Neočkované dieťa a škôlka. Bude s tým nejaký problém?

zicherka
13. feb 2011

Ahojte. Máte niekto skúsenosť v spojitosti neočkované dieťa a škôlka? Náš synček nie je očkovaný (len na TBC v pôrodnici) a chceli by sme ho dať do štátnej škôlky. Bude s tým nejaký problém?

lubka3700
14. feb 2011

@zicherka Prosím ťa a prečo nie je očkovaný?

traktor
14. feb 2011

myslim, ze s tymto bude problem....od nas si pytali papier od doktora, myslim, ze je to tak v kazdej skôlke...ale najlepsie je priamo sa opytat v tej skôlke, kde ho chces dat..

pia22
14. feb 2011

@zicherka spýtaj sa v téme Nesúhlas s povinným očkovaním 😉 Zo zákona s tým problém nie je, nesmú ti odmietnuť prijať dieťa na základe chýbajúceho očkovania, avšak ak s tým má problém samotný riaditeľ škôlky tak ti ho neprijme napr. na základe nedostatku miesta. Je to čisto na názore riaditeľa zariadenia. Asi by bolo najlepšie obehať vopred škôlky v okolí a získať prehľad, kde by s tým nemali problém. My tiež nie sme očko. a ja sa to tiež tak chystám neskôr spraviť.

traktor
14. feb 2011

@zicherka https://www.modrykonik.sk/forum/ideme-ockovat/nesuhlas-s-povinnym-ockovanim/ opytaj sa tu, urcite su tam maminky, co si tym uz prešli 😉

sorciera24
14. feb 2011

@zicherka napr. u nas v skolkach s tymto problem nemame.....len v kazdom meste to moze byt inak....aj ked zo zakona by taketo obmedzenia byt nemali...

jolinka
14. feb 2011

zicherka, no ja som bola teraz na 2 rocnej prehliadke s malym, lekarke som podpisala ze odmietam ockovat dieta MMR vakcinou, a vzapeti som jej supla papier so ziadostou do skolky a bez problemov mi to podpisala, nakoniec tam sa pise ci je dieta zdrave a ci moze navstevovat kolektiv. zariadenie a nie ci je ockovane.

cuchre
14. feb 2011

u nas vo vrakuni na potvrdeni treba aj udaj o povinnom ockovani. radsej sa informuj v skolke, nech sa vies zariadit, ci tam dat prihlasku alebo nie....

xlucia
14. feb 2011

@zicherka ved do skolky nosis len papier,ci je dieta schopne a zdrave navstevovat skolku. to podpisuje detska dr., nikde nie je zmienka o ockovaniach, od nas to nepytali ani v jednej skolke... takze o tom nikto nevie, ci je dieta ockovane alebo nie.

tin007
14. feb 2011

@zicherka pozri si formular ziadosti o prijatie tej konkretnej skolky, kam budes hlasit maleho, zvycajne je tam uvedena formulacia, ze dieta je fyzicky aj psychicky sposobile navstevovat skolku (je to asi na 4 riadky, toto je zhrnutie).

voskovka
14. feb 2011

u nas detičky neočkovane neberu....pretože ako si predstavite dieta neočkovane donesie napr.čierny kašel (ma inkubačnu dobu a medzitym može ale nemusi nakaziť či už dalšie neočkovane dieta alebo očkovane u ktoreho to bude mat možno lepši priebeh....) take vysvetlenie som na to dostala.....a vraj zbytočne riskovanie roznosu chorob po školke nepotrebuju.....
neviem...skus sa informovat....

voskovka
14. feb 2011

takže možno niekde beru niekde nie....ale to by asi povinne očkovanie nebolo povinnym.... 😕

zicherka
autor
14. feb 2011

Ďakujem za všetky odpovede. Doktorka sa v tej žiadosti o očkovaní nezmienila, takže snáď nebude problém.
A malý nie je očkovaný, nakoľko mal negatívnu reakciu na očkovanie...

