Ako je to s materskou a maródkou?

melka24
16. okt 2012

Ahojte maminky,
už päť rokov som zamestnaná trvale, no ku 31.10.2012 mi končí zmluvy na dobu určitú,
a keďže čakám bábatko môj zamestnávateľ mi zmluvu nepredĺžil, termín mám na 14. februára, a koncom tohto
mesiaca chcem ísť na PN-ku až do materskej, lebo mám problémy s chrbátikom, bude sa mi rátať materská aj s touto PN?
za 10 mesiacov som mesačne zarobila priemerne 450 € v hrubom, a chcem sa ešte spýtať ako to je s vychádzkami keď som tehotná, možem mať aj neobmedzené?
ďakujem 🙂 🙂 🙂 🙂 🙂 🙂 🙂

moon1979
16. okt 2012

na neobmedzené vychádzky musí byť vážny zdravotný problém, najmä psychický, pokiaľ máš zdravotné problémy, nemáš sa čo poflakovať po vonku a musia ti stačiť 2x po 2 hodiny vychádzky denne 🙂
na materskú aj PN samozrejme budeš mať nárok, ale nebude to žiadna sláva, ak si sa nepripoistila aj dobrovolne ...

kristina39
16. okt 2012

ahoj..ja som tiez pred matrerskou bola dlho pn...vlastne skoro cele tehu...termin som mala v septembri 2011 a na pn som nastupila koncom januara...ale materska sa mi ratala za rok 2009/2010...

d_anielik
16. okt 2012

ahoj... tak PN by sa ti mala rátať podľa priemeru za minulý rok /2011/ a to 55% z hrubého vrátane odmien z ktorých sa odvádzali odvody /prvé tri dni len 25%/, no a ked nastupiš na materskú v roku 2012 /to by malo byť 8-6 týždňov pred termínom pôrodu/, tak tiež podľa priemeru za 2011, len už 65% z vymeriavacieho základu.... Ak pôjdeš na materskú až v roku 2013, malo by to byť podľa roku 2012, ale kedže si počas celého neodvádzala odvody lebo si bola na PN, je možné že tiež pôjdu podľa roku 2011... Toto presne som sa ja pýtala na sociálke, no ani tá pani čo to má na starosti mi nevedela presne odpovedať, a hlavne že v roku 2013 keď pôjdem na materskú nikto netuší aké zákony a pravidlá budú platiť...
Neobmedzené vychádzky sú podľa mňa bez šance, neviem si predstaviť ako by to tvoj lekár zdôvodnil... štandart sú od 9,00 do 11,00 a od 15,00 do 17, 00

diane87
16. okt 2012

Ahoj. myslim ze si sa pytala aj na to ze ci sa ti bude ratat materska aj z PN, tak odpoved je ze NIE....toto obdobie sa vylucuje. Takze nehrozi ze sa ti kvoli tomu znizi davka MD 🙂 Skoda ze si este nevyzila dobrovolne nemoc. poistenie 😒 lebo MD z vym. zakladu 450 eur nie je bohvieco 😕 Na matersku by si mala nastupit 3.1.2013 a mala by sa ti ratat podla roka 2012, z HM....a podla mna vobec nevadi ze budes PN, proste to obdobie vylucia z obdobia ktore je pre teba urcujuce. Ked si mala skoror stale HM 450 eur, tak by tvoja materska mala byt okolo 293 eur plus pridavky na dieta, co neviem kolko teraz je presne.... to je len moj nazor, a suhlasim s @d_anielik ze ani tety na SP nevedia povedat ze co a ako 😨

yvkay
16. okt 2012

Ahojte zienky 🙂Takze ak mi PN vychadua na den cca 10 eur,tak materska ak ratam sa mi zvysi cca o 30 ecka na mesiac?

sussana2005
16. nov 2012

Ahojte baby,
Budem mat narok na matersku ak sa dam teraz vypisat az do konca tehotenstva??robila som na TPP asi 2mesiace,potom som dostala vypoved v skusobnej dobe.Bude sa mi to pocitat??Alebo nie?? Dakujem.

whiterosses
16. nov 2012

musíš mať odrobené 270 dní na TPP ..

evita68
17. nov 2012

musíš mať v posledných troch rokoch odrobené 270 dní na TPP..

alenkapalenka
18. nov 2012

a viete mi povedat,ked na pn nastupim v decembri az do materskej a ta mi zacne od juna, ta sa mi bude potom ratat z hm z roku 2011 alebo 2012?