Slepačia polievka alebo vývar ako v reštaurácii

lienocka_a
23. feb 2014

Ahojte, ako spravit taku slepaciu polievocku ako v restauracii aj s tym maskom? :D Polievky varit neviem a je na case sa ich naucit varit, tak uvitam vsetky dobre rady, dakujem 🙂

sarah27
23. feb 2014

@lienocka_a To je čistý primitivizmus - to viem variť aj ja.. čiže kup si nejaké kuracie trupy, alebo aj jedno kuracie stehno, dáš to vyvarit, daj tam zeleninu aku chces - mrkvu, petrzlen, jednu cibulu - nie zas vela zeleniny, lebo ti ta polievka ostane sladka a nezabudni korenie..var tak 2 hodiny, niekedy je to aj skor, podla toho, ked sa ti uvari to kuracie stehno, pridaj slepaci bujon v cca polovici varenia..vo vedlajsom hrnci dovar slize - to je snad jasne..potom dochut - ja podravkou a mas mnamku ... potom to scet, kuracinu ober (normalne prstami) - daj do cistej polievky, daj slize a mas

mia501
23. feb 2014

kup dake kuracie mäso (stehno,trupy,kridla) daj do hrnca,zalej vodou daj tam mrkvu,petrzlen a petrzlenovu vnat, ked zacne vriet musis stlmit aby vrelo uplne malinko,,inak bude polievka mutna, ja varim aj dve hodiny aby sa to dobre vyvarilo , ja kuraciu polievku iba solim, nemam tam rada vegetu a kadejake bujony, mam rada chut toho vyvaru,....moj mm si to na tanieri koreni ale ja mam rada iba solenu 🙂

pemizb
23. feb 2014

Len poradim, kludne skus kusok zeleru, poriku...to korenie tam daj cele...par zrniecok cierneho a par noveho korenia. Nie vela. Ozaj len par....ak to robis pre deti tak iste nedavaj podravku. Polievku osol hned na zaciatku, ked zovrie, pridaj tu zeleninu a nechaj vriet len mierne...inak ti ostane mutna. Ani slepaci bujon by som nepridavala...ak das sliepku, alebo hovadzie maso na polievku, tak je zbytocne ho pridavat....z kuracich trupov je polievka slabsia, ale zasa sa rychlejsie uvari. Drzim palce....iste sa podari....na tom nemas co pokazit.

sarah27
23. feb 2014

ano, nemoze to moc vret ...hned stišiť, ked zacne ....eeeeeeeeee, sak ja som iba taka amatérka, nehovorím, ze to viem uzasne navarit, ale tak mi to chuti

aduskatt
23. feb 2014

do studenej vody vody vlozit umyte maso, osolit, pridat cierne cele korenie, nove korenie, bobkovy list, petrzlen, mrknu, cibulu, par struckov cesnaku - celych, kusok poru, zeleru, kalerab a pomalicky varit kludne aj hodinku a pol. Mrkvy nedavaj vela, aby si nemala prilis sladku polievku. Ja ju po tej hodine a pol scedim do ineho hrnca a do toho vyvaru pridam este par kuskov mrkvy tak na 10-15 minut povarit. Hovadzia sa vari tak isto, len das ine masko a varis dlhsie ako kuraciu a slepaciu🙂
@lienocka_a

amonda
23. feb 2014

@lienocka_a ja robim vyvar takto: najlepsie sliepka, nesetri maskom 🙂 vlozim do hrnca, zalejem vodou - tak aby bolo masko cele zaliate. Necham varit - nesmie to chytit var - ked uvidis, ze to chce vriet, tak hned stisit na take malinke bublanie, budu sa ti robit tzv. suminy - tie odoberam sitkom (mam taku lyzicu so sitkovou strukturou), robi sa to len na vrchu, takze je to jednoduche odoberat. Ked sa mi uz suminy prestanu robit, tak tam dam 2 cibule, 2 mrkvy, 3 petrzleny, por, zeler, kel, paprika, kalerab, malinke nove zemiacky, brokolica, karfiol...cokolvek mas doma, cim viac druhov das, tym lepsie vonia 🙂 hlavne paprika je uzasna na vonu. Do cajoveho sitka dam cierne korenie - mozes dat aj nove korenie a bobkovy list - ale potom je polievka dost vonava - dava sa to skor k hovadzine ako k sliepocke. No a solim to. Ja osobne nedavam ani vegetu, ani bujony, pretoze je to skoda kazit polievku umelinami. Necham hodinu prevarit s tou zeleninou a je to 🙂 Moze sa to zdat zlozite, ale nie je :D a pri vyvaroch plati - cim dlhsie varis - tym lepsie...drzim palce pri vareni.

