Dajte tipy na brigádu pre 12-ročnú

michalkas25
7. dec 2020

Ahojte,chcela by som sa opýtať na nijaké návrhy prigád pre 12 ročné dieťa,okrem venčenia psov a stráženie detí.Za odpovede vopred ďakujem.😊😘

mila23
7. dec 2020

12-rocna este nemoze oficialne brigadovat,takze jedine ked bude niekomu pomahat

anjelicek26
7. dec 2020

12 rocna nemoze ani deti strazit bohuzial, maximalne psa, spravit vikendove upratovanie niekomu znamemu - prijst povysavat, umyt dlazku, potriedit veci, pohrabat listie v zahrade, ale vsetko je to take pod zakonom no, deti v tom veku pracovat proste este nesmu.

fokuska
7. dec 2020

@michalkas25 "nijake" navrhy su ziadne navrhy ;) asi chces nejake
A ako 12 rocna nemozes robit ziadnu oficialnu brigadu. Mozes ponuknut v okoli susedom alebo znamym upratovanie - umyt okna, ak byvas v bloku, tak prebrat za ostatynch susedov "rajony" - upratovanie chodby, schodista.
Mozes robit nejake rucne prace a predavat ich na internete - alebo poprosit mamku o pomoc s predajom.

elzus
7. dec 2020

@michalkas25 zobrat na seba letaky dake a nech rozdava po domoch ak sa da to ma tak napadlo neoficialne

att123
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
hettinka
7. dec 2020

O 12-ročne dieťa sa majú len postarať rodičia a kúpiť mu všetko, co potrebuje. Môže doma pomôcť, dostáva primerane vreckové podľa možnosti a uváženia rodičov.
Detská práca je niečo, čo je zakázané a aj preto do skončenia povinnej školskej dochádzky (spravidla k 30. augustu v roku, kedy žiak ukončí 1. ročník SŠ) sa oficiálne brigádovať nesmie.
12-ročne decko sa má cez týždeň učiť a cez víkend oddychovat, športovať, pomôcť niečo v domácnosti, a nie zháňať brigády.

zirafienka
7. dec 2020

@hettinka máš pravdu. Ale ruku na srdce. Z počutia...,boli časy, keď od 6tej triedy ZŠ žiaci chodiIi na zemiakové brigády a ruky im neodpadli.

pribinak
7. dec 2020

Ty by si akú prácu zverila 12 ročnému dieťaťu?

hettinka
7. dec 2020

@zirafienka tak to veru nie. Aj na zemiakovú brigádu chodili až stredoškoláci. Ja som na Zs nikdy nebola na zemiakovej brigáde. Maximálne sme hrabali nejaké lístie v areáli školy na pestovateľských prácach.

renab
7. dec 2020

@hettinka my sme normalne na ZS chodili zbierat zemiaky.
@pribinak moj bol so mnou v tomto veku umyvat okna. Ale brigada bola pisana na mna.

renab
7. dec 2020

@hettinka my sme normalne na ZS chodili zbierat zemiaky.
@pribinak moj bol so mnou v tomto veku umyvat okna. Ale brigada bola pisana na mna.

hettinka
7. dec 2020

@renab no, detská práca, navyse bez výplaty, tiez teda patrila k výdobytkom socializmu. Mna to, našťastie, na našej škole obišlo.

pribinak
7. dec 2020

@renab to je iné keď ide s rodičom

renab
7. dec 2020

@hettinka vyplatu sme mali. Jej vysku som v tom obdobi nevedela posudit. Ale vianocne darceky som odbavila.
A chodili sme tam radsej ako do skoly 😊

hettinka
7. dec 2020

@renab ja od 13-ročného na Vianoce teda nič materiálne necakam. Ak mi pomoze so stromcekom, uprace si izbu, zahrá mi na klavíri, to bude najväčší darček. 😍

renab
7. dec 2020

@hettinka ani moja mama odo mna nic necakala. Ale citila som sa uzasne dospelacky, ze som jej mohla za vlastnorucne zarobene peniaze kupit mydlo 😂😂😂

cickamon
7. dec 2020

ja si pamatam ze na zs si spoluziacky privyrabali avonom a oriflamom...registrovane boli zrejme cez niekoho dospeleho alebo starsiu sestru ale zarobok siel do vrecka im...

katrin21
7. dec 2020

@pribinak je rozdiel 12 r a 12 r.. kazde dieta je ine a zalezi, ako je vychovane.. poznam 12 samostatne deti ( moja si v 9r vedela spravit napr. palacinky, ja som od 12 piekla zakusky a vedela som napr. aj šiť a strikovať už....aj tym sa da privyrobit dnes... viem o12 r babe co pecie torty take že dovi dopo aj so 14r bratom !! aj to može byt brigada ) a poznam 17r nesamostatne deti.... 🙂
Mna napr. moje 11 A 12 r sestry strazili cele leto, mala som 6 mesiacov a nasi chodili od rana do vecera na stavbu ( uz som to tu kedysi v podobnej teme spominala) a bol koniec 70r a decka boli samostatne, klucik na krk a ides.... dokonale sa postarali.. ja som sa tiež vedela postarať o babo, ked sa mojej segre narodila dcera a to som mala 13, vsetko som robila od prebalovania až po kupanie....
A s upratovanim je to podobne.. zalezi, ako rodic dieta vedie, co mu da robit, alebo ho chova ako v bavlnke a skace mu okolo zadku... Ja som 12 r etiketovala medy u známych, samozrejme , že to bola taka susedska vypomoc u nich v pivnici, ale normalne zaplatena 🙂

