Katastrofálny pôrod v Grécku

dimitra
1. jan 2014

Ahojte zienky, citam tu vselijake nazory na porody u nas doma, ale musim vam povedat, ze mam 2 deti rodene na Slovensku a jedno v Grecku. Ak by som to mohla porovnat, tak je to nebo a peklo. Od zaaciatku porodu, az po poporodnu starostlivost. Navstevovala som sukromnu kliniku , kde bolo vsetko ok, ale nakolko porod na nej stal az 3000e, tak som sa v 9 mesiaci rozhodla pre statnu nemocnicu. Jedneho pekneho dna som sa vybrala na vysetrenie, ktore prebiehalo asi tak, ze mi zmerali tlak a odvazili a vzapati mi oznamili , ze sa mam dostavit na prijem , lebo bude cisarak. tak som pekne naklusala 25 v stredu do nemocnice na predoperacne, kde mi bolo oznamene rukami a nohami ze ostavam uz v nemocnici a ze mi 26 rano urobia zakrok. Grectinu ovladam tak 50 na 50 takze hruza.Bez ultrazvuku a oziev za mnou stale chodil doktor a pytal sa ci mam bolesti. Bola som v soku, ved ake bolesti ??? Ja mam is na cisarak. v ten isty vecer ma zavolali k sestricke a ta mi nieco pichla, strasne to stipalo a az z odstupom casu som si uvedomila, ze take nieco mi pichli aj pri mojich detoch na vyvolanie porodu. Po injekcii cuduj sa svete som dostala bolesti do 15 min.Tieto mi vsak do rana postupneslabli, aj ked som s uz tesila ze nemusim ist na cisarak. Este za mnou prisla jedna doktorka z ruska a povedala ze ziaden cisarak, ideme rodit normalne. Takze bolesti kolo 4 ustali uplne a uz som bola aj sklamana. asi o 5 rano vo mne nieco puklo a ked som sa postavila tiekla zo mna voda. Nechali ma sa trapit v izbe asi do 7, kedy ma previezli na salu. Porod asi tak , ze lekar sa ma pytal ci nechcem ist na wecko a ja furt ze nie. Sak v takych bolestiach komu sa chce. Nakoniec dosla ta ruska a pytala sa ci chcem tlacit. takze som zatlacila a babo bolo na svete. Potom asi hodinu sme cakali kedy vylezie placenta. A teraz baby pride goool. ked placenta nesla, tak sa lekar pytal, ze kto mi robil ultrazvuk pri prijati a oni ze nikto. Tomu studovanemu doktorovi sa zdalo, ze mam deti dve, tak mi narychlo robili ozvy. Samozrejme ziadne tam nebolo. ked ma prevazali na izbu, tak mi plesli malu na hrudnik, lebo tu neexistuje novorodenecke. O hygiene ani radsej nepisem. Cely den a noc na izbe s druhou zenou pri ktorej den a noc niekto je, takze ak je to manzel, mozem len zavriet hubu a cakat na prepustenie.nasledovalo dlhych 8 dni v nemocnici, podotykam, ze som bola stale napojena na infuziu a stym som musela chodit s malou vsade, n kupnie, na vazenie atd...v jednej ruke mala v druhej stojan s infuziou.....takze babky uz mame 3 mesiace a sa tomu len smejem, lenze vtedy to bol horor. Slovenske porodnice aj tie najhorsie , su urcite luxus oproti porodu v Grecku. Porodom zdar

slniecko77
1. jan 2014

@natas4 jasne, ved ako napisala @aliza nikto ti to nevycita 😉 len mi prekaza, ze nas niekto vola "supermatkami" teraz tym nemyslim teba 🙂

zita19
1. jan 2014

@ladywitch26 Akoze ano, ked to mama zvlada, nech sa o babo stara 24 hodin denne od prvej sekundy po porode. Ale neiktore to jednoducho nezvaladaju. Tazky porod, nekonecny porod (o tych po sekcii ani nehovorim). To ze to nezvladnu a su vdacne za kazdu chvilocku, ked si este pred tym celozivotnym kolotocom, co ich caka, chcu oddychnut. Toto z nich nerobi krkavcie matky.
Ak si to ty v pohode zvladala fajn. Kto to nezvlada tiez. Nebudem nikoho ani vychvalovat ani odsudzovat. Je to rozhodnutie kazdej z nas. Ani jedno ani druhe nie je lepsie ci horsie. Toto rozhodnutie zavisi od okolnosti.

