Nástup na materskú v ochrannej lehote

miris666
9. feb 2022

Ahojte,veľmi by som prosila o radu ak budete vedieť...bola som na rodicaku.od 1.12 do 5.12 som pracovala a dostala výpoveď,šla som na PN v ochrannej lehote,zistila som že som tehotná.Termin 1.10.Zaujimalo by ma či budem mať nárok na materskú...27O dni budem mať splnených..lenže čítala som že nástup v ochrannej lehote sa neráta ako nemocenské poistenie a teda nemám nárok(rozmýšľam sa zamestnať na deň dva...)..a ešte z čoho mi budú rátať materskú?z tých 5 dní?rok predtým som bola na rodicaku.Dakujem za rady

alenah31
9. feb 2022

@miris666 výpoveď bola k 05.12.2021? To by znamenalo, že v OL si síce išla na PN , ale otehotnela si až po skončení PP a nárok na materské momentálne nemáš. Nie - nestačí ti zamestnať sa na deň-dva - okrem toho, že treba mať 270 dní NP treba, aby to nemocenské poistenie bolo aktívne. Čiže buď sa zamestnáš - a ak odpracuješ v novom PP viac ako 90 dní bez PN a OČR materské sa ti bude počítať z nového VZ získaného u toho nového zamestnávateľa - alebo si budeš dobrovoľne platiť balík poistenia do SP - materské vtedy bude pravdepodobne počítané z minima.

miris666
autor
9. feb 2022

@alenah31 a keby som sa len na jeden deň?aby sa mi spustilo nemocenske...materská sa predsa ráta z predošlého roka to som odrobila 5 dni

alenah31
9. feb 2022

@miris666 nie vždy sa materské počíta takýmto spôsobom - to by ste museli mať aj ostatné podmienky splnené a tie nemáte. Problém je, že ste neotehotneli v OL - neotehotneli ste v čase PP - ale až po jeho ukončení. Buď treba poriešiť prácu alebo dobrovoľné NP - minimum je cca 187€/mesiac.

aliaray1
9. feb 2022

@miris666 kedy si mala 1.den poslednej MS?
Ak splnas 270 dni NP a otehotnela si v OL a si PN, mas narok na materske aj tehotenske (od 13tt).

Ak splnas 270 dni NP a otehotnela si po skonceni prac.pomeru, ak sa zamestnas co i len na 1 den na TPP, zacina sa nove NP a budes v OL-ziskas OL.

Pre istotu odporucam zavolat si na Socialku a oni vedia pozriet ako za teba boli odvadzane NP a pozriet ti ci splnas podmienky podla zaznamov.

Vyska materskeho sa bude ratat z predoslych zamestnani/ia ak si v poslednom neodrobila celych plnohodnotnych 90 dni.
Tych 90 dni nema vplyv na splnenie podmienok naroku.

miris666
autor
9. feb 2022

@aliaray1 ahoj nie som v ochrannej lehote pre tehotné .Otehotnela som potom.Takze teraz sa mi stačí zamestnať pred nástupom na materskú na mesiac a materská sa mi bude rátat z minulého roka čo som odrobila 5 dni?ďakujem pekne .idem aj na sociálku a veľmi pochybujem že sa niečo dozviem🙄je tam veľmi "ochotná "žena.

aliaray1
9. feb 2022

@miris666 preto by som volala na infolinku. Na vznik OL staci aj 1 den TPP.

dejna_
9. feb 2022

@miris666
Ešte sa mi zdá že sa môžeš zamestnat a potom ísť na PN 🤔 do konca tehotenstva tým pádom by sa ti rátala materská z minuleho roka ak by si v novom zamestnaní nemala odrobene 90 dní ...snáď netrepem.🙈