10 mesačnému sa lámu zúbky. Máte podobnú skúsenosť?

ahojte moj malý ma 10 mliečnych zubkov.pomaly sa mu začínaju lamat.najprv dolne jednotky,neskor horna dvojka a všimla som si že aj horná jednotka.odlomil sa mu znej asi tak milimetrik.ma určite poškodenu sklovinu , horne zubky ma take dohneda a vidno že čoskoro sa mu odlomí další kusok.mlieko nepije vobec lebo ho nechce.pije granulovane čaje, papa zeleninu maso ovocie a sem tam aj sladkosti a najhoršie je že na noc zaspava s medovým dudlom, zubky čistime kefkou bez pasty kedže ju nevie vypluvať, naša dr hovori že to nič nieje , že vypadaju a bla bla ..ale v poslednej dobe strašne plače a nechce jesť , pretože ho to bolí. teta mi poradila že nech mu to dam zaplombovať no ale že ho musia uspať < čoho sa obavam, mate stým niekto skusenosť ? zajtra ideme k dr a uvidime čo povie teraz a volame zubarovi.odpovede typu : prečo mu davaš med a sladkosti a bla bla , netreba ,viem že je to moja chyba. pýtam sa len či ma niekto stýmto skusenosť že či aj vašmu dieťatku tak skoro robili neičo so zubkami a ako to zvladli.... dakujem 🙂

sendy182
9. okt 2014

určite zrušiť medový cumeľ.....!!!.......ani granulované čaje......sladkosti by som mu nedávala tiež.....je ešte na to malý podľa mňa......ich nepotrebuje......ak nepije mlieko čo má z mliečných výrobkoch......deti potrebujú vápnik....napr. syry, jogurt, a čo kaše? 🙂

skoricaxx
9. okt 2014

no ten cumel ihned zahod, nas maly zaspaval s flašou kakaa od 9mes do cca 2rokov...dnes ma 5 a u zubara sme vareny peceny.....no treba najst zubara co bude ochotný sa s tým paplať u nas to bolo tažke museli sme dosť hladať ten prvy po nas len ziapal za mu s tym nic robit nebzude .....ale predpokladam ze este tak rok pocka kazdy

jana_eyre
9. okt 2014

no, ja som zo svojimi este u zubara nebola, ale mojmu prvemu synovi sa ulomil kusok zubu, ked mal asi okolo roka.. jednotka rezak - zakusol do zipsu na bunde..

to, ze mu davas sladkosti je tvoje rozhodnutie, ja som davala o dost neskor.. ale nemyslim si, ze sladkosti by s tym mali nejaky suvis.. skor je to nedostatok vapnika, ked nepije mlieko /papa nejake ine mliecne vyrobky? biele jogurty, mozzarelu/ a preto sa cudujem tvojej dr. ze konstatuje, ze ved vypadaju.. pokial viem, mliecne zuby maju vypadat az okolo 6teho roka a ked este pred ukoncenim prveho roka ich nebude mat v celku, ako to bude vyzerat o par rokov? mali by ste riesit jeho nedostatok vapnika, najst cestu ako mu dostat mlieko do stravy.. pretoze si to neodnesu len zuby, ale najma kosti..

teruskaa
9. okt 2014

ma ich donicene od cukru, to je jasne.....co s tym, hmm....isla by som sa porozpravat s rozumnym zubarom, lebo asi najlepsie bude opravit, co sa da, a tie veeelmi poskodene- dat ich prec. Uspatia sa neboj, anestezia pre deti je v dnesnej dobe ovela setrnejsia ako kedysi.
Lebo pokazene zuby vedia narobit riadnu infekciu, ked sa to nelieci, moze aj na srdiecko ochoriet, to ta nechcem strasit, to je iba pre info....a ked vies, ze ho to boli, urcite necakat na to, ze raz same vypadnu. Riesit cim skor. A sladkosti nahradit niecim zdravsim, ale to sama chapes. Drzim palce.

jlp
9. okt 2014

Ak nepije mlieko, treba ho nahradit inymi mliecnymi produktami - kvalitnymi, NIE pribinaky a pod. Nedavat sladke a uz vobec nie dudel s medom. S pokazenymi zubami uz asi nic nespravis, ale aspon zabranis pokazeniu dalsich. A detska zubna pasta raz denne mu neublizi. Mnozstva floru a inych zloziek je tam minimalny.

