Nezamestnaná, tehotná a PN

tinka78887
21. jún 2021

Dobrý večer v marci som dala výpoveď kde som pracovala 10 rokov, momentálne som na podpore do októbra...zistila som ze som tehotná v 9tt...
270 dní za posledné 2 roky spĺňam, platiť si idem nemocenské poistenie, ešte musím zaist na socialku...
Pred nástupom na materskú budem 3 mesiace bez príjmu prero ma zaujíma ci mám nárok na pnku keďže si platiť budem NP ...ci sa mi bude rátať ta minimálna alebo ešte zo starého zamestnania keďže som niekde čítala ze tehotná ma 8 mesačnú ochrannú lehotu...poradte mi prosím

luckalukas_1
21. jún 2021

@tinka78887 ochrannu lehotu 8 mesiacov by si mala, ak by si otehotnela este pocas trvania PP, ale ked si budes platit dobrovolne nemocenske poistenie, aj z toho plynie rovnako ochranna lehota, po skonceni 7 dni pre tehotne 8 mesiacov.. ked sa dobrovolne poistis, staci len na 7 dni, budes mat narok aj na tehotenskx prispevok od 13tt

tinka78887
autor
21. jún 2021

@luckalukas_1 uz chápem teraz tej 8 mesačnej ochrane ďakujem...to myslíte že sa poistim napríklad zaplatím jeden mesiac 180€ potom zruším nemocenské poistenie a budem mat stále narok aj na tehotenské aj na pnku???

lilinka88
21. jún 2021

@tinka78887 tehotenské sa posudzuje k 13tt, čiže už v Tom období musíš mať aktívne poistenie. Pokiaľ nárok budeš mať a bude sa vychádzať z dobrovoľných odvodov, tak sa pôjde z minima

luckalukas_1
21. jún 2021

@lilinka88 nemusi mat aktivne poistenie, staci ked bude v ochrannej lehote, co je pre tehotne 8 mesiacov

luckalukas_1
21. jún 2021

@tinka78887 na tehotenske ti staci sa poistit na 7 dni, to ti vyjde nejake 40€ nemusis platit cely mesiac, lebo naco🤷 ..a co sa tyka pn to vobec netusim ako to je, ale na tehotensky som si 100% ista, lebo som to teraz riesila 👍😁

luckalukas_1
21. jún 2021

@lilinka88 a tiez to nemusi byt minimum, zalezi len odnej ake poistenie si zaplati, minimalny zakladny balik je 180€+-nieco a potom mas este stredny, aj najvyssi so vsetkym 😁

lilinka88
21. jún 2021

@luckalukas_1 áno, môže byť aj v ochrannej lehote, lenže aj tu musí mať už k tomu 13tt. Pretože ak si dá dobrovoľne poistenie neskôr, nárok na tehotenské sa vždy posudzuje k 13tt (resp najskôr k 1.4.2021) a vtedy musí spĺňať podmienky.
A k tomu balíku, je úplne jedno aký si dá, pretože pokiaľ ho nebude mať platený 26 týždňov, aj keby si dala maximálne odvody, ide sa z minima

tinka78887
autor
21. jún 2021

@lilinka88 ano to viem ze ku 13 tt uz musím byť poistená preto to chcem tento týždeň poriest to budem 9tt plus nejaké dni, záleží kedy pôjdem ...ano 26 tt plateného uz nestíham takže nezáleží aky si dám balík stačí aj najnižší len aby som mala nárok na tehotenské a pnku...takže platiť stačí len kratko ako sa spomina 7 dni a narok na tehotenské budem mat cele tehu???

tinka78887
autor
21. jún 2021

@luckalukas_1 8 mesiacov od platenia poistenie??? Ci musela som byt tehu ešte zamestnana ....

tinka78887
autor
21. jún 2021

@tinka78887 lebo potom by to neplatil nik tak dlho ale každý by riešil toto na krátko a narok by vznikol

luckalukas_1
22. jún 2021

@lilinka88 samozrejme, musi to byt ku dnu vzniku naroku, takze do 13tt, potom uz narok na tehotensky neziska, uz len matersku ..aha, to som nevedela ze 26tyzdnov musi platit vyssie baliky, ale viem na isto, na milion % ze ten zakladny minimalny balik staci 7 dni 😁

luckalukas_1
22. jún 2021

@tinka78887 to mas jedno, lebo v oboch pripadoch ti ako tehotnej vznika narok ochrannej lehoty na 8 mesiacov ☺️ ale ano, teraz v tvojom pripade to bude z dobrovolneho nemocenskeho poistenia.. ja som to teraz riesila, v januari som dostala vypoved v praci po 5 rokoch, sla som do 7 dni na PN a v marci som otehotnela, takze narok na tehotensky by mi nepatril, ale zaplatila som si dobrovolne na 7 dni a tadaam, vznikol mi narok, lebo s tym poistenim som uz splnala vsetky podmienky 😅

luckalukas_1
22. jún 2021

@tinka78887 a keby nebolo jasne, preto 7 dni, lebo po tolkych dnoch je uz ochranna lehota 7 dni, pre tehotne 8 mesiacov

tinka78887
autor
22. jún 2021

@luckalukas_1 takže keď si začnem platiť DP jasne ze pred 13tt tak potom ho môžem zrušiť a tehotenské mi bude chodiť celých 9 mesiacov až do pôrodu 🤔🤔??? Stále tomu dako neviem uveriť aj keď je to super nápad o ktorom vie asi málokto...mne vraveli že si platiť musím NP celé tehu aby som mala nárok na tehotenské a vyšší rodicak nie matersku to nespĺňam 26tt zaplatenych lebo som zistila už vo vyššom štádiu ze som tehu....

