Čo dávate do vianočnej kapustnice?

heltova9
21. dec 2020

Ahojte na Vianoce sme vzdy mavali kapustnicu cistu bez kapusty. Davam kapustnicu, cesnak, cibula, susene hriby, korenie, zemiaky. Robievate aj vy taku? Co este pridavate? Dakujem pekne 🙂

zaba21
22. dec 2020

@heltova9
Kyslá kapusta aj so šťavou, sušené hríby, bravčové mäso (napríklad rebierka alebo kosti z karé) klobása jemne údená, prípadne aj surová neúdená, cibuľa, cesnak, trošku paradajkového pretlaku. Na dochutenie bujón, čierne korenie, soľ, žiadne zahusťovanie. Polievku jedávame s chlebíkom alebo s vianočkou. .

foxyfox
22. dec 2020

Bez kapusty si to neviem predstaviť 🙂 ja takto: domáca kapusta, trošku údeného mäsa alebo rebier a klobásy, hríby, sušené slivky, zemiaky. Smotana až na tanier kto chce. Už sa mi o nej aj sníva, neviem sa dočkať 🤭

misinka0611
22. dec 2020

My s kapustou + udene maso, hríby.. samozrejme aj nieco na dochutenie.

fadama
22. dec 2020

Kyslá kapusta, udene mäso, chvost, klobasa, mleté mäso, pretlak. 😋😋😋😋😋😋

zuzkaluk
22. dec 2020

@mogaa aj ja už niekoľko rokov túto robím.

misinka0611
22. dec 2020

A vlastne aj kyslú smotanu.

adriannasvk
22. dec 2020

Ja dam trosku oleka,pridam pretlak,trosku ho opeciem,treba miesat na prudsom plameni cca 2 minutky,pridam nakrajany cesnak,ked sa rozvonia,pridam klobasu v celku a zalejem vodou. Po cca 15 minutach varenia pridam kapustu,hriby a osolim,pridam trosku mleteho korenia,pripadne bobkovy list a necham varit kym nie je kapusta hotova,na konci pridavam slahackovu smotanu,podla toho kolko varim,bud 1 alebo 2,pripadne podla chuti. Necham prevriet,vypnem a hotovo. Najlepsia je samozrejme na druhy den😉

fkata
22. dec 2020

Zemiaky nedávam. Kapusta, údené mäso, čerstvé mäso, klobása, hríby a sušené slivky.
Svokrovci fazuľu.

drozdajkahra
22. dec 2020

My kapustu a hríby melieme, na oleji opražím cibuľku do zlata pridám pomleté hríby s kapustou, osolim, okoreníme, podlejeme, hodku sa varí, ale ostáva to takej hustej konzistencie, podáva sa so zemiakmi, ktoré boli varené v šupke

emjee
22. dec 2020

sosovica uvarena domaka s bobkovym listom, hribami a korenim - do toho kysla kapusta, poprazena cibulka, poprazena slaninka, nakrajana klobasa

lenuska1907
22. dec 2020

Kapustu, hríby, zemiaky, zápražku, údenú rybu (kvôli údenej vôni), koreniny.

adrian3010
22. dec 2020

Čítam niektoré správy vyššie a píšete že varíte kapustnicu aj s kapustou a aj bez kapusty . A čo potom dávate do kapustnice keď nie kapustu ? Mačacie chvosty ? 😂

mimusa_25
22. dec 2020

@adrian3010 veruuu to maš pravdu pán manžel

dzulik_
22. dec 2020

@adrian3010 veď písali, že iba šťavu z kyslej kapusty bez strapcov kapusty 😁

adrian3010
22. dec 2020

@dzulik_ jaj 😀 nečítal som všetko 😀

mooonika1975
22. dec 2020

Mäso bravčové, kúsok hovädziny, údené, klobáska, obrovský hrniec, kapusta, hríby, nastrúhaný zemiak ako zahustenie, cibuľa na oleji, cesnak, koreniny a vedľa uvarené zemiaky. Mnaaam.