kacena4
9. okt 2014

sama si si odpovedala v poslednom odstavci. ano je to tvoja chyba, ale to som pisat nechcela. granulovany caj, med sladkosti sposobuju kazivost detskych zubkov a malym detom, myslim tym malym okolo roku, kedy sa im iba prerezavaju zubky a vytvara sa im sklovina, tj. este ju nemaju nakolko pevnu aby im chranila zubky pred skladkym tak im ich napadnu ako my hovorime "zubokazovia" 😉 a ak budes v tom pokracovat tak mu postupne a doslovne odhniju skus si najst na internete fotky deti s odhnitymi prednymi zubkami a takto to ostane az to cca 6 roku jeho zivota, kedy mu zacnu vyrastat trvale zubky, casto tieto odhnite zubky musia chirurgicky odstranit lebo odhniju az po dasno a ostanu v dasne zvysky korenov, takym malickych ale ostanu, proste je to sarapata pre dieta. moc nervov v tom zubku nie je moc to neboli ale kusanie je to neprijemne lebo zobok dobre nesedí na svojom mieste je kratsi a tym padom ani skus nie je ok a nevie dobre hryzt proste je to otrava pre dieta. takze skus sa spamatat a odloz vsetky sladkosti a skus ukludnit svoje dieta inak ako nimi, uvidis ze beh nich bude kludnejsi lebo skladkost sposobuje dietatu hyperaktivitu. drzim ti palceky aby si mala silnu volu. a ak nepije mliecko nahrad ho inymi mliecnymi vyrobkami napr. syrom, jogurtami, smotanou, acydkom. ani moj syn nepil mlieko ale vapnik potrebuje 😉 😵

zvedavamt
9. okt 2014

Med je ties len cukor, rovnako ako granulovane caje. Ak je uz navyknuty na sladke,tak mu oslad pitie steviou. Ale bolo by vhodne mu poriesit kvasinky,ktore ma isto namnozene. A vyrovnat v tele PH. Mlieko mu zubky neopravi. Vapnik mu doplni mak, strukoviny,orechy. Mlieko ak,tak radsej rastlinne, detom chuti kokosove. Ovocie nech uz na vecer nepapa. Zubna pasta,ktora sa da zjest je aj pre deti v predajniach zdravej vyzivy. Alebo si namiesaj doma z kokosoveho tuku, xylitolu , sody bicarbony a kvapky esenc olejka.

le4
9. okt 2014

Ahoj, zial neporadim Ti ohladom terajsej situacie. Do buducnosti vsak nemusi byt nic stratene a vdaka pouceniu budu mozno trvale zuby Tvojho dietata zdravsie ako jeho rovesnikov 🙂. Chcela by som len napisat, ze cukor odvapnuje a treba aj mliecne vyrobky z kvalitneho(!) mlieka najlepsie nehomogenizovane. Deti do troch rokov MAJU prijimat PLNOtucne mliecne vyrobky. Pocula som argument ze mlieko odvapnuje. Je to hlupost, ved kravske mlieko je materske mlieko kravy-cicavca a my ludia (biologicky cicavci 🙂) ten vapnik urcite vieme absorbovat a vyuzit.

siska53
9. okt 2014

Ked si to uz tak pokaslala,tak jedine ten zubar ti povie,co s tym..lebo kazdy pripad moze byt individualny. A vlastne vies,co mas robit. Ziaden cukor sladkosti,med na dudli,to vyluc okamzite!

Mam kamosku,ktora ma 5r.,co ma takmer odhnite zubky kvoli atb,ktore casto brala. A kedze su sirupove a teda plne cukru,tak chuda mala ma taky skaredy chrup. Nerobili s tym nic,ma to stale take..asi skor cakaju,co to spravi s trvalym chrupom..to je dolezite...ale je velky predpoklad,co som sa pytala aj mojej zubarky informativne,ze bude mat kazove zubky take dieta. Nemusi byt,ale je tam vyssia pravdepodobnost.

