Rodičovský príspevok v Rakúsku

adusa1111
12. okt 2014

Ahojte, chcela by som sa spýtať, ak manžel pracuje v Rakúsku, kto má byť žiadateľ rodičovského príspevku v Rakúsku. Ja poberám rodičovský príspevok na SR. Dorovnanie rodinných dávok nám už schválili, tam bol žiadateľ manžel, ale ako je to s rodičovským príspevkom. Kto je žiadateľom? Ďakujem za odpovede.

buco15
12. okt 2014

@adusa1111 z AT maš narok len na rodinne prídavky rodičak len na SK dostaneš ty iba muž keby ostal doma s dietatom vtedy si može podat žiadost on

miskacharly
12. okt 2014

@adusa1111 ak byvate spolu aj s dietatom,tak mas narok ty.

mamulka211
12. okt 2014

Obaja mate narok, ja ti odporucam, aby poziadal manzel, variantu 30 plus 6. znamena to, ze do 30 mesiaca veku dietata bude poberat on rodicovsky, potom si poziadas zvysnych 6 mesiacov ty. Predpokladom je, ze mate vsetci spolocny trvaly pobyt, lebo je podmienka, ze rodic, cize ziadatel o rodicovsky prispevok, musi mat spolocny trvaly pobyt s dietatom, je jedno ci na Slovensku, ci v AT.Okrem toho, ak manzel nepresahuje rocne sumu 16000 eur, alebo tak nejako, mate narok aj na specialny socialny prispevok vo vyske 6,06 eura na den k rodicovskemu prispevku.

gvendy0503
14. jan 2019

@buco15 to je blbosť. Ja som pracovala len na SK. Manžel pracuje v Rakúsku a poberáme prídavky aj rodičovský príspevok na dieťa z Rakúska. Teda len dorovnanie oboch. Pri prídavkoch bol žiadateľ manžel a pri rodičovskom príspevku zase ja.

jaroe
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
gvendy0503
11. jan 2020

@jaroe my sme podávali žiadosť cca keď mal malý 6 mesiacov. Na Slovensku som poberala normálne materskú a potom rodičovský príspevok. Z Rakúska mi po schválení prišiel výmer na jednotlivé mesiace. Vyplatili mi to po častiach. Oni nedorovnávajú len rodičovský ale berú do úvahy aj to čo sme dostali počas poberania materskej. Čiže z celkovej sumy čo sa poberá v Rakúsku sa odráta materská a rodičovský do troch rokov. Rozdiel doplatia. Mne posledné peniaze vyplatili ako dorovnanie keď mal malý. 3 a pól roka.

jaroe
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
gvendy0503
20. jan 2020

@jaroe to fakt neviem

katkamato
5. okt 2021

Zdravím , chcela by som sa opýtať poberám materskú aj rodičovský v AT mala teraz dovŕšila 15 mesiacov a prišiel mi papier s poisťovne v AT že treba doložiť potrebné dokumenty ako pravidelne prehliadky dieťaťa do 10 mesiaca to som už odovzdala a ďalej sa píšr že muž dostane 500€ a ja 1300€ na malú ako" bonus" zdá sa mi to blbosť chcem sa opýtať či Vám také niečo prišlo ak ste doložili všetky papiere ďakujem

zuzka113136
13. mar 2022

gwendy0503 dobrý deň prosím Vás na SK mi pozastavili vyplácanie aj rodičovských prídavkov aj rodičovského príspevku priateľ pracuje v Rakusku vôbec netuším kto by mi pomohol vybaviť príspevok. Ak máte niekoho známeho viete mi ho odporučiť ?

zuzka113136
13. mar 2022

@gvendy0503 dobrý deň prosím Vás na SK mi pozastavili vyplácanie aj rodičovských prídavkov aj rodičovského príspevku priateľ pracuje v Rakusku vôbec netuším kto by mi pomohol vybaviť príspevok. Ak máte niekoho známeho viete mi ho odporučiť ?