molka
23. feb 2014

kvalitny silny vyvar by sa mal varit aspon 3,5hod. a solit az na konci, aby sa vsetka chut vyvarila do polievky.

medveckaeva
23. feb 2014

Ahoj. Ja robím vyvar úplne inak. Dávam:
Kuriaci-kuracie prsia. Aby ich bolo racej viac ako menej 🙂 troska povarit. Pak pridam mladú cibulku mrkvu na kúsky veľké ako palec ( taky oval, neprekrajujem ). U nas sa nezavaraju cestoviny. Tak tej mrkvy tiez viac. Jeden kalerab. Posolim. Pokorenim čiernym korenim, kt si nadrvim. Dám magi a ja milujem kúsky vegety, ked mi v tom plavaju (dávam ju do všetkého. Rezne ryža ...)
Hovadzi: na ten chodi pol rodiny aj známy. Tak isto ako kuraci. Lenže ked máš hovädzie masko. Tak jo musíš dlho variť. Tak to si asi hod a pol povarim maso. Pak dám pár kúskov z mrkvy a kalerabu. Samozrejme posolim. Pokorenim. Dám magi i vegetu. A ked je masko takmer hotové. Tak dám zbytok zeleniny. Vyvar je veľmi silný ale skvelý. Takze ak davas deťom, odober a rozrob s vodou. Hovädzie masko sa robi 3-5 hod
Žiaden petrzlen. Dle mne to kazí chut polievky

meluela
23. feb 2014

@lienocka_a ak to ma byt vyvar ako z dobrej restauracie, tak len kvalitne mäso, zelenina, korenie, bylinky. Ak to ma byt vyvar z priemernej slovenskej restauracie, tak treba pridat bujon a vegetu 😉

pivonecka
23. feb 2014

aby polievka nebola sladka, varim ju takto - do studenej vody das studenou vodou oplachnute maso (sliepku, alebo kuracinu a ak chces mat silnejsiu, aj kusok hovadzieho, pripadne spikovu kost). Pridam cierne a nove korenie, sol, celu cibulu neosupanu celkom, necham tam poslednu hnedu supku a par strucikov osupaneho celeho cesnaku. Polievka nesmie vriet, treba varit pomaly. Asi po hodinke a pol az dvoch pridam zeleninu (mrkvu, petrzlen, zelen, kalerab, papriku, por, kel, mozes aj zviazat petrzlenovu a zelerovu vnat - to co doma mas). Potom varim este pol hodinku. Zeleninu davam neskor, aby sa v nej zachovali ake-take vitaminy, aby nebola dlhym varenim rozvarena a blatova a aby nebola polievka prilis sladka. Potom zeleninu a masko vyberiem, nakrajam a zvysnu polievku scedim. Tu zeleninu, ktoru mame radi vratim naspat do polievky, ktoru nemame radi, vyhodim, pripadne pouzijem na zahustenie nejakej omacky, alebo si odlozim na zahustenie kremovych polievok - tym sa vyhnem pridavaniu muky. Urcite nedavaj bujon a vegetu, aj ked vo vela restauraciach to este stale pouzivaju - cest vynimkam. Nakoniec mozes posekat cerstvu petrzlenovu vnat, ak mate radi. Ked si uvaris rezance, tak ich nedavaj do uvarenej polievky, ale iba na kazdu porciu na tanier, inak hrozi, ze sa Ti zvysok polievky pokazi. Urcite to nie je nic strasne uvarit, drzim palce a prajem dobru chut 😉

ammellia
23. feb 2014

Naposledy som varila vývar asi 3 hodiny v tlakovom hrnci a ten vyvar spieval, taky bol dobry. Vyvar si aj mrazim a tak minimalizunem pouzivanie bujonov.

