Pôrod bez rutinných zásahov

mirush311
11. sep 2012

Ahojte kočky. Chcela som sa informovať, či niektorá z vás mala pôrod bez rutinných zásahov (tj. bez nástrihu, klistíru, v inej polohe ako ležmo a bez oxytocínu a pod.) tak ako odporúča svetová zdravotnícka organizácia. Hlavne, či sa dá podobným spôsobom rodiť niekde na Slovensku. A aké máte skúsenosti. Eše by som sa chcela spýtať, či už tu niektorá porodila svoje dieťa s možnosťou tzv. "dotekajúceho pupočníka" , prípadne mala lotosový pôrod. Ďakujem za info.

dulkagabulka
8. okt 2012

@katia7 stretneme sa vo stvrtok 🙂

mirush311
autor
12. okt 2012

@katia7 Prepáč, až teraz som si prečítala správu🙂) Myslím, že už sme sa o tom spolu rozprávali na prednáške, ale v podstate mne z toho vyšlo iba jediné, čo sa týka TT a to, že treba si za svoje presvedčenie bojovať a jedine vtedy dosiahneš svoje. Ja sa s nou mám takisto stretnúť, tak som zvedavá, čo mi povie, keďže ja začínam pôrod v TT zavrhovať. Fakt neviem, som v tom teraz dosť na vážkach, že kde čo a ako.

miriem
12. okt 2012

Ahoj,jasom na Kramaroch rodila bez klistiru, epi aj oxytocinu. Nastrihu som sa ale ako prvorodicka nevyhla. Pupocnik dotepat nenechali, lebo maly mal snuru okolo krku a nadychal sa plodovej vody,tak ho hned brali vedla a odsavali. Po 10min mi ho priniesli, dovolili vybalit z osusky a prilozit na prsnik. Cele 2 hodiny mi ho tak nechali, maly sa pekne prisal a cele 2 hodiny sme mali skin to skin kontakt, aj pri siti. Pri porode bola aj dula aj manzel. Rodit som musela v tej klasickej polohe, skusala som to vyjednat, aj dula, ale nedalo sa ☹ Napriek tomu mam na porod prijemne spomienky. 🙂

mirush311
autor
15. okt 2012

@katia7 Takže som sa stretla s pôrodníčkou v TT a môžeš si hneď stretnutie s ňou zrušiť. Ale odporučilami inú mladšiu, ktorá by sa možno nechala nahovoriť. Viac ti poviem zajtra na prednáške.

mirush311
autor
15. okt 2012

@miriem ďakujem za info. Aj si si tam vopred niekoho zazmluvňovala alebo si tam prišla už rovno na pôrod?

katia7
15. okt 2012

@mirush311 ahoj, dakujem ti za info aj ked som sklamana aspon si usetrim cestu a cas a prevlakanie dvoch deti hore dole 😒 hmm som zvedava na zajtra teda a dufam ze sa nam podari nakoniec spokojne porodit 😉 🙂

miriem
15. okt 2012

@mirush311 Nie, nezazmluvnovala. Mali sme termin na Sredry den, tak som nikoho nechcela otravovat a okrem toho, minuly rok v decembri lekari strajkovali, takmer cela porodnica dala vypoved, takze si ani nebolo koho zazmluvnit. Lekar je tam uz len cisto pri porode, teda mozno 20-30min.Cely porod je aj tak na tebe, mne sa moc nepozdava ta prax zazmluvnopvania. Vsak postarat sa o mna niekto musi, aj ked mu nezaplatim, nie? 😀

niikoletka
15. okt 2012

A môžem sa spýtať, čo vám prekáža na klystíre? 😕

mirush311
autor
15. okt 2012

@niikoletka hrozí vyššie riziko infekcie pri pôrode. Ale mne v zásade až tak ten klystír nevadí ako iné veci. S tým by som sa ešte vedela zmieriť.

niikoletka
15. okt 2012

@mirush311 Aha, no lebo ja sa nepýtam v zlom len neviem osobne mi klystír príde ako dobrá pomôcka aj keď je tam to riziko otehotnenia. Ostatné veci to už je iná reč, škoda, že stále väčšina slovenských žien nemá ani tušenie že prvorodičky nemusia rodiť s nástrihom a podobné veci, lebo kým sa ženy nepostavia proti tomu nikdy sa to nezmení ☹

niikoletka
15. okt 2012

že riziko otehotnenia.. infekcie som myslela :D

katia7
16. okt 2012

@niikoletka damy z vlastnej skusenosti viem ze vase telo sa vyprazdni pred porodom same pokial nemate prekotny porod co zas nie je take caste 😉 😀 a klystir som si uzila pri prvom a dakujem nikdy viac 😀 😉

katia7
18. okt 2012

@mirush311 ahoj 🙂 ak sa smiem spytat ako si pochodila s dalsou dr? kludne aj do ip dakujem 😀

mirush311
autor
19. okt 2012

@katia7 Ahoj, nestihla som za ňou ísť, tak až budúci týždeň pôjdem aj to neviem kedy, lebo som začala riešiť Vyškov v Čechách. Vyzerá to byť prijateľnejšia voľba ako tu v TT

skoricaxx
19. okt 2012

@niikoletka
ahoj no mne pri prvom klistir dat nestihli
a pri druhom to bola ta najhorsia vec z porodu, doto som sa hned ako mi ho vytahovali...............

gooobi
23. jan 2013

@mirush311 no ako si nakoniec dopadla? niako tato tema ostala bez odozvy. To naozaj sa prirodzeny porod na SK da zazit len doma?

katia7
4. feb 2013

@gooobi dufam ze sa mirka nenahneva ale tak pre info dopadla super prave preto ze nerodila na SK 😀

gooobi
4. feb 2013

@katia7 a kde ? CZ alebo AU?

gooobi
4. feb 2013

@katia7 a kde ? CZ alebo AU?

katia7
4. feb 2013

@gooobi CZ 😉

poleva
4. feb 2013

čo máte proti klystíru ? hm

gooobi
4. feb 2013

@katia7 takze na slovensku je to sci fi....

mirush311
autor
13. feb 2013

Prepáčte, až teraz som sa dostala k počítaču. Rodila som vo Vyškove, pri Brne. A naozaj pôrod prebehol podľa mojich predstáv, bez rutinných zákrokov. Celé mato vyšlo menej ako keby som mala zazmluvneného doktora v TT a to bol celý týždeň so mnou aj priateľ. 24 hod. v apartmáne.

jaro_sipos
14. máj 2015

@mirush311
Ahoj, planujem rodit vo vyskove - co vsetko si si tam musela zaplatit a cosi si tam musela priniest?
Dakujem

Tehotenský newsletter

Každý týždeň dostaneš najdôležitejšie info do e-mailu

Zisti viac o svojom tehotenstve: Tehotenstvo týždeň po týždni. Nepoznáš týždeň tehotenstva? Vypočítaj si ho v Tehotenskej kalkulačke.

Nenašla si odpoveď na svoju otázku?Opýtaj sa vo fóre