natas4
1. jan 2014

@ladywitch26 predstav si, ze som si lepsie oddychla ked bola so sestrickami 😉 ja uz neviem ako to zrozumitelne napisat...nie vsetci mame ROVNAKE pocity a rovnake zmyslanie...to co si TY myslis, ze je najlepsie, este neznamena, ze je to najlepsie pre vsetkych....ubezpecujem ta, ze moja dcera tym nijak neutrpela

laila22
1. jan 2014

ja som sa najlepsie vyspala v nemocke, ked vsetky mamicky odišli domov a ja som bola na izbe 24hod s malou sama... 🙂 Najhorsia noc v nemocke bola prva, kym som cakala na porod.. boli sme na izbe 4 mamicky, jedna neskutocne chrapala, ale, ze neskutocne.. rodila som sekciou poobede a veru som sa na nohy nepostavila, vecer, dokonca ani dalsí den po porode.. ale az dalsie rano som to zvladla.. Postele vysoke, takze som mala co robit, kym som sa tam vystverala a zaujala nejaku poziciu prijatelnu.. nehovoriac o kychnutí, pretocení a zlezení z postele... Ku nam nemohli na izbu chodit ziadne navstevy.
zakladatelke temy nezavidím situaciu... a ako tu uz baby pisali kazdy porod je iny, kazda rodicka je ina, kazda ma standardy inak nastavene.. ale aby tu niekto zakladatelke pisal, ze co by chcela, si myslím, ze je silne cafe..

zuzana76
1. jan 2014

jeeeejda zeny a predstavte si, mne dieta zobrali az na 3 noci, bola som po cisárskom , na tretiu noc mi ho uz vziat nechceli, ze sa mam starat sama, ale mala som hemoglobin 70, hlava sa mi nenormalne tocila, tak som im ho sama zaniesla, no holt krkavcia mater som asi 😝

ladywitch26
1. jan 2014

@slniecko77 ja som mala tiez problem zaspat po porodoch. jeden som mala dokonca taky, ze pomedzi kontrakcie som zaspavala od unavy, lebo noc predtym som skoro vobec nespala a ked som porodila, tak ten koktail hormonov v krvi mi proste nedovolil zaspat. mala som sice zavrete oci a snazila sa spat, ale vobec sa nedalo.

ladywitch26
1. jan 2014

@natas4 ja som len reagovala na to,ked si napisala, ze asi sme nemali tazke porody, ked sme mali deti pri sebe 😉 veru mali, pri poslednom ma skoro museli ozivovat

slniecko77
1. jan 2014

@ladywitch26 ja som pocas porodu necitila unavu..nespominam si, ale ja som porodila cca 7.5hodiny od prvej kontrakcie, boli vsak hned pravidelne 7-10min na zaciatku a bolestive...co je normalne 😉
Maly bol stale so mnou, ked som oddychovala na gauci tak som ho mala na hrudniku, prvy vecer som ho chcela ulozit do postielky, ale stale som pocuvala ci dycha, co robi...tak som si ho dala na hrudnik a tak oddychovali...bol velmi dobre babo..co mu doteraz zostalo 😵

natas4
1. jan 2014

@ladywitch26 mne davali kyslik
@slniecko77 ja som mala od odtecenia plodovej vody kontrakcie kazdych 5 minut, porodila som o 23 hodin
A je uplne jedno aky mal kto porod, ide o rozhodnutie kazdej matky, co je pre nu momentalne lepsie...ked sem napise zena, co porodila za 4 hodky a dala dieta na noc sestrickam, tak je to jej volba.bodka.

cobhan
1. jan 2014

v Grecku by som rodit nechcela 🙂 a ked tak len na sukromnej klinike. V statnej nemocnici je to na dlhe lakte, vela ludi, malo lekarov, stale sa striedaju, nemaju prehlad, polovica mamiciek nehovori grecky a ked tak len tak tak a to z toho bordelu to tam maju robi chaos na druhu 🙂. Taka navsteva greckych pribuznych je tiez zazitok na cely zivot, ale to je v pohode, oni to beru tak, ze o pacienta sa lekari a sestricky moc nestaraju, tak je to na rodine a priateloch a podla toho sa aj chovaju. V Grecku sa fajci a fajci sa vsade, to je skratka fakt a nikto s tym nic neurobi. Ziadne staznosti nepomahaju, ked sa niekomu nepaci, tak moze odist, ale domacemu obyvatelstvu to zily netrha. Keby sa dalo, tak by fajcili aj pocas spanku 🙂. Uplatky su kruta realita, moznost indikacie cisarskeho s vidinou nejakych eur k dobru je zial u 90% lekarov povazovana za nieco normalne. Ked spominas cesku primarku, tak nerodila si nahodou vo Veroi-i? Tam viem, ze je taka zlata lekarka.

