Do kedy je rodičovský príspevok v Rakúsku?

martinka191228
23. feb 2024

Ahojte žienky, prosím vedel by mi niekto poradiť? Jedná sa o to , že môj priateľ išiel pracovať do Rakúska ako opatrovateľ na živnosť. A odomna zobrali rodičovský príspevok ( podotýkam nemám odpracované nič) lenže v Rakúsku je asi len do 24 mesiacov rodičovský. A tu na Sk by som mohla kľudne poberať do 3 rokov. Syn mal v Decembri 2 roky . Detské prídavky ideme teraz vybavovať. Páni ktorá nám to ide vybavovať, vravela že vôbec mi nemali zobrať rodičovský. A že aj prídavky na som mala brat tu na Sk tých 60 euró a doplatok by platil Rakúsko. Takže ja nemám šajnu, že ako to je . Keďže v Rakúsku už není rodičovský a Slovensko mi určite nenechá aby som ešte do 3 rokov poberala na syna keďže pracuje na živnosť.

svetlonos
23. feb 2024

Preco by ti Sk nemalo nechat rodicak, ked syn este nema 3 roky?? Ved robi proazel, nie ty.

martinka191228
autor
24. feb 2024

@svetlonos odobrali mi okamžite .... Ešte za rok 2023 za október , november December som nedostala ani rodičovský ani prídavky a potom zase skončil živnosť tak som vybavila na Sk to mi vyplatili za január a teraz zase išiel na živnosť tak zase od februára nič . Oni hneď zoberú že tam musíme vybaviť všetko. Len keď už v Rakúsku není rodičovský tak asi Slovensko by malo platiť do 3 rokov .

svetlonos
25. feb 2024

@martinka191228
V Rakusku sa vyplacala najdlhsia materska najdlhsie 2,5 roka a nedavno skratili na 2 roky a 2 mesiace.
To, ze muz konci a tacina takto so zivnostou ten chaos tam iba predlzuje.
V Sk uradoch a zakonoch (at-sk materska) sa velmi nevyznam.
No pokial budes poberat at pridavky na 2 deti, bude to podstatne vyssia suma ako na Sk.
Ja by som na tvojom mieste zbehla na urad a opytala sa. Ale zrejme ho bude tak, ze pokial riesis pridavky z At, automaticky teda aj rodicak - i ked tam je teda kratší. Tiez musis dodrzat casove limity, do kedy o at matersku zaziadat a podobne.

martinka191228
autor
25. feb 2024

@svetlonos Takže keď je iba do dvoch rokov tak za mesiace október , november, december môžem požiadať spätné? Pretože vtedy mi odobrali a mám o to aj potvrdenie že vtedy som nedostala rodičovský.... Takže tým pádom nemám nárok tu na Sk do 3 rokov keďže priateľ pracuje ako opatrovateľ v Rakúsku na živnosť. No čo už vybavíme prídavky a toľko....

martinka191228
autor
25. feb 2024

@martinka191228 ja mám iba jedno dieťa cca 180 je asi na jedno dieťa detské prídavky

lienka.7
25. feb 2024

@martinka191228 pokial ty si nezamestnaná, tak sa berú davky podľa prace otca. Keď robí v AT, žiadas o všetko v AT. Inak neviem, ako si to predstavujes brat pridavky z AT a rodicak z SK? Jasne, ze ziadas o všetko z AT, pani ma v tom " hokej".

martinka191228
autor
25. feb 2024

@lienka.7 áno mám vtom hokej , pýtam sa to preto , pretože nikde mi to nevedia poriadne vysvetľit ... Keď sa opýtam na úradoch tak oni nevedia . Ale viem si podať žiadosť aby mi vyplatili aspoň za tie tri mesiace za rok 2023 ? Či to už by bolo zbytočné?

lienka.7
25. feb 2024

@martinka191228 pokial vtedy muz/otec dieťaťa robil na SK, tak áno. Vypisete to podľa toho, že práca na SK od... resp.do 12/2023 (alebo dokedy to presne mal na SK).

svetlonos
26. feb 2024

@martinka191228
a volala si uz do Rakuska do zdravotnej poistovne?