až správnu žalobu), ale je to pomerne neisté. Inšpirovať sa môžeš napr. tu: https://www.30kmh.cz/index.php?topic=8839.0

zuzanat8
22. feb 2022

@hefo ďakujem za článok ahoj ide o to že sme nevedeli že ten úsek je už spoplatneny dovtedy nebol....
A vlastne na základe toho že mám parkovací preukaz ale ešte nemám vybavene oslobodenie od úhrady že či na základe toho sa nedá pokuta znížiť ďakujem pekne

hefo
22. feb 2022

@zuzanat8 Pozrel som si zákon o diaľničnej známke (https://www.zakonypreludi.sk/zz/2013-488), ale žiaľ, takáto možnosť tam nie je. A je tam vyslovene napísané, že oslobodenie platí až od momentu, keď je vozidlo zaregistrované v systéme.

Podľa mojich skúseností sa pri konaní o správnom delikte nejakými liberačnými dôvodmi (že to nebolo úmyselné porušenie, že nikomu nevznikla škoda,...) nikto nezaoberá, minimálne v 1. stupni konania, kde to len hodia do nejakých predpripravených šablón. Ako hovorím, možnosti, ako to vyhrať existujú, ale nie sú garantované, a naviac v prípade prehry stratí človek až 180 € (150 € min. pokuta + 30 € trovy správneho konania), zatiaľ čo pri zaplatení pokuty do 30 dní je to len 100 €. Čiže je to viac pre ľudí, čo z princípu budú bojovať proti štátnej zvôli, než že by sa tým dalo jednoducho ušetriť.

A len pre overenie, v akej je to fáze: ak správne rozumiem, bol ti doručený "Rozkaz", ktorý obsahuje hlásenie od NDS s fotkami, Rozkaz bol vydaný v lehote do 60 dní od jazdy spoplatneným úsekom a od doručenia Rozkazu neuplynulo ešte 15 dní?

zuzanat8
23. feb 2022

@hefo
Ahoj
Ďakujem za odpoveď
Áno v pondelok 21.2.som to dostala ten rozkaz áno a chystám sa ho teda asi zaplatiť neviem či má teda význam volať na okresný úrad a zisťovať tam či je nejaká šanca na zníženie.
Som si myslela že neberú určite do úvahy takéto dôvody.
Ďakujem pekne za ochotu 👍