ladywitch26
1. jan 2014

@slniecko77 mne dcera dost plakavala, ale to vies, prve dieta, uz v porodnici do mna hucali, ze ma spat vo svojej postielke atd. synov som uz mala pri sebe v posteli a od zaciatku pomaly ani neplakavali. jasne,ze teraz aj ten najmensi spi uz vo svojej postielke, ale tie prve dva tyzdne, kym sa neaklimatizovali na tento svet, tak boli nonstop pri mne, cez den mi spaval na hrudi a vazne o nom niekedy ani neviem. fakt zlate, pokojne dieta. skoda,ze som pri dcere nevedela to,co pri synoch, no ale prvorodicky vela veci nevedia, az casom zistia praxou 😉

slniecko77
1. jan 2014

@ladywitch26 aj v UK midwives tvrdia, ze by deti mali spavat vo svojich postielkach..aj maly tam putoval za par dni...mnohokrat ma MW alebo HV presviedcali o niecom s cim som nebola stotoznena, tak som ich len vypocula a urobila si aj tak po svojom 😉 kazdy sa ucime najma empiriou tak si nic nevycitaj.

slniecko77
1. jan 2014

@natas4 urcite je to kazdeho volba s tym suhlasim 🙂 len nech sa tu nikto neodbavuje na "supermatkach" kvoli svojmu zlemu svedomiu. Opakujem, nepisem o tebe 😉
@cobhan fuj, uz len z pocutia to znie velmi zle 😅 ale na take si spominam aj z dovolenky. Som myslela, ze za tie roky sa to zmenilo.

cobhan
1. jan 2014

@slniecko77 nezmenilo a ani sa to dlho nezmeni..uz v Grecku nie som 5 rokov, ale co pocuvam kamaratov a znamych, tak to ide od 10tich k 5tim. Boli sme tam na dovolenke pred dvoma rokmi a teda nestihala som sa cudovat, ze veci mozu byt este horsie ako za mojich cias.

ladywitch26
1. jan 2014

@natas4 mne doktorka a midwife povedali, ze som z ukazkoveho pokojneho porodu spravila riadnu dramu,ze ma skoro stratili. porod sice tazky, ale zvladla som v pohode. az potom sa to akosi zvrtlo. nechcela sa mi odlucit placenta ani po hodine, injekcia nezabrala, tak mi doktorka pol hodinu masirovala brucho, kym sa neodlucila, a sitie tiez nebolo dvakrat prijemne, aj ked to mali hotove za par minut, cievku mi zaviedli... esteze som dychala rajsky plyn, inak by som nezvladala. klesol mi tlak, tak sa rozhodli mi dat infuziu, ale ja mam strach z ihiel, tak ako mi pichli zilu, tlak mi klesol este viac, tma pred ocami, alarm zacal pipat, muza som pocula, ze ho nemam opustat s troma detmi, no nic moc zazitok. potom mi pichli adrenalin a tiez ma hodili na kyslik. ale maleho som mala cely cas vedla, muz ho mal na rukach a ked som vedela,ze on je v poriadku, tak som vedela, ze aj ja zvladnem vsetko. o 6 hodin som uz stala na nohach, aj ked kvoli tlaku sa mi hlava tocila. ono ten adrenalin spravi svoje a po porode ho je v krvi dost. ale je tiez pravda, ze to funguje len vtedy, ak ti nedaju nejake oblbovaky do tela. a dalsia vec je, ze som si uvedomila, ze som tu uz nemusela byt, tak som nechcela byt bez syna, kazdu minutu som si chcela uzit pri nom.

