Rozdelenie majetku a vysporiadanie pred vstupom do manželstva

lucijja
19. jan 2015

Ahojte, potrebovala by som poradiť. Zobrala som si hypotéku na byt, kde som bola jediná žiadateľka. Priateľ nemohol žiadať, nakoľko má hypotéku na iný byt, ktorý dal do podnájmu keď sme začali spolu žiť a tam čerpá štátny príspevok pre mladých, čiže keď som ho chcela dostať aj ja, on so mnou žiadať nemohol. Kúpili sme byt, hypotéka je na mňa a teda aj na LV som uvedená iba ja. Priateľ na LV zapísaný byť nemôže, nemôžem mu polovicu darovať ani predať ani nič podobné. Financujeme ho samozrejme spolu a ja by som to chcela nejako ošetriť, aby ten byt patril spolovice aj jemu, aj keď nie je na LV. V budúcnosti sa plánujeme zobrať a chcem sa opýtať, či existuje niečo také, že pred notárom podpíšeme nejakú zmluvu, že všetko s čím vstupujeme do manželstva ide automaticky na polovicu. Aj dlžoby aj majetok. Tak aby ja som kvázi bola spoluvlastníkom jeho bytu a on môjho, keďže všetko už chceme mať spoločné a so všetkým gazdujeme spoločne. 😀 Ďakujem vopred za všetky vecné odpovede. 😉

liebling98
19. jan 2015

@lucijja na Tvojom mieste by som to nechala tak ako to je. Ty si vlastník svojho bytu, v ktorom bývate, ,on je vlastník svojho bytu, ktorý prenajíma. Keď budete manželia a nebudete mať žiadne problémy, môže vám to byť jedno, kto je napísaný na LV. Ak by sa nedajbože nejaký problém vyskytol (takých tém je tu bohužiaľ strašne veľa), budeš mať vlastnú strechu nad hlavou.

sissy27
19. jan 2015

@lucijja najlepšie bude, ak to necháte tak, ako to je 🙂 v horšom prípade, ak by vám to nevyšlo, máte ušetrených kopec starostí a ak vám to bude klapať po zvyšok života, tak je úplne jedno, kto je čoho vlastníkom, nie? 🙂
ale inak žiadna takáto zmluva u notára nemá oporu v zákone, na to slúži darovacia alebo kúpno-predajná zmluva

natalym
19. jan 2015

@lucijja Len to nechaj tak ako je. Je to dobre.

zdena12345
19. jan 2015

tiez sa pripajam k tomu moc neriesit pokial su byty v podobnej cenovej kategorii...ale keby, tak pravnik vam poradi.
inak velke plus ze to chces riesit a mat vsetko na pol🙂 moj drahy len zhrabe prachy a prepis nikde, ved naco- dom je na neho a ja nemam druhy dom...

cobhan
19. jan 2015

nechaj to tak ako to je, nemusis si vyrabat starosti ked netreba. Ked sa zoberiete, tak vsetko co nadobudnete v manzelstve aj tak pojde na polovicu

lucijja
autor
19. jan 2015

@liebling98
@sissy27
@natalym
@zdena12345
@cobhan babyyy ste zlaté, ja chapem, že mi všetky radíte nechať to tak, ale ja nechcem. Naozaj by som nemala z toho dobrý pocit, keďže ten byt mi pomáha platiť, pomáha mi doma, aj s mojou malou, je jej ako otec. nebojím sa problémov do budúcna, aj keby sa malo niečo pokaziť (klop klop klop) tak by som nedokázala len tak povedať adios, je to môj byt a hotofka. 🙂 poznáme sa už viac ako 15 rokov. Toto je krásny veľký štvorizbový byt, komplet prerobený a on má iba garzónku čo prenajíma aj to hneď chcel, že aby sme ju mali napoly, že možno raz bude pre moju malú. 🙂
@sissy27 a tá darovacia zmluva má zmysel keď sa aj tak na jej základe nebude dať zapísať do LV? Stále mu bude na jej základe polovica patriť??? Nevieš náhodou?

natalym
19. jan 2015

@lucijja Podľa mňa je to blbosť. Ak sa máte radi a vychádzate spolu, tak budete aj bez toho.

sissy27
19. jan 2015

@lucijja nie, pokiaľ nie je zapísaný v liste vlastníctva na katastri, tak mu nevzniká žiadny nárok na nehnuteľnosť... nie som si istá, či tam je nejaká lehota, dokedy treba urobiť zápis v katastri po podpise zmluvy, ale nech sa na to pozerám ako chcem, tak v tom nevidím absolútne žiadny zmysel, aby si mu ty nejakým spôsobom dávala polovicu nehnuteľnosti... ja chápem, že si zamilovaná a tak, ale naozaj to nemá absolútne žiadny význam...keď to funguje, tak sú majetky nepodstatné, a keď to fungovať prestane, tak je problém... veď býva u teba, tak je logické, že ti bude prispievať na chod domácnosti, ale predpokladám, že neprispel na základnú vec a tou je kúpa nehnuteľnosti... to ako keby si na ten jeho prenajatý byt robili zálusk podnájomníci, veď tam bývali istú dobu, platili všetky výdavky plus niečo navrch, tak im má on za to prepísať polovicu bytu? 😅
ešte môžete spraviť jednu vec - predať oba byty a kúpiť jeden spoločný...

