Otázka o rozvode a rozdelení majetku.

miss_sixty11
17. sep 2018

Dobrý deň chcem sa spytat ci sa tu už niekto stretol s podobným prípadom. S mužom sme boli 6 rokov spolu. Manželia asi dva roky. Od zaciatku sme mali spoločný byt a úver ktory sme platili spoločné avšak úver bol napísaný na (vtedy ešte môjho priateľa). Byt sme predali a svojpomocne začali stavať dom. On sa zapísal ako stavebník 3 mesiace pred svadbou. Samozrejme vtedy mi nedošlo ze je to z jeho strany dobre premyslené. Dom sme začali stavať spoločné s našou rodinou. Vtedy dom stále bol.napisany na neho aj keď sa skolaudoval počas manželstva. Kupili sme aj spoločné auto. On ma napísal na úver ako spoludlznika a ceky čas mi tvrdil ze dom bol nadobudnutý počas manželstva tak automaticky ide všetko napoly aj keď nie som napísaná ako spoluvlastník. Teraz sa rozvadzame. a sodsťahovala a on mi vzal kluce od vtedy ešte spoločného domu

miss_sixty11
autor
17. sep 2018

Chcem sa preto spýtať či mám vobec nárok na niečo. Z domu som si nevzala ani len posratu varesku nič.

juliet86
17. sep 2018

hmmmm
a akym sposobom si sa podielala na splacani uveru/veci do domacnosti? mas doklady napr vypisy z tvojho uctu? daj to do skupiny pravnici na mk. kto je napisany v katastri ako vlastnik?

emmi101
17. sep 2018

Príde mi to prepáč, ako keby ťa len sprosto využil. Ak je v katastri napísaný len on, bohužiaľ to vyzerá tak, že je výlučným vlastníkom len on. No neviem ako je to, keď si prakticky spoludlžníkom. Na auto právo máš no na dom neviem veru :(

henikav
17. sep 2018

Ak ste boli manzelia co ste teda boli, tak cela ciastka ktora bola vyplatena pocas trvania manzelstva by sa mala delit na polovicu, pokial ste nemali predmanzelsku zmluvu, ktora by vlastnictvo majetkov upravovala inak. Lenze ak on vydokladuje ze byt bol jeho este pred sobasom a dom ste financovali z jeho predaja, tak sa ta suma na rozdelenie o to znizi, pretoze v tom case ste este manzelmi neboli. Jedine ak ten cas vies vydokladovat ze si sa spolupodielala na splacani. To ze ste spoli zili nic neznamena, v tom case ste manzelmi neboli, cize kazdy svoje peniazky. V kazdom pripade daj dokopy vsetko co vies dokladovat a ukaz to pravnikovi, nam tu moze nieco unikat, kedze nepozname detaily.

miss_sixty11
autor
17. sep 2018

@juliet86 napísaný je on. Ano od začiatku som mu bud peniaze posielala na účet alebo dala v hotovosti...

mala_katie
17. sep 2018

Ja som tak mala.. Ak to vieš nejak zdokladovať, máš dobrého právnika, všetko sa dá.. Stratené to nie je.. Záleží od toho, či máš na to trpezlivosť, či ti to za to stojí.. Mna na centre právnej pomoci chceli aj zastupovať, no nakoniec som to ja stiahla, pretože som bola tehotná a tých pár tisíc co som tam vrazila mi za tie nervy nestali.. Takže neviem, ako by to reálne dopadlo.. Treba ho ale vyzvať najprv písomne.. Potom dat na súd.. Do 3 rokov od rozvodu je to na dohode, ako si rozdelite majetok, po 3 rokoch máš narok na 50%nadobudnute za manželstva.. Môj ex si funguje doteraz ešte aj s mojimi kvetmi v okne, tak sa na tom teraz bavím.. A divím sa jeho terajšej, že je schopná žiť tam s mojim duchom.. Ak chceš pokecat, kľudne ss

juliet86
17. sep 2018

@miss_sixty11 nuz... to co slo v hotovosti nevydokladujes nijako

maminuska
17. sep 2018

https://feminity.zoznam.sk/c/894448/advokatka-j...

krásne zodpovedaná tvoja otázka.

ujaju
17. sep 2018

ak máš nejaký dôkaz, že si aj ty platila hypotéku tak potom by sa to malo dať nejako vyriešiť. no a ak ste kupovali spoločne auto tak minimálne tam máš na polovicu nárok. ale s tým domom ťa pekne oklamal

maminuska
17. sep 2018

@ujaju a možno ani nie, len je treba zistiť v akom štádiu bola stavba.

miss_sixty11
autor
21. sep 2018

@maminuska toto je presne náš prípad. Ďakujem 🙂