Epidurálka - za a proti

27. júl 2020

Dámy blíži sa mi termín pôrodu , vybavila som si poučenie o epiduralke - keby náhodou😄. Za vás áno či nie ? Neviem sa rozhodnúť a bojím sa že počas už bude neskoro. Ak ste si dali , mali ste po pôrode kvôli epi nejaké komplikácie ? Ďakujem.

rachel36a
27. júl 2020

Za mna obrovske ANO...prveho som rodila bez...tazky porod, vela sitia...velmi zle spomienky...mladsieho s epiduralkou...neporovnatelne...tiez tazky porod, ale v pohode, este som si na porodnej sale aj pospala a k samotnemu porodu som isla oddychnuta....

amelia89
27. júl 2020

Ja som čerstvo porodila bez. Mala som v podstate krasny prirodzeny porod a som za to velmi vdacna - tie bolesti som zvladala a ked to zacalo byt zle,uz na epidural bolo neskoro. Ale poviem ti to tak, ak sa tej bolesti da vyhnut vyhni sa jej. Ak budem mat 2. dieta rozhodne si ju dam. Vies kazdy sme iny, kazdy tu bolest preziva inak a aj ja ti pisem ze sa to vlastne dalo zvladnut ale bolest je to obrovska a to trapenie je sialene. Epidural ti proste zrusi celu to bolest a ty citis len tlak a podla mna cely ten porod je o niecom inom.

vikybotka
27. júl 2020

@zuzka1117 asi ai si nedocitala koniec mojho komentáru, kde som pisala ze zeny ktore rodia naozaj velmi dlho je to najlepsia voľba 🙂 aj ked ja som to nezažila a áno 3 hodinovy "luxus" no predčasne narodené všetko by som povedala ma svoje pre aj proti

smejko25
27. júl 2020

Zamna ano 🙂 ale pokial sa chces chvalit tym ze ako si to dala bez tak nie 😁
Preco si neulavit ked sa da ?? By ma zaujimalo ci tie ktore sa tak hrdo prezentuju ze to dali bez tak aj u zubara si nedaju injekciu 🙂

evita860
27. júl 2020

Za mna nie rodila som 3x ani raz som nemala epidural...doktorka mi povedala že to môže natiahnuť pôrod, pripadne zastaviť! Viem že aj mojim kamarátkam sa to stalo že sa im pôrod zasekol a nakoniec rodili jedna kliestovym porodim a 3 skončili na cisársku 😏 nemôžem tvrdiť že je to pre epidural ale niečo na tom bude...

vilma7
27. júl 2020

@pribinak práveže nízky, lebo keď ma trošku poboli hlava, už neviem čo so sebou, lebo ani nie som na bolesť zvyknutá. Neberiem hneď lieky, ale už mi to vadí.

simsalabim
27. júl 2020

@sisaka prvy porod bez epiduralu trval cca 19 hodin. Druhy s epiduralom necele dve. Prva dcera bola extremne podrazdene uvrestane babo - cele hodiny vrieskala uz v porodnici. Druha bola pohodak a stale je. Nemam pocit, ze by ju epidural negativne ovplyvnil a nemyslim si, ze to tak byva vo vacsine porodov. Zato prvy porod negativne ovplyvnil mna. Dodnes mam z toho porodu traumu.

frida88
27. júl 2020

@vilma7 moje slova 😊

lylyjana
27. júl 2020

ja som prvorodicka, a isto si chcem dat pichnut (a velmi dufam, ze to stihnem). Chcem si zachovat co najviac energie na potom, ked uz budem s babom. Nemam za potreby trapit svoje telo viac nez je nutne a byt za nejaku hrdinku, aby som sa mohla chvalit, ze som to dala bez. Ak to moze dopomoct k co len malickemu zmierneniu bolesti, tak nevidim dovod preco nie. Kazdy znasa bolest inak, ja uz len pri naznaku, ze ma boli hlava, si davam tabletku (lebo viem, ze potom to skonci tak, ze sa povraciam). Kamosky, ktore znasaju bolest nadmieru dobre, tak pri prvom rodili bez a lutovali, pri druhom uz chcu epi.