V dnesnej dobre sa v 12 brigadovať iba tak, že rodic, alebo niekto to napise na seba ale peniaze ti ta a aj pracu urobis ty. Aj u nas na ulici takto roznasali letaky decka, rodicia to mali na seba , ale chodili oni 🙂.
Potom uz len ozaj nejaka susedska vypomoc, alebo postrazit deti, zalezi, co vies robit a nakolko si samostatna a zodpovedna. a ci ta dotycní aj poznaju možno, aby sa nebali ti nieco zverit......

ella_price
7. dec 2020

Prečítajte si najprv zákonník práce než niečo zverejníte na koňa

lubiss
7. dec 2020

Kamoska so synom sa prihlasili na letaky..najprv chodili spolu potom uz chalan vedel co a ako tak chodil sam mal asi tak 13-14...s tym ze to bolo cele na mamu samozrejme..peniazky dostaval vsetky a kupil si bicykel..

sisaka
7. dec 2020

Nechápem prečo by 12 ročné dieťa nemohlo strážiť deti za nejaký poplatok? Podľa mna najvhodnejšie privyrobenie si v takom veku, nejde o prácu ako takú a priemerne inteligentné a samostatné dieťa dokáže pár hodín postrážiť 1-2 deti

renab
7. dec 2020

@sisaka ja by som napriklad hocijakemu 12 rocnemu dietatu svoje deti strazit nedala. Jedine svojim detom som nechala strazit mladsieho surodenca. Deti su dnes ine ako kedysi, vacsina sa nevie postarat ani sama o seba, niektore dokonca ani nechodia same von. My sme vpohode v tomto veku kocikovali male deti vsetkym susedom.

lesanka845
7. dec 2020

@michalkas25 môžeš roznášat letáky,ale zmluvu musí mať mamina na seba

anjelicek26
7. dec 2020

@sisaka nie, nemyslim si, ze priemerne inteligentne 12 rocne dieta je zrele strazit deti. Staci mala odchylka od normalu - strazene dieta ti spadne, zacne sa pri jedle dusit, zrani sa akymkolvek sposobom a to 12 rocne dieta ver mi, ze jedine, co spravi, je ze spanikari. Rodic takemuto dietatu nesmie zverit na strazenie dieta, je to zanedbanie starostlivosti o dieta, tym padom ak v tom case sa nieco stane, tak basa. Neriskovala by som to. A suhlasim, je ine strazit surodenca, ktoreho si "osefujes" a presne poznas a ine cudzie dieta.

naty_misko
7. dec 2020

Brigada pre 12 rocne decko ti co si sa s konom zrazila

sisaka
7. dec 2020

@anjelicek26 no tak v Kanade si to myslia, keďže je to oficiálne povolené, deti si môžu dokonca spraviť aj kurz na to, ktorý zahŕňa aj základy prvej pomoci a už je na rodičoch komu zveria deti. Ja mám medzi detmi veľký vekový rozdiel a 12 ročná dcéra v pohode babysittovala 2 rocneho brata, prežil bez ujmy tak ako tisíce deti v Kanade

hettinka
7. dec 2020

@sisaka no niektorí 12-roční ešte sami potrebujú dozor a nie aby ešte opatrovali ďalšie dieťa.
Aj moja v 12-ich už bola schopná dozerať na mladšieho brata, ale vždy som bola ako na ihlách, navyše o poschodie nižšie máme starých rodičov, tak mali inštrukcie volať, keby niečo.
Synovi by som v 12 teda nezverila iné dieťa ani náhodou. On by sa "zabudol", hral by sa a mohlo by sa niečo stať. No a sú aj deti, čo vymýášľajú hlúposti, experimenty, ked sú sami. si pamätám seba v tom veku, zázrak, že som prežila v zdraví. S narazenou kostrčou a drobnou popáleninou iba...

viikkki
7. dec 2020

@pribinak noo moja dobrá kamoška ma malu sestru ma 13 a teda ta vyzerá staršie jak ja a to mam 21 aj to jej vyjadrovanie ako 30 ročná žena na úrovni tuším ma aj priateľa/nie nieje to detská láska 😐🙁...... A tak takže neporovnavsjte ľudí hlavne dievčatá... Jedna 12 ročná môže vyzerať na 20 druhá na 9... Je to individuálne

michalkas25
autor
7. dec 2020

Ďakujem za odpovede,ja som len myslela pre 12 ročnú kamoškinu dcéru,nejakú výpomoc,nie oficiálnu brigádu.Stále mame píli uši s tým,že si chce privyrobiť.Viem že brigádovať deti môžu až od 16 tich rokov.

sisaka
7. dec 2020

@hettinka Môj syn ma 12 a zverila by som mu kľudne dieťa, ktoré už netreba prebalovat, od 6. rokov chodil domov sám z autobusu, bol doma sám pár hodín a ešte nemal ani 12, keď už musel byt sám doma cely deň koli pandemii. Dokáže sa o seba postarať a nemal by problém postarať sa aj o malé deti, akurát ho to neláka, keby ale chcel tak mu samozrejme dovolím. Každý si vychovavame a vedieme k samostatnosti inak, pre mna 12 ročný nie je žiadne neschopné decko, ktoremu treba stať za zadkom 24/7. Taktiež je na rodičoch, akého babysittera si nájdu, očividne je u nás kopec rodičov, ktorí nemajú problém zveriť svoje deti preteens alebo teenagerom, netreba si hneď predstavovať ako 12 ročný babysittuje 3 mesačné dieťa, kŕmi ho a prebaluje i keď kopa zväčša dievčat s tým nemá najmenší problém, moja to dokázala už v 10 a nebrala som to ako niečo výnimočné.