Dostanem materskú?

stevkoaon
20. feb 2024

Dobrý deň,
Za minulý rok som pracovala až od novembra u zamestnávateľa, do konca januára tohto roku. Potom som dostala výpoveď. Od začiatku februara som na PN. Začiatkom jula mám termín pôrodu.
Chcem sa spýtať, či mám nárok na materskú, keď budem mať tých 270 dní za posledné dva roky - čo mi vychádza že budem mať.
Ako si viem vyrátať výšku materskej? Ráta sa to z priemerného zárobku za minulý rok aj keď som odpracovala len dva mesiace minulý rok ?

independent_woman
20. feb 2024

@stevkoaon https://www.finsider.sk/kalkulacky/kalkulacka-m...

Tu si vies vypocitat vysku, ak mas splnene vsetky nalezitosti mala by si ju dostat.

stevkoaon
autor
20. feb 2024

@independent_woman Nevadí, že som odpracovala minulý rok len 2 mesiace ? Bude sa mi rátať z toho platu aj keď uz teraz som bez pracovného pomeru?
Na PN som išla počas ochrannej doby ( hneď po výpovedi) takže to mám z toho pracovného pomeru, a potom plynulo prejdem na materskú, a chcela by som vedieť jej výšku, resp. Z čoho sa mi bude rátať

zuzkaa1991
20. feb 2024

@stevkoaon pn sa nepocita do 270dni takze ak ste do januára neopracovala 270dni tak nie jedine zrusit pn a si platit sama nemoceske dobrovoľne za ktore mesiace vam chyba ;) 2m nestaci..my planuj3m3 druhe takze do leta musim potahnut v praci nech mam splnene podmienky kedze som 6r bola na rodičaku a pocat pn a tehu mi skončila zmluva

Jedine ak mate prve dieta a do porodu nebude mat 3r ak ste a prvé dieťa brala matersku ;)

stevkoaon
autor
20. feb 2024

@zuzkaa1991 keď rátam 2 roky spätne tak za 2022 od mája do decembra je +-240 dní , v roku 2023 sú 2 mesiace +-60 dní a tento rok 1 mesiac +-30 dní .. takže na konci mája budem mať 330 dní za posledné 2 roky

stevkoaon
autor
20. feb 2024

@stevkoaon ak niečo rátam zle, prosím upozornite ma , ak by mi to malo pomoct

zuzkaa1991
20. feb 2024

@stevkoaon zavolajte si na socialku kamoske som tiež tak poradila oni lepsie vidia v systeme ako.mate odvody odvedene ale viac menej ked aj v roku 2022 jasne potom.je ok ;)

draik
20. feb 2024

@stevkoaon
Dni sa počítajú ku dňu pôrodu. Predpokladám, že posledné zamestnanie bolo s vysokou mzdou...

stevkoaon
autor
20. feb 2024

@draik Tak 700 euro ( ak by to rátali zo zamestnania) by bolo lepšie ako rodičovský ( ak sa to ráta za priemer za minulý rok ) .. avšak to neviem či sa na to vzťahuje tá ochranná lehota