zuzana76
1. jan 2014

@slniecko77 nikto nema zle svedomie a nikto sa na nikom neodbavuje, ale napisat, ze zena je tam od toho, aby dieta bolo pri nej nonstop a ak nebude, tak to dieta bude poznacene, pretoze len prve 2 hodiny su pre dieta potrebne a podobne bla bla bla , ked si precitas ktorukolvek diskusiu o porodoch, tak sa tam prave o tomto pise

natas4
1. jan 2014

@ladywitch26 nuz co povedat, gratulujem 😅

aliza
1. jan 2014

@zuzana76 len s tym rozdielom, ze my sa tu nebavime o cisarskom 😉, zbytocne sa tu miesaju hrusky s jablkami a mam pocit, ze to preto, aby sa vyvolala akasi 'protisupermatkovska' atmosfera' 😀. Ani zakladatelka temy nemala cisarsky, ked uz sme pri tom, takze nevyrabajme senzacie tam, kde nie su 😉.

ladywitch26
1. jan 2014

@slniecko77 mna bola na 5ty den od porodu navstivit doma public health nurse a pytala sa,ze ci maly spava v postielke a ked som povedala,ze zatial nie, tak uz zacala s cot death, ze ake je to nebezpecne...no zenska, co nema deti ide poucovat matku troch 😀 to este keby vedela, ze niekedy dolezu v noci aj dvaja starsi a spime vsetci spolu 😀 ale to mam vtedy najmensieho v jeho postielke, kde mam jednu stranu odmontovanu a prisunutu k mojej posteli.

zuzana76
1. jan 2014

@aliza ja viem,ze tema nie je o cisárskom reze a nic nechcem vyvolavat, ale deti zien po sekcii su od matiek oddelene a teda nemyslim,si,ze by nejako utrpeli tym,ze boli od matky odlucene, takze zvelicovat celu situaciu, ked matka svoje dieta hned nedostane je tiez mimo.

natas4
1. jan 2014

@aliza je uplne jedno, ci zena porodila klasicky, cisarskym, kojila, nekojila, ockovala, neockovala, bola s nim v porodnici od prvej sekundy non stop, alebo poziadala sestricky o dohlad nad dietatom...podstatne je nieco ine...slabsie povahy by nemali kona vobec citat, lebo tu sa v kazdej druhej teme dozvedia len to, ze su neschopne, alebo horsie matky len preto, ze.....tu nech si kazdy doplni podla lubovole

zuzkaanicka
1. jan 2014

@natas4 zabudla si na C-cko 😅

syrik
1. jan 2014

Viete, čo je smutné? A už som to v nejakej téme spomínala. Že človek by si myslel, že takéto fóra majú pomáhať mamičkám, aby si medzi sebou poradili, každá má iné skúsenosti, povzbudili jedna druhú. Zakladateľka sem niečo napíše a niekto sa do nej pustí, konkrétne v tejto téme, pri ktorej ani nevie, prečo to sem zakladateľka napísala a už ju začne osočovať, že čo vlastne chce? Veď je to jej dieťa, čo si myslí, že porodí a všetci ju budú obskakovať? ( mimochodom potom naozaj neviem, na čom tam ten personál je ). Ani ju nepozná, nebola v tej situácii pri zakladateľke, ale už múdra vie, že isto nerozumela personálu, lebo nevie jazyk a bla bla...A to nielen táto téma. V iných témach zase osočujú inú mamičku, ktorá čakala pomoc od okolia a nedostala ju, lebo chudera, je to jej dieťa, čo čakala...Nikdy neviete, v akom stave sa nachádza ten, čo tu žiada o radu, alebo sa potrebuje len niekomu vyrozoprávať, lebo odkedy má deti, akosi nemá žiadnu spriaznenú dušu, ktorá by ju pochopila ( napr. ak jej najlepšia priateľka je bezdetná a má pocit, že by ju nevedela pochopiť tak, ako nejaká matka ). Je to fakt nepríjemné, keď sa do Vás niekto pustí, ani neviete prečo. Keď máte napr. nejaké pochybnosti o sebe, neveríte si, máte pocit, že niečo robíte zle a potom sa tu do Vás niekto pustí ako sup a potom si akurát utvrdíte tie mylné predstavy, ktoré o sebe máte. Aj sa som sa chcela niekedy s niečím zdôveriť, nemala som komu, ale po prečítaní nejakých príspevkov som to vdzala. Možno som výrazne odbočila od témy, ale už by fakt admini mali s týmto niečo robiť.

syrik
1. jan 2014

@natas4 Tisíc lajkov...presne si to vystihla... 🙂

sandracs
1. jan 2014

@syrik Veľmi pekne si to vystihla. 100% súhlas.

