Je lepšie rodiť vo vode alebo normálne?

katulka3333
28. júl 2011

baby co myslite je lepsie rodit vo vode alebo normalne ? poradte mi prvy krat budem rodit a velmi sa bojim toho..

lejlla
28. júl 2011

to zalezi od toho aky budes mat porod.kazda sme ina tak to je tazko porovnavat.nerob paniku,pocuvaj sestricky a doktora a uvidis ze vsetko bude ok.drzim palce 😉

greenline
28. júl 2011

katulka - podľamňa je úplne jedno či do vody alebo "na suchu" ak budeš mať pocit pohody a súkromia, ktoré sú pri pôrode najpodstatnejšie. držím palce, neboj - pôrod nemusí byť taký bolestivý ako veľa žien straší 😉

lenkab1984
28. júl 2011

ahoj, nemam sice s cim porovnavat, ja som rodila normalne a ak niekedy budem mat druhe babo, tiez budem tak rodit. to, ze sa bojis, je uplne v pohode, ja som sa tiez bala a urcite som nebola jedina, ale povedala som si, ked to zvladlo tolko mamin predo mnou, zvladnem to aj ja. a dalo sa to prezit 🙂 a nech uz sa rozhodnes pre ktorykolvek sposob treba mysliet na to, ze na konci toho vsetkeho konecne uvidis toho maleho cloviecika 🙂 to ti doda silu 🙂

anjelicek26
28. júl 2011

Porod do vody je pre zeny pod 1,65m nevhodny, kedze porodna vana prilis velka - nemas sa ako zapriet. Takze aj to si treba rozmysliet. Plus teda kupat sa vo vlasnej krvi prip. vykaloch, ktore teda niekedy ubehnu pri porode, to by pre mna nebol nejaky krasny zazitok. A teda keby boli nejake komplkacie s dietatom je jednoduchsie previezt z izby ako tahat nahu zenu z vane, ale to je len moj nazor, neviem ako by vo vode riesili kliestovy porod a podobne...

Vraj je to krasne a uvolnujuce - ale su aj zeny, co vraveli, ze porod do vody nikdy viac. Aj tak je to len na poslednu fazu porodu - kontrakcie aj tak budes predychavat na suchu... je to len na fazu tlacenia. A babatko sa sice narodi do teplej vody - aj tak ho sekundu potom vytiahnu a bude dychat vzduch... len sa to o par sekund predlzi...

takze pre mna nie, mala som dva normalne - rychle a jednoduche porody bez epiduralu, teda krasne prirodzene, bolieet to bolelo, ale za tie nadherne deticky co mam to stalo.

zuzikkaa
28. júl 2011

tak ja som sice rodila CR,,ale rada by som vyskusala ake je to do body,,ale su na to aj negativne reakcie-100ludi 100chuti

Ja sa napr cudujem,ze ked zena rodi normalne,,preco musi lezat na chrbte...niekde som videla video kde zena "kvocala" cize bola v drepe...hovorili tam ze je to prirodzenejsie aj pre dieta lebo nan posobi gravitacia a pre rodicku ze sa lepsie zaprie o kolena...hmm 😒

katren
28. júl 2011

@katulka3333 ja som chcela prvu dceru tiez do vody a dr. mi otvorene povedal, ze ked sa chcem vycvachtat vo vani, mam sa este doma a vyjde ma to podstatne lacnejsie, bo aj tak by ma museli v pripade nejakych komplikacii vytiahnut von, nehovorim o tom, co sa do tej vody dostane pocas kontrakcii a tlacenia (hoci dostanes klystyr, ale uplne vsetko von nevyjde), deti su nachylnejsie na zapal ocnych spojiviek (kvoli kontaminovanej vode) a este musis navyse absolvovat nejake vysetrenia ci si zdrava a ked nie, tak sa musis najskor preliecit....takze takejto odpovede sa mne dostalo od dr. a bola som vybavena.... 😀
A na druhej strane, ja by som bez epiduralu nesla....