tinka78887
autor
22. jún 2021

@luckalukas_1 7dni zaplatené len a tehotenské cele tehu???

lilinka88
22. jún 2021

@tinka78887 26tt je 26 týžden tehotenstva 🤦🏻‍♀️ nespĺňas podmienku mať platené dobrovoľne poistenie 26 týždňov. To je ale podmienka,aby sa ti rátala materská z toho vymeriavacieho základu, aký si platíš dobrovoľne. Pokiaľ budeš mať aktívne NP, resp budeš v ochrannej lehote, tak sa ti na nárok na materskú rátajú všetky dni NP za posledné dva roky

luckalukas_1
22. jún 2021

@tinka78887 ano, len 7 dni.. budes mat narok na tehotensky az do skoncenia tehotenstva a aj na matersku nejake 400€, a plus vyssi rodicak, lebo sa ti to nebude pocitat z DP ale prave z tej ochrannej lehoty ktora ti vznikne, takze ti vraveli velmi zle info ze si musis platit cele tehu 😆

lilinka88
22. jún 2021

@luckalukas_1 ochranná lehota bude naviazaná na DP, čiže nie preto, že z ochrannej lehoty bude mať minimálnu materskú, ale preto,že tam nespĺňa podmienku mať platené DP min 26 týždňov, čiže sa pôjde z DP,ale z minimálneho VZ

tinka78887
autor
22. jún 2021

@lilinka88 ano to viem ze to nestíham teda nepsplnam na vyššiu materskú...NP si chcem platiť len kvôli tehotenskemu a ak by náhodou pn...

tinka78887
autor
22. jún 2021

@luckalukas_1 super teda pôjdem sa poistiť a potom si to zruším...vždy lepšie takto ako platiť 180 a dostávať 215 v pluse len o 30€ ...takto nebudem platiť nič a 215 budem dostávať ďakujem za radu....

luckalukas_1
22. jún 2021

@lilinka88 ano a preto si zaplati len minimalny, zakladny balik na 7 dni, tak bude v ochrannej lehote a vsetko sedi, bude brat tehotensky, matersku aj vyssi rodicovsky 😁

luckalukas_1
22. jún 2021

@tinka78887 presne ☺️ a hned si mozes vypisat aj odhlasku, ja som to tak robila ze som pytala tlacivo na dobrovolne poistenie a hned aj tlacivo na odhlasenie z poistneho.. na prihlasenie som dala datum 22. a na odhlasku 27. a mas vybavene naraz a uz nikde nemusis chodit

luckalukas_1
22. jún 2021

@tinka78887 teda budes platit 40€, za tych 7 dni DP.. a to je vsetko, potom ti oni platia kazdy mesiac 215€ od 13tt az do skoncenia tehotenstva 😁 a potom matersku, a po nej vyssi rodicak

tinka78887
autor
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
tinka78887
autor
22. jún 2021

@luckalukas_1 hadam sa nebude tá úradníčka na mňa pozerať ze ci mi neprasi na hlavu 🤣🤣🤣
Preco si to potom niekto plati cele tehu????

luckalukas_1
22. jún 2021

@tinka78887 nie, su nato 2 rozdielne tlaciva 😃 prihlaska do poistenia a odhlaska z poistenia .. to ti vyplni pani na socialke, da ti na vyber z 3 balikov, ty si zvolis ten zakladny a ona tam napise sumu 😁 neboj, nebudu na teba pozerat 😅 ...no neviem preco, mozno o tom nevedia ze staci 7 dni, alebo stihaju 26 tyzdnov na najvyssie moznr prispevky tie maximalne 🤷😃 na uradoch ti nikto neporadi ze sa to takto da urobit, aj mne poradili zeny tu na MK ze to takto ide 😊 mne uz prislo aj rozhodnutie a mam to schvalene, aj som pochybovala ci mi radili dobre ci to nieje blud ale tak vidis ze sa to da, prikladam fotku😆

tinka78887
autor
22. jún 2021

@luckalukas_1 jaj vlastne oni si to platia asi preto lebo stihli platiť a aby mali narok na vyššiu materskú...no ja som nestihla tak to teda urobim takto ako vravite 😊...Keď.mne sa zdá ze 546€ je najnižší to vychádza 180 za mesiac no keďže to budem platiť len7 dní tak to hádam dako vytrataju...ved uz aj keby zaplatím celý mesiac 180 vždy lepšie ako platiť každý mesiac 180€🙈🙈👍👍

luckalukas_1
22. jún 2021

@tinka78887 co je 546€ najnizsi? nerozumiem ...ten zakladny balik DP je 180,99€, takze si vypocitaj 180,99:31x7, to je 40,86€ tolko stoji 7 dni DP zakladny balik 👍 toto vyplatis jednorazovo a uz len budes cakat na davku 215€ mesacne

tinka78887
autor
22. jún 2021

@luckalukas_1 ten vymeriavaci zaklad je 546 € to vychádza 180€mesacne ako píšeš....no zájdem tam poviem ze sa chcem prihlásiť aj odhlásiť som zvedava co mi povie...nechapem prečo tieto pracovníčky neporadia a vsetko zatlkaju....

luckalukas_1
22. jún 2021

@tinka78887 aha, chapem 😁 ..ano, mozes podat hned aj odhlasku, to sa da vopred ale na prihlasenie musis dat datum kedy to podavas, ja som to tak urobila, vypises datumi aby poistenie trvalo 7 dni, hned to mozes vyplatit a mas vsetko vybavene naraz 🤷