slniecko77
1. jan 2014

@zuzana76 nuz, ale ja som take nic nenapisala 😉 a je to na kazdeho uvazeni ako sa rozhodne 🙂
A fakt nezatahuj sem veci co tu nepatria..ak sa chces hadat vo mne partnera nenajdes 😉

aliza
1. jan 2014

@zuzana76 ale je rozdiel porodit normalne a mat cisarsky, nemyslis? cisarsky je operacia, ale vaginalny porod je prirodzeny....takze zbytocne tu viris hladinu, kedze o starostlivosti o dieta po cisarskom tu rec nebola 😉. Nikto tu nepisal ani o tom, ze deti odlucene od matky utrpia ujmu...pisalo sa, ze su matky, ktore proste povazuju za normalne tie deti mat pri sebe od zaciatku, za co sa im dostalo akurat ustipacnych poznamok o supermatkach. To zavana komplexom, komplex z toho, ze niekto to nezazil, nedokazal....inak nema preco utocit na matky, ktore robili len to, co instinktivne citili.

zuzana76
1. jan 2014

@slniecko77 slovo hadka si vyslovila ty prva, ja som nic take nespominala

bosoriak
1. jan 2014

@dai Nechcem sa hadat, reagovala som cisto na fakty, ktore boli uvedene v prvom prispevku. Nebola som v greckej nemocnici a pevne verim, ze ani nebudem. Ja netvrdim, ze si autorka vymysla, len odmietam byt vdacna za to, co mame tu na Slovensku, lebo v Grecku je to nanic. V Sudane je to este horsie, tam by sa im grecke nemocnice zdali ako vrchol luxusu. To som tym chcela povedat.

@dimitra OK, to som si neuvedomila, uznavam, ze cudzi muz by bol vela aj na mna. ALe v principe si prisla, porodila, odisla a mas zdrave dieta a ty si zdrava tiez, myslim, ze to je hlavne. Na Slovensku to veru omnoho insie nie je a odmietam byt vdacna za to, co nam ponukaju tu v ramci standardu len preto, ze je to niekde inde horsie.

@maca_p Nejde o surovost, ide o to, preco vlastne do nemocnice autorka isla. Isla tam porodit dieta a odist, to sa zjavne podarilo. S rovnakym cielom prichadzame do nemocnic aj my na Slovensku. Ja osobne s tym prastenym systemom financii a pristupu personalu v zdravotnictve nespravim vobec nic. To je moj korytnaci pancier - nepomoze mi napinanie na zvracanie, vyplakavanie, vypisovanie na internet, pomoze mi zatat zuby, modlit sa, nech uz mozem ist domov a nech sme zdravi. Aby bolo jasno, ja viem, ze to nie je idealny sposob, ze je to od idealu vzdialene na miliony svetelnych rokov. Ale je to realita, v ktorej bohuzial tu rodime deti. Ako dobre vediet, ze je to niekde aj horsie. Ale nebudem zato vdacna nasim spinavym plesnivym sprcham a "nadstandardu", kde si pytaju peniaze za nieco, co by malo byt uplne normalne. Ostava len verit, ze ako greckym, tak aj slovenskym lekarom ide primarne o rovnaky ciel, ako som pisala na zaciatku - porodit a odist.

zuzana76
1. jan 2014

@aliza nemyslim,ze tu virim hladina, nebola som prva, co som starostlivost o dieta po porode spominala, len som citala diskusiu a kto tu utocil ako prvy, boli mamicky, ktore mali dieta hned pri sebe , suhlasim so syrik , zakladatelka sa postazovala, dokonca aj na fakt, ze hned jej dieta dali k nej a ona si chcela po porode oddychnut a hned sa tu do nej niekto pustil, ze co by chcela, je to prirodzene, tak ako spravna matka, sa musi predsa obetovat, aj ked si chce oddychnut. Kazdy ma ine potreby, nikto nezavidi, ale tvrdit, ze len to je spravne, ked zene daju dieta hned na hrud po porode a uz sa od nej nemoze ani odlepit, tak to tiez nie je ok, mnohe zeny si chcu a potrebuju oddychnut, ale niekto iny, kto to dokazal, tak si potrebuje zdvihat ego tym, ze manipuluje týmito zenami, aby sa citili vinne. O toto ide.

Tehotenský newsletter

Každý týždeň dostaneš najdôležitejšie info do e-mailu

Zisti viac o svojom tehotenstve: Tehotenstvo týždeň po týždni. Nepoznáš týždeň tehotenstva? Vypočítaj si ho v Tehotenskej kalkulačke.

Nenašla si odpoveď na svoju otázku?Opýtaj sa vo fóre