syslica
28. júl 2011

@katulka3333 - pozri v tejto téme: https://www.modrykonik.sk/forum/porod/porod-do-vody-v-breclavi/ , je tam aj insider príspevok od "avicena", s ktorým musím len súhlasiť. Humánne vedený pôrod môže byť pozitívnym zážitkom na celý život - je jedno či do vody či nasucho. 😉 Pôrodu sa naozaj nemusíš báť, skús ho vnímať ako cestu, ktorou musíš prejsť, keď sa máš konečne stretnúť so svojím bábätkom... na ten cieľ sa treba tešiť, nie sa nechať ovládnuť strachom 🙂 A hlavne ignoruj všetky hrôzostrašné historky o pôrodoch 😉 .

vefi89
28. júl 2011

v prvom rade je to o psychike ženy 😉 nech sa rozhodneš pre akýkoľvek, všetko sa vždy začína v hlave

bobocka
28. júl 2011

@katulka3333 moja kamaratka chcela rodit do vody,no vo vode jej prestali kontrakcie a musela ist von.ja osobne by som asi do vody nesla.ale kazda nech sa rozhodne ako chce.porod nie je nieco coho sa ma zena bat,ma sa nan tesit.vsak kazdou jednou kontrakciu je blizsie k svojmu vytuzenemu dietatku.ja som rodila normalne.nie je to bolest aku som si predstavovala.je to tupa bolest,len silny tlak.ako pri neprijemnej behacke ci silnej menstruacii.nic nezvladnutelne.lenze ked sa zeny boja porodu a zrazu pride kontrakcia,tak sa tak zlaknu,ze jej pripisuju vacsi doraz ako je.nie je to skrabkanie za uchom sice,no ani som kachlicky zubami zo steny neurvala 😀 niet sa coho bat.ja by som sla rodit hned teraz a bez najmensich problemov 🙂 zalezi aj od personalu a ak by nahodou boli nevrli,tak ich kludne zahriakni.mas pravo ich dat do laty.oni su tam koli tebe a nie ty koli nim. 😉 ja mam v podstate dobre spomienky,aj ked niektore veci by som pomenila,no v konecnom dosledku to hodnotim pozitivne.fakt sa neboj a tes sa 🙂 budes maminka.nie je nic krajsie 😉

cmulinko
28. júl 2011

mojmu synovi islo doslova o sekundy....ak by som bola vo vode,tak by ma nestihli vytiahnut a okamzite pomoct......moj syn by teraz nespinkal vo svojej postielke.

liviana1
28. júl 2011

Ahoj. Ja som rodila 2 krat normalne. Mozno do vody je to na urcity okamih viac uvolnujuce ale myslim ze rozdiel medzi tym vela nie je. A ked som videla v TN porodnici normalnu vanu neprisposobenu takymto ucelom tak som si povedala urcite nie. Je pravda tiez ze ta poloha v lahu sa mi tiez nepaci ako tu spomynala jedna z vas. Je neprirodzena a len koli tomu aby lekar ktory pride videl lepsie medzi nohy tak sorry. Na slovensku sme este daleko od prislovia "Nas Zakaznik nas pan". Len sa vyhovaraju ze v pripade komplikacii. Ale kedy cosi tak ved obratit ma mozu kedykolvek. Je to len ich lenivost.
Co sa tyka porodu. Mysli na male.Ono pride ked budes pripravena. Urcite to zvladnes lebo aj tak musis. Ako prvorodicka je to tahsie lebo malo kto ti poradi co robit. Najlepsie mat pri sebe nejaku dulu. Ja som nevedela ako sa uvolnit pri kontrakciach a tak to trvalo hodiny kym som sa otvorila. Pri druhom to bola kvazi pohoda lebo som vedela ako to zvladnut a co ma caka. Vela stastia a neboj. Ked pride 38 tyzden tak si povies ze ideme na to 🙂.
A inak nie je nad to ked je s tebou partner/manzel. Aj ked je vacsinou zhrozeny ale vela pomoze. Treba mu vsak povedat co a jako. Moj manzel bol pri oboch a velmi som mu za to vdacna. Pri druhom uz vedel vsetko a rad na to spomyna. Dokonca chcel doktorovi zobrat noznice ze on striha pupocnik 🙂