Dobre je do vyvaru pridat aj 1-2 lyzice octu, nebudete ho cítiť, ale pomaha vytiahnut mineraly z kostí.

pivonecka
23. feb 2014

@ammellia uz som pocula vselico, ale ocot? ten davas na zaciatku do studenej vody? zaujimave... nabuduce vyskusam 🙂

zita19
23. feb 2014

Poriadny bujon robia suroviny a cas. Je jedno ci havadzi ci kuraci.
V pripade sliepky mas vsetko v jednom, na hovadzi treba bud hovadzie rebra alebo este spikove kosti. Osvedcilo sa mi odrezat zo sliepky prsia a pouzit ich az na konci.
Do studenej vody vlozis maso a kosti. Pomalicky privedies k varu na malom plameni varis. Cim menej bulliniek hadze, tam lepsie. Treba varit niekolko hodin. V dobrych restauraciach varia aj 24 hodin. Korenie sa dava na zaciatku, ja davam cierne, nove, muskatovy kvet, bobkovy list a klinceky. Zaroven sa dava varit jedna neolupana cibula. Asi hodinu "pred terminom" pridavam zeleninu: mrkvu, petrezlen, zeler, karelab, pripadne kel. Ked chces masko podavat v polievke, mozes teraz prihodit to maso z prs a osolit. Po uvareni vyberies zeleninu (mozes aj skor, ked je makka) a masko. Zvysok polievky ocedis od kosti a korenia.. Rezance varim vzdy samostatne.
Tento sposob je narocny na cas, ale vysledok stoji za to. Je to poctivy vyvar od babicky. Uplne najradsej varim bujon v sobotu cely den. Uz som varila aj 24 hodin, lebo som ho v sobotu v noci, ked som sla spat zabudla vypnut a vylozit na balkon. Bola to moja najlepsia hovadzia polievka s pacenovymi haluskami.

molka
23. feb 2014

@ammellia o tom octe som aj ja pocula, aj som to skusala, ale my sme ho tam citili. Na vycistenie vraj pomaha pridat jednu celu rajcinu, ale ani to nam nechutilo. U nas sa osvedcila len klasika - korenova zelenina a poctivo zbierat "sumenu" na zaciatku.

ammellia
23. feb 2014

@pivonecka ano, na začiatku. Netreba sa toho báť, cítiť ho vobec nie je.

ammellia
23. feb 2014

@molka zaujímavé, kolko ste ho dali? Ja 1Pl na cca 3l.

moon321
23. feb 2014

Sarah27 si troska drza.si nehaj primitivizmus na doma.keho to zajima?neni kazda odjakziva kucharka.a ona sa slusne opytala.takze svoje keci si nehaj na doma!

molka
23. feb 2014

@ammellia tiez asi 1PL, ale ja si myslim, ze sme si to trochu vsugerovali a preto sme ho citili. 😅 Povedala som rodine, ze som skusila pridat ocot a zrazu ho tam kazdy citil. 😀

ammellia
23. feb 2014

@molka tak nabudúce nevrav nič 🙂

ivet1371
23. feb 2014

Ja varim už dost rokov a stale ho všetci chvalia.ja dam meso do teplej vody varit necham zovriet ale ešte pred zovretim vyberiem šuminy.potom dam varit uplne na slabo a pridam mrkvu,petržlen,zeler,karelab,ked mam kel,karfiol.cesnak,cibulu,sol,cele čierne korenie.varim lež neni meso a zelenina meka a ked vyberiem zeleninu pridam vegetu a povarim.
@lienocka_a

16kristina02
23. feb 2014

Ja varim takto: Do hrnca dám vodu, umyte kuracie krídla, trošičku vegety, 7 guličiek noveho korenenia, 7guličiek čierneho korenia, sol. Ked začne vrieť, stišim uplne na slabo, pridam 7 druhov zeleniny (mrkva, petržlen, kalerab, zeler, paprika, cibula a petržlenova vňat) a varím tak 2-3 hodinky 🙂 Je užasna 😉

lienocka_a
autor
24. feb 2014

@sarah27 to nie je take lahke, pre mna je taka polievka dost mastna a tazka na zaludok.. preto sa pytam, ako sa robi ta v restauracii, lebo ta taka mastna nie je.. a okrem toho, som zvedava, ci ty si hned vedela uvarit svoju prvu polievku.. kazdy niekde zacina..