katarinamarkova
9. okt 2014

zuby cistite uplne zbytocne, lebo vecer aj tak zaspi s medovym dudlom, pochybujem ze ho potom este budis na cistenie zubov....ked mu nechas 8-12 hodin - teda ka cistite hned rano, co neviem asi nie.....teda mozno este viac hodin nalepeny med na zuboch, tak ich ine ani mat nebude, bude to len a len horsie......
kazy v mliecnych zuboch mozu znicit aj tie zalozene dospele, co rastu pod nimi.....kaz je vlastne bakterialna infekcia....tak to rieste, ak nechces aby malemu zapal koloval non-stop v tele a trapil srdiecko, oblicky, mozog, pluca, sliznice atd atd.....
nebudem ti hovorit co si spravila zle, tebe to uz doslo, ze medovy dudel asi nie je spravne riesenie, mozno kratkodobe....ze granulovany caj je blbost, ze sladkosti sa maju davat detom vynimocne, ze mliecko je pre deti potrebne.......
maj ho rada a zmen mu stravu, sposob uspavania, sposob cistenia zubkov.....lebo si viem zivo predstavit mladeho cloveka vo veku 18r. bez jedineho zdraveho zuba s pokazenym zdravim.....

kristina39
9. okt 2014

Ahoj moj najstarsi a aj mladsi to maju..starsi horne 4 vobec nema ma ich odhnite oni casom vypadnu ked pojdu trvale..starsiemu som med davala a mladsiemu ani jednen jediny krat a tiez ich ma pokazene takze podla mna tie reci o mede su hlupost..aj granulovany caj..j sestra davala detom aj svagrina dava a zuby maju v poriadku...aj moj muz mal hnile mliecne vsetky a nikdy nemal med ani sladke a jeho brat jedol kila medu a zuby mal biele az sa mu leskli....skus ten med a sladke obmedzit aspon ked ho to boli a inaks tym uz nic nespravis..niektore deti maju jednoducho slabsiu sklovinu..svagrinin ma 2 roky a este ani raz mu zuby neumyla lebo si neda a zuby ma biele ako sneh...

alietam
9. okt 2014

Cim skor k zubarovi a hned vylucit sladkosti a ten med tvoja chyba a su pasty pre deto co ju mozu prehltnut napriklad weleda a takemu nalemu staci len kusok ale nechapem naco ma dieta cumel a hlavne cumel s medom 😠

gretocka
9. okt 2014

no ten medovy cumlik, granulovane caje a sladkosti sice nie su pre deti v 10 mes uplne vhodne, ale myslim si ze lamave zubky su hlbsi problem. Tiez ma zaujala veta, ze nepije mliecko a teda nasleduje otazka ake mliecne vyrobky papa resp. ci mu niekto robil krvne tesky na obsah vapnika a mineralov, lebo to vyzera skor na nejaky takyto problem.
No a zaverecna rada - rychlo si najdi dobreho zubara, ktory tento problem podchyti a poradi ti co robit pre to, aby nemal maly problemy so zubkami cely zivot.

kkl82
9. okt 2014

zbav sa sladkosti, take male dieta ich naozaj nepotrebuje. ak nedojcis ani nedavas umele mlieko, pridaj mliecne vyrobky v akejkolvek forme (plnotucne a idealne nesladene), dobrym zdrojom vapnika je aj makovy olej (ten mozes podavat denne na lyzicke alebo do prikrmov). urcite ste dostali od lekarky vigantol, co je d vitamin. ten podporuje vstrebavanie vapnika. nie je to sice najstastnejsi pripravok, idealne by bolo nahradit ho niecim co obsahuje prirodnejsi nosic (napr. vit d od swansonu, ten je rozpusteny v olivovom oleji).

belllinka
10. okt 2014

Najlepsim zdrojom vapnika je mak, skus ten alebo makovy olej. Je ho tam ovela viac ako v mlieku a mliecnych vyrobkoch.

sluci
10. okt 2014

zubky sú odvápnené... my to máme tiež :( horné dvojky mu zmizli behom pár dní jednotka sa odlomila a jedna drží... je nahnitá pri koreni a viac zavadzia ako slúži.... k zubárovi sme samozrejme objednaný, ale bol problém nájsť takého čo by to aj riešil.... nuž ale my sme sladkosti nepapali až na UM, ktoré je sladké dosť.. pil len čistú vodu al. mlieko.... papá mliečne produkty aj zeleninu a ovocie... a zuby umývame... síce najprv tak, že ležal na zemi a ja som mu fixovala kolenami hlavu, ale umývali... teraz ked je už bez zubov a s brutal nenávisťou k umývaniu som zmiernila a umýva si sám.. ak sa to umývaním nazvať dá.... ja osobne z toho už mám nočné mory ale snád trvalé budú v lepšom stave...

