Ako vybaviť materskú dovolenku, keď som nezamestnaná?

evelin116
13. jan 2011

Ahojte! Prosim vas je tu niekto kto mi vie poradit. Ako sa vybavuje materska, ak som nezamestnana a som zaevidovana na urade prace??? Uz som s toho zufala.. Bola som na urade prace a zobrala som im papier od lekara a aj s terminom na nastup na MD. Ale oni mi nic nepovedali ako mam dalej postupovat? Oni ma len vyradili z uradu ze uz sa nemusim chodit hlasit..nic viac. Musim ist na socialku ja alebo oni to vybavia? Ako to je? Nic mi proste nepovedali a ked som sa spytala tak mi nic nevedeli ani povedat alebo sa in nechcelo vysvetlovat...

danielik79
13. jan 2011

ja som si to vybavovala sama .Najprv som išla s papierom na nástup na MD na socialkou tam vypísali potrebné papiere a potom som išla ten papier čo mi dali zaniesť na úpsvar jedným aj druhým tj úrad prace a socialka kde si budeš vybavovať rodičovský príspevok.Ale ked pôjdeš na socialku sa tam pre istotu opýtaj ako je to teraz lebo ja som to vybavovala tak pred 5 rokmi.

evelin116
autor
13. jan 2011

@danielik79 jezis tak to ti velmi pekne dakujem. Na tom sprostom urade mi vobec nepovedali ze musim ist na socialku.

mamartinka
13. jan 2011

@evelin116 a pred nastupom na matersku ak si nikde nepracovala musis byt aspon 270 dni nemocensky poistena.Inak myslim matersku nedostanes.Skus aj temu aj sem https://www.modrykonik.sk/forum/financie-a-rodinny-rozpocet/dobrovolne-nemocenske-poistenie/

danielik79
13. jan 2011

@evelin116 to máš tak v terajšej dobe ti nik nič na uradoch nepovie dokial sa neopýtaš aspoň 5 razy .A na Upsvare si ked sa narodí male nezabudni popýtať kočíkové a všetko čo k tomu patrí.Aj to ked tam teraz najbližšie pôjdeš sa tiež opýtaj aby si po pôrode nemusela behať ty ale aby to vybehal tvoj manžel ešte kým budete v pôrodnici.

liz_lemon
13. jan 2011

na materske nemas narok, budes dostavat rodicovsky prispevok od zaciatku nastupu na MD, vo vyske 190 EUR

monika9694
23. jún 2011

@evelin116 ahoj ja mam taaky istý problém aký si mala ty ... som v 38, týždni a na materskej som už mesiac , ale len vypisana hej .. ked mi dal gynekolog papier odniesla som ho na upsvar povedala mi , že sa už nemusim hlasit a čau ... a nič ine ... a ja neviem či ten mesiac čo už som na tej materskej či som už mala dostavat nejake peniaze alebo nie ?? lebo nikde inde som s tym papierom nebola ... nemôžeš mi poradit ako dalej ?? a teraz mam strach , že už som mohla dostavat mesiac ten rodičovsky týh 190 eur , ale kedže som ten papier nikam neodniesla len na úrad prace tak mi nedaju peniaze ,,,, ty si kedy začala dostavat peniaze až ked sa dieta narodilo a zase si musela ist po uradoch alebo hned ako ta vypisal gynekolog ???

strapadielko
23. jún 2011

@monika9694
monika urcite chod do Socialnej poistovne sa spytat, na MD nastupujes 6 tyzdnov pred TP, resp. 8 zo zdrav. dovodov, cize ty uz by si mala dostavat peniaze, kolko zalezi ci si bola nemocensky poistena tych 270 dni, alebo nie
na Slovensku nejak nefunguje prepojenie verejnej spravy, vsade sa treba trepat zvlast, no co uz
snad ti doplatia aj spatne

evelin116
autor
24. jún 2011

@monika9694 ja som peniaze dostala az ked sa mala narodila ale najprv len tych 150 co sa dava za to ze si porodila a ostatne som dostala az do 28 dni ked uz mala malinka...a aj ten rodicovsky prispevok mi poslali vlastne naraz za 2 mesiace tych 190 a aj pridavok na dieta 22€..ja som vtedy nemusela chodit ked som uz bola ako oficialne na MD a to je mesiac pred porodom...a v tvojom pripade neviem ci dostanes peniaze treba sa ist opytat na socialku..kde si poistena? v akej poistovni? Lebo ak si v unione a aj tvoj manzel ak ho mas a ked tym prihlasis aj dieta tak dostanete na pol roka monitor dychu zadarmo bez poplatkov...my sme si to vybavili a usetrili sme peniazky...nie vela ale aspon nieco 😉 Daj vediet ako si dopadla na socialke