a ostatnym, dakujem velmi za vase recepty 🙂 ja som robila podobne, ale ako som pisala, pre mna je to mastne, robila som z kuracich trupov (chrbty).. ja som dala iba sol, vegetu, mrkvu a petrzlen a cele korenie, nabuduce skusim aj nieco ine, ani som nevedela, co vsetko sa tam da dat 🙂

veriiii
24. feb 2014

@lienocka_ak nechces aby bola taka mastna, tak skus kozu dat dole..a my davame zo zeleniny mrkvu, zeler, petrzlen-ten korenovy, pastrnak

veriiii
24. feb 2014

ano a ako pise @ivet1371 treba dat prec tie spenene ciatocky, aby nebola kalna polievka..to su vlastne vyzrazane bielkoviny z maska ako pise ivet1371, treba dat do horucej vody, aby sa to spenenie minimalizovalo..

zita19
24. feb 2014

@lienocka Ked nechces mastnu, tak uvar den do predu a daj napriklad v zime na balkon a na druhy den pozbieraj stuhnut mast zvrchu. Ale ta mast sa da aj "odlovit" pomocou papierovych kuchynskych utierok. Jednoducho ju odstav a ked sa ukazu oka na vrchu tak na nich opatrne prikladaj tie utierky.
Ja inac tiez nemam rada, ked sa mi lepi huba od masti z polievky. Naberam tak, ze ju odfukujem nabok a naberam si cisty nemastny vyvar. Alebo jednoducho pozbieram z vychladnutej.

amonda
26. feb 2014

@lienocka_a Neviem, či pomôže, ale skús uvariť vývar, nechaj ho vychladiť a potom daj do chladničky a na druhý deň sa ti hore vytvoria stuhnuté mastné oká - povyberaj ich - to ti pôjde aj len lyžicou a máš to bez tuku 🙂
A prípadne ak nechceš moc mastnú, tak si kúp hovädzinu a nie moc prerastenú s kosťou (ale nie špikovou - to je taká smiešna hrubá), ten vývar by nemal byť moc mastný. Veľa zdaru do varenia :D

mirka_aa
26. feb 2014

@meluela ahoj prosim ta,ake korenie a bylinky davas konkretne ?dakujem 🙂

meluela
26. feb 2014

@mirka_aa ja davam vacsinou nove korenie, bobkovy list, petrzlenova vnat, ligurcek, pazitka, listy zeleru ... ale to uz kazdy podla vlastnej chute si moze prisposobit

bianca
26. feb 2014

@lienocka_a uz nic jednoduchsie ani nieje.Chce to len cas.Dat varit zviera s kostou s ktr. chces polievku a zaklad je nenechat ju prudko zovriet aby sa nezakalila.Nech len tak prebublavat a po neakej dobe pridat zeleninu korenovu vseho druhu .Ja varim 2-3 hodiny.Samozrejme dochutit solou a c.korenim niekto dava bujon alebo polievkove korenie.Ja v sezone davam magu-rastlinu zivu.Dobru chut

cybulka
26. feb 2014

Keď potrebujete 24hodinový vývar mať hotový za necelé 2 hodiny:
2kg kuracích krídiel rozložím na pekáč, posypem rovnomerne dvoma PL sušeného mlieka, pečiem 45 minut v trube na 200 stupňov (počas pečenia 1 x krídla obrátim aby boli opečené z oboch strán) Následne obsah pekáča vysypem do veľkého hrnca aj s celým výpekom, zalejem studenou vodou , pridám 2 menšie cibule, bobkový list , celé nové korenie (cca 10 bobuliek), osolím a varím 30 minut na miernom ohni pod pokrievkou, potom pridám zeleninu čo dom dal a varím ešte 20-25 minut. Na záver prelejem cez sito a do voňavého priezračného silného vývaru oberiem trochu mäska a vrátim jedlú zeleninku a samozrejme čerstvo posekanú petržlenovú vňať. Zvlášť uvarím rezance alebo pečeňové halušky. Skúste a už iný vývar nebudete chcieť variť. 🙂