A co sa tyka spomalenia porodu a zastavenia, to moze sposobit aj tvoje vycerpanie a stale vacsi stres a strach z toho, ze to nejde.

smejko25
27. júl 2020

A este jedno poviem 🙂 aby si bola vtom uplne jasna 🙂 bolest ti nezmizne ale po pichnuti to nebude prudka ukrutna bolest ale skor taka tlakova 🙂
Ja len aby si si nemyslela ze totalne zmizne

lylyjana
27. júl 2020

mimochodom, tu lekar vysvetluje, ako funguje epidural. Ak sa pichne dobre, tak to neovplyvni ani dieta:

https://www.youtube.com/watch?v=WW1xCKJ0CQ4
kiki68
27. júl 2020

Mne ju ponukli a zaroven potom ze ne, kedze nesmiem oxytocin a ze ten casto musia dat ked idu dole kontrakcie. Potom ked uz videli ze Fakt to je zaberak tak ze daju a ja full otvorena, bolo neskoro. Tak som to dala v poho nez epi. Zase taka bolest to nie je. Ale keby mam mat porod kdesi 20 hodin Tak jednoznacne ist do toho .

777januska777
27. júl 2020

2 pôrody bez epi (nemohla som zo zdravotných dôvodov) inak keby sa dalo, tak by som si ju isto dala, lebo tá bolesť je hrozná. A ako vravia, že pri epi nevieš kedy máš tlačiť a podobne, no ja som druhý mala bez epi, dieťa vysoko, kontrakcie do kostrče a dieťa nie a nie zostúpiť nižšie, dali mi aj oxytocín, ale teda nič moc a už vôbec som nevedela, kedy mám tlačiť, takže každý pôrod je iný a ak sa dá uľaviť od bolesti prečo nie? Za mňa áno, ak môžeš 👍

cecilia29
27. júl 2020

@smejko25 :D ani u zubara si nnedavam inj 😁😁😁

kiki68
27. júl 2020

@cecilia29 zubar je o dost horsi nez porod, aspon pre mna teda 😂

kiki68
27. júl 2020

@777januska777 ja podobne, nechcel prejst cez panvu a teda hodina drepov a do toho 2 min kontrakcie do kostrce. Keby nechodim pred tehu do fitka tak si to tam hodim 😀

sisaka
27. júl 2020

@simsalabim epidurálka ovplyvňuje dieťa počas pôrodu a krátko po ňom, o žiadnych dlhotrvajúcich vplyvoch som nepísala, takze to, či je dieťa v 2 rokoch uvreštané alebo nie určite nesúvisí s epidurálkou.

tncka
27. júl 2020

Za mna ano,perfektny porod a uzila som si malu vysmiata ako 5koruna🤣

simsalabim
28. júl 2020

@sisaka v poriadku 😉 Moja skusenost je presne opacna, epidural na mladsiu nemal absolutne nijaky vplyv. Neovplyvnil ani dlzku porodu, ani jeho priebeh, ako sa casto strasi... nehovorim, ze to tak je a u kazdej. Ale z mojho pohladu - radsej ten epidural a vladat, ako sa trapit skoro cely den a potom zazit porod so skakanim na brucho kvoli totalnemu vycerpaniu. Ale to je iba uhol pohladu.

mymel
28. júl 2020

Ja som mala a nemám pocit, že by prišla nejaká veľká úľava. Cely deň som tam kňučala od bolesti. Keď mi ho konečne pichli , tak som do 40 min porodila 😀Neviem či by som si 2x dala, čakala som od toho viac 😆

elizuella
28. júl 2020

@smejko25 cau. Ja som bola bez, ale moj porod bol jednoduchy, nemala som hrozne bolesti. U zubara si tiez nedavam pichnht, ja nenavidim tu odumretu hubu na pol dna. Jedine ked mi trha, tak to treba umrtvit. Ja som bola znicena z nespatia pri babu, z hojenia mensieho nastrihu. Katastrofa.

macko1007
28. júl 2020

ja by som si ju dala...bolesti som mala od 19-8rana a veru dala by som si ju kedze od 00:00boli kazde 3min...lenze nebola som otvoreba ani na prst..nakoniec mi robili akutny cisar lebo mi vsetko trplo ani rozpravat som nemohla a malej padali ozvy...
tym som chcela povedat ze keby mi porod postupuje ako ma a otvaram sa tak si ju dam urcite pichnut...
mne vraveli nech vydrzim do rana ze to moc dobre nevyzera

smejko25
28. júl 2020

@elizuella no ved ja nehovorim o vsetkych ale o tych co sa budu bit do prrrs ze aka je herecka ze to zvladla bez ale ide k zubarovi a sup sup injekcia lebo to boli 😁 chapes

svettii
28. júl 2020

Podľa mňa ak sa dá, tak by som šla do prirodzeného pôrodu, no je to podľa mňa na každej jednej z nás, ako sa rozhodne. Nedá sa povedať, čo by malo byť správne a čo zas nie

