Ako stravovať dieťa ktoré trpí zápchou?

hamimami
21. mar 2011

maminky chcem vas poprosit o rady a vyskusane recepty....co varit ak dietatko casto trpi zapchou, ake jedla napomahaju spravnemu vyprazdnovaniu a ake jedla naopak nie su vhodne, aby sa to este nezhorsilo....ja napriklad casto malej varim na ranajky ovsene vlocky, pridam jej k tomu cerstve ovocie a rozmixujem na kasu, to ma rada....papka aj vela ovocia.....zapchy mava dcerka v podstate od narodenia, niekedy mava neskutocne tvrdu stolicu......boli sme uz aj na vysetreniach, pani doktorka nam poradila probiotika....no nejak to nepomaha....niekedy ma stolicu dobru inokedy zas nakaka aj 3-4 dni..... ☹

jana776
21. mar 2011

ahoj, mna napadaju hlavne take zaklady - nejest rozvarenu ryzu, uplne by som vylucila banany, casto (tri krat denne) cerstve ovocie - jablka, hrusky, sezonne - slivky, marhule... Casto davat acidko a jogurty, varit racionalne s vacsim podielom vlakniny, teda nie knedlu s omackou, ale radsej pohanku so zeleninou a podobne.
Nepises ake mlieko pijete, mozno aj to k tomu prispieva.

maryanna
21. mar 2011

súhlasím s jana776 , okrem banánov. banány upravujú črevnú flóru teda pri zápche riedia , a pri hnačke upchávajú - presnejšie zelenšie banány (nezrelšie) urýchľujú, a žlté, prezreté zapchávajú.....banány by som určite nevylučovala zo stravy....ak sa podávajú s jogurtom, vločkami a podobne tak prečo nie.....
na zápchu ako píše jana, marhule, slivky, acidká, kyslé smotany, jogurty, vločky....dávať pozor na čučoriedky tie upchávajú...vyvarovať sa ryži varenej jedine ak tak s niečím urýchľujúcim, varená mrkva a podobne...
probiotiká sú najlepšie lebo vyzerá to že črevná flóra nieje v poriadku, ja by som skúsila viaceré probiotiká - nám na zápchu pomohla biogaja, ale aj infants dophilus sú dobré....a taktiež mlieko je podstatné......UM tiež zvyknú zapchávať ak je niekto náchylný, treba zmeniť značku alebo.....

dobromila
21. mar 2011

ľanový chlieb, resp. ľanové semienka v niečom 😉

hamimami
autor
21. mar 2011

jana papkame vsetko co si napisala, ryzu som nahradila psenom, ale tak ako pise maryanna banany tie zelene niekedy davam... presli sme viacerymi mlieckami: nutrilon, sunar, teraz papame hami...dobromila a to moze lanove semienka uz papkat, myslim v chlebiku alebo jogurte, nieco sa mi mari ze az troch rokov ale asi sa mylim 🙂

hamimami
autor
21. mar 2011

este sa chcem opytat ako ste davali detom acidko, normalne z pohara alebo flasky???? dcerka vypije iba teple mliecko, aj cajik malokedy vypije neohriaty 😒

dobromila
21. mar 2011

@hamimami ja neviem o tom, že by tam bolo nejaké vekové obmedzenie

hamimami
autor
21. mar 2011

aha tak dakujem, vyskusame 😉

maryanna
22. mar 2011

@hamimami aha, no tak skús zmeniť mlieko.....niektoré UM zapekajú ........
ja som dávala acidko z pohára s náustkom, kým nemal rok tak som ho trošičku ohriala, aby nebolo ľadové, resp skôr vybrala z chladničky.....a teraz pije s normálneho pohára alebo s náustkom...
ak však problém stolice je dlhodobý, ja by som to skôr videla v tom mlieku.....

evkaco
10. apr 2011

ahojte baby, nevedeli by ste poradiť? Moja malá má 4 mesiačiky a často trpí zápchou. Ešte ju dojčím, ale raz denne dostáva trošku príkrmu - výživu, mrkvu so zemiakom, niekedy jogurt - activiu(potom ešte dokojím) a večer pije Nutrilon Extra.
Už sme skúšali Espumisan, cvičenie, teplú vodu, dala som jej cmúľať sušené slivky, uvarila som vločky, ale stále nič. Kaká raz alebo dvakrát do týždňa. Neviete poradiť nejaký recept ako jej pomôcť?