monika9694
24. jún 2011

@evelin116 ale ja som nikdy nepracovala na zmluvu vieš takže za mna nikto neplatil odvody som na urade 2 roky ... pracovala som , ale nezamestnali ma lebo by museli platit odvody a teraz to lutujem , pretože som nečakane ootehotnela a mohla som mat viac , ale to je jedno ... no už som presne mesiac vypisana na MD od gynekologa a odniesla som to len na urad prace ako som pisala včera a tam mi povedala , že mam prist s rodným listom ked sa babo narodi a nič viac ... a nešla som ani na socialku nikde len tam ... ale ked ty piseš , že si dostala peniaze až po porode tak to bude asi aj u mna tak ,,, len ja nemam narok na nič lebo som nepracovalaa a ani som si nič neplatila ... a po porode si mala toho vela na vybavovanie ??? .... to znamena , že ja niekedy v auguste dostanem prve peniaze asi ... lebo rodit by som mala o 2 tyzdne ... ked nebude protestovat a ked pôjde manžel všetko vybavit tak mi pridu peniaze až v auguste nejake drobne alebo až v septembri ... ale to mi pride ten rodičovsky prispevok 190 eur pretože ja nemam narok na ine kedže som nebola zamestnana a myslis , že to mi zaplatia od toho 27.05 čo ma vypisal doktor alebo až od vtedy čo sa narodi dietatko ??? mam vela otazok asi si budete mysliet , že som hlupa , ale ja sa už v tom nevyznam lebo na urade vam nič nepovedia su nervozní , že ich vôbec vyrušujete a potom neviem čo a ako ... ☹ ☹ a nie som poistena v unione škoda ... lebo ta vecicka by sa mi zisla ,,, ale manželova sestra nam to asi požičia lebo hovorila , že to ma ... tak aspoň to 🙂

monika9694
24. jún 2011

@strapadielko ved prave , že som poistena nebola som vedena 2 roky na urade prace pracovala som , ale bez zmluvy takže mne patri len tych 190 eur a aj tie mi pridu po porode pravdepodobne ☹ ☹

gapa
24. jún 2011

@monika9694
neviem, či si sa informovala na upsvar aj na oddelení sociálnych vecí a rodiny. Tam by som zašla a priamo za pani, čo má teba na starosti a sa spýtala, či bude po pôrode stačiť k vybaveniu rodičovského príspovku u teba len rodný list, či nebudú chcieť aj potvrdenie zo sp, že si nemáš nárok na materké alebo niečo iné (lebo môže žiadať napr. aj to, že nepoberá manžel materské)
a hned sa môžeš spýtať, či to potom môže bavaviť aj manžel.

nárok na RP je až od mesiaca narodenia dieťaťa, nie skôr.

evelin116
autor
24. jún 2011

http://www.dietaaja.sk/co-treba-vybavit-pri-por... tuto najdes vsetko co treba....sme na to uplne rovnakoja som tiez nebola nikdy zamestana...tak asi dostanes to co aj ja...vsetko si priprav a vypln a vysvetli muzovi co kam ma odniest aj moj to vybavoval.mala mala 2 mesiace ked dosli peniae lebo boli spomalene uradnicky na urade kvoli tomu som tam bola 2x a az vtedy sa to pohlo ked som tam nakricala na ne ze co robia celi den.ani ja som nic nevedela a tiez som mala zmetok s toho..nie si jedina a ani posledna. a co cakate? dievcatko alebo chlapceka? Tak sa tesite ze za chvilku ho budete mat pri sebe? Je to nadherny pocit ked ti ho daj po prvy krat do ruk...uzi si to. a daj mi potom vediet ako ste dopadli.Dufam ze som ti aspon trosku pomohla

evelin116
autor
24. jún 2011

@monika9694 no ani ja som nikdy nebola zamestana bola som jeden cas dobrovolne nezamestnana a zdravotnu som si akurat vtedy platila..takze sme na tom rovnako. zisti si vsetko co mas vybavit po porode priprav si tlaciva a muzovi vysvetli co kam ma odniest a on to vybavy za teba..aj ja som to tak spravyla ako hovorim peniazmi na tom budes tak isto ako ja pravde podobne..ja som musela ist 2 krat na urad co je s peniazmi kde to trci vynadala som im tam a o par dni som mala vsetky peniaze na ucte. zalezi to od tych pracovnicok ake su a ako sa im chce.tam ked si neotvoris usta na ne tak nic nerobia akurat tak kavickuju a ked sa ides stazovat tak hned vyskocia.je to otrasne..co uz ☹ nemozme sa cudovat ved sme na skovensku...pre istotu sa chod opytat na tu socialku cim skor..tam su o nieco ochotnejsi.tu je to celkom dobre rozpisane ...

