Rodičovský príspevok v Rakúsku

lulu2807
6. mar 2023

Dobrý deň chcela by som sa spýtať mamičky ktoré ste si vybavovali rodičovský príspevok z rakúska, aké papiere ste potrebovali na to a koľko trvalo kým vám ich schválili?
Nakoľko som sa Dočítala že vyplácajú len pól roka spätne a mne sa strašne dlho ťahalo kým mi schválili prídavky.
Pól roka som poberala materskú z sk keďže som pracovala vtedy mi ešte na sk tvrdili že mi prídavky dajú ale ako mi končila materská mi povedali že nie a že si mám vybaviť z rakúska. Vôbec sme p tom nevedeli že keď priateľ tam pracuje tak ja na sk nemám nárok až vtedy mi to povedali na úrade. Prídavky už poberám a teraz vybavujeme rodicovsky tak som chcela vedieť ako to tam vôbec funguje a čo všetko ne potrebné doložiť.

lenuska9999
6. mar 2023

@lulu2807 ale ved máš nárok na rodičovský príspevok zo Slovenska, keďže si tu poberala matersku. Z čoho by si mali vyplácať rodičovský v Rakúsku,keď tam nemáš nič odpracované? S pridavkami je to iné. Ešte si zisti ako dlho Rakúsko vôbec vypláca rodičovský príspevok (Elterngeld) , lebo napr v Nemecku nedostavas tak dlho ako na SK. Myslím, že asi nikde inde nedostaneš do troch rokov len u nás.

lulu2807
autor
6. mar 2023

@lenuska9999 nemám nárok 3x som to tam bola vybavovat povedali mi že nemám keďže už nepracujem a nemala som zmluvu na tpp už som nezamestnaná.
Povedali mi že keby mám tpp tak mi dajú rodicak zo Slovenska ale keďže nemám tak nemám ani nárok z sk.

lulu2807
autor
6. mar 2023

@lenuska9999 v rakusku len do 2 rokov a 4 mesiacov vyplácajú a potom si musím požiadať z sk

lenuska9999
6. mar 2023

@lulu2807 matersku si poberala zo Slovenska ? Mala si pracovný pomer na Slovensku a vyšla ti z neho materská?

lulu2807
autor
6. mar 2023

@lenuska9999 ano mala.
Ako náhle mi končila som išla na upsvar kde mi povedali že kvôli tomu že môj priateľ pracuje v AT a ja už nemám trvalý pracovný pomer lebo mi skončil pred pôrodom nemám nárok na rodicak z SK. Jak hovorím 3x som tam bola kvôli tomu
Aj tak mi vždy povedali to iste a zisťovali sme si to všade možné googlili pytali sa a proste na sk mi nedajú.
Ale toto nebola moja otázka ci mám nárok na sk alebo nie keď viem proste že nemám lebo mám milión 3000papierpv o tom že mi na sk nedajúa milion veci o tom pozodtovanych prečo mi nedajú.. A začali sme vybavovat z rakúska odtiaľ od nás žiadajú už veci
Len som chcela vedieť čo všetko bude potrebné a koľko to asi trvá..

nsvehlova
27. mar 2023

Dobrý den, ženy prosím. Pokud mam stále pracovni poměr a jsem s prvním synem na rodicaku, brzo půjdu na další mateřskou. Tak pak mam nárok na další rodicovsku tu na Sk?. Nebo Manžel pracuje taky v AT .. tak mě jen zajímá co me čeká a nemine 🙈

anetaa123
29. máj 2023

@lulu2807 ako ste to vyriešili? Riešim to iste

lulu2807
autor
28. jún 2023

@anetaa123 kľudne mi napíšte

sofca17
18. jan 2024

@lulu2807 zdravim my mame presne ten istý prípad ako cez kopirak prosím vás aké všetky papiere ste potrebovali?