Mám nárok na materskú, keď nie som zamestnaná ?

alzbetamazanova
25. nov 2019

Ahojte baby potrebovala by som poradiť.Od septembra 2019 som nezamestnaná skončila mi pracovná zmluva po 10mesiacoch a išla som sa evidovať na úrad prace.zistila som že som tehotná neskôr.Na vyšetrení u môjho gynekologa mi bolo povedané že má chce lekár vypísať na pn rizikove lenže nevie či má môže vypísať pretože nevie čo tam treba napísať či byvaleho zamestnávateľa alebo úrad prace aby som do materskej dostávala nejaké peniažky .bude to nejako ovplyvnene na matersky príspevok či budem mať nárok na matersku?keď nebudem zamestnaná od septembra 2019 do porodu 2020? Ale na úrade práce

sabinka277
27. nov 2019

Tu som si zvykla už na nič sa nevyjadrovat 😂 lebo túto milostive sú najmúdrejší že stým robia 😂 a iná odpoveď do úvahy neprichádza ani za boha 😂😂😂

fokuska
28. nov 2019

@sabinka277 Pocuj neber to nijak v zlom, ale existuju zakony, vyhlasky, nariadenia, ktore ma povinnost SP, aj ZP aj ine institucie a aj obcania dodrziavat.
Tu su zeny, ktore s tym priamo pracuju, ovladaju tieto veci a vedia teda naozaj odborne poradit co sa ako ma/moze a pod.

V pohode tu mozeme pisat svoje nazory ci je krajsie meno Michal alebo Tomas, ci zacneme zdobit stromcek teraz alebo neskor. Na to moze mat kazdy svoj nazor a ani jeden z nich nie je spravny alebo nespravny.

Na tieto uradne veci ale nemozes mat nazor a vyjadrovat sa podla jednej osobnej skusenosti, ze takto sa to robi, takto to musi byt.
Toto bola mozno banalita, ale skus si uvedomit, ze zeny tu daju na nejaku radu a pridu kvoli tomu o matersku, zmaria si narok na podporu alebo nieco ine, co velmi vyrazne zasiahne ich rozpocet, dalsiu pracu, dochodok, PNku atd.
Ak nemas odborne vedomosti a skusenosti zo stoviek alebo tisicok pripadov, tak naco je dobre vyskakovat tu na odbornicky a ist si dokola svoje?

Z toho co si pisala ocividne netusis ako system v SP funguje, ale tvrdo si si obhajovala, ze tak sa to robi a tak to musi byt, lebo ty si to urobila. V pohode, ze ty tak urobis a na zaklade toho si myslis, ze je to spravne a napises to tu. A potom ta odbornicky opravia... tak bezne by clovek zapochyboval, ze aha, ja som urobila tak, tu mi tvrdia, ze je to hlupost, no tak teda dobre. Bud by sa stiahli, alebo sa popytali viac aby zistili preco to oni mali inak.

Tiez sa asi u lekara nehadas, ze ty vies lepsie, ani predavacku v obchode nejdes poucat, ze ako ma spravne narabat s kasou...

evittam
28. nov 2019

@sabinka277 Ale prichádza ale ak je podľa platného zákona a nie podla "ja som to tak mala". Skus pochopiť tento jediny rozdiel.

evittam
28. nov 2019

@fokuska Niekomu nevysvetlis😉 Uz som tu párkrát bola za arogantnu trúbu a potom do IP ospravedlňujem sa a co teraz ked mam podporu 200Eur-no ked si si to sama po.rala uz nic....

nika82
28. nov 2019

@evittam nechaj tak to uz nepomozes aj tak si bude mlet svoje

sabinka277
28. nov 2019

@fokuska presne to co som napísala som písala preto nie len zo svojej skusneosti ale od moje tety ktorá na sociálke robí už 12 rokov... A nepovedala mi to tam len ona preto to budem hovoriť povedala som to tak aj jej a taktiež aj dvom ďalším a bolo to takto.. Tak potom neviem kde je chyba... Ale ja sa nemám začo niekomu ospravedlňovať...

alzbetamazanova
autor
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
sabinka277
28. nov 2019

Nemám sem dôvod písať niečo čím som s není istá.. 5 ľudí tvrdí iné a ďalších 5 tiež iné..

fokuska
28. nov 2019

@sabinka277 Tak to je potom naozaj neskutocne zvlastne, to mi nijak nejde do hlavy.

sabinka277
28. nov 2019

@fokuska práve preto ja sa tu nehadam a ani sa nechcem.. Lenže netvrdila by som niečo čím by som si nebola istá... Vážne nerobím si srandu...neviem kde môže byt chyba v tomto pripade...

fokuska
29. nov 2019

@sabinka277 Mne z toho vyplyva, ze tvoja teta, alebo dalsie tety na danej pobocke SP si "vymysleli" nejake vlastne pravidla. Len neviem naco, ked maju system, de si vsetko vedia pozriet. A ako im potom sedi tlacivo, kde je napisany zamestnavatel, ale to tlacivo nim nikdy nepreslo.

Nam sa to stalo na stavebnom urade - pytali od nas original vypis z katastralnej mapy (ten sa vydava samozrejme za poplatok). Manzel im povedal, ze predsa funguje zakon, podla ktoreho si statne institucie nemozu ziadat od obcanov dokumenty, ktore si vedia sami najst vo svojich systemoch. Tak pani zacala habkat, ze no..ehm...ano, tak my si to vieme najst, ale viete, ked nam to rovno donesiete vy, tak je to pre nas jednoduchsie.
Isteze, lebo nemusi 3x kliknut aby nasla co potrebuje, ale ja za to zaplatim a donesiem jej rovno vytlacene.
My sme im to nedodali, maju si to najst v systeme sami.

Takze tato situacia mi to pripomina...