katinka71
28. júl 2011

mam za sebou 2 porody,normalne,bez epiduralnej anestezii.aj bez infuzii od bolesti,mozem napisat prvy bol menej bolestivy ako druhy,mam pekne spomienky na oba porody,do vody by som nerodila lebo po narodeni dietatka musis ist s vane von aby porod placenty bol na suchu,tak mi to na obhliadke porodnej saly vysvetlili.,budes oslabnuta nie este z vane vyliezat,rozhodnutie je na tebe

pa_ada
28. júl 2011

nemám síce žiadny pôrod za sebou ale myslím si, že pôrod do vody nie je úplne najhygienickou voľbou. Už keď vaňu tak buď ešte doma alebo počas 1. doby na povolenie a zmiernenie bolesti na čo však dobre poslúži aj teplá sprcha. A tiež si nemyslím, že by mal pôrod do vody nejaké výhody pre bábo.
To, že sa bojíš je úplne normálne. Každá mamka vníma a zvláda bolesť inak ale zvládne to každá 🙂
Takže sa netreba báť určite to zvádneš aj ty 😉

zewa11
28. júl 2011

ja som mala objednaný pôrod do vody v TO,ale nakoniec bol z toho cisársky.teraz s odstupom času to vidím tak,že som to vlastne chcela preto,lebo som si myslela že to bude menej bolieť,ale ako tu už bolo písané do vody ťa dajú až na samotný pôrod,kontrakcie si musíš pretrpieť na suchu 😒 Kočka čo bola so mnou na izbe tiež rodila do vody a nakoniec to tam nešlo a mokrú ju vytiahli na stôl a tam sa klepala,takže nakoniec aj tak z toho nič nebolo.teraz sme sa o tom bavili s dokym na sone a ma dodžubal 🙂 že čo som vymýšlala,veď ani tá vaňa nemôže byť na 100% dezinfikovaná po toľkých pôrodoch,teraz mám v tom jasno a už nevymýšľam 😀

benne
28. júl 2011

Bála som sa prvý raz, bála som sa aj druhý raz... ten strach je prirodzený, rovnako ako pôrod, neboj sa, zvládneš!

lea123321
28. júl 2011

Ja by som asi skôr skúsila pôrodnú stoličku alebo kreslo ,to mi príde užitočnejšie už len keď sa na to pozrieš že ti pomáha gravitácia a tak 🙂 ...ale tam by si potrebovala muža aby ťa pridržiaval odzadu ,lebo to by bolel viac chrbát ,aspoň podľa mňa ....ja mám a doma jeden nemenovaný časopis v ktorom sa venovali tejto tématike a asi aj najviac podporovaný bol pôrod na stoličke ,je tam aj menšie riziko epizotomie a tak ...a ver tomu že aj po klistíri ti ubehne ešte nejaká stolica alebo moč a pri tých bolestiach mne bolo úplne jedno kde by som bola (šak mňa sa aj priateľ pýtal či nechcem ísť rodiť na tú novšiu kozu kde je príplatok ,ale je to vec zbytočná) 🙂 mne tam doniesli aj fitloptu a ani som ju nevyužila ,a som rodila tak že pri fáze otvárania ,pri prvom tlačení som ležala na boku a jednu nohu som mala zdvihnutú a tak som tlačila a potom už pôrod prebiehal v polosede ....ale pri druhom by som skúsila tú stoličku ,radšej si skús vybaviť aby bol pri tebe partner pri čakacej dobe ,to ti viac pomôže 🙂 🙂 🙂 ...inak tiež môžem potvrdiť že tie bolesti stáli za to 🙂 a mne najviac pomáhalo keď som sa prechádzala po chodbe kde bolo chladnejšie 🙂