lucijja
autor
19. jan 2015

@sissy27 máme spoločné financie a platí teda aj polovicu splátky na hypo, čiže áno, nadobúda to so mnou. Nie je to o zamilovanosti, to už máme tri roky za sebou. 😀 Ono je to o tom, že ten byt sme vyberali spolu, ako naše bývanie. Ja som bola s malou v podnájme on v garzónke do vtedy. Potom istý čas býval s nami v podnájme. Bol taký plán, že predáme garzónku, splatí si hypo a do ďaľšej ideme spolu. Holt sa nám nepodarilo nájsť kupcu a dostali sme ponuku na byt ktorá sa neodmieta tak som zobrala hypo iba na seba (kua, hlavne že keď už bolo všetko vybavené tak aj kupcov sa našlo - klasika 😀 ) a garzonku sme dali do prenájmu - platí jeho hypotéku a ešte nám niečo zarába.
Ako zásadne sa tým pre nás nič nemení, nie je to také dôležité, ide len o môj vnútorný kľud. A tiež sa trochu bojím toho, že keby sa mne ako jedinému vlastníkovi niečo nedajbože stalo, tak automaticky je jediný dedič moja malá a tým jej poručník môj ex...to už by čo bolo... ☹

mima4
19. jan 2015

@lucijja neviem ci ti to pomoze, ale u nas si hypo bral iba manzel (mesiac pred svadbou) ale na liste vlastnictva sme obaja (nadobudnuty byt tiez pred svadbou). Ja s jeho hypo nemam nic..ani nie som spoludlznik. Mozno dodatocne sa to da doklepat.

lucijja
autor
19. jan 2015

@mima4 fiiiiha, a ako ste to na katastri docielili? že Vás zapísali oboch??? Skúsiš sa popýtať manžela prosím? 🙂

liebling98
19. jan 2015

@lucijja zrejme máš podmienky hypotéky nastavené tak, že sa s ňou nedá hýbať, kým ju nesplatíš. Jedine sa skúsiť spýtať v banke. Tu Ti nepomôže ani závet, lebo maloletý neopomenuteľný dedič má nárok na takú časť dedičstva, na akú by mal bez závetu. A Tvoja dcérka je Tvoj jediný dedič zo zákona.
Najlepšie bude, ak sa zoberiete, Tvoj priateľ tak bude mať nárok na polovicu Tvojho majetku, ak by sa Ti nedajbože niečo stalo.

mima4
19. jan 2015

@lucijja ked sme kupovali byt, tak realitna maklerka sa rovno spytala...ci iba on, alebo obaja na LV, a on ze obaja 😉

ale mozno ti bude vediet poradit @andreah25

cobhan
20. jan 2015

ved sa zoberte a mate to vyriesene, svadba ti dava cely balicek zmluv a narokov v jednom. BSM pred svadbou neurobis a uprimne, stale plati ze sa ti cudujem...ja by som to kvoli chlapovi nerobila. Nikdy nevies, co sa este moze stat a je dobre mat nieco svoje, kde sa mozes vratit, keby sa nahodou nieco stalo.

prasiatko30
20. jan 2015

@lucijja jeho byt tiez zahrnies do tohto vysporiadania? tiez bude po svadbe 50-50?

lucijja
autor
20. jan 2015

@prasiatko30 áno, ten tiež.

draik
20. jan 2015

Za súčasného stavu si môžte podiely navzájom predať resp. darovať. Po vstupe do manželstva už len darovať. Nakladať so založeným bytom môžte po súhlase banky, inak sa vystavujete hrozbe predčasnej splatnosti. Bolo by vhodné v zmluve ošetriť platby za hypo.

lucijja
autor
20. jan 2015

@draik bohužial v banke mi nedovolia urobiť žiadnu zmenu. Chcela som či existuje niečo čo bude platiť aj mimo banky, aj keby nebol na LV (pretože toto mi banka nijako neumožní)...ale asi mám smolu to vyzerá...

draik
20. jan 2015

@lucijja
V prípade nehnuteľností je rozhodujúci zápis v katastri.

andreah25
20. jan 2015

@lucijja
Banka by sama o sebe nemala problém s predajom či darovaním polovice bytu priateľovi, ale ak to dovolí, tak zväčša to dovolí tak, že by musel vstúpiť aj do úveru ako spolužiadateľ a to je v podstate celý problém, prečo to teraz aktuálne nejde a ten momentálne problém je presne kvôli tomu štátnemu príspevku, lebo je jasne definované, že žiadateľ = dlžník úveru môže vlastniť iba jednu hypotéku so štátnym príspevkom. No a toto by vstúpením priateľa do Tvojej hypotéky a Teba do jeho hypotéky bolo porušené a obaja by ste stratili nárok na príspevok.
Moja osobná rada je, že počkajte obaja, kým Vám skončí uplatňovanie príspevku na vašich hypotékach a potom si v súčinnosti s bankami poriešite predaj alebo darovanie polovíc bytov a navzájom si vstúpite do hypotéky ako spolužiadatelia.
Alebo v najlepšom prípade, si obaja svoje hypotéky potom zlúčite refinancovaním oboch hypoték do jednej a možno aj lacnejšej hypotéky a v procese refinancovania si poriešite aj podiely na majetkoch a budete to mať aj najlepšie a najlacnejšie riešenie, lebo aspoň nebude treba robiť v banke dodatky k zmluvám a zbytočne za to platiť stovky eur.
@mima4