tin007
14. feb 2011

@voskovka vies, ze podla oficialnych informacii UVZ (Ustav verejneho zdravotnictva) o vyvoji pertussis (cierny kasel), ktory na SLovensku prudko stupol: 105 pripadov bolo v roku 2008, a z toho 70 u plne ockovanych(!), 18 u neockovanych, a 11 u ludi s nezistenym ockovacim statusom nad 25 rokov (da sa odovodnene predpokladat, ze vacsina z nich bola ockovana)? Ak chces diskutovat na temu, ci ockovani mozu, alebo nemozu ohrozovat okolie, pod, prosim, do tejto temy https://www.modrykonik.sk/forum/ideme-ockovat/nesuhlas-s-povinnym-ockovanim/

voskovka
15. feb 2011

@tin007 to bol priklad nie myslene konkretne ochorenie...takže s kludom to mohol byt na priklad použity zaškrt,tetanus,osypky atd....takže myslim že tvoja odpoved je fajn...ale dik... 😉

tin007
15. feb 2011

@voskovka tetanus nie je infekcne ochorenie (ked u teba prepukne, tak nemozes nakazit okolie), zaskrt sa na slovensku naposledny vyskytol 1 pripad v roku 1980 (chory prezil) a osypky boli posledne 2 pripady v roku 2004 (tiez samozrejme nakazeni prezili), asi tak na temu, ze neockovane dieta donesie do kolektivu nejaku chorobu, proti ktorej sa ockuje.

ivett1
15. feb 2011

@zicherka ahoj...podla mna, ak ste to nemali uvedene na ziadosti o prijatie do MS, tak sa tym nemusis zaoberat...my byvame v Ba a v ziadosti mame pri potvrdeni od lekara uviest aj to, ci dieta absolvovalo povinne ockovanie-teda, to musi potvrdit lekarka...zatial som sa nezaoberala zistovanim, preco potrebuju vediet tento udaj (ani na ziadosti to nie je uvedene...)... mozno, to riaditelka MS bude brat do uvahy, ked bude prilis vela uchadzacov o vstup do MS...alebo to potrebuju len ako statistiku... 🙂

veronikapp
15. feb 2011

@zicherka odomňa nič také nechceli, stačilo potvrdenie od lekárky, že dieťa je zdravé a spôsobilé navštevovať kolektív. A vraj ostatné je medzi mnou a lekárkou 😉

tin007
15. feb 2011

Na margo toho, co napisala @voskovka (uz viem, ze citovala vyhlasenie ucitelky v skolke) chcem napisat tolko, ze rodicia by sa nemali bat neockovanych deti, ale skor chorych deti, ktore do skolky posielaju druhi rodicia. Pretoze same viete, alebo ste poculi o detickach, ktore maju sopliky, kaslu, teplotu maju a pod. a napriek tomu ich rodicia davaju do skolky. A potom ti rodicia, ktori su "svedomiti"a pri prvom sopliku, ci zakaslani nechaju dieta, aby sa doma preliecilo to mozu robit dookola, pretoze vzdy bude v skolke nejaky bacilonosic. 😒
Mne osobne kamaratka hovorila, ze sa jedna mamina rano chvalila v satni s tym, ze svojmu dietatu dala paralen, aby nemalo teplotu a sopliky a kasel vyhlasila za alergiu, takze ucitelky, ani riaditelka nemohli nic riesit, pritom bolo dieta evidentne chore a infekcne. 😢

lucula73
15. feb 2011

ahojte
ja pokiaľ viem,tak zo zákona nesmú odmietnuť prijať dieťa do školky..povedali mi to na ruvz,kde som bola na pojednávaní,tiež nie je malý zaočkovaný.
A na tom papieri,ktorý potvrdzuje pediater sa nepíše o očkovaní,ale o sposobilosti dieťaťa na školku..ak nie je doktor vyslovene pes,tak to nemá dôvod tam písať.

voskovka
15. feb 2011

@tin007 to poznam a nejeden krat sme to schytali aj my...že syn bol zdravy a bum v šatni ženska dieta doniesla total zasoplene,ešte mu rychlo vravela vysmrkaj sa nech nemaš soplik kym prideme k pani učitelke..a ešte aj ona sama smrkala a kašlala....ale ako jej dokažeš že je chore?nijako...myslim že by sa tiež vyhovorila na alergiu..... 🙄
a to či dieta odmietnu na zaklade neočkovania-podla mna im do oči nepovedia vam ho neberieme koli očkovaniu,,,,skor povedia vam ho nemožme zobrat lebo mame plno..... 😉
my sme boli dnes na zapise s druhym synom a jedine čo odo mna chceli bola kartička poistenca...neviem načo...a papier od lekarky že je sposobily .... 😕
a temu či očkovat či neočkovat by som uzavrela tym že každeho vec....a ja neodsudzujem deti ani rodičov čo nemaju očkovane...ja mam povinne všetky a ešte sme davali aj navyše rotavirusy a kiahne..u oboch.