monika9694
26. jún 2011

@gapa ahoj skusim to pôjdem sa opytat , že čo zistím .... aby som toho nemala velaa .. lebo už nemame vela pred sebou ... dakujem 😉

monika9694
26. jún 2011

@evelin116 och joj tak to si ma nepotešila , že ešte ich budem musiet do toho hnat .. no uviidime .. tu v poprade je to tiež niekedy ako o život ....... tak dakujem a skočím na tu socialku že čo a ako aby som potom nebola zaskočena a bez penazi dalšie dva mesiace

maznacik007
26. jún 2011

@monika9694 rodicovsky prispevok ti patri az po porode dietata ... treba odniest na UPSVAR rodny list dietata a este potrvdenie zo socialnej poistovne ze nemas narok na materske...
ak sa ti dajme tomu narodi dietatko 20. jula tak prve peniazky dostanes tak v polke augusta tych 190 + 22 EUR... dovtedy nemas narok na ziadne davky...

monika9694
27. jún 2011

@maznacik007 och joj nepotešila si ma 😠 😠 ale už som vedela , že je to tak ... no čo už ja tiež už počítam s tým , že peniaze mi prídu až niekedy v auguste ked nie až v septembri tak čo už ... vydržala som rok bez penazí tak vydržím ešte pár dní ... nemám na výber dakujem za info ... 😀 😀

maznacik007
27. jún 2011

@monika9694 co uz my zeny vydrzime vselico.. vela stastia pri porode

vacica59
21. feb 2012

Ahojte potrebujem poradiť.. dnes som nastupila na MD, doteraz som bola PN- od začiatku tehotenstva.. predtým som pracovala asi 4 mesiace a počas PN mi skončila zmluva a firma mi ju nepredlžila.. tak som bola dalej PN.. a nezamestnaná.. čo mám teraz robiť?? mám sa isť evidovať na urad prace?? či do socialky?? Doktorka mi nevypisala ani papiere na MD, že mi to vypíše spätne ked to budem potrebovať... Vôbec neviem čo mam robiť..

vefi89
22. feb 2012

@vacica59 to je divné, že ti dr nedala papiere o tom... mne dal hneď ako som mala mať nárok nastúpiť na MD, a s tým som išla na soc. poisťovňu, odkiaľ mi prišlo vyjadrenie..

krajinka
22. feb 2012

@vacica59 ja tomu tiez nerozumiem, na najblizsej poradni si ten papier urcite vypytaj, potom s nim treba ist do socialnej poistovne...a budes mat narok na matersku? kedy presne ti skoncila zmluva?

gapa
22. feb 2012

@vacica59
ak si pracovala len 4mesiace a nie viac v obdbí dva roky pred pôrodom a nemala ani dobrovolné nemocenské poistenie, tak ozaj nárok na materské mať nebudeš (aj ked ochranná doba by ti vyšla, nebudeš mať potrebných 270dní nem.poistenia).

Treba ale zájsť (v čase vychádzok 🙂 ) na UPSVaR oddelenie sociálnych vecí a rodiny a povedať, že ak nemáš nárok na materské z dôvodu, že si praocvala len v obd..xx.xx do xx.xx a budeš žiadať o rodičovský príspevok (dalej RP) hned po narodení dieťaťa, či budeš potrebovať zo soc.poistovne aj doklad o tom, že nárok na materskké nemáš. Ak ti povedia, že áno, hned si zober tlačivo od nich (resp. sa spýtaj, či bude stačiť rozhodnutie zo SP, že nemáš nárok, či to treba na špeciálnom tlačive čo sa prikladá k žiadosti o RP).

V takom prípade si vyžiadaj od lekárky žiadosť o materské, aby si si vybavila v soc.poistovni to tlačivo, resp. rozhodnutie o tom, že nárok nemáš.

Ale je tam možno háčik, netušímm, či ti lekárka ponechá PN-ku aj po čase, kedy žiadaš o matesrké, teda napr. nástup na md dajmetomu 6týž. pred očak. termínom pôrodu by bol 22.2.2012, či pn bude pokračovať nadalej. Ak by ti ju chcela ale ukončiť, tak si to nedaj a požiadaj o materké neskôr, dnom pôrodu.

Ak by ti ale ponechala pn aj po dátume na žiadosti, čo žiadaš o materksé, tak to by som bola celkom rada, ak by si mi dala vedieť, lebo takých prípadov tu pár bolo, no nik mi nedal potom vedieť, či s tým lekárka súhlasila (lebo zákon to pripúšta,popisuje také prípady, že ak by ti vznikol nárok na materské, že by sa nemocneské prestalo vyplácať).