happy8051
29. júl 2011

mala som moznost vidiet v Hainburgu vane urcene na porod, lekar mi vsetko okolo toho vysvetloval a on sam sa priklanal skor k nie ako ano... okrem toho na to, aby si mohla do vody rodit musis mat uplne stopercentny tlak, a je tam viac problemov, ktore ak mas, porod do vody sa vylucuje...
ja si myslim, ze na suchu je to bezpecnejsie...lekar vidi co sa deje a v pripade ze je to potrebne, hned zasiahne...
ja som mala porod indukciou, cele to od odtecenia vody po narodenie Natalie trvalo styri a pol hodky z toho tri som bola v sprche a velmi mi to pomohlo...
vsetko vyzeralo byt uzasne bezproblemobe a rychle, az kym mi po vytlaceni placenty maternica nesla tamkemr vypadnut, kedze sa nerolovala do povodneho tvaru, ale chcela sa asi "narodit" tesne po malej.... neviem si predstavit, ako by sa take nieco riesilo, keby som sa prave clapkala v cervenej vode 😀 kedze spolu s maternicou zo mna tieklo kvantum krvi... skoncila som na zakroku ktory trval takmer dve hodiny... ale zazitok z porodu mam super a rozhodne si to este raz zopakujem 😀

snopkulka
29. júl 2011

Hlavne sa neboj 😉 Ja som rodila spontánne prirodzenou cestou bez epidurálky (len gas, neviem, či sa používa na SVK, ja som rodila v Írsku) a rovnako by som chcela rodiť aj druhé dieťa 🙂

martuliena
29. júl 2011

@katulka3333 strach je pri porode najhorsi radca, je na tebe ci si vyberies vodu alebo sucho, hlavne sa nesmies bat, mam 2 deti, obidve som rodila normalne a nepovazujem za porod za ziadnu hroznu vec, je to prirodzene ukoncenie tehotenstva, s kazdou kontrakciou si blizsie k narodeniu babatka a urcite sa nan tesis a s kazdou kontrakciou sa mu viac otvara cesta na svet, preto ich neber ako bolest, ale umoznenie jeho prichodu, ak sa budes bat zbytocne sa zablokujes...

gali
29. júl 2011

V prvom rade hlavne klud. Mna sa asi od 6m ludia pytali, ze ci sa uz bojim. Asi som cudny exemplar, ale fakt som sa vobec nebala a este aj na "stole" - u nas mame porodne kresla, som sa rehnila. Smiech ma presiel pri 2min. kontrakciach, lebo som sa nestihala nadychnut a zaroven rehnit.
Podla mna je to aj o psychike. Na otazku som odpovedala protiotazkou, ze ci, ked sa zacnem bat, tak to bude lahsie. Jednoducho slo dnu, pojde von 😀 Takto som k tomu pristupovala od tych 2 paliciek na teste.
Samozrejme viem, ze nie kazda zena ma to stastie, ale neboj sa. Dalsia vec, rozpravali sme sa aj s Dr. o roznych porodoch a sam sa nepriklanal k porodu do vody. Ze pre zenu je to sice prijemnejsie, ulavy od bolesti a kopec inych, ale deticky mavaju casto problem so zapalom ociek. Myslim, ze to nestoji za to.
Porod je prirodzena vec a s dobrou naladou to akosi vzdy ide vsetko lepsie. Takze hlavu hore a tes sa, ked Ti daju babatko do narucia 😉