voskovka
15. feb 2011

a ešte jedna odpoved- iný kraj iný mrav....takže je niečo ine u nas na severe....kde nemame tolko škôlok ako u vas v bratislave ...(aj ked viem že sa tam doslova peru o miesta) 🙂 ....každá školka ma svoje podmienky a nie každy riaditel/ľka su velmi prijemní a sympatickí....a rozhodnutie prijmu dietata do školky je na nich.... 😉

babulina
15. feb 2011

na prihlasku sa uvadza nie ci je zdrave dieta ale ci je sposobile na MS, podla mna problem nastane az v septembri kedy sa nosi uz potvrdenie ze dieta je zdrave a nie je zdrojom infekcie, ale je to podla mna na posudeni kazdeho riaditela skolky,
popravde neviem sice ci by sa mne osobne velmi pacilo aby moje dieta chodilo do kolektivu s nezaockovanym dietatom 😔

olifcek
15. feb 2011

@babulina ale ved od koho by malo nezaockovane dietatko cosi chytit, ked vsetky naokolo zaockovane su...

ela2710
15. feb 2011

@babulina ani mne by sa to veru nepacilo 😒

tin007
15. feb 2011

@babulina a co konkretne by ti vadilo na tom, ze by tvoje dieta chodilo do kolektivu s nezaockovanym dietatom?

maggie2
16. feb 2011

@babulina si obeťou robenia bubububu na ľudí. Napríklad, práve od zaočkovaného dieťaťa proti xx pneumokokom môže Tvoje dieťa chytiť xxx ďalších kmeňov týchto, ešte nebezpečnejších pneumokokov, ktoré sa obľubujú usadiť práve u zaočkovaných detí, keďže tie prvé nemajú šancu. To potvrdili najnovšie vedecké štúdie. Boj s choroboplodnými zárodkami je nekonečný, nerob si ilúzie o bezpečnosti. Na Západe sú plné školky nezaočkovaných detí, detí skadetade zo sveta a žiadne epidémie sa nedejú. Ak sa teda bojíš infekcii, tak napríklad do Rakúska nechoď ani na výlet, nakoľko v Rakúsku sa proti TBC deti neočkujú, hoci, prípadov TBC je rovnako /málo/ ako na SK

maggie2
16. feb 2011

@voskovka keď je rozhodnutie na tých riaditeľoch, nech oni prví preukážu že sú aktuálne zaočkovaní proti čiernemu kašľu a podobne. To je sila. Tvárime sa akoby jedno nezaočkované dieťa bolo automaticky bacilonosičom, ale keby som sa spýtala pána riaditeľa či si po každom WC naozaj umýva ruky asi by sa nám na smrť urazil 😀

ela2710
16. feb 2011

@maggie2 s tym riaditelom mas pravdu, ale ja som citala clanok, ze v Rakusku od kedy zaviedli nepovinne ockovanie proti TBC, TBC zacala stupat...

maggie2
16. feb 2011

@ela2710 nezačala, je konštantná. Pri číslach ako napríklad 9 ľudí zo stotisíc oproti napríklad 11 ľudí zo stotisíc sa jedná pomerne o stabilné čísla. Koľko detí ročne zomrie na nehody v domácnosti, úrazy, koľko ich zrazí auto. Peňažných prostriedkov by sa na tieto prevencie malo dávať a nie na takéto málopravdepodobné ochorenia

maggie2
16. feb 2011

@ela2710 a ešte dodám TBC ochorejú najčastejšie z týchto prípadov starší ľudia, prednostne muži, z chudobných pomerov, nehygienických a biednych. A perlička: TBC vakcína nechráni, takže aj zaočkované dieťa TBC kľudne sa môže nakaziť. Jediný efekt tejto vakcíny je, že tvrdia, že zabráni ťaťkým formám tohto ochorenia, ktoré je ale ešte k tomu mnohokrát zriedkavejšie. Na prenos je nutný intenzívny dlhodobý osobný kontakt, takže tvoje dobre živené dieťa s normálnou imunitou sa nenakazí ani od napr. bezdomovca bacilonosiča tbc v električke