Spinálna anestézia

9. nov 2022

Ahojte, o tejto téme som tu našla už x diskusií, ale mňa zaujíma konkrétny prípad, kedy žena sa kedysi liečila na panickú poruchu, mala fakt citlivý žalúdok, a aj napriek tomu zvládla spinálku. Čoskoro ma čaká cisársky rez a keďže nebude prvý, celkovú anestéziu mi neodporúčajú, nakoľko by dieťa mohlo byť utlmené kvôli dĺžke zákroku. Vraj môžem mať škaredé zrasty a tým pádom sa do brucha pôjde ťažko a tým pádom je veľké riziko, že sa anestéza dostane aj do obehu dieťatka. Dôsledky sú také, že dieťatko sa oveľa dlhšie rozdycháva, môže skončiť v inkubátore atď. Či to má aj nejaké trvalé následky mi povedať však nevedeli, lebo vraj sa to zatiaľ ešte nestalo.
Ja viem, že prvoradé je zdravie dieťatka, avšak ja mávam naozaj silnú paniku aj u zubára, nie ešte keby viem, že má pri vedomí budú rezať 🙈 a keď mi ešte doktorka povedala, že bol aj prípad, kedy spinálka nezabrala úplne a žena cítila pri rezaní bolesť a tak musela byť urýchlene uspatá celkovo. A ja teraz mám paniku už len pri predstave, že všetko budem vnímať a nie ešte, že by som mala cítiť nejakú bolesť... Neviem čo mám robiť 😞 bábätko mi je prednejsie, to áno, ale na 97% im tam od strachu odpadnem a budú mať viac starostí so mnou... Je tu niekto, kto to mal rovnako a všetko dobre dopadlo? A je tu niekto aj taký, kto išiel s riskom do celkovej a bábätko bolo v poriadku aj napriek štvrtému cisarskemu?

autor
9. nov 2022

Ono ide o to, že doktorka povedala, že nemusím mať žiadne zrasty ale môžem mať aj také, že sa do brucha ani nedostanú, čiže sama nevedela, čo je lepšie mi odporučiť... Ja som už zúfalá a nespím niekoľko týždňov, odkedy mi spinkalka bola odporúčaná a stále si o tom hľadám články... 😞

kopytko03
9. nov 2022

Ahoj, mala som cisársky so spinálkou a nemusíš sa toho báť. Bolesť necítiš žiadnu, nič nevidíš lebo medzi teba a brucho natiahnu plachtu. Tie pocity čo som cítila by som opísala možno ako masáž brucha, panika sa neobjavila, malú mi hneď po vybratí ukázali a po umytí položili na hruď. Akurát keď som sa vyspala, tak ma pár dní dosť silno bolela hlava, ale inak som normálne fungovala. Neboj, všetko dobre dopadne 🙂

tahomi
9. nov 2022

Ja ako anesteziolog volim v tomto pripade miernu sedaciu pacientky a samozrejme dokladny rozhovor. Je pravda, ze stvrty cisarsky rez je uz pomerne vysoko rizikovy z tvorby zrastov a inych moznych komplikacii.

Ak sa bojis, ze odpadnes, spinalna anestezia sa da podat aj v polohe v leze na boku.
Stale plati, ze nikto ta nasilu nutit nemoze, ak ti budi vysvetlene rizika a napriek tomu budes trvat na celkovej anestezii je to tvoja osobna volba.

denden77
9. nov 2022

2x ma operovali so spinalom (nie porod, operacia) a pohoda 😊 akurat som musela 24 hodin lezat, aby som sa vyhla bolestiam hlavy 😊