tinika
22. dec 2020

huby, vela cesnaku, jusku, troska kapusty a klobasku. mamka robila s viac kapustou a menej cesnaku a občas dame aj udene masko, tento rok bude aj masko :D

tinika
22. dec 2020

mna zaujima čo ine jete, lebo rybu mi mame na obed, večer bobalky s makom a kapustnicu, lenze najstarsi ju velmi nemusi, rezne sme mali asi dva roky, ale podla tradici by sa nemalo jest maso (hoci sa smejem ze v kapustnici aj tak je v podobe klobasky či udeneho maska)

tinkerbell
22. dec 2020

@heltova9 ja robievam takú klasickú červenú s údeným mäsom, kapustou a klobásou, ale moja svokra robí úplne inú - bielu s kapustou, šošovicou, fazuľou, hribami a sladkou smotanou 🤷‍♀️. Pre manžela tá kapustnica znamená Vianoce, takže varím aj tú len v menšom množstve.

dzulik_
22. dec 2020

@tinika my napr nemáme v kapustnici ani mäso ani klobásu 😊

jeliz59
22. dec 2020

Kapusta ,údené mäso hríby klobása....ale tento rok spravím kapusta klobása údene rebro a bravčové stehno hríby.....

1975renca
22. dec 2020

@heltova9 mnam tuto milujem😃a tesim sa vzdy na takú, mama ju stále varí 😃

aduskatt
22. dec 2020

Ja robím bez kapusty, len šťavu, dávam aj koreňovú zeleninu a kus kosti, sušené huby, Varený zemiak v šupke ako prílohu

bellovag
22. dec 2020

@adrian3010 na Liptove je tradičná kapustnica bez kapusty😉 Kyslá šťava zo suda, do toho údené mäso, klobása, celé zemiaky, hríby, cesnak, sušené slivky, široké rezance a liptovská špecialita "hrčka" alebo "slepá kura" t. j. nakrájané rožky s vajíčkom, cesnakom a majoránkou vytvarované do guliek a uvarené v kapustnici...niečo ako plnka do kurčaťa...ver, že Ti tam kapusta vôbec nechýba 😉 kmotrovci zo Šariša ju u nás jedli 1x a skonštatovali, že lepšiu nejedli 🙂

akcul13
22. dec 2020

Kapustnica bez kapusty? 😃🙈 My klasika kapusta, hriby, udene, cesnak, klobasa, smotana

leonie35
22. dec 2020

Kysla kapusta, dalej "juška" (voda z kapusty) 🙂 klobaska - 2 druhy "surova" a udena, robievame gulicky z mleteho maska, ktore do kapustice dame varit, dalej susene hriby, susene slivky. A doma robenu cestovina, vyzera ako mrvenička- tu dame az do taniera 🙂

leonie35
22. dec 2020

Cesnak tiez 🙂

miroslava21
22. dec 2020

Baby u nas tiez vianocna kapustova polievka bez kapusty. Zo stavy z kyslej kapusty 🙂 robime jedine na vianoce, iba raz do roka, a ma jedinecnu chut. Zo suda vyberieme stavu, pridame trochu vody, zemiaky na kocky, hriby. Na koniec na masle oprazime cibulku s trochou mletej papriky a pridame do polievky. A na zaver 2 vajicka rozslahame a je to. Strasne sa tesiiiim
My to volame vianocna kapustnica
Potom je klasicka kapustnica s kapustou, masom, klobaskou, hubami
A este je kysla polievka, kde sa nedava kapusta, ale v stave sa zas vari maso, cele zemiaky, klobasy, cibula...🙂

adrian3010
22. dec 2020

@bellovag to som ešte nepočul teda 🙂 samozrejme to môže byť dobré 🙂 nakoniec ako všetko čo nám tu naši predkovia nechali

krkavcia_mater
22. dec 2020

Keďže je u nás pôst, tak sa kupustnica varí bez mäsa. Tiež dávame len kyslú vodu z kapusty, čierne korenie, nové korenie, bobkový list, cesnak, cibuľa, hríby (dávame mrazené). Pred koncom sa pridá maslo na zjemnenie. Zemiaky varíme zvlášt. 🙂 Už mi sliny tečú

Táto kapustnica je chudobná, nakoľko Kysuce boli chudobný kraj, tak varievali iba z toho, čo mali.