Materská z DNP

15. nov 2023

Ahojte je tu niekto kto vie poradiť? Platím si dobrovoľné nemocenské poistenie od októbra a plánujem ostať tehotná. Platím zatiaľ z minima. Keď otehotniembkedy je vhodné nastaviť si maximálny vymeriavací základ aby som neplatila toto vysoké poistné až do nástupu na materskú? Ďakujem za pomoc 🙏

zalka
15. nov 2023

najneskôr v 6-8t tehu aby si stihla byť poistená 182 dní .. pred nástupom na MD 6t pred TP

autor
15. nov 2023

@zalka aha chápem. A keby začnem platiť maximalne hneď ako zistím tehotenstvo a po dosiahnutí 270 dni idem PN to sa asi nedá však? Že by som nemusela platiť až do konca. Ale to sa asi neráta keď budem na pnke

zalka
15. nov 2023

Ak by si napr. teraz platila 5 mesiacov .. a niekedy v apríli zistíš že si tehotná a si v 6t ráta sa od poslednej menzes, tak ukončíš toto poistenie.
Založíš nové ... z vyššieho VZ ... a budeš platiť 4 mesiace aby si mala 270 dní ... a potom ked budeš mať 270dní môžeš ísť na PN ... ale poistená budeš stále .. lebo počas PN ak je platená tak odvody platiť nebudeš.

Ak by si šla na PN skôr ako získaš 270 dní tak musíš platiť odvody.

autor
15. nov 2023

@zalka aha tak keby napríklad otehotniem vymyslím si január tak zmením to na Max VZ a po dosiahnutí 270 dni niekedy v júni by som mohla ísť PN do nástupu na MD a v pohode mi uznajú materskú z toho vysokého VZ? To by bolo fajn keby to takto šlo 🙂

zalka
15. nov 2023

áno presne tak

autor
15. nov 2023

@zalka si milá, ďakujem ❤️