autor
9. nov 2022

Tej bolesti hlavy sa nebojím, ani pichnutia do chrbta, ja sa skôr bojím, že im "odpadnem" na stole počas zákroku... Ja som mala fakt ťažkú panickú poruchu, chvalabohu už je to pár rokov, ale niekedy to na mňa príde, hlavne v stresových situáciách... Už som sa o tom rozprávala aj s partnerom a on sa bojí v oboch prípadoch, v spinálke o mňa a v celkovej narkóze zas o našu dcérku.. tiež nevie ako mi poradiť a moja doktorka tak isto váha, k čomu by sa radšej priklonila, keďže pozná aj moju paniku...
A #tahomi môžem sa spýtať, že ty ako anestéziológ určite budeš poznať následky utlmenia plodu pri celkovej narkóze. Je to niečo také, ako neokyslicenie mozgu u bábätka? Myslím tým, že keď sa bábätko dlhšie rozdycháva, znamená to, že sa môže poškodiť mozog? U nás v nemocnici robia cisárske ako na bežiacom páse, dokonca nášho primára brala NAKA za úplatky 🙈 ženy mu aj za cisársky platili, čiže tých cisárskych u nás bolo naozaj veľa, a doktorka povedala, že k tomu utlmeniu bábätka zatiaľ nedošlo, ale tak človek nikdy nevie a riskovať tiež nechcem... Len sa aj bojím, že keď sa rozhodnem pre spinál, že zatnem zuby, a začnem im tam kolabovať, v takom prípade že môžu podať aj celkovú narkózu dodatočne, to nemá na seba vplyv? Myslím to tak, či v tele nekoluje viac utlmovacej látky ako v prípade "iba" celkovej...
A celkovo, keby sa dalo, úplne bez cenzúry a na "plné ústa"mi sem napísať všetky rizika na bábätko pri celkovej?

anavixy
10. nov 2022

Ak budes v spinali a bude ti zle, mozu ti dopichnut anestetika na uspatie 🙂 stáva sa.. ja osobne by som to v tvojom pripade aj takto skusila, dala by som si spinal a ak by si to nezvládala tak by ta uspali, kazdopadne by si mozno trochu natiahla cas (menej casu v CA). Co sa tyka dietata, tak ano, realne byvaju deti prispate (ked teba uspia, musia ta intubovat, aby si dychala, taky ucinok to ma aj na dieta), musia sa predychavat, niekedy staci inhalovat kyslik maskou… ci bude mat nasledky ti asi nikto nepovie dopredu, moze, nemusi, celkovo ta adapatacia je individualna, ale samozrejme su tam rizika… no riziko je hlavne pri nedokysliceni mozgu, ale kym je v bruchu zan dychas ty a ked je vonku a je “uspate”, dychaju za neho lekari/sestry (obrazne povedane, bavime sa o prilozeni masky so vzduchom/kyslikom), v horsich pripadoch to mozno trva dlhsie ako par minut, ale to som zatial nezazila…
No ako som pisala, na tvojom mieste by som dala sancu spinalu 🙂 drzim palce 🍀

autor
11. nov 2022

@anavixy premýšľam nad tým, veľmi. Ale ten strach je obrovský 😓 už len pri tej predstave mi je nevoľno a to doslova... Síce ma doktorka upokojila, že v prípade CA sa im ešte nestalo, že by to bolo s následkami, ale ako sa hovorí NIKDY NEHOVOR NIKDY... toto bude moje posledné bábätko, preto nechcem nič riskovať, aj keď človek mieni, život mení... Nemyslím v prípade bábätká, ale v prípade zdravia, života a smrti... Človek nikdy nevie, ale ako som spomínala, moc sa toho bojím.. pri CA som sa vždy bála, či sa zobudím, ale do tohto tehotenstva som šla pripravená, vedela som čo ma približne čaká či už v priebehu tehotenstva, nakoľko už to je 4. cisársky, ale aj ohľadom hojenia sa po sekcii... Jediné, čo ma zaskočilo a o čom som naozaj nevedela, bola táto spinalna anestéza a "nové" informácie ohľadom CA v mojom prípade (viacnásobná SC)...
Aj si stále opakujem, že pre moju malú spravím všetko, počas tehotenstva vydržím všetko na svete, len aby bola živá a zdravá, ale nikdy som nečakala, že tentokrát tá sc môže prebehnúť úplne inak a som z toho úplne mimo 😓

autor
11. nov 2022

A nie, nikto ma nepripravoval aj na možnosť spinálky, nakoľko som toto tehotenstvo nekonzultovala s doktorkou, ale keď som tehotenstvo oznámila, chodila som len na kontroly, vypísala knižku, poslala ma do rizikovej poradne a tam tiež, iba kontroly a riešila sa sterilizácia pri zákroku... O spinálke mi povedali až nedávno... Som momentálne 32.tt a čím bližšie je termín, tým mám väčšiu paniku... 😓

Tehotenský newsletter

Každý týždeň dostaneš najdôležitejšie info do e-mailu

Zisti viac o svojom tehotenstve: Tehotenstvo týždeň po týždni. Nepoznáš týždeň tehotenstva? Vypočítaj si ho v Tehotenskej kalkulačke.

Nenašla si odpoveď na svoju otázku?Opýtaj sa vo fóre