sylvia225
10. okt 2014

...aj ja odporúčam makový olej, za malú lyžičku aj každý deň. Je to najlepší zdroj vápnika 🙂

stanislavao
10. okt 2014

poviem vam pravdu, ze sa cudujem, ze 10 mesacne dieta je sladkosti. ake? moje maximalne piskoty dostali. granulovane caje - to je velke mnozstvo nezdraveho cukru. a medovy cumel - naco ste dieta na take nieco naucili? nedavajte mu to. bude plakat par dni a potom si zvykne, ze to nedostane. alebo cumel nedavajte vobec, ak sa da. ked nechce mlieko, tak jogurty nech je. nema vapnik, ked nepije mlieko. ihned zmenit stravovacie navyky a mozno sa vam podari zubky aj ked nie uplne zachranit, tak aspon to, ze ho nebudu boliet. a urcite ihned zacat pouzivat pastu na zuby a navstivit okamzite zubara a poradit sa, co dalej.

drzubok
10. okt 2014

Mala poznamka ku odvapneniu. Ide o lokalne odvapnenie... sposobene posobenim kyselin ktore produkuju bakterie, tvoriace plak. Nema to nic spolocne s prijmom vapnika. Skutocny Nedostatok by sposobil vazne zdravotne problemy

domak2
10. okt 2014

Podobnou skusenostou myslis to, ze sa snazim dietatu dlhodobo roznymi sposobmi pokazit zuby ? Hmmmm...veru nie prepac. 😕 😅
Inak k zubarke na kontrolu chodi od prveho zubka kazdych 6 mesiacov ale len preventivne.

jumama
10. okt 2014

Su tu riadne prisne maminky, aj ked sa snazia pomoct, ich slova su karave. vTedy ma clovek tendenciu uzavriet sa a nepocuvat. Ja poviem len to iste, no chcela by som ti dodat energiu a odvahu na nasledovne: Pretrpte tie dva-tri vecery, co dietatko prereve bez medoveho dudlika. Hlavne bud pokojna a vydrz to, spievajte, rozpravajte rozpravky o zubkovych vilach, tulkajte sa kym nezaspi... Je to podobne ako oducat od dudlika, viac sa toho boja maminy, ako deti. Deti si po troch dnoch najdu iny ritual, potom si mozno sem tam spomenie, ale uz nebude plakat. Pripadne mu davaj na vecer kefocku do ruky, nech si s tym sam kuska a sucha si zubky. Trebars aj ako odmenu za to, ze nebude medovy dudlik...

nutrimas
17. okt 2014

Kvalitu zubkov u deti mozete pozitivne ovplyvnit tym,ze namiesto klasickeho bieleho cukru budete pouzivat brezovy cukor. Je to jedna z velmi zdravych alternativ bieleho cukru, ktr. organizmus neprekysluje, dokonca posobi osetrujuco na zubny kaz. Je idealny aj pre diabetikov, pretoze ma nizky GI7, je nizkokaloricky, podporuje redukciu hmotnosti, mozu ho aj deti, tehotne, dojciace mamicky. Nejedna sa o ziaden vyzivovy doplnok, je to plnohodnotna a zdrava nahrada cukru.
Na doplnenie vapnika ja namiesto mlieka vhodne denne uzivat makovy olej, detom staci 1KL, moze sa pridat aj do kase, jedla. Makovy olej obsahuje ovela viac vapnika ako mlieko, pososbi aj preventivne voci osteoporoze, pozit. ovplyvnuje kvalitu nechtov, zubov, vlasov, kosti, pokozky.
VIac info najdete v nasom PRO shope, alebo na eshope.
https://www.modrykonik.sk/shops/vyzivove-doplnk...

2231987
30. jún 2019

@sylvia225 mozem poprosit recept na makovy olej.mame tiez problem so zubkami dakujem

selest
30. jún 2019

Na 10 mesacneho dostava dost cukru v caji sladkostiach a este aj na noc na cumlik. To by som zrusila tiez. Potrebuje mliecne vyrobky ako biely zrejuci jogurt ak uz nechce tvoje mliecko alebo umele. D vitamin. A cistit zubky ak nahodou este necistite. Isla by som s nim k zubarovi tam ti najlepsie poradia.

nada89
30. jún 2019

Vraj medový dudlík..🙄 Určite zase nejaké recepty na urevané deti od starých mám.. Mne sa už na tomto koníkovi asi sníva.. sama si si dieťaťu pokazila zuby!