evitka83
28. júl 2020

2x som rodila s 2x s epi. Pre mna dar z nebies. Kazdy to vnima inak. Zavisi, kde mas ty prah bolesti. Ja viem, ze nemam zaujem prezivat taku bolest a niest si neprijemne spomienky na porod. Su kocky, ktore to beru ako vyzvu a chcu mat pocit, ze to skratka takto zvladli. Obe je OK. Ja som nemala nikdy po epi vedlajsie ucinky

noemi155
28. júl 2020

No ja som teda mala bolesti od piatka a porodila som až v nedeľu,ale rodila som bez epi a neľutujem
A to som nemala ani nastrih a bola som bez jediného skrabanceka
Bolesti boli masaker,ale dalo sa to prežiť a ozaj keď porodis to taká úľava nastane,že ani nevieš,že si rodila
Všetko sa da zvládnuť,len treba sa psychicky pripraviť a vydržať to

deginko
28. júl 2020

Určite áno,prvý pôrod bez epi..trval ukrutných 31h bolesti z vyvilavaciek...a dodávam bolesti bez prestávky...nedalo sa to vydržať,malú mi vytláčali vyťahovali VEX,čo sa nepodarilo..bola som v bezvedomí z toľkej bolesti čo to tak dlho trvalo.som rada že žijeme...druhý pôrod po 23h som povedala že bez Epi umriem.. takisto už sa to po toľkých hodinách nedalo vydržať...pichli mi šli..a za hodinu bol malý vonku..pekne mi to rozbehla..takže určite Áno...a kto ti povie,že nie .tak to sú ženy čo mali šťastie na ľahšie a kratšie pôrody...čo nikdy nevies aký bude.. preto by som si dala urobiť vyšetrenia na príjme a dala pichnúť podľa situácie ako to budeš zvladat

tamvtme
28. júl 2020

Ja som epidural nechcela,ale na poucenie som sla, aby som mala tu moznost keby som si to rozmyslela...a veru dobre som urobila, porod som mala vyvolavany, tskze kd zaciatku silne kontrakcie ale vibec som sa neotvarala, po 12 hodinach som uz prosila o epidural ale este mi hi nemojhli dat lebo som nebola dost otvorena na neho, ked mi ho konecne dali tak to bola neskutocna ulava, vtedy to uz bolo takmer 20 hodin silnycjlh kontrakcii...chvilu som si mohla aj pospat

natasha1988
30. júl 2020

Urcite by som si epiduralku nedavala. Prvy raz som rodila bez epiduralky a druhy raz chcem tiez tak prirodzene bez chemie. Tlaky pri porode sa daju zvladnut, lebo ked som citila kontrakcie vedela som ze je to dobre ze babo vychadza von. Obavala by som sa, ze epiduralka moze zastavit kontrakcie a cely priebeh porodu. Druhy raz idem tiez bez epiduralky. Pozor na to, epiduralka nie je taka neskodna ako sa v nemocniciach zdravotnici na poučeniach tvária... prestuduj si rizika.

simkids
30. júl 2020

@natasha1988 pri epi tiez citis kontrakcie, ale su znesitelnejsie ako pred epiduralkou, ked ju zena potrebuje, darmo, kto nezazije nepochopi, tlaky pri samotnom porode su uz v poho, ale aby si dosla ku nemu, tak niekedy je potreba ulavu, to neznamena ze tie kontrakcie uplne zmiznu, su stale, ale zena vie nabrat trochu sil kedze je to v porovnani bez nej teraz ulava. Epi sa nepicha pred porodom, ale pocas kontrakcii ked este napr najblizsiu hodinku nehrozi porod, aj ked to moze aj rozbehnut. To neznamena ze ked ma zena epi, tak je svet gombicka, ja som po nej vyzerala ako normalna zena s kontrakciami, ktore sa konecne moze aj prejst, aby to rozbehla a lekar zhodnotil tiez ze vidno ze mi pomohla. Ja som mala dvakrat epi (t.j. spolu 4 hodiny) kym son dosla k porodu, kde mi davali este aj kyslik, lebo som bola vysilena a nevladala. Mat 8 hodin ci kolko trojminutove silne kontrakcie, je dost vycerpavajuce. Pri druhom porode som chcela vydrzat, ale nakoniec som si vypytala, ale kym mi pozreli ozvy, tak som sla rodit. Tiez mozem hrat hrdinku ze sa to da zvladnut, ze som ju nepotrebovala ale odzila som si prvy porod. Je to velmi individualne.

Tehotenský newsletter

Každý týždeň dostaneš najdôležitejšie info do e-mailu

Zisti viac o svojom tehotenstve: Tehotenstvo týždeň po týždni. Nepoznáš týždeň tehotenstva? Vypočítaj si ho v Tehotenskej kalkulačke.

Nenašla si odpoveď na svoju otázku?Opýtaj sa vo fóre