kukucka1979
10. apr 2011

ahojte, my mame 10 mesiacov a brodime sa tym istym problemom. kakame raz za tri dni a aj to s takym krikom a placom... a uz toboz nekakame poleziacky alebo na wecku, ale si krasne sadne na ritku a zdvihne nozku... samozrejme potom je kakanie neuspesne, tak som rada, ked sa mi podari mu zmenit polohu... je to strasne stresujuce. doteraz sme pili humanu a teraz prechadzame na hipp, tam su aj prebiotika aj probiotika. papame lanove semiacka, jogurty, slivky a stale bez uspechu... uz som z toho zufala, tak dufam, ze zmena mliecka nam to polepsi....

luciko
11. apr 2011

Evkaco: vyzkoušej kapky Baby calm. jsou na přírodní bázi a můžeš je dát v podstatě kdykoli, když se ti zdá, že bříško bolí. pár kapek do mlíčka, do pusinky nebo na dudlíka. doktorka mi řekla, že okamžitě uvolňují bříško.nám pomohly. náš malý má 7 měsíců a dávám je ješte teď. také jsme měli problém s tím se vykakat kolem 4. měsíce, ale nakonec jsem zjistila, že to bylo Sunarem. tak jsme přešli i my na Nutrilon Extra.

evkaco
12. apr 2011

@luciko My sme zasa prešli na Sunar, dnes druhýkrát, tak uvidíme, či bude nejaká zmena. Dúfam🙂

vanesa77
12. apr 2011

@evkaco Pri kojení - t.j. papkani mater.mliecka je normalne, ze nemusi kakat tyzden... ak nema fakt tvrdu stolicu...
v tomto veku su normalne problemy s obcas.nafukovanim ci pobolievanim bruska - nam pomahal espumisan...
ako 1.pomoc i v kociku na cumlik 😉 Hlavne - prosim ta - neprestavaj kojit - je to to najlepsie - co mozes svojmu dietatku dat - imunoglobuliny v mm su nenahraditelne!!! Ak zacina nadcha alebo zapal v ocku- staci streknut do nosteka ci oka... a lepsi liek nenajdes!!!
My sme okolo pol roka kakavali raz za 10 dni - mm je stravitelne bezozvysku... a pokracovali az do 15 mesiacov...
aj to mi je luto... ze sme sa (pre moje antibiotika) zbytocne odstavili...
Neskor sa to upravi s vhodnymi prikrmami... Materske mliecko nenahradi ziadna umela formula a je z hladiska travenia i posilnenia imunity - to najlepsie, co MOZES svojmu dietatku dat... 😵
ps: kym dojcis, dietatko nepotrebuje ani cajik - staci castejsie prikladat... uhasi hlad i smad zaroven 🙂 🙂

bershka
12. apr 2011

@evkaco ahoj, aj kamilkovy caj je dobry na zapchu. takisto ak kojis, skus si dat marhulovy kompot. u nas bol masaker po pol hodine 😀

aduskatt
12. apr 2011

@hamimami skus do jedla pridavat mlete psenicne otruby..zazracny liek na zapchu. moj syn trpel velmi, niekedy kakal az po 11 dnoch a s placom.....ale tie otruby pomohli......teda nie len tie, ale prispeli tomu

basika
13. apr 2011

@hamimami ja som u dcérky dlho (viac ako rok) riešila tento problém a skúšala som všeličo stravou, ale až prebiotická vláknina, presne táto
http://www.valosun.cz/sk/produkty/prebioticka-v...
jej pomohla a zvýšila som prísun tekutín, dávam si záležať aby vypila denne min. 1000 ml len tekutín. Ešte jej predpisuje aj Duphalac, ale ten už postupne vysadzujeme. Táto prebiotická vláknina je vhodná už od 1 roku. Ako som jej začala dávať túto vlákninu tak sa to zlepšilo. Nemení chuť ani konzistenciu tekutín do ktorej sa pridáva.

katus123
21. apr 2011

ahoj, pokial ma rada ovocie, davaj jej jednoducho ovocne vyzivy ovko, mozes si vybrat presne na vas problem, ktora z nich sa ti hodi. A nezatazis tym dietatko 🙂 dufam, ze pomoze 🙂 my odkedy pravidelne papkame (dokonca aj mamina🙂 ), tak to naozaj pomaha a hlavne chutia uzasne 🙂))

lucinka02
22. apr 2011

@hamimami suhlasim s tymi detskymi vyzivami, skus konkretne bananovu s jablkami a broskynami ovko, alebo nejaku taku podobnu, zmakcuje stolicu 🙂)) davaj pravidelne ako sucast jedla a nemal by byt problem...