Materská pre študentku

vaneska65
27. apr 2024

Dobrý deň, chcela by som sa informovať ohľadom nároku na materskú. Som tehotná študentka SŠ maturitného ročníka. Predpokladaný dátum pôrodu je 2. Októbra. Čítala som rôzne články o nárokoch na MD a chcela by som sa uistiť o mojom pochopení a pláne kvôli získaniu tohto nároku. Takže za predpokladku úšpešného ukončenia maturitných skúšok v mesiaci Máj, by som sa chcela od 1.Júna zamestnať na dobu 3 mesiacov (90dní) u nového zamestnávateľa s "vyšším" príjmom kvôli lepšiemu vymeriavacemu základu MD, s tým, že by som si požiadala o MD iba 4 týždne pred dátumom pôrodu, nakoľko potrebujem splniť tých 90 dní v novom zamestnaní. Je to takto legitímne? Ďakujem za odpoveď

doriiis
27. apr 2024

Nárok na materskú má poistenec v prípade, že bol nemocensky poistený 270 dní v posledných 2 rokoch pred pôrodom.

Od 1. 1. 2024 sa do potrebných 270 dní nemocenského poistenia v posledných 2 rokoch pred pôrodom započíta štúdium na strednej či vysokej škole. Doba poistenia sa však započíta len vtedy, ak pred pôrodom úspešne ukončí príslušný stupeň vzdelania. Status poistenkyne nezíska automaticky, musí sa buď zamestnať, alebo si sociálne poistenie platiť dobrovoľne.

doriiis
27. apr 2024

Ty h dni je 270....ale v prípade ako popisujes vyššie sa ti zvyšné dní zarataju zo štúdia.Ak samozrejme školu úspešne dokoncis