ellie13
12. okt 2011

ja som sa porodu tiez na zaciatku tehotenstva velmi bala,hlavne epiduralky.Kamosky ma totiz strasili,ze bez nej sa to ani prezit neda a ja mam hrozny strach z ihiel 😒 na to mi moj lekar povedal aby som si z knizky nastudovala doby porodu aby som vedela co ma caka a prestala pocuvat hororove story kamosiek a neodporucal mi ani predporodny kurz ...je jedno ako rodis,hlavne musis byt v pohode a spolupracovat 😉
Od toho dna som si zacala porod planovat ako "last minute dovolenku" 😀 a velmi som chcela rodit bud na stolicke alebo vo vode...nakoniec som rodila 25,5hodiny a pri kontrakciach mi velmi pomohla sprcha a striedanie teplej a studenej vody a dcerku som nakoniec porodila do vody a bol to najkrajsi zazitok v mojom zivote, taky "porodny orgazmus" 😀 a urcite ked budeme cakat druhe a bude ta moznost tak sa znovu rozhodnem pre vodu, no to je asi aj tym ze som rak 😀
Je jedno ako sa rozhodnes,hlavne si opakuj,ze vsetko dobre dopadne. Ja som stale hovorila,ze porodim na dve zatlacenia..nakoniec ich bolo viac ako dve, ale aj priatel aj porodna asistentka mi stale hovorili ze uz len "dva krat.." a to oblbovanie mi velmi pomohlo...
drzim palce a prajem vela sil ci uz na suchu alebo vo vode 😉

stanislavao
13. okt 2011

Ja som rodila do vody a bola som maximalne spokojna. vobec si nemyslim, ze mensia osoba sa nema vo vani o co zapriet. ja som bola v Topolcanoch u MUDr. Tibora Caradskeho a bola som so vsetkym maximalne spokojna. o 12 na obed som prisla do porodnice, mala som slabe kontrakcie kazdych 15 min a o 15.00 bol matusko na svete. vobec si nemyslim, ze porod do vody je nebezpecny, alebo nejaky rizikovy. druhy porod som chcela tiez do vody, ale simonko bol zle otoceny, tak som musela ist sekciou a to by som v zivote zazit nechcela. vo vode sa pokozka uvolni, bolesti su znesitelne v tej teplej vode je super, nemala som ani nastrih, ani sitie a to som bola velmi chuda, co si sestricky mysleli, ze nieje mozny klasicky porod, lebo ze mam velmi uzku panvu. ja osobne porod do vody urcite odporucam, samozrejme, ak nieje nejaky problem, ktory by tomu branil. A ked niekto nemal porod do vody, tak si myslim, ze by nemal o tom pisat ako o nehygienickom, rizikovom a podobne. Porod do vody moj bol skvely a istotne by som rodila zasa do vody a aj kazdemu by som to odporucila. 🙂 🙂 🙂 🙂 A myslite si, ze tie porodne stoly su hygienicke? Vsade moze vzniknut komplikacia, aj vo vode, aj na suchu, ale tepla voda pomaha pri bolesiach a taktiez zmakne tkanivo a porodne cesty su lepsie uvolnene. Nezavrhujte to, co nepoznate len preto, lebo ste poculi, alebo len preto, ze to nepoznate.

stvura
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
nikolletta87
12. feb 2013

Taky jsem původně chtěla rodit do vody, ale u nás to nedělají. Porodu jsem se nebála a ani z toho nemám nějaké trauma, jen nastřižení se mi vůbec nelíbilo... Chtěla jsem epidurál, ale tvrdili mi, že už se to nestihne (chtělo se mi v tu chvíli brečet). Nakonec to trvalo ještě přes hodinu, ale tak oni tež nejsou vševědoucí no. Příště ale nechci rodit v leže na zádech... třeba ten klek by se mi zamlouval...nebo ta vana. 😀 ALe když já jsem takový ťunťa, že si neřeknu. 😕

Tehotenský newsletter

Každý týždeň dostaneš najdôležitejšie info do e-mailu

Zisti viac o svojom tehotenstve: Tehotenstvo týždeň po týždni. Nepoznáš týždeň tehotenstva? Vypočítaj si ho v Tehotenskej kalkulačke.

Nenašla si odpoveď na svoju otázku?Opýtaj sa vo fóre