Nezabudni potom vybaviť zdravotnú poistovnu (zober zápočtový list, prefotenú pn, možno bude stačiť, ale asi bude treba doklad zo soc.poistovne o poberaní nemocenskkého a za aké obdobie, tiež potom doklad o poberaní rodičovského príspevku), no to si zisti na svojej ZP, nemajú rovnaké postupy

A po pôrode nezabudni podať na soc.poistovnu prhlášku do 45dní po pôrode, aby si bola dôchh.poistená štátom ako osoba riadne sa starajúca o dieťa do 6rokov. Urob si z toho kopiu, nechaj potvrdiť pečiatkou prevzatie prihlášky soc.postovnou a založ túto potvrdenú kopiu k zápočtovým listom do dôchodku. Potom treba myslieť aj na odhlášku z tohto poistnia.

vacica59
22. feb 2012

Ahojte kočky @krajinka Začala som marodiť v auguste, zmluva končila v oktobri..
@gapa Doktorka mi PN nechcela predlžiť že to vraj nemôže.. Keď som bola v soc. p. tak mi nič normálne nepovedali len že nemám narok na materskú, na čo som jej ja povedala že to viem, a chcem len vedieť že kam sa mám isť registrovať.. tak namňa kukala jak puk, nič mi nepovedala.. Tak som dnes išla aj na urad prace kde mi to konečne normálne vysvetlili že čo mám doniesť.. Takže sa musím vrátiť do soc. p. pre papier o tom že nemám narok na materskú.. a budem sa registrovať na Up ako nezamestnaná a keď porodím tým dňom nastúpim na MD.. no len neviem ako si to mám všetko vybavovať keď budem po pôrode.. Môže to zamňa vybaviť napr moja mama alebo partner(nie sme zobratý)???

gapa
24. feb 2012

@vacica59
zisti si to už teraz na upsvar, či môže aj niekto iný.

binna
27. feb 2012

Ahojte, kocky, ja tiez beham od uradu k uradu a neviem sa dopatrat, mozno mi budete vediet poradit. Riadne som robila ostatne 4 roky v kuse, takze narok na materske mam. Ze som tehotná som zistila pocas výpovednej lehoty dohodou, co som aj pisomne oznamila zamestnavatelovi este v zamestnaneckom pomere. Od 1.1.2012 som na ÚP, a poberám dávku v nezamestnanosti. Dobrovolné nemocenské poistenie si neplatím, iba za mna platí úrad práce momentálne. Ked som si volala do socialnej poistovne, ci treba nieco platit alebo sa evidovat (este v decembri som sa pytala), tak mi pani povedala, ze nepotrebujem nic riesit, tak som neriesila. Na UP mi povedali, nech sa opytam na socialke, takze zacarovany kruh. 🙄
Len teraz mi to vrta v hlave, ci dostanem matersku, alebo musim sa ist dobrovolne poistit? Teraz ten "balicek" poistneho nie je zrovna najlacnejsi, ale ak to spravne chapem, plati na mna ochranna lehota 270 dni (to mi vychadza) a materske by som mala dostat? Viete poradit, mate niekto podobnu skusenost? Dik.

dossy
30. júl 2012

Ahojte, ja som dost zufala, a mam to trocha komplikovanejsie ako vy. Vie mi niekto prosim viac pomoct ??
Som nezamestnana, tehotna a zijem v zahranici, nedostavam tu ziadne peniaze, pretoze som nikdy nepracovala na zmluvu. Zivy ma moj priatel. nemam tu samozrejme narok ani na matersku , poistenie mam cez europsku uniu. Trvaly pobyt tu, mam narok na rodicovsky prispevok zo slovenska ?? pretoze tu nedostanem nic ! 😢

martinatavodova
4. aug 2012

ahojte ja len tak informativne sa cchcem spýtať, pokial som pracovala 1rok aj 5 mes. počas tejto doby som si aj platila DNP ktoré už ale zaniklo, a dostanem výpoved a v prípade, že si nenájdem hned prácu a pojdem na úrad práce. Ako sa potom zohladnuje tých 270 dní ak by som náhodou otehotnela? vadilo by tam napr. to obdobie pocas ktorého by som bola na úrade? dakujem 🙂

martinazvo
22. aug 2012

Dobry vecer, rada by som sa spytala, ci budem mat narok na matersku, ked by som dala v zamestnani vypoved. Pracujem v jednej firme 11 rokov, ale je to velmi stresove prostredie a planujem podstupit umele oplodnenie, co si vyzaduje klud a v tejto praci to bude nemozne/urcite neuspesne. Rada by som to vyriesila vypovedou s tym, ze budem dufat ze otehotniet sa mi podari co najskor. Dakujem za odpovede.

moonlightka
17. sep 2012

ahojte momentalne som nezamestnana, chcem sa spytat ci musim nastupit na MD 6 tyzdnov pred planovanym terminom porodu ale nie? Ked by som bola zamestnana viem ze asi nemusim, ale takto?